جنگ «داود و جالوت» تورات

در ونزوئلا تکرار خواهد شد

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

رئیس جمهور ونزوئلا امریکا را از حمله نظامی به آن کشور بر حذر داشت. مادور گفت حمله نظامی برای امریکا پایانی خونین خواهد داشت. رئیس جمهوری که امریکا دیگر او را برسمیت نمی شناسد با یاد آوری داستان جنگ » داود و جالوت » در تورات به امریکا هشدار داد. (شاید اشاره ای هم به اسرائیل. به در گفت که دیوار هم بشنود! م)
مادور گفت :» ایست. ترامپ بس کنید ! از جایتان تکان نخورید! خطائی که می کنید شما را با دستانی خون آلود برجای می گذارد و شما مسند ریاست جمهوری را خون آلود ترک خواهید کرد. اگر جنگی درگیرد » ویتنام» تازه ای برای واشنگتن خواهد شد.
پیش از آن، ترامپ، رئیس جمهور امریکا ، تمام پیشنهاد های ممکن را برای مذاکره با دولت مادور رد کرده و گفته بود فرستادن نیروی نظامی به ونزوئلا » یکی از امکانات» خواهد بود.
رئیس جمهور ونزوئلا گفت اگر امپراتوری امریکای شمالی به ما حمله کند، ما باید از خود دفاع کنیم. ما ونزوئلا را دو دستی تقدیم نخواهیم کرد. ما هم راز هائی داریم – ماهم فلاخنی داریم . فلاخن داود در دست ماست.
با این حال، او پذیرفت که واشنگتن تهدیدی جدی برای دولت او است. مادور گفت امریکا بجای آن که با دستکش بوکس به میدان اید با پتک وارد میدان می شود، آنها می خواهند او را ساقط کنند تا بتوانند بر منابع عظیم نفت ونزوئلا دست یابند. مادور برای همپیمانهای واشنگتن در آنسوی اتلانتیک نیز سخنانی برای گفتن داشت. او اولتیماتوم اروپا را برای برگزاری انتخابات جدید به عنوان «حرکتی امپریالیستی باز مانده از دوران استعمار توصیف کرد.».
اظهار نظر در باره احتمال لشکر کشی امریکا به ونزوئلا وقتی قوت گرفت که یادداشت جان بولتون، مشاور امنیتی ایالات متحده امریکا، بگونه ای رؤیت شد. جان بولتون دردفتر یادداشت خود نوشته بود»اعزام 5هزار سرباز به کلمبیا».
بوگوتا، پایتخت کلمبیا، بلافاصله اعلام کرد که هیچ اطلاعی از اعزام سرباز به آن کشور ندارد و واشتنگتن از بوگوتا تقاضای دریافت اجازه برای اعزام نیروی نظامی به کلمبیا نکرده است.
در ماه ژانویه ایالات متحده امریکا، خوان گوایدو ، رئیس مخالفان دولت ونزوئلا را به رسمیت شناخت و کنترل دارائی های ونزوئلا در ایالات متحده امریکا را در اختیار او گذاشت. چند کشور امریکای لاتین که همپیمان ایالات متحده هستند نیز از تصمیم ایالات متحده تبعیت کردند. از روز دوشنبه چند کشور عضو اتحادیه اروپا نیز گوآیدو را بعنوان رئیس جمهور موقت برسمیت شناختند.
.مسکو برسمیت شناختن رئیس جمهور خود خواندۀ موقت را بعنوان دخالت غیر مجاز از خارج در امورداخلی کشوری دیگر تقبیح کرد

https://deutsch.rt.com/amerika/83703-maduro-trump-wird-blutverschmiert-aus/

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

روسیه: آمریکا آماده حمله نظامی به ونزوئلا است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با هشدار نسبت به دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا از آمادگی واشنگتن برای اقدام نظامی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد: آمریکا آماده دخالت نظامی در ونزوئلا است.

