نیروهای کمپنی بلک واتر آمادۀ دیسانت به افغانستان است

روزنامه دیلی بیست دریافته است که امکان دارد که ترمپ برای خروج قوا از افغانستان پا فشاری کند اما به نظر می رسد که حضور امریکا در افغانستان همچنان ادامه می یابد. چنان که نیروهای نظامی امریکا در آستانه خروج از افغانستان قرار گرفته اند، یک نهاد اجرایی دیگر دولت ترمپ درحال ورود به صحنه افغانستان است. اریک پرینس رئیس کمپنی نظامی خصوصی بلک واتر خود را برای اجرای نقش در فاز بعدی جنگ افغانستان آماده می کند.
کمپنی جنگی بلک واتر با سرمایه گزاری روی استخراج معادن افغانستان، مصارف جنگ را تأمین می کند

گزارشنامه افغانستان

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مذاکرات استفساری و پرتنش بین اشرف غنی و زلمی خلیلزاد

دولت افغانستان فرجام مأموریت خلیلزاد را ترسناک تلقی می کند.

اطلاع واصله به گزارشنامه افغانستان حاکی است که مذاکره بین دکترغنی و زلمی خلیلزاد در فضای فوق العاده متشنج سپری شده است و دکترغنی از شرحیات ماوقع در قطر از زبان خلیلزاد ابراز ناراحتی و نا امیدی کرده است.دکترغنی گفته است که همکاران امریکایی ما معلومات اصلی را که در اتاق قطر واقعاً چی می گذرد را در اختیار دولت افغانستان قرار نداده است و دولت افغانستان انتظار وضاحت بیشتر و قابل قبول است.

گزارش می افزاید که ممکن است رئیس جمهور برای برگزاری یک جلسۀ مشورتی فراگیر وواکنشی عنوانی تمامی نیروها و رهبران سیاسی فراخوان صادر کند

گزارشنامه افغانستان

++++++++++++++++++++++++++++++++

جنجال تازه بر سر واژه «خیابان» در افغانستان؛ آیا خیابان واژه ایرانی است؟

در این روزها واژه «خیابان» در شهر هرات افغانستان جنجال تازه ای آفریده که شماری زادگاه این واژه را به ایران و شماری نیز آن را به هرات افغانستان نسبت می‌دهند.

اصل ماجرا از آن جا شروع شد که محمد داوود انوری شهردار شهر هرات افغانستان به تازگی در صفحه فیسوک اش نوشت، «خیابان» واژه ایرانی و «سرک» واژه ملی می باشد.

انوری نوشت: «اصول و قاعده ملت‌سازی حکم می‌کند که افغانستان بجای کلمه خیابان کلمه سرک را بکار ببرد. هر چند کلمه خیابان مقبول است، ولی برای تفکیک هویت ملی در افغانستان باید از کلمات رایج در ایران خودداری کنیم

او در ادامه نوشت: «ولی در هرات هرگز کلمه سرک به جای خیابان تعویض نشده. دوستان در مسایل ملی پیش قضاوت نکنند. پروسه ملت ‌سازی در 201 کشور دنیا بر اساس اصول و قاعده تکمیل شده و افغانستان از این امر مستثنا نیست. با احساسات و عاطفه در فیسبوک ‌ملت سازی نمی‌ شود، بلکه ملت سازی در نهادهای آکادمیک و بر اساس قراردادهای اجتماعی ساخته می ‌شود».

این مطلب فیسبوکی محمد داوود انوری، شهردار هرات میان کاربران شبکه های اجتماعی افغانستان با واکنش های شدید روبرو گردید و هواداران هر دو واژه نظرهای متفاوتی در این زمینه دادند

احمد بهزاد، عضو پارلمان افغانستان در صفحه فیسبوک اش نوشت: «فرهنگ ستیزی شهردار هرات که نمونه دیگر از فارسی ستیزی عده ای از به دولت رسیدگان بیسواد است موجب واکنش جوانان آزاده هرات شده است. زدودن در و دیوار شهر از واژه «خیابان» که روزی روزگاری توسط فرهیختگان هری بر اوراق ماندگار زبان و ادبیات پارسی نشسته بود، بیانگر اوج بی خردی و فرهنگ ستیزی کسانی است که در این روزگار سفله بر صدر برآمده‌اند و جز ننگ و نکبت چیزی به همراه نیاورده اند».

