مورالس کشورهای آمریکای لاتین را به گفتگو با ونزوئلا فراخواند

رئیس جمهور بولیوی به کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب اعلام کرد که از جنگ با ونزوئلا دست بردارند و به سمت گفتگو با این کشور بروند.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی، اظهار داشت که کشورهای آمریکای لاتین باید به یاد داشته باشند که مسیر جنگ سخت است و راه گفتگو را درخصوص ونزوئلا انتخاب کنند.

مورالس گفت: برادران من، رؤسای جمهور کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، از شما می خواهم که از وخیم شدن اوضاع در ونزوئلا جلوگیری کنید. بیایید از گفتگو حمایت کنیم، از تاریخ یاد خواهیم گرفت و به یاد داشته باشیم که مسیر جنگ و مقابله چقدر سخت است.

وی افزود: تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا نه تنها غیرقانونی، بلکه ضد انسانی و ضد اخلاقی است. قربانی اصلی این تحریمها، مردم ونزوئلا هستند. به خاطر احترام به حقوق بین الملل، این تحریم ها باید بلافاصله از بین بروند

+++++++++++++++++++++++++++++++

درگیری پلیس فرانسه با معترضان

در تظاهرات جنبش عدالتخواهی فرانسوی ها براي دوازدهمين هفته متوالي؛

دوازدهمین تظاهرات اعتراضی به نظام نئولیبرالیسم در فرانسه در اکثر شهرهای بزرگ و کوچک این کشور با آرایش و لشگرکشی جدید نیروهای پلیس آغاز شده است.

در دوازدهمین شنبه اعتراضات به نظام نئولیبرالیسم در فرانسه بار دیگر پلیس ضد شورش با شلیک گلوله فلش بال و گاز اشک آور مردم معترض را متفرق کرد. تا ظهر امروز ده ها نفر بازداشت شده اند که فقط 20 نفر آنان در شهر لانس در جنوب شرقی فرانسه بوده است. آن طور که برخی رسانه های فرانسه می گویند جمعیت معترضان به سیاست های دولت فرانسه این هفته بیشتر است به ویژه در شهر لانس که بیش از 10 هزار نفر به خیابانها آمده اند.
درگیری پلیس فرانسه با معترضان درگیری پلیس فرانسه با معترضان درگیری پلیس فرانسه با معترضان درگیری پلیس فرانسه با معترضان

اعتراضات امروز در حالی برگزار شده که معترضان به خاطر تصمیم شورای حکومتی فرانسه که دیروز درخواست نهاد حقوق بشر را مبنی بر منع به کارگیری سلاح مرگبار فلش بال رد کرد، به شدت عصبانی هستند. امروز همچنین که به نام قربانیان جنبش عدالتخواهی نام گرفته قرار است بزرگداشتی برای این قربانیان در پاریس برگزار شود. تاکنون علاوه بر 10 کشته و حدود 8 هزار زخمی یا بازداشتی ؛ 20 نفر نیز در اثر اصابت گلوله تفنگ فلش بال پلیس ضدشورش قطع عضو و نابینا شده اند.
کریستف کاستانه وزیر کشور فرانسه روز گذشته در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد: در دوازدهمین شنبه آرایش و سیستم نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش و ژاندارم ها مهم و محکم خواهد بود. او جزییات این مطلب را تشریح نکرد!

تظاهرات امروز در اعتراض به خشونت پلیس و استفاده از سلاح فلش بال برگزار می شود.ژروم رودیگز از جمله افرادی است که به علت شلیک فلش بال از سوی نیروهای پلیس فرانسه یک چشم خود را از دست داده است. وی اکنون به یکی از چهره های شاخص این جنبش تبدیل شده است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

منطقه حائل” در مرکز

توافق و سازش در سوریه

فروزنده فرزاد”

ترکیه در مناسبات خود با روسیه و آمریکا بویژه در ارتباط با سوریه سیاست موازنه و بهره گرفتن از همکاری با هر دو قدرت را پیشه کرده است. ترکیه میکوشد ایده ی «منطقه ی حایل» پیشنهادی ایالات متحده را به واقعیت تبدیل کند، منطقه یی که ۴۹۰ کیلومتر در امتداد مرز و ۳۲ کیلومتر در عمق خاک سوریه امتداد دارد. منطقه یی که شهرهای کردنشین مهمی مثل کوبانی در آن قرار میگیرند. چندی پیش در مذاکرات میان اردوغان و پوتین نیز خواست محوری ترکیه «منطقه ی حایل» بود که ظاهرا ترکیه طرفی از آن نبست.

