لاوروف: همه اقدامات ضروری برای حمایت از نیکلاس مادورو را اتخاذ می کنیم

وزیر خارجه روسیه امروز اعلام کرد که مسکو برای حمایت از رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا همه اقدامات ضروری را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش المیادین، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز در سخنانی آمریکا را به مانع تراشی بر سر راه تلاش های بین المللی برای ایجاد سازش در ونزوئلا متهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسکو برای حمایت از رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا همه اقدامات ضروری را اتخاذ خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا اعتماد به دلار را از بین می برد. واشنگتن و هم پیمانان آن در تلاش هستند تا اموال ونزوئلا را مصادره کنند.

سرگئی لاوروف در ادامه گفت: تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا غیر قانونی و نامشروع است. آمریکا در ارتباط با ونزوئلا قوانین بین‌المللی را نقض کرده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

گوایدو نیامده کشور را به حراج گذاشت

خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رئیس جمهور این کشور خوانده است، در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت: ونزوئلا برای بازسازی و اجرای اصلاحات گسترده و فراگیر نه تنها به کمک‌های آمریکا بلکه به کمک‌های اروپا و جامعه بین‌المللی نیاز دارد.

وی در ادامه افزود: تصور می‌کنم نه تنها به کمک آمریکا نیاز داریم بلکه در نهایت نیاز به کمک در سطح بین‌المللی داریم. همراه با کشورهای اروپایی که مایل به کمک به ما برای بازسازی و اجرای اصلاحات هستند.(آتش زدیم به مال)

گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا چهارشنبه گذشته خود را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده و این اقدام با حمایت آمریکا و سایر کشورهای غربی و برخی کشورهای آمریکایی روبرو شده است.

آمریکا، کانادا، سازمان کشورهای آمریکایی، برزیل، آرژانتین شیلی کلمبیا همگی از گوایدو حمایت کرده اند.برخی کشورها نیز خواستار برگزاری انتخابات شفاف و آزاد شده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دست‌نوشته جنجالی بولتون در مورد ونزوئلا: «اعزام ۵۰۰۰ نیرو به کلمبیا

انتشار تصویری از دست‌نوشته بولتون در مورد اعزام نیروی نظامی به کلمبیا شایعات در مورد احتمال توسل آمریکا علیه ونزوئلا را افزایش داده است.

نشست خبری دوشنبه شب «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که برای اعلام تحریم‌های تازه اقتصادی علیه کاراکاس برگزار شد، حاشیه‌ای به همراه داشت که گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال توسل واشنگتن به نیروی نظامی برای تغییر دولت در ونزوئلا را تقویت کرده است.

بولتون در این نشست از تحریم شرکت نفت و گاز ونزوئلا خبر داد و ضمنا بار دیگر گفت همانطور که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده، همه گزینه‌ها در ارتباط با ونزوئلا روی میز است.

ساعتی بعد از این نشست، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» عکسی از بولتون در این نشست منتشر کرد که نشان می‌دهد بولتون روی یکی از برگه‌هایی که به همراه داشته، نوشته است «[اعزام] ۵۰۰۰ نیرو به کلمبیا».

دست‌نوشته جنجالی بولتون در مورد ونزوئلا: «اعزام ۵۰۰۰ نیرو به کلمبیا»

انتشار این عکس موجب شد تا شایعه‌ای مبنی بر احتمال اعزام قریب‌الوقوع نظامیان آمریکایی به کلمبیا که با ونزوئلا هم‌مرز است، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. یک سخنگوی کاخ سفید در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، در این مورد گفته است: «همانطور که رئیس‌جمهور تأکید کرد، تمام گزینه‌ها روی میز است

در روزهای گذشته نیز شایعاتی از این دست منتشر شده، اما دولت کلمبیا با وجود اعلام حمایت از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا، احتمال استقرار نیروهای آمریکایی در این کشور برای اقدام نظامی علیه ونزوئلا را رد کرده است. به نوشته آسوشیتدپرس، سفارت کلمبیا هنوز در مورد دست‌نوشته بولتون اظهار نظر نکرده است.