محمد بغلانی یکی از کاربران افغان نوشت: «بلی سرک درست است نه خیابان این خیابان داوران دوباره بر میگردیم همه از ایرانی‌ها است کمی به زبان دری خود افتخار بخشید ایرانی‌ها تا حال تشکر نمیگفتند مرسی میگفتند حالا از افغان‌ها یاد گریفتند کم کم تشکر می‌گویند».

حمید بیگ، کاربر دیگر افغان نوشت: «این خیابان که مال ایران نیست فرهنگ کهن مردم ماست و در ثانی این وظیفه شاروال نیست که اقدام به تغییر نام جاده ها کند و وظیفه اطلاعات و فرهنگ ره هم پیش ببرد بگذارند مسولین ذیربط درین زمینه تصمیم بگیرند اگر مرام شووینستی در کله ندارند

ملک عبدالله، کاربر دیگر افغان نوشت: «سرک واژه اردو و هندى است وقتى دانشگاه ميگويم واژه اصيل پارسى است را انتقاد ميكنند چگونه و به چى منطقى آشكارا زبان بيگانه را با افتخار تحميل مي‌كنند».

طارق همنوا کاربر افغان نوشت: «مهم نیست خیابان باشه یا سرک یا هم جاده خداکنه street باشه خو سرک قیر باشه آب رو داشته باشه پاک باشد اشاره ترافیکی داشته باشد، دریورهای محتاط وقانون پذیر وهمچنان عابرین قانون گرا ومحتاط….».

از سوی دیگر، آریا رووفیان، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات گفته است، زادگاه اصلی واژه «خیابان» هرات است و بعداً وارد فرهنگ های منطقه شده است.

او تاکید کرد، ریشه تاریخی واژه خیابان، هراتی است و هیچ ادارۀ حق ندارد در مورد تغییر و نامگذاری جاده های هرات تصمیم بگیرد.

رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات گفت، «سرک» واژه هندی است میان ادبیات مردم هرات جایگاهی ندارد.

جنجال برسر واژه های «خیابان» و «سرک» در ولایت هرات در شرایطی بوجود آمده که تا کنون جنجال ها بر سر واژه های «دانشگاه» و «پوهنتون» در این ولایت حل نشده است. دانشگاه هرات اولین دانشگاه در جهان می باشد تا کنون لوحه ندارد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

صلحی که اشرف‌غنی نمی‌خواهد

آقای غنی، برخلاف ژست ملی گرایانه و میهن پرستانه ای که اتخاذ کرده است، هرگز نگران امنیت، حاکمیت، منافع ملی و تمامیت ارضی افغانستان در بازی صلح امریکا با طالبان نیست

اشر‌ف‌غنی؛ رییس جمهور پس از ملاقات با زلمی خلیلزاد می‌گوید هیچ افغان خواهان حضور دایمی نیروهای خارجی در کشور نیست.

آقای غنی در یک پیام ویدیویی درباره صلح گفت حضور نیروهای خارجی بر اساس یک ضرورت است و با یک طرح منظم این نیروها به صفر خواهد رسید.

آقای غنی با بیان این مطلب که قربانیان جنگ افغان‌ها هستند، گفت که ابتکار صلح نیز باید به دست افغان‌ها باشد. او از طالبان خواست به گفتگوهای جدی با حکومت افغانستان حاضر شوند.

وی ‌افزود: «طالبان دو انتخابات دارند: یا با ملت افغانستان یک‌جا‌ شوند یا وسیله تطبیق اهداف بیگانگان شوند. من از طالبان می‌خواهم که پلان‌های شوم بیگانگان را کنار بگذارند و به خواست افغان‌ها لبیک بگویند و با دولت مذاکرات جدی را آغاز کنند.»

او به تجربه‌های داکتر نجیب‌الله و داوودخان اشاره کرد و گفت: ما آگاهی کامل داریم که آن‌ها چگونه فریب خوردند.

رییس‌جمهور وعده داد که «ما صلح را تامین می‌کنیم و جلو هرنوع از هم‌پاشی را می‌گیریم».

سخنان تازه اشرف غنی درست پس از آن صورت می گیرد که زلمی خلیلزاد به منظور ارائه گزارش مذاکرات شش روزه اخیر خود با نمایندگان طالبان در قطر، با او در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.