آمریکا نیز هنوز در منطقه ی التنف در مرز عراق و سوریه و اردن نیروهای خود را به بهانه ی مقابله با اندک شمار جنگجویان داعش نگه داشته است. در واقع هدف آمریکا در آنجا قطع خط ارتباطی ایران-عراق- سوریه- لبنان است و مختل کردن جریان کمکهای نظامی ایران به سوریه و حزب الله در لبنان از طریق عراق و از طریق بیابانهای التنف و با هدف تامین امنیت اسراییل.

اخیرا توافق روسیه و ترکیه در ادلب و ایجاد «مناطق کاهش تنش» با بیرون راندن نیروهای نزدیک به ترکیه بوسیله ی «حیات تحریر الشام» و تسلط بر ادلب در عمل بهم خورده است. این رویداد موجب ادامه ی عملیات ارتش سوریه و روسیه در ادلب می شود. این تحولات فرصتی هم به دست اردوغان میدهد برای جلب حمایت پوتین جهت ایجاد «منطقه ی حایل» در ازای سپردن ادلب به دولت سوریه و اخراج نیروهای «حیات تحریر الشام».

از دیگر سو اما روند رویدادها در سوریه به سود ترکیه نیست. کشورهای عربی یک به یک از بازگشایی سفارتخانه های خود در سوریه سخن میگویند. امارات متحده عربی سفارتخانه ی خود را گشوده و کویت و بحرین خبر از اقدام در این زمینه داده اند. بخشی از انگیزه ی اعراب در این زمینه مقابله با نفوذ و توسعه طلبی ترکیه در شمال سوریه  و در دراز مدت جلوگیری از نفوذ ایران است و بویژه به سبب همسویی ترکیه با اخوان المسلمین که اکثر دولتهای عربی سخت با آن در ستیز اند.

آینده ی تحولات در سوریه در کوتاه مدت تا حد زیادی به نقش کلیدی روسیه و توافق میان روسیه و ترکیه بر سر «منطقه ی حایل» بستگی دارد. اینکه روسیه چه راهی را برای توازن میان بازیگران صحنه سیاست در سوریه که منافعی متضاد هم دارند خواهد یافت و آیا سرانجام «منطقه ی حایل» در شمال سوریه را در ازای ادلب و خروج نیروهای امریکایی از سوریه به ترکیه می سپارد؟

در این میان، کردهای سوریه که فرصت بزرگی را درجریان جنگ با داعش برای پیوستن به ارتش سوریه و برخورداری از حمایت نظامی روسیه از دست دادند و فریب وعده های امریکا را خوردند، دیگر در موقعیتی نیستند که بتوانند امتیازهای مهمی کسب کنند. آنها در جریان مذاکرات سیاسی جاری میان ترکیه و روسیه و دولت سوریه اگر بتوانند سهمی از نفت و منابع دیگر منطقه کردنشین حسکه و رمیلان سوریه را بدست آورند، همه چیز را نباخته اند. منطقه ای که کرد و عرب با هم در آن زندگی می کنند. بویژه که شواهد نشان میدهد روسیه و ترکیه بر سر منطقه حائل به تغییرات و با شرط و شروطی به تفاهم خواهند رسید که امریکا نیز با آن تفاهم داشته باشد. گرچه مسئله امریکا منطقه حائل نیست، بلکه بستن گذرگاه ایران برای کمک نظامی به سوریه و حزب الله لبنان است. شاید از جمله دلائل شتاب اردوغان برای باز پس فرستادن 300 هزار مهاجر و جنگ زده سوری که عمدتا ترکمن و عرب هستند به سوریه درچارچوب همین احتمال باشد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

پسران قذافی و در راس آنها سیف الاسلام یگانه امکان برای تشکیل چنین دولتی اند

،

کشور نفت خیز لیبی سامان نخواهد گرفت تا یک دولت مرکزی مورد تائید و قبول همه اقوام متکثر لیبی تشکیل نشود و همه شواهد نشان میدهد که پسران قذافی و در راس آنها سیف الاسلام یگانه امکان برای تشکیل چنین دولتی اند، بویژه که مردم لیبی عمیقا از سقوط رژیم قذافی پشیمانند و از دوران او بعنوان دوران طلانی لیبی یاد می کنند. نه تنها مردم لیبی بلکه مردم بسیاری ازکشورهای افریقائی همین نظر را دارند. تا قبل از سقوط رژیم قذافی حداقل 2 میلیون افریقائی در لیبی کار می کردند که حالا در سراسر اروپا دربدر اند.