بر اساس توافقی که میان کشورهای قاره آمریکا وجود دارد، هیچ‌یک از کشورها نباید در یک کشور دیگر این قاره نیروی نظامی مستقر کنند. آمریکا در صورت اعزام نیرو به کلمبیا، این توافق را نقض می‌کند.

روز شنبه تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد همزمان با بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و کاراکاس، کاروانی از خودروهای زرهی و توپ‌های ارتش ونزوئلا به مرز کلمبیا اعزام شده است. قرار است این هفته «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از یک رزمایش ارتش این کشور دیدن کند.

دولت آمریکا و متحدانش از هفته گذشته در اقدامی که به گفته کارشناسان نقض فاحش قوانین بین‌المللی است، «خوان گوایدو» را که بی‌توجه به نتایج انتخابات سال گذشته خود را «رئیس‌جمهور موقت» ونزوئلا خوانده، به رسمیت شناخته و از «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند.

کشورهایی چون روسیه، چین، کوبا، ترکیه، نیکاراگوئه، آفریقای جنوبی و اروگوئه این رفتار ایالات متحده را محکوم و بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا تأکید کرده‌اند.

فارس

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

وطنفروشان «ایرانی» بشتابید/ پالادینو: آمریکا دارائی‌های خاصی را در اختیار «گوایدو» قرار داد!

وزارت خارجه آمریکا ضمن دخالت در امور داخلی کاراکاس اعلام کرد: آمریکا دارائی‌های خاصی را در اختیار «گوایدو» قرار داده است

«رابرت پالادینو» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: آمریکا اموال خاصی که نزد خزانه داری فدرال و یا دیگر بانک های این کشور است را در اختیار «گوایدو» قرار داده است.

در بیانیه صادره از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص آمده است: واشنگتن مقام وی را به رسمیت شناخته است و این اقدام را به منظور کمک به وی در صیانت از درائی های مردم ونزوئلا به انجام رسانده است!

این درحالیست که سناتور «لیندسی گراهام» از جمهوریخواهان شناخته شده چند روز قبل با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده دیدار داشته و در خصوص تحولات ونزوئلا با وی گفتگو کرده است.

وب سایت آکسیوس این خبر را مخابره کرده و نوشته که گراهام اعلام کرده که ترامپ در گفتگو با او، نظر وی را در خصوص استفاده از گزینه نظامی در ونزوئلا جویا شده است.

به مدت یک هفته است که به دلیل اقدام «خوان گوایدو» رئیس مجلس ونزوئلا اوضاع این کشور بسیار متشنج شده و حمایت کشورهای غربی بویژه آمریکا از این اغتشاشات موجب پیچده تر شدن اوضاع شده است.

در همین رابطه انتشار تصویری از دست‌نوشته بولتون در مورد اعزام نیروی نظامی به کلمبیا شایعات در مورد احتمال توسل آمریکا علیه ونزوئلا را افزایش داده است.

نشست خبری دوشنبه شب «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که برای اعلام تحریم‌های تازه اقتصادی علیه کاراکاس برگزار شد، حاشیه‌ای به همراه داشت که گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال توسل واشنگتن به نیروی نظامی برای تغییر دولت در ونزوئلا را تقویت کرده است.

بولتون در این نشست از تحریم شرکت نفت و گاز ونزوئلا خبر داد و ضمنا بار دیگر گفت همانطور که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده، همه گزینه‌ها در ارتباط با ونزوئلا روی میز است.

ساعتی بعد از این نشست، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» عکسی از بولتون در این نشست منتشر کرد که نشان می‌دهد بولتون روی یکی از برگه‌هایی که به همراه داشته، نوشته است «[اعزام] ۵۰۰۰ نیرو به کلمبیا

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مادورو: واشنگتن به دنبال تصاحب اموال ونزوئلا است/ پاسخ می‌دهیم

رئیس جمهوری ونزوئلا در واکنش به تحریم شرکت‌ نفت دولتی این کشور توسط آمریکا، گفت: واشنگتن به دنبال تصاحب اموال ونزوئلا است؛ لذا پاسخ لازم را به آمریکا می‌دهیم.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در واکنش به تحریم شرکت‌های نفتی PDVSA و Citgo این کشور توسط آمریکا اعلام کرد: قصد دارند با این تحریم‌ ها شرکت سیتگو را از مردم ونزوئلا بدزدند.