زاخارووا گفت: روسیه با بررسی‌های دقیق به این نتیجه رسیده است که دولت ترامپ در تلاش برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا از طریق لشکرکشی نظامی است و در این خصوص واشنگتن در حال آماده کردن شرایط است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تهدیدات مطرح شده از سوی مقامات رسمی آمریکا را نقض فاحش منشور سازمان ملل عنوان کرد. به گفته زاخارووا در منشور سازمان ملل از اعضای این سازمان خواسته شده تا از بکاربردن قوای نظامی و تهدید علیه یکدیگر به شدت پرهیز کنند.

زاخارووا همچنین به سخنان جان بولتن، مشاور ترامپ که در آن از عفو نظامیان همسو با معترضان سخن گفته بود، واکنش نشان داده و گفته است واشنگتن بصورت رسمی از نیروهای مسلح ونزوئلا می‌خواهد دست به جنایت علیه دولت بزنند.

تنش‌ها در ونزوئلا پس از آن بالا گرفت که خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور مردم را به خیابان‌ها فراخواند و خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا نامید.

آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی با حمایت از گوایدو، در تلاش برای افزایش فشارها علیه دولت مادورو هستند و مقامات امریکایی تا کنون چندین بار تهدید حمله نظامی علیه ونزوئلا را مطرح کرده‌اند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

آمریکا: زمان گفتگو با مادورو به پایان رسیده است

الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا روز پنجشنبه در کنفرانس خبری وزارت خارجه آمریکا با تکرار اتهام علیه رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا، گفت مدت ها است زمان گفتگو با مادورو پایان یافته و کشورهای جهان در حمایت از خوان گوایدو به ما بپیوندند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 23 کشور اروپایی گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند، افزود: به طور کلی تعداد کشورهایی که در جهان گوایدو را به رسمیت شناخته اند به 48 کشور رسیده است.

وی تاکید کرد از نظر ما مادورو مشروعیت قانونی ندارد. زمان برای گفت و گو با مادورو مدت ها است به پایان رسیده است. هر روزی که مادورو در قدرت بماند به معنای آن است که مخالفان در زندان بمانند و مورد آزار قرار گیرند یا اینکه ونزوئلایی ها غذا و دارو نداشته باشند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا مدعی شد: تفاوت مادورو و گوایدو در همین جا معلوم می شود چرا که گوایدو برای کمک به مردم درخواست می‌کند اما مادورو به مسدود کردن دسترسی به این کمک ها ادامه می دهد.
اشتراک گذاری

++++++++++++++++++++++++++++++++

فرمانده آمریکایی از «فعالیت‌های روسیه، چین، ایران و حزب الله» در آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرد

دریادار «کریگ فالر» فرمانده جدید فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه ایران را به تلاش برای نفوذ در آمریکای جنوبی متهم کرد و مدعی شد که ایران به همراه روسیه و چین به دنبال به چالش کشیدن امنیت آمریکا در این منطقه هستند.

وی در گزارشی که امروز در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا با موضوع وضعیت آمریکای مرکزی و جنوبی ارائه کرد، در بخش مربوط به «تهدیدات» پیش روی آمریکا، نوشته است: «۶ بازیگر دولتی (روسیه، چین، ایران و متحدان اقتدارگرای آن‌ها در کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا) و مجموعه‌ای از تهدیدات به هم‌پیوسته، امنیت شرکای ما و این منطقه را به چالش کشیده‌اند.»

در بخش دیگری از این گزارش، در تشریح فعالیت روسیه، چین و ایران در آمریکای لاتین آمده است: «روسیه و چین در حال گسترش نفوذ خود در نیمکره غربی (آمریکای مرکزی و جنوبی) هستند و عمدتا این اقدام بر خلاف منافع ایالات متحده صورت می‌گیرد… فعالیت‌های ایران هم، به عنوان دولت پیشرو در حمایت از تروریسم در جهان، در این منطقه نگران کننده است.»