خبرگزاری اسپوتنیک روز گذشته به نقل از میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه و فرستاده رئیس جمهور این کشور به خاورمیانه و شمال آفریقا نوشت:

هانیبال قذافی، در لبنان زندانی است هیچ حکمی از سوی دادگاه برای بازداشت وی وجود ندارد، این یک مسأله غیر طبیعی است؛ به ویژه اینکه هانیبال زمانی که در سوریه بوده ربوده شده است. روسیه درباره این موضوع با طرف‌های مختلف لبنانی تماس می‌گیرد اما تصمیم نهایی مربوط به لبنانی‌هاست.

در ارتباط با سیف الاسلام قذافی، پسر دیگر معمر قذافی نیز همه میدانند که بصورت منظم از طریق خود لیبیائی ها  با نمایندگان وی در اروپا، کشورهای عربی و خود لیبی  در ارتباط و تماس هستند تا در انتخابات آینده این کشور شرکت کند. (عکس: دختر و دو پسر قذافی)

___________________________________________________________________________________________

موافقت مادورو با برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد نیکولاس مادورو با برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ونزوئلا موافقت کرده است.

به گزارش ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بسیار خوب است، این یک شیوه خوب از گفتگوی سیاسی است، یک راه حل از طریق رأی مردمی. با برگزاری انتخابات زودهنگام مجمع ملی موافقم و از آن حمایت می‌کنم.

این در حالی است که خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی که در اختیار مخالفان است، خود را رئیس جمهور خوانده و برکناری مادورو را خواستار شده است.

مادورو با مخالفت با کناره‌گیری از قدرت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تنها اعلام کرده با برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام موافق است.

رئیس جمهور ونزوئلا هم‌چنین گفت مطمئن است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دولت کلمبیا و مافیا دستور داده است که او را به قتل برسانند.

مادورو گفت: شکی نیست که دونالد ترامپ دستور قتل من را صادر کرده، او به دولت و مافیای کلمبیا دستور داده که من را بکشند. اگر روزی برای من اتفاقی بیفتد، دونالد ترامپ و ایوان دوکو، رئیس جمهور کلمبیا مسئول آن خواهند بود.

او هم‌چنین در این گفت‌وگو برای دیدار با ترامپ ابراز آمادگی کرد اما تاکید کرد که به عقیده او، چنینی دیدار صورت نخواهد گرفت زیرا تیم ترامپ برای جلوگیری از برگزاری چنین نشستی هر کاری خواهد کرد.

مادورو در این باره گفت: فکر می‌کنم برگزاری چنین دیداری در این مقطع دشوار باشد. من به شخصه آماده گفت‌وگوی علنی با دونالد ترامپ در ونزوئلا یا آمریکا هستم تا درباره دستور کار خود و هر مسأله‌ای که او دوست داشته باشد، صحبت کنیم.

رئیس جمهور ونزوئلا خاطرنشان کرد: اگر ما دیداری رو در رو داشته باشیم، داستان کاملاً متفاوت خواهد شد اما فکر می‌کنم مشاوران ترامپ چنین فرصتی به ما ندهند. بیایید صبور باشیم. فکر می‌کنم فعلاً برگزاری چنین دیداری دشوار خواهد بود.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مسکو گروهی از پیمانکاران نظامی را برای محافظت از جان مادورو به ونزوئلا فرستاده، منتشر شده‌اند. رئیس جمهور ونزوئلا اما در این مصاحبه از اظهار نظر در این باره سر باز زد و گفت: مردم ونزوئلا همیشه از من محافظت می‌کنند، ما سرویس اطلاعاتی خوبی داریم.

او درباره پاسخ به پرسشی درباره احتمال اقدامی تازه علیه جانش تاکید کرد که کاملاً تحت محافظت است.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا نیروهای نظامی خصوصی روس بخشی از نیروهای امنیتی هستند که از او محافظت می‌کنند، گفت: نمی‌توانم چنینی چیزی بگویم، درباره این موضوع حرفی ندارم.

وی همچنین اظهار کرد، تحریم‌های آمریکا علیه شرکت نفت دولتی ونزوئلا تهدیدی برای همکاری‌های ونزوئلا و روسیه نیست.

مادورو در این باره گفت: هیچ خطری برای همکاری‌های ما و روسیه وجود ندارد؛ زیرا مسکو کشوری مستقل است. شرکت‌های سرمایه‌گذاری روس بسیار قدرتمند هستند و گروه مهندسی، مالی و لجستیک خود را دارند. شرکت نفت دولتی ونزوئلا نیز یکی از سرمایه‌گذاری‌های این کشور است.

مادورو افزود: روسیه و ونزوئلا دو کشور مستقل هستند که با یکدیگر تجارت، سرمایه‌گذاری و در پروژه‌های نفتی بزرگ همکاری می‌کنند. همه‌چیز درست خواهد شد و تجارت روسیه و ونزوئلا در بخش نفت و گاز حفظ می‌شود.

