افزایش بیماریهای سرطانی در عراق به سبب استفاده آمریکا از اورانیوم ضعیف شده

تعداد مبتلایان به بیماریهای سرطانی در عراق به علت استفاده اشغالگران آمریکایی از صدها تن مهمات دارای اورانیوم ضعیف شده در جنگ های سال 1991 و 2003 میلادی رو به افزایش است.
فقط در استان دیاله بیش از 500 مورد مرگ ناشی از ابتلا به سرطان گزارش شده است.
یونس البیاتی خبرنگار الاتجاه در گزارشی گفت جنایات ناشی از اشغالگری زیاد است. زیرساختها ویران شده و انسانها در نتیجه اشغالگری نابود شده اند. سازمان حقوق بشر دیاله از موارد مرگ ناشی از ابتلا به سرطان خبر داد که مهم ترین عامل ابتلا به سرطان نیز نوعِ مهمات جنگی است که اشغالگران آمریکایی در عراق به کار برده اند.
طالب الخزرجی مدیر سازمان حقوق بشر دیاله گفت :« آمار مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به سرطان در سال 2018 میلادی بیشتر از 500 مورد بوده است. همچنانکه همگی می دانند نیروهای اشغالگر پس از سال 2003 میلادی نیز از اورانیوم ضعیف شده استفاده کردند و بیش از 970 گلوله توپ و موشک دارای اورانیوم ضعیف شده شلیک شد. سرطان در عراق از جمله در استان دیاله به سرعت در حال افزایش است.»
خبرنگار گفت آمریکا در حمله سال 1991 میلادی به عراق 300 حمله هوایی انجام داد و نیز 700 فروند موشک تاماهوک و نه میلیون گلوله حامل اورانیوم شلیک کرد و 350 تن اورانیوم در سال 1991 میلادی علیه 250 موضع در سراسر عراق به کار گرفته شد. سازمان محیط زیست تأیید کرد همه این مواضع به طور کامل بررسی و پاکسازی نشده اند.
عبد الله الشمری رئیس سازمان محیط زیست دیاله گفت :« زمانی که آمریکایی ها عقب نشینی کنند بررسی تشعشعات و آلودگی شیمیاییِ همه این مواضع را آغاز خواهیم کرد اما مهمات زیادی بر جای مانده که هنوز تحت کنترل در نیامده است. همچنین عوامل سرطان ، زیاد است. عراق با اورانیوم ضعیف شده هدف حمله قرار گرفت و مقادیر به کار گرفته شده از این مهمات نیز زیاد و چندین تن بوده که به سرعت برای آن چاره اندیشی نشده است.»
خبرنگار گفت واحد بیماری های سرطانی در اداره بهداشت دیاله اعلام کرد آلودگی های زیست محیطی و مهمات بر جای مانده از جنگها از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان در عراق است. اداره بهداشت دیاله تأکید کرد در صدد ایجاد یک مرکز تخصصی است تا پاسخگوی سایر مراجعه کنندگان از دیگر استانهای عراق باشد.
حسن ناصر متخصص بیماریهای سرطانی در دیاله گفت :« این بیماری ها و شیوع آنها عوامل متعددی دارد نخستین این عوامل نیز آگاهی اندک از مسائل بهداشتی است. مشکل دوم، تشخیص است. همه پزشکان می باید به تشخیص اهمیت بدهند. سوم مسائل ژنتیکی است که نقش زیادی در این بیماری ها دارد. ما شرایط سختی از جمله جنگها و مهمات بر جای مانده از جنگها را پشت سر گذاشتیم .»
علی التمیمی مدیر کل اداره بهداشت دیاله گفت :« با ایجاد مرکز تخصصی در تلاشیم برای درمان بیماریهای سرطانی چاره اندیشی کنیم.»
خبرنگار در پایان گفت پس از گذشت پانزده سال هم اکنون آثار جنایات اشغالگران در تعدادی از مناطق از جمله در دیاله در حال آشکار شدن است. پاکسازی نشدن جاهایی که هدف حملات اشغالگران آمریکایی قرار گرفته اند باعث افزایش مبتلایان به بیماریهای سرطانی شده است.