فالر در گزارش خود روسیه، چین و ایران را به گسترش «اطلاعات غلط» در آمریکای لاتین متهم کرده و نوشته است: «روسیه از چندین رسانه پشتیبانی می‌کند که در حال انتشار روایت‌هایی نادرست از رخدادهای جهان و نیات ایالات متحده هستند. ایران هم پوشش رسانه‌ای ضدآمریکایی خود به زبان اسپانیولی را گسترش داده و حمایت خود از تروریسم را به نیمکره ما هم بسط داده است.»

وی ایران و حزب‌الله را به ایجاد شبکه‌ای در آمریکای لاتین متهم کرده و مدعی شده است که ایران در تلاش است تا حضور خود در این منطقه و در دریای کارائیب را بار دیگر تقویت کند.

این هفته، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز در توجیه اقدام آمریکا علیه ونزوئلا، حزب‌الله لبنان را به حضور در این کشور متهم کرد و گفت واشنگتن می‌خواهد اطمینان یابد که چنین نفوذی در آمریکای لاتین وجود ندارد.

ابراز آمادگی تلویحی برای مداخله نظامی در ونزوئلا

فالر همزمان با تقدیم این گزارش، به سوالات نمایندگان حاضر در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا، از جمله در مورد وضعیت کنونی ونزوئلا نیز پاسخ داد. او در این جلسه تلویحا تأیید کرد که ممکن است واشنگتن در ونزوئلا اقدام نظامی انجام دهد.

وی در بخشی از این جلسه، با «فاسد» و «مستبد» خواندن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا، گفت: «فرماندهی جنوبی از تلاش‌های دیپلماتیک حمایت می‌کند و در صورت نیاز برای حفاظت از کارکنان ایالات متحده و تأسیسات دیپلماتیک، آماده است.»

این فرمانده آمریکایی همسو با دیگر مقام‌های آمریکایی، ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور ونزوئلا تغییر کند. او گفت: «ما تحولات اخیر در ونزوئلا را دنبال می‌کنیم و امیدواریم که شاهد آن باشیم که این کشور بار دیگر به جمع دموکراسی‌های نیمکره غربی بازگردد.»

دولت آمریکا دو هفته پیش در اقدامی بر خلاف قوانین بین‌المللی، مادورو را «نامشروع» خواند و از فردی به نام «خوان گوایدو» که خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، اعلام حمایت کرد. همزمان، گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا مطرح شده است

+++++++++++++++++++++++++++++++

روسیه درباره پیامدهای مداخله نظامی غرب در ونزوئلا هشدار داد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه درباره پیامدهای مداخله نظامی غرب در ونزوئلا هشدار داد.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد در شرایط کنونی مداخله نظامی غرب در ونزوئلا بدترین سناریویی است که می تواند در خصوص این کشور اتفاق بیفتد.
ریابکوف خاطر نشان کرد اقدام نظامی غرب بر ضد ونزوئلا پیامدهای وخیمی به همراه خواهد داشت که محدود به مرزهای این کشور نخواهد شد.
وی تصریح کرد:» ما پایبندی خود را بر موضع اصولی خود مبنی بر این که هر گونه دخالت به ویژه دخالت نظامی خارجی در امور داخلی ونزوئلا ویرانگر خواهد بود، تاکید می کنیم و اقدام نظامی بر ضد این کشور را بدترین سناریوی ممکن می دانیم.»
ریابکوف ادامه داد:» توسل به نیروی نظامی بر ضد ونزوئلا اقدامی مرگبار خواهد بود و پیامدهای وخیمی به دنبال خواهد داشت که محدود به ونزوئلا نخواهد شد. به همین علت درباره خطرات هر گونه ماجراجویی از این نوع در ونزوئلا به شدت هشدار می دهیم.»
جمهوری بولیواری ونزوئلا از مدتی پیش با یک بحران اقتصادی بی سابقه که با تنشهای خشونت بار سیاسی نیز همراه شده، روبرو است. خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که بنا به حکم دیوان حالی از سمت ریاست مجمع ملی این کشور بر کنار شده است خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خوانده و بیست و سوم فوریه در تظاهراتی که در کاراکاس برگزار شد، سوگند یاد کرده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته است. ترامپ در مصاحبه اخیر خود با شبکه سی بی اس اعلام کرد احتمال اعزام نیروی نظامی به ونزوئلا را منتفی نمی داند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