در همین حال رئیس جمهور ونزوئلا در این گفت‌وگو تاکید کرد که انتخابات اخیر ریاست جمهوری کشورش مطابق با قوانین ونزوئلا صورت گرفته و برگزاری دور جدید انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

مادورو اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری کمتر از یک سال قبل برگزار شد. این انتخابات که ۱۰ ماه پیش برگزار شد طبق همه هنجارهای قانونی و مطابق با قانون اساسی صورت گرفت. من با کسب ۶۸ درصد آرا در این انتخابات پیروز شدم. این انتخابات مشروع و قانونی بود که با به کارگیری سیستم انتخاباتی شفاف و حضور ناظران بین‌المللی برگزار شد.

مادورو همچنین درخواست‌های چندین کشور خارجی برای برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری را “حقه” آمریکا دانست.

وی افزود: ما اولتیماتوم‌های هیچ‌یک از طرف‌های جهان را نمی‌پذیریم و تسلیم تهدیدها نمی‌شویم. انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا برگزار شده و اگر امپریالیست‌ها انتخاباتی جدیدی می‌خواهند باید تا سال ۲۰۲۵ صبر کنند.

مادورو درباره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه شرکت نفت و گاز دولتی خود نیز گفت، ونزوئلا غیرقانونی بودن تحریم‌های آمریکا را ثابت خواهد کرد و از این شرایط با پیروزی بیرون خواهد آمد.

او درباره این تحریم‌ها گفت: این تصمیم آمریکا کاملاً ناقض قوانینی بین‌المللی و تصمیمی غیرقانونی است که با هدف مصادره دارایی‌های ونزوئلا صورت گرفته است و ما می‌خواهیم این مساله را ثابت کنیم.

وی افزود: من مطمئنم که این شرکت را به عنوان یکی از دارایی‌های ونزوئلا حفظ خواهیم کرد و از این شرایط با پیروزی بیرون خواهیم آمد.

او همچنین این تحریم‌ها را “یکی از غیرعقلانی‌ترین تصمیمات جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا” دانست.

وی افزود، هدف اولیه آمریکا درخصوص ونزوئلا، تصرف نفت و منابع این کشور است.

مادورو توضیح داد: در این خصوص دو هدف وجود دارد؛ هدف اولیه نفت ونزوئلا است زیرا ما بزرگ‌ترین منابع نفت تأیید شده جهان را داریم، در تلاشیم تا ثابت کنیم که بزرگ‌ترین معادن طلای جهان را داریم و چهارمین کشور دارنده منابع گاز جهان هستیم. ما معادن بزرگی از الماس، آلومینیوم، آهن و کولتان و منابع آب آشامیدنی داریم. ما در زمینه منابع طبیعی و انرژی قدرتی در جهان هستیم.

وی ادامه داد: دومین هدف آمریکا در زمینه ایدئولوژیک است و این کشور به دنبال آن است که “روح” تاریخ و فرهنگ و سنت بولیواری را “بکشد”.

مادورو تاکید کرد: آمریکا می‌خواهد تفکر و روح سیمون بولیوار را از اساس نابود کند. آنان می‌خواهند ما “حیاط خلوتشان” باشیم و ما “حیاط خلوت” هیچ کشوری نیستیم، بلکه یک جمهوری مستقل هستیم.

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه اشاره کرد که کاراکاس در حال بررسی طرح میانجی‌گری بین‌المللی در بحران سیاسی خود است و گفت: دولت‌های مکزیک، اوروگوئه، بولیوی، روسیه، واتیکان و برخی دولت‌های اروپایی از گفت‌وگو حمایت می‌کنند. من نامه‌هایی رسمی به آنان فرستاده‌ام تا از طرح گفت‌وگو در ونزوئلا در هر جا و هر زمان و به هر شکلی که می‌خواهند، پشتیبانی کنند.
مادورو تاکید کرد که در این برهه منظور او از گفت‌وگو “مذاکرات خصوصی و تلفنی میان رؤسای جمهور و وزرای امور خارجه” است.

وی افزود: وزیر امور خارجه ما بسیار فعال است. ما امیدواریم که در ساعات آتی نتیجه مطلوبی حاصل شود.

او همچنین تاکید کرد که آماده مذاکره با اپوزیسیون ونزوئلا و با حضور میانجی گران بین‌المللی است.

رئیس جمهور ونزوئلا اظهار کرد: من آماده نشستن پای میز مذاکره با اپوزیسیون هستم تا بتوانیم درباره آنچه به نفع ونزوئلا است، صحبت کنیم.