رئیس جمهوری ونزوئلا در این خصوص گفت: بنابراین می فهمیم که هدف آمریکا تصاحب کردن اموال ونزوئلا است. برای حفاظت از منافع کشورمان پاسخ قانونی لازم را به آمریکا خواهیم داد.

مادورو همچنین تصریح کرد: تصمیم آمریکا بنابه درخواست خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا که خود را «رئیس جمهوری موقت» این کشور خوانده، صورت گرفته است.

وی همچنین تأکید کرد که به دیپلمات‌های ونزوئلایی در آمریکا پیشنهاد رشوه شده است تا تغییر موضع بدهند؛ اما این نمایندگان این پیشنهاد را قبول نکرده‌اند.

ونزوئلا طی روزهای گذشته با تحولات سیاسی مهمی روبرو بوده است. خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا چهارشنبه گذشته به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس خود را «رئیس جمهوری موقت» این کشور اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز پس از سخنان گوآیدو با انتشار بیانیه‌ ای و بر خلاف منشور ملل متحد در خصوص لزوم عدم مداخله کشورها در امور داخلی یکدیگر اعلام کرد: خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسم!

کشورهای ترکیه، مکزیک، روسیه، کوبا، ایران، چین و سوریه از مادورو حمایت کردند. اتحادیه اروپا نیز روز شنبه هفته جاری با تعیین ضرب‌الاجلی اعلام کرده است که اگر طی ۸ روز، زمانی برای انتخابات جدید در ونزوئلا اعلام نشود، خوان گوآیدو رئیس شورای ملی این کشور را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت خواهند شناخت

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رهبر مخالفان ونزوئلا از نتانیاهو تشکر کرد

رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا که با چراغ سبز آمریکا و مداخله جوئی های برخی از کشورهای غربی خود را رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرده است، از نتانیاهو تشکر کرد!

به نوشته حریت، خوآن گوآیدو رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا که با چراغ سبز آمریکا و مداخله جوئی های برخی از کشورهای غربی خود را رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرده است، با ارسال نامه ای برای بنیامین نتانیاهو نخست‌ وزیر رژیم اسرائیل اعلام کرد: از شما بابت به‌رسمیت‌ شناختن من تشکر می‌کنم.

گوآیدو در ادامه این نامه با اشاره به اینکه روابط رژیم اسرائیل و ونزوئلا در سال ۲۰۱۳ و به دنبال درگذشت هوگو چاوز قطع شد، گفت: امیدوارم روابط دیپلماتیک ۲ کشور در آینده نزدیک ازسرگرفته شود. انتظار ما گسترش روابط طرفین است. منتظر پاسخ مثبت شما جهت ایجاد هماهنگی لازم برای افزایش همکاری در راستای منافع دو کشور هستم.

این در حالیست که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود: همانند آمریکا، کانادا، کشورهای آمریکای لاتین و برخی اعضای اتحادیه اروپا رهبر جدید ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسیم.

گفتنی است ونزوئلا طی روزهای گذشته با تحولات سیاسی مهمی روبرو بوده است. خوآن گوآیدو عروسک کودتاچی آمریکا چهارشنبه گذشته به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس خود را «رئیس جمهوری موقت» این کشور اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز پس از سخنان گوآیدو با انتشار بیانیه‌ ای و بر خلاف منشور ملل متحد در خصوص لزوم عدم مداخله کشورها در امور داخلی یکدیگر اعلام کرد: خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسم!