امپریالیسم آمریکا ونزوئلا را به مداخله نظامی تهدید کرده است

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد این کشور از سوی امپریالیسم آمریکا به حمله نظامی تهدید شده است.

مادورو در سخنانی در جمع سربازان در پایگاهی در ایالت سولیا ونزوئلا گفت: «ما از طرف امپریالیسم آمریکا تهدید شده ایم. آقای ترامپ رئیس جمهور آمریکا ما را تهدید کرده است. وی گفت حمله نظامی علیه نظامی علیه ونزوئلا را تدارک دیده است؛ گویی ونزوئلا هیچ مدافعی ندارد، هیچ وطن پرستی در این کشور زندگی نمی کند و این کشور ارتش و ملت ندارد».
مادورو در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: آیا فرمانده کل قوای ونزوئلا در کاخ سفید است؟ آیا ترامپ فرمانده کل ونزوئلاست؟ آیا جان بولتون (مشاور امنیت ملی آمریکا) فرمانده ارتش ونزوئلاست؟ اکنون به جان بولتون می گوییم که تفکر، دکترین و نیروی نظامی ونزوئلا چیست. آقای بولتون، خوب گوش کن! پاسخ نیروهای مسلح ونزوئلا به درخواست تو برای کودتا اینست. با همه قدرت این شعار را می دهیم: همیشه وفادار، خیانت هرگز!
ترامپ بامداد چهارشنبه به وقت تهران در سخنرانی سالانه خود با گفتن اینکه آمریکا در کنار مردم ونزوئلا خواهد ایستاد، وعده داد فشار علیه مادورو را تقویت خواهد کرد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مکزیک: نگران و مخالف مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هستیم

دولت مکزیک نسبت به احتمال مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا اظهار نگرانی و بر مخالفت خود با چنین اقدامی تاکید کرد.

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک در آستانه برگزاری نشست گروه تماس بین المللی ونزوئلا گفت: مکزیک درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا نگران است.

او در پاسخ به این سوال که آیا موضوع مداخله نظامی احتمالی آمریکا در ونزوئلا در نشست مذکور مطرح می شود، اظهار داشت: ما بسیار نسبت به استفاده از زور و مداخله نظامی در ونزوئلا نگران و با آن کاملا مخالف هستیم. من همچنین فکر می کنم که اروپایی ها هم با این مساله مخالف هستند.

وزیر خارجه مکزیک تاکید کرد که دولت وی به دنبال ایجاد گفت وگو میان دولت و مخالفان در ونزوئلا است.

ابرارد گفت: مکزیک قصد دارد با اروپایی ها وارد گفت وگو شود و در حال حاضر گفتنش سخت است که ما چه نوع تصمیمی خواهیم گرفت. ما به دنبال برقراری ارتباط میان طرفهای اختلاف در ونزوئلا هستیم.

این صحبتهای وزیر امور خارجه مکزیک پس از آن مطرح می شود که جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا گفت، واشنگتن آماده است تا تحریمهای خود را علیه آن دسته از افسران ارشد ارتش ونزوئلا که به خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا و رئیس جمهور خودخوانده مخالفان ابراز وفاداری کنند بردارد.

پیش از آن نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در مصاحبه ای با سی بی اس تایید کرده بود که «گزینه» اعزام نظامیان آمریکایی به ونزوئلا را در دست بررسی دارد

+++++++++++++++++++++++++++++++++

کودتای کم خرج امپریالیستی: آمریکا هزینه مالی کودتا از پول مردم ونزوئلا به نوکرانش پرداخت میکند!

