نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می خواهد ونزوئلا را به ویتنام دوم در امریکای لاتین تبدیل کند.

به گزارش اسپوتنیک، مادورو در توئیتر نوشت:” این ملت آمریکا از شما درخواست کمک می کنم تا از دخالت دولت دونالد ترامپ جلوگیری کنم چون وی قصد دارد میهن مرا به ویتنام در آمریکای لاتین تبدیل کند. اجازه این کار را به وی ندهید!”
روز 21 ژانویه اعتراضات عمومی علیه مادور آغاز شد و روز 23 ژانویه خوان گوایدا، رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد

کشورهای گروه لیما به غیر از مکزیک، آمریکا، آلبانی، گرجستان، سوئیس و سازمان کشورهای آمریکایی و تعدادی از کشورهای اروپایی از ریاست جمهوری موقت گوایدو حمایت کردند.
کشورهای روسیه، بولیوی، ایران، کوبا و نیکاراگوآ، السالوادور، ترکیه، بلاروسی و چین در حمایات از مادورو، از طرفین درگیر در بحران خواستند از راه مسالمت آمیز به حل و فصل مسائل بپردازند و مخالفت خود با دخالت خارجی در امور داخلی کشورها را اعلام کردند. دبیر کل سازمان ملل برای حل و فصل بحران به گفتگو و دیالوگ فراخواند.
آمریکا روز 28 زانویه اعمال تحریم ها علیه شرکت دولتی نفت ونزوئلا (PDVSA) را اعلام کرده، 7 میلیارد دلار از سرمایه های این شرکت را توقیف نموده و همچنیم معاملات با این شرکت را ممنوع کرد.
وزارت خارجه امریکا همچنین اعلام کرد خوان گوایدا، رهبر مخالفان مادورو از حق دسترسی به حساب های دولت ونروئلا در بانک های این کشور برخوردار است

___________________________________________________________________

تظاهرات گسترده در حمایت از مادورو در فالکون

تظاهرکنندگان با اعلام حمايت از نيکلاس مادورو اعلام کردند آمادگی دارند از کشور خود در برابر هر نوع حمله خارجی دفاع کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، اهالی شهر فالکون ونزوئلا با برگزاری تظاهرات گسترده، حمایت خود را از نیکلاس مادورو اعلام و تلاش برای کودتا در ونزوئلا را محکوم کردند. تظاهرکنندگان تاکید کردند آمادگی دارند از کشور خود در برابر هر نوع حمله خارجی دفاع کنند.
یک زن ونزوئلایی گفت: ”دونالد ترامپ اگر راست می گوید، به مسائل داخلی کشورش توجه کند. او می خواهد بمب ها را به ونزوئلا بیاورد و همه ما را قتل عام کند.“
دیگر شهروند ونزوئلایی گفت: ”آنها می خواهند بلایی را که بر سر دیگر کشورها آوردند در ونزوئلا تکرار کنند. آنها به دنبال غارت ثروت های کشور ما هستند.“
یکی از شهروندان ونزوئلایی افزود: ”با چنگ و دندان از خودمان دفاع خواهیم کرد. اگر پای آمریکاییها یا هر بیگانه دیگری به ونزوئلا برسد، با آنها مبارزه خواهیم کرد. هر چند که این مبارزه طولانی شود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

انگلیس خواستار تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مادورو شد

انگلیس از اتحادیه اروپا خواست تا علیه «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا تحریم‌هایی را اعمال کند.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس امروز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: « تحریم علیه آنهایی که به بهای فشار بر بقیه جمعیت که بسیار فقیر هستند، خود را ثروتمند کرده‌اند از دید من می‌تواند اقدامی موثر باشد.»

پیشتر پارلمان اروپا اعلام کرده بود که پیش‌نویس قطعنامه‌ای را مدنظر دارد که بنابر آن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع موقت این کشور به رسمیت بشناسد. در پیش نویسی که اواخر وقت چهارشنبه به همین منظور در پایگاه اینترنتی این نهاد اروپایی منتشر شده آمده است: «پارلمان اروپا… آقای گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت و قانونی جمهوری بولیواری ونزوئلا و بر اساس قانون اساسی این کشور به رسمیت می‌شناسد. همانطور که در بند 233 آمده است و حمایت همه جانبه خود را از نقشه‌ راه وی اعلام می‌کند.»

دولت آمریکا و متحدانش هفته گذشته خوان گوایدو که بی‌توجه به نتایج انتخابات سال گذشته خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، به رسمیت شناخته و از «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رسوائی کامل شد: پارلمان اروپا «گوایدو» را به رسمیت شناخت

رئیس کنگره ملی ونزوئلا که با حمایت واشنگتن عنوان ریاست جمهوری این کشور آمریکای لاتین را غصب کرده است، از سوی پارلمان اروپا به رسمیت شناخته شد.