کشورهای ترکیه، مکزیک، روسیه، کوبا، ایران، چین و سوریه از مادورو حمایت کردند. اتحادیه اروپا نیز روز شنبه هفته جاری با تعیین ضرب الاجلی اعلام کرده است که اگر طی ۸ روزی زمانی برای انتخابات جدید در ونزوئلا اعلام نشود، خوان گوآیدو رئیس شورای ملی این کشور را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت خواهند شناخت

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دادستان کل ونزوئلا برای بازداشت گوایدو کودتاچی آماده است

به نقل از اسپوتنیک، یکی از اعضای حزب حاکم «سوسیالیست متحد» ونزوئلا اعلام کرد دفتر دادستانی ونزوئلا آمادگی دارد تا خوآن گوآیدو رئیس جمهور خودخوانده و سرکرده مخالفان دولت این کشور را بازداشت کند اما بازداشت وی به خاطر مذاکرات احتمالی به تعویق افتاده است.
ایزابل فرنجیه از اعضای حزب حاکم سوسیالیست متحد ونزوئلا معتقد است دفتر دادستانی کل کشور در حال آماده شدن برای بازداشت خوآن گوآیدو رهبر مخالفان است که خود را رئیس جمهور موقت معرفی کرده، اما بازداشت وی به خاطر مذاکرات احتمالی به تعویق افتاده است.
خورخه آرآسا، وزیر امور خارجه ونزوئلا دیروز (دوشنبه) اعلام کرد مقامات ونزوئلا آماده هستند تا در صورت تمایل نمایندگان مخالف، با آنها سر میز مذاکره بنشینند.
فرنجیه که پیشتر به عنوان وکیل پروژه های ونزوئلا در امور خاور میانه فعالیت داشته است، گفت: دفتر دادستان کل ونزوئلا در حال صدرو حکم بازداشت [گوآیدو] است، اما رئیس جمهور [نیکلاس] مادورو به احزاب (مخالف)‌ فرصت داد تا مذاکره کنند. بنابراین شاید ضرورت داشته باشد که [بازداشت گوآیدو] به تعویق بیافتد.
وی افزود: «در چارچوب قانون کیفری، گوآیدو یک سازمان‌ دهنده کودتا است».
فرنجیه گفت: وی (گوآیدو) با قانون اساسی مخالفت، با آمریکا ارتباط برقرار و از آنها برای مداخله در امور حاکمیتی ونزوئلا دعوت کرده است. در ونزوئلا، این خیانت محسوب می‌ شود».
فرنجیه معتقد است که این جنایات مستلزم آن است که دیوان عالی ونزوئلا برای مجازات و محرومیت گوآیدو و حامیانش تصمیم گیری کند.
وکیل بین المللی ونزوئلا افزود: این مستلزم قصد دادستان کل برای بازداشت وی است.
هفته گذشته، در حالی که گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد -اقدامی که در آمریکا، کانادا و تعدادی از کشورهای دیگر سازمان دهی شده بود- تنش‌ ها بین دولت و مخالفان در ونزوئلا افزایش یافت.
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، واشنگتن را به سازمان دهی کودتا در این کشور آمریکای لاتین متهم و دستور قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن را صادر کرد.
تاکنون آمریکا، کانادا، آلبانی، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، گرجستان، گواتمالا، هندوراس، پاناما، پاراگوئه، پرو و تعدادی از کشورهای دیگر، گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند. علاوه بر این، انگلیس، آلمان، فرانسه و اسپانیا اعلام کرده اند که اگر ظرف هشت روز انتخابات جدید در ونزوئلا اعلام نشود، آنها نیز قصد دارند گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسند.
روسیه گفته است که تنها مادورو را به عنوان رئیس جمهور منتخب و مشروع ونزوئلا به رسمیت می شناسد و همچنین برای میانجیگری میان دولت و مخالفان ونزوئلا اعلام آمادگی کرده است. کوبا، چین، ترکیه، ایران و دیگر کشورها نیز از مادورو به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا حمایت کرده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

روزنامه روس: اتحادیه اروپا در برخورد با ونزوئلا، دنباله‌روی سیاست آمریکاست

فرماندهان نیروهای مسلح خواسته تا تصمیم گیری سیاسی خود را انجام داده و به مخالفان بپیوندند وی وعده عفو عمومی داده است.کارشناسان معتقدند که بحران سیاسی کنونی در ونزوئلا تنها از طریق مذاکرات بین دولت و مخالفان ممکن خواهد بود.