مخالفان ونزوئلا روز چهارشنبه اعلام کردند که با استفاده از یک صندوق مستقر در آمریکا بخشی از درآمد نفتی این کشور را دریافت خواهند کرد.

این اقدام بخش مهمی از تلاش‌های مخالفان ونزوئلا با همکاری آمریکا برای تشدید فشار بر دولت نیکولاس مادورو به شمار می رود.

کارلوس پاپارونی نماینده مخالف ونزوئلا در این باره گفت: این صندوق درآمدهای نفتی شرکت سیتگو شعبه آمریکایی شرکت نفت دولتی ونزوئلا را از ماه گذشته ذخیره و دریافت کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته رسما خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته است.

این در شرایطی است که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفته است که ایالات متحده لغو تحریم ها علیه افسران ارشد ارتش ونزوئلا را مورد بررسی قرار خواهد داد اگر آنها گوایدو را به عنوان رهبر ونزوئلا به رسمیت بشناسند. در غیر این صورت، چرخه بین المللی مالی به طور کامل قطع خواهد شد.

پاپارونی افزود: روند انتقال پول نفت ونزوئلا پیشرفت زیادی داشته و امیدوارم طی هفته آینده توسط نمایندگان ما در آمریکا این مساله رسما اعلام شود.

خوان گوایدو عروسک آمریکا و رئیس مجمع ملی ونزوئلا اخیرا خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده که این اقدام با حمایت آمریکا و سایر کشورهای غربی روبرو شده است.

نیکولاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا گفته است که گوایدو عروسک خیمه شب بازی آمریکا است و واشنگتن را متهم به توطئه چینی برای سرنگونی دولت ونزوئلا کرده است.

تاکنون علاوه بر آمریکا و کانادا، کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا نیز رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور به رسمیت شناخته‌اند. در مقابل، روسیه، چین، ایران، مکزیک، اروگوئه، ترکیه نیز حمایت خود را از مادورو اعلام کرده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

ایتالیا در بحران ونزوئلا بی طرف است

معاون نخست وزیر ایتالیا گفت، ما نه از’گوایدو’ حمایت می کنیم و نه از ‘ مادورو’. باید بی طرف باشیم و یک لیبی دیگر نمی خواهیم.
‘لوئیجی دی مایو’ معاون نخست وزیر ایتالیا در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه دولتی ‘ رای1’ پخش شد ، درباره بحران ونزوئلا و موضع کشوررش گفت: ما فقط همه طرف ها را به گفت و گو تشویق می کنیم.
وی تاکید کرد: ونزوئلا دارای بزرگترین ذخایر نفتی جهان است و بخاطر منافع اقتصادی نیز مرکز توجه قرار گرفته است.
دی مایو ادامه داد: ایتالیا در این بازی که چه کسی با مادورو و چه کسی با گوایدو است، شرکت نمی کند.
وی گفت که ما ‘هم خط ‘ پاپ فرانسیس هستیم، یعنی حمایت از خط مشی گفت و گو ونزوئلایی ها. مردم باید در باره آنچه در کشورشان اتفاق می افتد، تصمیم بگیرند.
این در حالی است که ‘متئو سالوینی’ معاون دیگر نخست وزیر ایتالیا و رهبر حزب راست افراطی ‘اتحاد’ موضعی متفاوت اتخاذ و به صراحت به مادورو حمله کرد و به خبرنگاران گفت: مادورو یک خلافکار است، او یک یاغی است که شکنجه ، دستگیر می کند.
وی افزود: قانون اساسی پیش بینی می کند که انتخابات جدید با حضور رئیس جمهوری موقت برگزار شود.
‘خوان گوایدو ‘ نیز روز گذشته درخواست دیدار با ‘متئو سالوینی’ را به همراه یک هیات رسمی پارلمانی ونزوئلا با هدف تبادل نظر در باره انتقال قدرت در این کشور کرد.
گوایدو در نامه ای به سالوینی بر اجرای برنامه عملیاتی بازگرداندن دموکراسی در ونزوئلا از طریق فراخوان انتخابات آزاد و شفاف و حل بحران کنونی تاکید کرده است.
سالوینی نیز قرار است روز دوشنبه 11 فوریه در وزارت کشور ایتالیا با یک هیات ونزوئلایی دیدار کند.
این در حالی است که ایتالیا بیانیه اتحادیه اروپا برای به رسمیت شناختن’خوان گوایدو’به عنوان رئیس ‌جمهوری موقت ونزوئلا را در نشست بخارست وتو کرده بود.
اسپانیا، فرانسه، آلمان، سوئد، اتریش و انگلیس روز دوشنبه گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناختند.
جوزپه کونته’ نخست وزیر ایتالیا نیز بر این عقیده است که موضع ایتالیا در قبال ونزوئلا تغییر نمی کند و اینکه ‘نباید طرف هیچکدام را گرفت’.
وی مدعی شد: ما می دانیم که مادورو مشروعیت دموکراتیک ندارد زیرا انتخابات بطور شفاف و درست برگزار نشد. بنابراین پیامدهایی داشت اما این دیدگاه به معنی برسمیت شناختن گوایدو نیست.
وی افزود: ایتالیا طرف صلح و دموکراسی است بنابراین همه باید شرایط برای کمک به انتخابات جدید را ایجاد کنیم.
ایرنا