در ادامه نیکلاس مادورو در گفت‌وگو با اسپوتنیک درباره خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده این کشور گفت: تا جایی که می‌دانم هنوز حکمی برای دستگیری گوایدو صادر نشده است. باید منتظر بمانیم تا روندهای قانونی و قضائی داخلی تکمیل شوند و نتیجه آن مشخص شود.

وی با تاکید بر این که این مساله به ونزوئلا مربوط است، گفت: من به عنوان رئیس جمهور این کشور معتقدم که کودتایی در دست اجرا است که ناقض قانون اساسی است اما این فقط نظر من است. دادستان کل باید در این باره حکم دهد و در حال حاضر او و دادگاه عالی اقدامات خود را آغاز کرده اند و تصمیم دفتر دادستان کل و دادگاه در نظام قانونی ونزوئلا اجرا خواهد شد.

دادگاه عالی ونزوئلا روز سه‌شنبه گوایدو را ممنوع‌الخروج و حساب‌های بانکی او را تا پایان تحقیقات در این پرونده مسدود کرد.

مادورو همچنین در پاسخ به سوالی درباره حمایت نیروهای مسلح از دولتش در بحران سیاسی ونزوئلا گفت: من به عنوان فرمانده کل قوا طبق قانون اساسی به مسئولیت‌هایم عمل می‌کنم و نیروهای مسلح بولیواری ملی را بسیج می‌کنم. نیروهای مسلح نیز وفاداری خود را ابراز و نظم و اخلاق را رعایت می‌کنند. ما ثبات، صلح، وفاداری و پیروزی بزرگی را در ونزوئلا ایجاد می‌کنیم.

هم‌چنین رئیس جمهور ونزوئلا علاوه بر تاکید بر عدم تأثیرگذاری تحریم‌های آمریکا بر همکاری‌های این کشور با روسیه، از برنامه کشورش برای ادامه دریافت سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته و مدرن از روسیه خبر داد و گفت: ما همیشه برنامه‌هایی برای گسترش همکاری‌هایمان به منظور ارتقا دفاع هوایی، زرادخانه و تکنولوژی ماهواره‌های خود داریم و مدرن‌ترین تسلیحات جهان به ونزوئلا وارد خواهند شد.

به گفته مادورو این سیستم‌های تسلیحاتی پیوسته از روسیه وارد ونزوئلا می‌شوند.

او در این باره گفت: این سیستم‌ها هر ماه به ونزوئلا می‌رسند و ما هر ماه با یکدیگر همکاری داریم. این روندی عادی است و چیز غیرعادی‌ای در آن وجود ندارد.

مادورو تاکید کرد: ولادیمیر پوتین همیشه با کمک‌های روسیه از هر لحاظ به ما یاری رسانده و ما از این بابت از او سپاسگزاریم. چیزی که من از پوتین خواستم این بود که ارتباط خود را با ما حفظ کند و در سطوح دیپلماتیک و سیاسی در سازمان ملل از ما حمایت کند.

به گفته مادورو، پوتین در گفت‌وگویی تلفنی از برنامه خود برای تقویت همکاری‌های همه‌جانبه در زمینه “اقتصادی، تجاری، نفت و گاز و امور نظامی” با ونزوئلا خبر داده است.

او در پاسخ به سوالی درباره تضمین بازپرداخت وام‌هایی که از روسیه و چین گرفته گفت: ونزوئلا همیشه به موقع قرض خود را پرداخت می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که ونزوئلا از چین و روسیه انتظار دارد در توسعه اقتصادی از این کشور حمایت کنند.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین در این مصاحبه از شرکت‌های آمریکایی خواست به رغم روابط پرتنش میان دولت‌های دو کشور به سرمایه‌گذاری در ونزوئلا از جمله در حوزه نفت و گاز، گردشگری، تکنولوژی، طلا و الماس ادامه دهند.

وی تاکید کرد: این تنش‌ها نباید مانع سرمایه‌گذاری در ونزوئلا شوند و ما از سرمایه‌گذاران آمریکایی حمایت می‌کنیم.

به گفته مادورو، بیش از ۳۰۰۰ شرکت آمریکایی با شرکت‌های تجاری ونزوئلا همکاری دارند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کرملین: روسای جمهوری ایران،‌ ترکیه و روسیه ۲۵ بهمن در سوچی نشست دارند


کرملین از نشست روسای جمهوری ایران،‌ ترکیه و روسیه درباره سوریه در سوچی خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با شورای امنیت ملی کشور وضعیت ونزوئلا را بررس و بر مداخله در امور داخلی این کشور تاکید کرد.

سخنگوی کرملین اظهار کرد، شورای امنیت ملی روسیه به ریاست پوتین بر لزوم حل سیاسی داخلی به طور مستقل بدون مداخله خارجی تاکید کرد.

