هفت ولایت جدید در افغانستان ‘ایجاد می‌شود

اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان در حال بررسی ایجاد چند ولایت جدید در ساختار تشکیلات این کشور است. براساس اطلاعاتی که در دسترس بی‌بی‌سی قرار گرفته، مطالعات و بررسی ایجاد هفت ولایت جدید در این کشور در حال انجام است.

بنا بر این اطلاعات ولسوالی‌های پامیر در بدخشان، شیندند و اسلام‌ قلعه در هرات، جاغوری در غزنی، شینوار در ننگرهار، تیوره در غور، اندخوی در فاریاب قرار است به ولایت‌هایی مستقل تبدیل شوند.

در سطح محلی، در هر ولایت، والی بعد از آن ولسوال در ولسوالی‌ها بالاترین مقام‌ها هستند

قبل از این محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از ایجاد چند ولایت جدید خبر داده بود. این خبر اعتراض‌هایی را نیز در پی‌داشت و ساکنان شماری از ولسوالی‌ها خواستار ارتقای ولسوالی شان به ولایت شدند، از جمله ساکنان ولسوالی مقر در ولایت غزنی که خواستار ارتقای این ولسوالی به ولایت بودند دست به اعتراض زدند و برای چند روز مسیر کابل – قندهار بستند.

افغانستان

پایتخت: کابل

    • ۳۲ میلیون نفر

جمعیت (برآورد)

۶۵۲,۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت

زبان‌های رسمی:دری (فارسی) و پشتو
دین:اکثریت مسلمان

امید به زندگیمرد ۵۹سال، زن ۶۲سال

واحد پول: افغانی

منبع: بانک جهانی / سازمان ملل متحد

اداره ارگان‌های محلی افغانستان اعلام کرد که یک ولایت تازه زمانی ایجاد می‌شود که مردم یک منطقه به خاطر ایجاد سهولت و دسترسی به خدمات، خواستار ایجاد ولایت در آن محل شوند و رئیس‌جمهوری هم آن را منظور کند.

غیاث وردک، رئیس واحدهای اداری ارگان‌‎های محلی می‌گوید ایجاد ولایت و ولسوالی‌های جدید باعث تورم تشکیلاتی در سطح حکومت داری محلی خواهد شد.

اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که مساحت، جمعیت، دشواری‌های جغرافیایی و سطح ارایه خدمات عمومی از مواردی است که در ایجاد یک ولایت در نظر گرفته می‌شود.

آقای وردک می‌گوید که ولایت جدید پس از ارزیابی نیازمندی‌های اداری و امکانات دولت ایجاد می‌شود.

افغانستان تا سال ۱۳۸۱ دارای ۳۲ ولایت بود و پس از آن با ارتقای دو ولسوالی پنجشیر در شمال و دایکندی در مرکز افغانستان به ولایت، شمار ولایت‌های این کشور به ۳۴ رسید.

این کشور دارای ۳۶۳ ولسوالی رسمی ثبت شده است و ۲۴ ولسوالی دیگر در ۱۷ سال گذشته به شکل موقتی ایجاد شده‌اند.

‘+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پولیس کابل یک دختر مسلح را به اتهام سرقت پول و موبایل بازداشت کرد

در اعلامیه‌ی این دفتر که امروز (یک‌شنبه، ۲۸ دلو) منتشر شده، آمده است که این دختر روز شنبه پس از آن در مربوطات ناحیه‌ی چهارم شهر کابل بازداشت شده است که با تهدید سلاح پول و موبایل یک نفر دیگر را از او گرفته بود. این رویداد در چهارراهی ترافیک ناحیه‌ی چهارم رخ داده است

به گزارش سایت همایون بنقل از.

اطلاعات روز: دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس کابل از بازداشت یک دختر به اتهام سرقت پول و موبایل در شهر کابل خبر داده است به .

در اعلامیه‌ی این دفتر که امروز (یک‌شنبه، ۲۸ دلو) منتشر شده، آمده است که این دختر روز شنبه پس از آن در مربوطات ناحیه‌ی چهارم شهر کابل بازداشت شده است که با تهدید سلاح پول و موبایل یک نفر دیگر را از او گرفته بود. این رویداد در چهارراهی ترافیک ناحیه‌ی چهارم رخ داده است.

از نزد این دختر یک میل تفنگچه نوع «پچس» نیز به دست پولیس افتاده است.

فرماندهی پولیس کابل در یک خبر دیگر گفته است که یک مرد و یک زن دیگر نیز روز شنبه به اتهام چپاول‌گری دستکول، پول و موبایل از منطقه‌ی سه‌راهی قصر دارالامان در ناحیه‌ی ششم شهر کابل بازداشت شده‌اند.

در اعلامیه‌ی این فرماندهی گفته شده است که این افراد سوار بر موتورسایکل «بیک» یک تن از شهروندان را گرفته و از محل فرار کرده بود که از سوی پولیس بازداشت شده‌اند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دیدار نمایندگان طالبان با نخست وزیر پاکستان لغو شد

طالبان اعلام کردند که سفر نمایندگان این گروه به پاکستان و دیدار آنها با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که قرار بود روز دوشنبه (۲۹ دلو/بهمن) انجام شود، لغو شده است. طالبان درباره دلیل لغو این دیدار اظهار نظری نکرده‌اند.

این گروه قبلا گفته بود که این دیدار به دعوت رسمی پاکستان و به خاطر گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و نمایندگان دولت آمریکا در اسلام آباد صورت می‌گیرد.

در اعلامیه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، قبلا به رسانه‌ها فرستاده شده بود، همچنین آمده بود که این گروه همچنین “روی روابط دو کشور و مشکلات تاجران افغان در پاکستان صحبت خواهند کرد”.