روسیه آمادگی خود برای کمک به حل بحران داخلی در ونزوئلا را اعلام کرده است. وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه رسمی آمادگی برای کمک به حل و فصل بحران سیاسی در ونزوئلا را اعلام و تایید کرده که مسکو برای کمک به یافتن درک مشترک بین نیروهای سیاسی مسئول در ونزوئلا در جهت تامین ثبات و آرامش داخلی در این کشور و حل و فصل هر چه سریعتر بحران اجتماعی اقتصادی آن آمادگی داشته و حاضر است با دیگر کشورهای علاقه‌مند در این زمینه مشارکت کند.

در همین راستا، روز گذشته وزرای امور خارجه روسیه و ایران (که روابط بسیار خوبی با کاراکاس دارند) در جریان مذاکرات تلفنی، آمادگی دو کشور برای کمک به حل و فصل اوضاع سیاسی در ونزوئلا را مورد تایید قرار دادند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دولت ترامپ فرستاده گوایدو را به عنوان نماینده رسمی ونزوئلا پذیرفت

دولت آمریکا از پذیرش فرستاده رهبر مخالفان ونزوئلا و رئیس جمهور خودخوانده این کشور به عنوان نماینده قانونی کاراکاس در این کشور خبر داده است.

دولت آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد: نماینده معرفی شده از سوی خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان نماینده قانونی و رسمی این کشور در ایالات متحده پذیرفته است.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: واشنگتن اواخر روز جمعه کارلوس آلفردو وچیو یکی از اعضای حزب مخالف ونزوئلا را که از سوی گوایدو معرفی شده، به عنوان نماینده قانونی و مسئول رسیدگی به امور ونزوئلا در ایالات متحده پذیرفته است. وچیو از این پس اختیارات قانونی برای رسیدگی به امور سیاسی و دیپلماتیک ونزوئلا در خاک آمریکا را دارد.

خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس مجمع ملی ونزوئلا چهارشنبه گذشته خود را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرده و این اقدام با حمایت آمریکا و سایر کشورهای غربی و برخی کشورهای آمریکایی روبرو شده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

آمریکا مجوز کنترل دارایی‌های ونزوئلا را به گوایدو داد

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا اجازه داد تا کنترل دارایی‌های ونزوئلا در آمریکا را در اختیار بگیرد.

این مجوز رو پنجشنبه صادر شده و «رابرت پالادینو» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این مجوز به “دولت مشروع ونزوئلا” اجازه خواهد داد تا از این دارایی‌ها برای منافع مردم ونزوئلا محافظت کند.

گوایدو چهارشنبه گذشته خود را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز اندکی پس از آن، وی را به‌رسمیت شناخت. اغلب کشورهای غربی نیز روند مشابهی را طی کرده و گوایدو را به‌رسمیت شناختند.

بانک انگلیس نیز 1.2 میلیارد دلار دارایی طلای ونزوئلا را مسدود کرده و به دولت مادورو اجازه دسترسی به آن را نداد.

به گزارش فارس بنابر خبرهای منتشر شده از سوی رسانه ها، ذخایر طلای ونزوئلا 8 میلیارد دلار ارزیابی شده این در حالی است که ارزش دارایی‌های این کشور در بانک‌های آمریکا نامشخص است.

دولت آمریکا فشارها علیه دولت مادورو را با تحریم شرکت نفت و گاز ونزوئلا تشدید کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا 7 میلیارد دلار دارایی این شرکت در آمریکا را مسدود کرده و این تحریم‌ها 11 میلیارد دلار درآمد نفتی ونزوئلا از صادرات به آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دادستان ونزوئلا خواستار ممنوع‌الخروج شدن «خوان گوایدو» شد

دادستان کل ونزوئلا روز سه‌شنبه گفت از دیوان عالی این کشور خواسته تحقیقات مقدماتی را درباره «خوان گوایدو»، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان دولت این کشور آغاز کرده و حساب‌های بانکی او را مسدود کند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ونزوئلا برای مقابله با سناریوی حمله به این کشور آماده می شود

ییس جمهور ونزوئلا اعلام کرده که کاراکاس برای مقابله با سناریوی حمله به این کشور خود را آماده می کند.

