دولت آمریکا اعلام کرد «هدی مثنی» که شهروند آمریکایی و از اعضای سابق گروهک تروریستی داعش است، سلب تابعیت شده و حق ورود به ایالات متحده را ندارد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه شب گفت به وزارت خارجه این کشور دستور داده از ورود یک زن آمریکایی که با سفر به سوریه به عضویت گروه تروریستی «داعش» درآمده، جلوگیری کند.

ترامپ در توییتر نوشت: «به مایک پامپئو وزیر خارجه ابلاغ کرده‌ام، و او هم کاملا موافق است، که نباید به “هدی مثنی” اجازه داد که به کشور برگردد

«هدی مثنی» ۲۴ ساله‌ زاده آلاباماست چهار سال پیش برای پیوستن به داعش آمریکا را ترک کرده و راهی سوریه شد. او چندی پیش به اسارت شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا درآمد و حالا می‌گوید از پیوستن به داعش «عمیقا پشیمان» است و می‌خواهد به همراه پسر ۱۸ ماهه‌اش به آمریکا بازگردد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، در سال‌های گذشته مثنی به دلیل تسلط به زبان انگلیسی یکی از مبلغین و سخنگوهای مشهور داعش بوده، اما اکنون می‌گوید توسط این گروه تروریستی «شست‌وشوی مغزی» شده بوده و از اسلام فهم نادرستی داشته است.

ساعاتی پیش از توییت ترامپ، پامپئو در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که تابعیت آمریکایی مثنی از او سلب شده و وی دیگر حق بازگشت به آمریکا را ندارد. با این وجود، کارشناسان حقوقی آمریکایی این بیانیه را زیر سوال برده و می‌گویند سلب تابعیت آمریکایی روندی بسیار دشوار است و ممکن است که مثنی بتواند این تصمیم را به چالش بکشد.

پیش از این استرالیا و انگلیس هم طرح‌هایی برای سلب تابعیت از افرادی که به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند، ارائه کرده‌اند.

علاوه بر ابعاد حقوقی، بیانیه پامپئو و ترامپ از منظر سیاسی نیز با سوال‌هایی روبرو شده است، چراکه دولت آمریکا در روزهای گذشته چند بار از کشورهای اروپایی خواسته اتباع خود را که در سوریه و عراق به دلیل عضویت در داعش بازداشت شده‌اند، پس گرفته و محاکمه کنند.

مثنی در مصاحبه با رسانه‌های غربی گفته هنگام عضویت در داعش سه بار ازدواج کرده و از یکی از این ازدواج‌ها فرزندی یک سال و نیمه دارد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

هفت فرزند یک خانواده مهاجر سوری در کانادا در آتش سوزی کشته شدند

مقام‌های کانادایی خبر دادند که بر اثر آتش‌سوزی در یک ساختمان در شهر «هالیفاکس» این کشور، 7 کودک مهاجر سوری جان خود را از دست دادند و پدر و مادر آنها مجروح شدند.

بر اثر آتش‌سوزی در ساختمانی در شهر «هالیفکس» کانادا هفت کودک یک خانواده سوری اهل «الرقه» که در سال ۲۰۱۷ به کانادا مهاجرت کردند، جان باختند.بنا بر گزارش پایگاه «سی‌تی‌وی نیوز» کانادا، این آتش‌سوزی نیمه شب سه شنبه در اقامتگاه «ابراهیم بارهو» جوان ۳۹ ساله اهل «الرقه» سوریه در هالیفاکس به وقوع پیوست، منزلی که او به همراه همسر و هفت فرزندش در آن زندگی می‌کرد.بر اثر آتش‌سوزی که هنوز دلیل آن مشخص نشده، فرزندان او که ۱۴، ۱۲، ۱۰، ۸، ۳ و ۲ ساله و سه ماهه بودند، جان خود را از دست دادند.پدر و مادر این خانواده هم بر زخمی و به بیمارستان منتقل شدند. رسانه‌های کانادایی از وخامت حال پدر خانواده خبر می‌دهند. این خانواده سوری از ۵ ماه قبل در این منزل مسکونی در هالیفاکس مستقر شده بودند.یکی از همسایه‌های کانادایی این خانواده سوری در گفت‌و‌گو با سی‌تی‌وی نیوز گفت که نیمه‌های شب ابتدا صدایی شدید شبیه به صدای انفجار شنید و سپس فریادهای مادر خانواده که درخواست کمک می‌کرد.به گفته شاهدان، پدر خانواده تمام تلاش خود را برای نجات فرزندانش از آتش‌سوزی کرد اما شعله‌ور شدن سریع آتش سبب مرگ فرزندانش و جراحت شدید او شد
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تیراندازی در ایالت میشیگان آمریکا 4 کشته برجا گذاشت

در تیراندازی به یک خانه مسکونی در ایالت میشیگان آمریکا، سه کودک و یک زن کشته شدند.

به گزارش تارنمای آمریکایی ان بی سی نیوز این چهار نفر بر اثر تیراندازی در یک خانه نزدیک شهر سداراسپرینگ میشیگان  کشته شده اند.

به گفته «لا یو یونگ» کلانتر این ناحیه تیراندازی از سوی فرد جوانی صورت گرفته است اما وی از ارائه اطلاعات بیشتر خودداری کرد.

طبق گزارشهای منتشر شده، تنها در یک روز (چهارشنبه 17 بهمن ماه 1397)، 174 مورد تیراندازی در شهرها و ایالت های مختلف آمریکا گزارش شده که در نتیجه آنها 41 نفر کشته و 100 نفر زخمی شده اند.

سلسله تیراندازی های مرگبار در طول چند دهه گذشته به«کابوسی مرگ آور برای مردم آمریکا » تبدیل شده است و تا زمانیکه صاحبان قدرت و ثروت در آمریکا از تجارت اسلحه سودهای هنگفت به جیب می زنند ؛ مردم این کشور باید تاوان منفعت طلبی های مقامات این کشور را بپردازند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از مخالفان ممنوعیت آزادی حمل اسلحه است. قانون آزادی خرید و فروش و حمل اسلحه در آمریکا سالیانه جان صدها نفر را در این کشور می گیرد.