براساس برخی گزارش‌ها این دیدار به دستور ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان لغو شده، ولی یک مقام طالبان به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی اگر چه در این مورد چیزی نگفت، اما تایید کرد که هیج نماینده‌ای از گروه طالبان به پاکستان سفر نخواهد کرد.

وز گذشته دولت افغانستان به خاطر برنامه سفر اعضای تحریم‌شده گروه طالبان به پاکستان، رسما به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل در نامه‌ای به کمیته تحریم‌های شورای امنیت گفت که پاکستان درباره قصد خود برای میزبانی از نمایندگان طالبان با دولت افغانستان مشورت نکرده است

ولت افغانستان می‌گوید ۹ تن از اعضای هیأت مذاکره‌کننده این گروه که قرار بود به پاکستان سفر کنند، در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند.

هفته پیش نمایندگان گروه طالبان و شماری از سران احزاب و فعالان سیاسی افغانستان در مسکو، پایتخت روسیه دیدار کردند.

طالبان تا کنون چهار بار با هیأت آمریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد، نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.

دولت پاکستان از روند گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان ابراز حمایت کرده و گفته که زمینه این گفت‌وگوها را، این کشور فراهم کرده است.

در همین راستا، پاکستان حدود سه ماه پیش ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان را به درخواست زلمی خلیلزاد از زندان این کشور آزاد کرد و حالا او به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است

گفت‌وگوها درباره صلح افغانستان میان آمریکا و طالبان در حالی ادامه دارد که نمایندگان دولت افغانستان درآن شرکت ندارند، زیرا گروه طالبان گفته حاضر نیست با “دولت کابل” مذاکره رودررو کند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش اعلام کرد که برای “ایجاد اجماع روی صلح” جرگه مشورتی صلح برگزار خواهد کرد.

قرار است این “نشست بزرگ” در ماه حوت/اسفند سال جاری برگزار شود.

زلمی خلیلزاد، گفته که آمریکا خواهان آن است تا گروه طالبان مستقیما با دولت افغانستان مذاکره کند. او ابراز امیدواری کرده که یتا پیش از برگزاری انتخابات در ماه ژوئیه/جولای “یک توافق صلح” به‌دست بیاید.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کارمندان ملکی افغانستان بایومتریک می‌شوند

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان در نظر دارد تا یک سال آینده مشخصات همه کارکنان خدمات ملکی آن کشور را ثبت دستگاه بایومتریک کند.

این کمیسیون، روز یک‌ شنبه (۲۸دلو) روند مرحلۀ اجرایی ثبت معلومات در “سیستم اطلاعات مدیریت منابع انسانی” را از کارکنان این کمیسیون آغاز کرد.

کمیسیون اصلاحات اداری، می‌گوید که سیستم اطلاعات کارکنان خدمات ملکی افغانستان به گونه‌ طراحی شده که در کنار مشخصات هویتی کارکن،‌ معلوماتی چون تاریخ تقرر در ادارۀ دولت، ایمیل‌ آدرس، شماره تماس، درجه تحصیل و رشته‌های تحصیلی، معلومات در مورد وظیفه (عنوان وظیفه، موقعیت وظیفه، موقف وظیفوی، نوعیت مقرری و نوعیت معاش) کارکنان دولتی را در بر می‌گیرد.

نادر نادری، رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی هنگام گشایش این روند گفت: “ایجاد سیستم مدیریت منابع انسانی یک پیشرفت قابل ملاحظه برای ادارۀ افغانستان است، ادارۀ ملکی و دولتی افغانستان قادر است هم‌پا و هم‌سو با منابع پیشرفتی که در سایر نقاط دنیا وجود دارد حرکت کند.”

به گفته آقای نادری، با پایان روند ثبت و جمع‌آوری اطلاعات از کارکنان این کمیسیون، این روند در وزارت معارف تطبیق خواهد شد.

این برنامه تا یک سال آینده به همکاری ادارۀ احصاییۀ مرکزی و وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان به پیش برده شود.

کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان گفته است که هم اکنون حدود ۴۲۴ هزار کارمند در ادارات ملکی افغانستان سرگرم کاراند

صدای آمریکا.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

حکومت برای ساخت پل در غرب کابل 20 دالر اختصاص داد


باشندگان ناحیه‌های ششم، سیزدهم و هجدهم به دلیل بی‌توجهی حکومت و کم‌کاری شهرداری کابل تجمع اعتراضی برپا کردند.

معترضان می‎گویند که چندین کانال برای عبور سیلاب در این مناطق وجود دارد که فاقد پل برای عبورومرور است.

آنان می‌افزایند، وقتی این موضوع را با حکومت در میان گذاشتند، حکومت برای ساخت پل به این مناطق تنها 20 دالر اختصاص داد.

باشندگان این مناطق به گونۀ طنزآمیز از این اقدام حکومت سپاسگزاری کردند.   

شریف وطندوست یکی از فعالان جامعۀ مدنی و از باشندگان محل می‌گوید، در فصل بارندگی کانال‌ها پر از آب می‌شوند که این موضوع باشندگان محل را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

به گفتۀ او، باوجود این که مردم این محل همواره با حکومت همکار بوده و از حکومت پشتیبانی کرده‌اند؛ اما وقتی با مشکل مواجه شده‌اند، حکومت برای حل مشکل اقدامی نکرده است.


غلام رسول حسینی ملا امام محل نیز می‌گوید، به دلیل نبود پل بر روی کانال عبور سیلاب، مردم در روزهای بارانی مجبور اند در خانه‌های خود بمانند.

باشندگان محل می‌گویند، باوجود این که در پایتخت زندگی می‌کنند؛ اما به دلیل بی‌توجهی حکومت به هیچ نوع خدمات شهری دسترسی ندارند.