وی افزود: نشست روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) در سوچی برگزار می‌شود. پوتین همچنین نشست‌هایی دو جانبه با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود در حاشیه نشست سوچی برگزار می‌کند.

این سخنگو نسبت به خروج ایالات متحده از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی ان اف) ابراز تاسف کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که این تصمیم احتمالاً طی روزهای آتی اجرایی می‌شود.

روسیه و ایالات متحده طی ماه‌های اخیر مذاکراتی برای نجات این پیمان انجام دادند اما این مذاکرات فایده‌ای نداشت.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مذاکرات تجاری چین و آمریکا بدون نتیجه به پایان رسید

به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان ؛ مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین در واشنگتن بدون رسیدن به نتیجه به پایان رسید.
بر اساس این گزارش، روز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد در این گفتگوها پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است و «این موضوع نشان می دهد که به یک توافق دست پیدا خواهیم کرد.» . دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد قصد دارد با شی جین پینگ رئیس جمهور چین دیدار کند.

بیانیه کاخ سفید درباره مذاکرات رده بالای اقتصادی آمریکا-چین

پایگاه اینترنتی کاخ سفید بیانیه ای درباره مذاکرات رده بالای آمریکا-چین درباره روابط اقتصادی دو کشور منتشر کرد.
مشروح این بیانیه به شرح زیر است:
طی دو روز گذشته، مقامات بلندپایه از آمریکا و چین در مذاکرات فشرده و سازنده در ارتباط با روابط اقتصادی بین دو کشور حضور داشتند. آمریکا از آمادگی،جدیت، و تلاش های حرفه ای لیو هی معاون نخست وزیر چین و تیمش تمجید می کند.
در این گفتگوها به طیف گسترده ای از موضوعات پرداخته شد از قبیل: 1- راه هایی که بر اساس آن،شرکت های آمریکایی برای انتقال فن آوری به شرکت های چینی تحت فشار قرار می گیرند ‎‎ 2- لزوم حفاظت و اجرای قاطعانه تر از حقوق مرتبط با مالکیت معنوی در چین 3- تعرفه های بی شمار و موانع غیر تعرفه ای که شرکت های آمریکایی در چین با آنها مواجه هستند 4- نتایج مضر ناشی از سرقت های سایبری چین از اموال تجاری آمریکا 5- این که چگونه نیروهای اخلال گر در بازار از جمله یارانه و شرکت های دولتی می توانند سبب ایجاد ظرفیت های اضافی شوند 6- لزوم بر طرف کردن موانع در بازار و تعرفه هایی که سبب محدود شدن فروش تولیدات، خدمات و محصولات کشاورزی از آمریکا به چین می شوند 7- نقش ارزها در روابط تجاری آمریکا و چین. دو طرف همچنین در ارتباط با لزوم کاهش کسری تجاری فزاینده که آمریکا با چین دارد گفتگو کردند. خرید محصولات آمریکایی از سوی چین بخشی مهم از این گفتگوها را تشکیل می داد.
دو طرف از خود برای تعامل در همه موضوعات مهم تمایل نشان دادند و جلسات مذاکره نشان دهنده مذاکراتی سازنده و فنی در ارتباط با چگونگی حل و فصل اختلافات ما بود. آمریکا به صورتی خاص بر اجرای واقعی تعهدات در ارتباط با موضوعات ساختاری و کاهش کسری متمرکز است. هر دو طرف بر این موضوع توافق کردند که هر گونه قطعنامه ای به طور کامل اجرایی خواهد شد.
در حالی که پیشرفت هایی حاصل شده است، اما باید اقدامات بیشتری انجام داد. دونالد جی ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد فرایند نود روزه ای که در بوینوس آیرس بر سر آن توافق صورت گرفت، ارائه کننده یک ضرب الاجل است و این که تعرفه های آمریکا افزایش خواهد یافت مگر آن که آمریکا و چین به یک نتیجه رضایت بخش تا روز یکم ماه مارس سال دو هزار و نوزده دست پیدا کنند. آمریکا به برگزاری مذاکرات بیشتر با چین در ارتباط با این موضوعات حیاتی و مهم چشم دارد

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


منزل «کودتاچی» در محاصره نیروهای امنیتی ونزوئلا

رهبر کودتاچیان ونزوئلا با خودداری از انجام هرگونه مذاکره با دولت وقت این کشور، نیروهای امنیتی ونزوئلا را به تهدید اعضای خانواده و تفتیش منزل برای یافتن همسرش متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «خوان گوایدو» کودتاچی و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا در یک سخنرانی در دانشگاه مرکزی ونزوئلا در شهر کاراکاس گفت که نیروهای ویژه پلیس در خانه وی حضور دارند و می خواهند با فابیانا [همسرش] ملاقات کنند».