بنابر گزارش اسپوتنیک، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در صفحه توئیتر خود نوشت: ونزوئلا دو هفته پیش از انجام رزمایش نظامی، که برای مقابله با سناریوی حمله به این کشور انجام خواهد شد، تجهیزات نظامی را مورد بررسی قرار می دهد.
مادورو، به عنوان رئیس جمهور کنونی ونزوئلا در این پیش رزمایش حضور دارد.

​وی خاطرنشان کرده، ما آماده برگزاری رزمایش نظامی هستیم که می توان آنرا مهم ترین رزمایش تاریخ این کشور دانست که از 10 الی 15 فوریه برگزار خواهد شد و ما قدرت نظامی خود را به نمایش خواهیم گذاشت.

روز چهارشنبه اعتراضات علیه “مادورو” رئیس جمهور کنونی ونزوئلا آغاز شد و در پی این حوادث، “خوان گوایدو” رئیس پارلمان این کشور در همان روز خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد.
آمریکا و برخی از کشورها “گوایدو” را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند و از “مادورو” خواستند که اقدامات خشونت آمیز علیه مردم این کشور خودداری کند.

“خوان گوایدو” رئیس پارلمان و رهبر مخالفان ونزوئلا روز چهارشنبه (سوم بهمن ماه 1397) در اقدامی کودتا گونه خود را رئیس جمهوری موقت این کشور نامید پس از این آمریکا وی را به رسمیت شناخت و خواستار کناره گیری “نیکلاس مادورو” از سمت ریاست جمهوری شد.

پس از دخالت آشکار آمریکا در بحران ونزوئلا رسانه های غربی فاش کردند که گوایدو پیش از معرفی خود به عنوان رییس جمهور خودخوانده در سفر مخفیانه به آمریکا با مقامات این کشور دیدار کرده است.

علاوه بر آمریکا، کشورهای کانادا، دانمارک، برزیل، آرژانتین، شیلی، کلمبیا، هندوراس، کوستا-ریکا، گواتمالا،پاناما، پاراگوئه، پرو و گرجستان هم ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند. این در حالی است که چین، روسیه، ایران، کوبا، اورگوئه، مکزیک، بلاروس، صربستان و برخی کشورهای دیگر، از دولت قانونی مادورو حمایت کرده اند.

مادورو این حوادث را کودتای دولتی سازمان دهی شده از سوی واشنگتن اعلام و روابط دیپلماتیک ونزوئلا با آمریکا را قطع کرده است.

++++++++++++++++++++
بولتون هشدار داد؛
هرگونه تهدید «گوایدو»، تبعات جدی برای ونزوئلا دارد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ضمن هشدار به ونزوئلا درباره هرگونه تهدید «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت این کشور گفت که هر گونه آسیب رساندن به گوایدو، «عواقب جدی» برای کاراکاس به دنبال خواهد داشت.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پی درخواست دادستانی ونزوئلا برای ممنوع الخروج شدن خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر اپوزیسیون این کشور به کاراکاس هشدار داد که «هرگونه تهدید گوایدو، تبعات جدی برای ونزوئلا به همراه خواهد داشت.»

بولتون این هشدار را پس از آن به مقامات ونزوئلا داد که دادستان کل این کشور روز سه‌شنبه از دیوان عالی خواسته که تحقیقات مقدماتی را درباره رهبر مخالفان دولت این کشور آغاز و حساب‌های بانکی او را مسدود کند.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از این در اقدامی مداخله‌جویانه به گوایدو اجازه داده بود که کنترل دارایی‌های متعلق به دولت قانونی ونزوئلا در خاک آمریکا را به عهده بگیرد. دادستان کل ونزوئلا علاوه بر این از دیوان عالی این کشور خواسته خوان گوایدو را ممنوع‌الخروج کند.

«خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا در از هفته گذشته با چراغ سبز غرب تحرکاتی را در این کشور و علیه دولت منتخب شروع کرد. آمریکا و متحدانش نیز در اقدامی هماهنگ وی را به رسمیت شناخته و برگزاری انتخابات در ونزوئلا را خواستار شدند.

این اقدام آمریکا با متحدانش با مخالفت‌هایی از سوی کشورهایی چون روسیه، ایران، ترکیه ، چین و برخی دیگر مواجه شده است.

فارس

Advertisements