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کودتا در تشکیلات داعش و سوء قصد به جان ابوبکر بغدادی

روزنامه گاردین انگلیس نوشت، ابوبکر بغدادی در ماه گذشته میلادی از تلاش برای کودتای داخلی که از سوی شبه نظامیان خارجی این گروه در سوریه ترتیب داده شده بود،‌ نجات یافته است.

به گزارش ایسنا، منابع در سازمان اطلاعات کشورهای غربی احتمال می‌دهند، تلاش کودتا علیه ابوبکر بغدادی در داخل تشکیلات داعش در دهم ژانویه در شهرکی در نزدیکی منطقه هجین در استان دیرالزور در شرق سوریه رخ داده است.

شبه‌نظامیان خارجی داعش به طور عمد به محافظان شخصی رئیس تشیکلات خونخوار داعش شلیک کردند اما بغدادی از این خطر جان سالم به در برد و به منطقه‌ای همجوار در منطقه بادیه سوریه فراری داده شد. گویا دو تن در این درگیری و تبادل آتش کشته شدند.

به گفته یک منبع اطلاعاتی، یکی از کشته‌شده‌ها از افراد بسیار نزدیک به سرکرده داعش است.

در پی این رخداد داعش برای هر کسی که فردی ملقب به ابی معاذ الجزایری را بکشد، جایزه تعیین کرده است. گفته می‌شود او یکی از ۵۰۰ تررویست در صفوف داعش در منطقه است.

داعش الجزائری را به دست داشتن در توطئه ترور بغدادی متهم نکرده اما این گروه تروریستی – تکفیری برای تسویه حساب با برخی از اعضایش پاداش در نظر می‌گیرد و به نوشته گاردین، دلیل تعیین جایزه برای سر الجزائری نقش او در توطئه سوءقصد به جان بغدادی بوده است.

مقامات غربی و عراقی شدیداً احتمال می‌دهند، بغدادی که نمی‌خواهد حظور رسانه‌ای داشته باشد اخیراً مدتی را در آخرین مناطق باقی مانده داعش سپری کرده است.

این در حالی است که برآوردهای ضد و نقیضی از سوی آمریکا درباره داعش وجود دارند چراکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شکست نهایی داعش را اعلام کرده اما مایک پامپئو، وزیر خارجه‌اش می‌گوید، داعش همچنان به رغم شکست‌هایی که خورده یک تهدید است.