به گزارش یورو نیوز در خبری اعلام کرد که پارلمان اروپا با اکثریت آرا «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به‌ رسمیت می‌شناسد.

پیشتر پیش‌نویس قطعنامه‌ای با همین مظمون در وبگاه پارلمان اروپا منتشر شده بود.

در این پیش‌نویس می‌خوانیم: پارلمان اروپا گوایدو را بر مبنای قانون اساسی ونزوئلا، به عنوان رئیس جمهوری موقت و مشروع این کشور به رسمیت می‌شناسد. این پارلمان همچنین از فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو می‌خواهد که موضع واحدی را در قبال گوایدو اتخاذ کنند.

گفتنی است گوایدو چهارشنبه هفته گذشته، با حمایت آمریکا، مشروعیت نیکلاس مادور رئیس جمهوری ونزوئلا را زیر سوال برد و خود را رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین اعلام کرد.

این بی شک یک رسوائی است، اگر پارلمان اروپا رئیس جمهور یک کشور خارجی را به رسمیت نشناسد و فردی دیگری را به عنوان رئیس جمهور یک کشور خارجی انتخاب کند دیگر آخر تمام قوانین بین المللی است.

جالب است که مادورو در یک انتخابات باز و با نظارت سازمان ملل با نزدیک به 68 درصد آرا از سوی مردم این کشور به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده به رسمیت شناخته نمی شود و گوایدو هیچ مشروعیتی برای این پست ندارد و در انتخابات هم شرکت نکرده و اکنون از سوی پارلمانی که ادعای دمکراتیک بودن کرده و مدعی احترام به رای مردم است به عنوان رئیس جمهور به رسمیت شناخته می شود!!

اصلا در فوانین بین المللی چنین چیری وجود خارجی ندارد که یم دولت خارجی و یا هر نهاد دیگری به خودش این حق بدهد رئیس جمهور یک کشور دیگر را به رسمیت نشناسد.

کشورها می توانند بر اساس قوانین بین المللی کشور دیگری را برسمیت نشناسند اما نمی توانند کشوری را به رسمیت بشناسند و بعد از رئیس جمهور کشوری خوششان نیاید و او را به رسمیت نشناسند و به میل حودشان کس دیگری را رئیس جمهور اعلام کنند!

بعد هم سر همه مردم دنیا را دو سال است با افسانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا سر مردم دنیا را گرم کرده اند ولی اسم اینکار را چه میگذارند؟ و چگونه چنین حقی برای خود قائل میشوند؟ ار این دخالت آشکار تر چیست؟

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

آیا آمریکا به مرز ونزوئلا نیروی نظامی می‌فرستد؟

سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه از پاسخگویی به پرسش خبرنگاران در خصوص اعزام نیروی نظامی به کلمبیا در همسایگی ونزوئلا، طفره رفت و در عین حال این خبر را تکذیب نکرد.

به آسوشیتدپرس، گمانه‌زنی‌ها در این ارتباط پس از آن مطرح شد که رسانه‌ها عکسی از یک جلسه‌ خبری با حضور «جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا منتشر کردند که وی در آن، دست‌نوشته‌ای با مضمون «اعزام پنج هزار نیرو به کلمبیا» را در دست داشت.
این افشاگری که به نظر می‌رسد ناخواسته بوده، انتقادهای بسیاری را از سوی دیگر کشورها بویژه روسیه به همراه داشت.
با این وجود، «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه از تکذیب اعزام این نیروها به همسایه غربی ونزوئلا خودداری کرد.
وی در جمع خبرنگاران گفت که در این ارتباط، گفت وگویی با بولتون نداشته است؛ اما طرح احتمالی برای اعزام این نیروها را هم تکذیب نمی‌کند.
کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای در پاسخ به آسوشیتدپرس، اعلام کرد که در موضوع ونزوئلا «همه گزینه‌ها روی میز است».
ارسال احتمالی نیروهای نظامی به مرزهای ونزوئلا در ادامه اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در روزهای گذشته است که با هدف فشار به «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا صورت می‌گیرد.
آمریکا و متحدانش، «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.
این در شرایطی است که مادورو در انتخابات اخیر ونزوئلا، برای دوره دوم به عنوان رئیس جمهوری این کشور برگزیده شده بود.
دادستان کل ونزوئلا بتازگی از دیوان عالی این کشور خواسته است که با صدور حکم ممنوع‌الخروجی و انسداد حساب‌های بانکی گوایدو، تحقیقات مقدماتی قضایی برای رسیدگی به اتهام‌های او را آغاز کند.
این اقدام دادستانی ونزوئلا، تهدیدهای دیگری از جانب بولتون را به همراه داشت و وی هشدار داد که هرگونه اقدام علیه گوایدو، موجب «پیامدهای شدیدی» خواهد شد.

Advertisements