وی در ادامه افزود: «دیکتاتوری [مادورو] گمان می کند که این ما را می ترساند. من آنها را برای هر اتفاقی که برای کودک ۲۰ ماهه ام بیفتد، مسئول می دانم. من از اینجا به سمت منزل خود می روم تا از خانواده ام محافظت کنم و از نمایندگان دیپلماتیک نیز دعوت می کنم که همراه من آمده تا از نیت حقیقی نیروهای ویژه مطلع شوند».

از سوی دیگر، «کارلوس وککیو» نماینده منتصب از سوی گوایدو در آمریکا در پیامی با اعلام عدم شرکت نیروهای اپوزیسیون در «هرگونه مذاکره با مادورو»، از رئیس جمهور این کشور خواست تا از قدرت کناره گیری کند.

در ضمن، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمادگی این اتحادیه را برای وضع تحریمهای جدید علیه ونزوئلا مورد تصدیق قرار داد. این در حالی است که پارلمان اروپا ساعاتی پیش قطعنامه ای را تصویب کرد که کشورهای عضو این اتحادیه را برای به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا تشویق می کند.

گفتنی است گوآیدو- رئیس پیشین و برکنار شده مجلس ملی ونزوئلا- روز ۲۳اُم ژانویه خود را به عنوان رئیس جمهور این کشور معرفی کرد؛ اقدامی که به سرعت از سوی آمریکا و شماری دیگر از کشورهای جهان به رسمیت شناخته شد. اما در مقابل، مادورو رهبر مخالفان دولت خود را «دست نشانده» آمریکا خوانده و واشنگتن را به سازماندهی کودتا در کشور خود متهم ساخت.

به رغم حمایت واشنگتن از دولت خودخوانده گوایدو، مقامات روسیه، چین، ترکیه و شماری دیگر از کشورهای جهان حمایت خود را از دولت مادورو قاطعانه اعلام کردند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

آمریکا توافق موشکی با روسیه را تعلیق کرد

به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پامپئو روز جمعه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای با روسیه را به حالت تعلیق در می آورد.

بر اساس این گزارش، پیمان مذکور به عنوان عنصر اساسی برای کنترل رقابت های تسلیحات هسته ای از زمان جنگ سرد محسوب می شد.

پامپئو در سخنانی از اتاق کنفرانس وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «موارد نقض (پیمان) توسط روسیه، میلیون ها اروپایی و آمریکایی را در معرض تهدید جدی قرار داده است… ما وظیفه داریم تا به طور مناسب پاسخ دهیم.»

تعلیق این پیمان توسط آمریکا از روز شنبه اجرایی خواهد شد. با اعلام پامپئو، دوره 180 روزه ای برای خروج نهایی آمریکا از این توافق موشکی آغاز خواهد شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

.

حمایت ناتو از خروج آمریکا از پیمان تسلیحاتی با روسیه

به نقل از رویترز ، ناتو در بیانیه ای اعلام کرد از اقدام آمریکا در بیرون آمدن از توافق موشکی با روسیه پشتیبانی می کند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

فارین پالیسی: روسیه در افغانستان پادشاه نصب می کند

سراسیمه گی در بین سیاست گزاران امریکا

نشریۀ فارین پالیسی هشدار داده است که روسیه با دنبال کردن مذاکرات صلح مورد نظر خودش درافغانستان قصد دارد در میدان عمل، نقش پادشاه سازی درین کشور را به دوش گیرد. یکی از مقامات پیشین در دولت امریکا گفته است که اگر امریکا فقط مذاکره با طالبان را شروع کرده و سپس آن را رها کند؛ آنگاه روسیه به میدان بازی بر می گردد تا پادشاه نصب کند.

فارین پالیسی به نقل از مقامات وزارت خارجه امریکا می نویسد که روسیه به افغانستان به عنوان کشورخارجی نزدیک به سرحداتش نگاه می کند و خواستاد اعمال نفوذ در آن جاست “گزارشنامه افغانستان

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

عباس، فرمایشات پنجاب را تشریح کرد

رؤیا های منفور عباس استانکزی ربطی به مردم افغانستان ندارد – غرزی لایق
گفته‌های اخیر آقای عباس ستانکزی، همانی که از نام امارت اسلامی افغانستان گفت‌وگوهای صلح را در عبا و قبای غریبه با فرستاده‌ی امریکا دنبال می‌کند، برخلاف جو مسلط بر رسانه‌ها، مرا امیدوار ساخت که چانه‌زنی‌های صلح، سرانجام به سود مردم عذاب ‌دیده‌ی افغانستان به ثمر می‌رسد. در اصل، طی این بی‌هوده‌گویی، آقای ستانکزی به تعبیر خواب پریشان ولی‌نعمت‌های پنجابی خویش پرداخته و از نیاتی سخن گفته که پاکستان از روز زایش ناخجسته‌ی خویش آرزوی دسترسی به آن‌ها را در مخیله‌ی گنه‌کار خود می‌پروراند.
چرا هرزه‌ پردازی‌های آقای ستانکزی امید چیره‌شدن صلح به سود مردم افغانستان را در ذهن کنجکاو ریشه‌دار می‌سازد؟
پیش از همه، پافشاری روی این برآیند که عقل و ایمان و زبانِ فرستاده‌ی طالبان در گفت‌وگوهای صلح با امریکا تا ژرفا پاکستانی است، نه باید سبب دودلی گردد، اما آن‌چه نامبرده با ابراز بی‌خبری از راستینه‌گی‌های کشور و جهان در جامه‌ی بی‌اعتنایی و خودبرزگ‌بینی جاهلانه بیرون ریخت، نشان می‌دهد که میان نیاز زمان جاری و چشمداشت‌های طالبان/پاکستان فرسخ‌ها فاصله وجود داشته و آقای سخن‌گو هنوز با سنجه‌ی سال‌های تسلط امارت اسلامی ملا محمد عمر آخوندزاده اندازه‌گیری می‌کند. آقای ستانکزی از همین اکنون عنوان فاتح افغانستان را مال خود ساخته است.
هرگاه جهان، همان جهانی‌که برای یک افغانستان امن، مدنی و مرفه این همه خون ریخت و غلبه بر تحجر قرون‌وسطایی را به قیمت گزاف هزینه نمود، گردن به خیال‌پردازی‌های منطق‌ستیز ستانکزی و عقبه‌ی پنجابی‌اش بگذارد، بیگمان، باید بالای ارزش‌های انسانی و غلبه‌ی مردم‌‌سالاری و داوش‌ِ بلندپروازانه‌ی آدمانه‌زیستن خط بطلان کشید. باور نه دارم که جهانِ پیشرونده و متمدن که حضور باالفعل و باالقوه در افغانستان دارد، در پی این همه جان‌فشانی‌ها، دست‌آوردهای مردم‌سالار و مدنی‌باوری در زادگاه زخمی ما را فدای ذوق‌زده‌گی متحجر و بدوی چند ملا و طالب و چلی وطن‌گم‌کرده نماید و برگه‌های گه‌شماری بشر را با چنین نمونه‌ی سخیف چرکین سازد.
از جانب دیگر، افغانستان بیش از این همان سرزمین افتاده و بیچاره‌شده نیست که تحریک ملا محمد عمر به تقصیر وحشت و دهشت «جهادی» دهکده‌ها و اُستان‌های آن را به ساده‌گی، یکی پی دیگر زیر سلطه‌ی امارت انسان‌ستیز خویش درآورد و زیر نام شریعت و دین محمدی ننگ جاودانه آفرید. حضور نیروهای جهانی و توجه بشریت به بازسازی افغانستان، هم‌پا با بار سنگین جنگ‌ با رشتارهای طالبی و تروریست و یاغی‌گری‌های درون نظام، یک ساختار نیرومند سیاسی-نظامی، زیربنای لازم اقتصادی  و یک نسل بالنده و آگاه را به وجود آورده است که نادیده گرفتن آن‌ها برای گذار به صلح و دوام زنده‌گی صلح‌آمیز در کشور خیلی مسخره و جاهلانه است. افغانستان بیش از این همان لقمه‌ی بی‌خار نیست که از گلوی طالب-پنجابی به راحتی بگذرد.
چونی و چندی دولت و نیروهای مسلح افغانستان، رشتارهای فراگیر جامعه مدنی و ساختارهای روینده‌ی سیاسی کشور و هم‌بسته‌گی ناشکنِ قوم‌ها و قبیله‌های کشور در برابر آن‌چه طالب در صف‌آرایی‌های رزمایشی و پندارسازی خویش عرضه می‌کند، قابل هم‌سنجی نیستند. طالب بدون عقبه‌ی اردوی پاکستان و پول‌های سرشار عرب، فاقد جنبنده‌گی جنگی بوده و به تقصیر سرشتِ آدم‌ستیز خویش توان پیش‌کشیدنِ طرح‌های دورنمایی برای برگشت صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را نه دارد.
لجن‌پراگنی عباس ستانکزی و ذلتِ رویاهای منفور وی نشان داد که طالب در بازی جاری جنگ و صلح، بیگمان طرف بازنده است.
هالند
۳۱ جنوری سال ۲۰۱۹

.

.

Advertisements