به نظر می رسد که آقای غنی و دولت افغانستان به شدت نسبت به آنچه از سوی امریکا در روند صلح جریان دارد، سوء ظن دارند و از تبعات و پیامدهای آن نگران هستند.

اگرچه شاه حسین مرتضوی؛ معاون سخنگوی ارگ، سعی کرده است که بروز تنش میان کابل و واشنگتن بر سر برنامه صلح را پروپاگندای شماری از رسانه ها عنوان کند؛ اما سخنان تازه رییس جمهوری، پرده از ابعاد پنهان این تنش برمی دارد و نشان می دهد که آقای غنی، اکنون بیش از هر زمان دیگری خود را در موقعیت داوودخان یا داکتر نجیب الله می بیند و نگران فروپاشی دولت خود در نتیجه توافق امریکا و طالبان است.

او پیشتر نیز در مواضعی بی سابقه که آشکارا بوی تنش می داد، اظهار داشته بود که روند جاری صلح میان امریکا و طالبان، بدون گفتگوهای مستقیم طالبان با دولت افغانستان و بی توجه به ابعاد ملی، منطقه ای، اسلامی و بین المللی صلح، به نتیجه نخواهد رسید.

کارشناسان می گویند که سخنان اخیر آقای غنی، شباهت نزدیکی به مواضع ضد امریکایی حامد کرزی در اواخر دوران حکومت داری او دارد و این نشان می دهد که رییس جمهوری، حمایت امریکا را از دست داده و آینده قدرت خود را در معرض خطر می بیند.

در این میان اما نباید از نظر دور داشت که آقای غنی، برخلاف ژست ملی گرایانه و میهن پرستانه ای که اتخاذ کرده است، هرگز نگران امنیت، حاکمیت، منافع ملی و تمامیت ارضی افغانستان در بازی صلح امریکا با طالبان نیست؛ چه اگر چنین بود او از همان آغاز، پیمان امنیتی را با امریکا امضا نمی کرد و در برابر دیگر اقدامات آن کشور که از مصادیق آشکار دخالت واشنگتن در امور داخلی کشور بوده است، با قدرت و صراحت و صلابت ایستادگی می نمود؛ اما آقای غنی، نه تنها چنین نکرد؛ بلکه تا آنجا که امکان داشت با استفاده از حمایت های ایالات متحده، در برابر بدیهی ترین حقوق مردم و احزاب سیاسی افغانستان ایستاد و اجازه نداد تا به دنبال تجربه ناکام و شرم آور انتخابات ریاست جمهوری پیشین که منجر به تحمیل الگوی امریکایی حکومت وحدت ملی شد، دموکراسی و قانون اساسی و نظام سیاسی کشور در مسیر درستی قرار بگیرند و حضور و مشارکت مشروع و مؤثر مردم در روندهای بزرگ ملی، دوباره احیا شود؛ اما اکنون که خود او و قدرت سیاسی اش، در معرض تلاشی و فروپاشی قرار گرفته و نگران تکرار تجربیات تلخ داوودخان یا داکتر نجیب است، تظاهر به مردم گرایی و صیانت از استقلال و منافع و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور و پاسداری از حقوق اساسی مردم افغانستان می کند و این موارد را خطوط سرخ صلح با طالبان می داند.

این ژست های کاذب و ریاکارانه اما نمی تواند آب رفته را به جوی بازگرداند. این امریکایی ها هستند که تصمیم می گیرند؛ زیرا اشرف غنی و دولت وحدت ملی به رهبری او و آقای عبدالله، این امکان را به قدرت هایی مانند امریکا اعطا کرده اند تا در خصوص حیاتی ترین مسایل ملی و آینده سیاسی و امنیتی افغانستان، با طالبان وارد مذاکره و معامله شوند.

صلح امریکا هم مانند جنگ امریکا به نفع مردم افغانستان نیست؛ اما اشرف‌غنی نمی تواند با تظاهر به مردم گرایی و تعلق خاطر به منافع ملی کشور و گرفتن ژست بیگانه ستیزی و میهن پرستی، بار دیگر برای استمرار سلطه خود و جلوگیری از تلاشی و فروپاشی آن در نتیجه صلح استعماری امریکا با طالبان، مردم را سپر قرار دهد؛ مردمی که او بارها به آنها پشت کرد و آنها را نادیده گرفت.

عبدالمتین فرهمند – جمهور

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

یک نماینده طالبان در مذاکرات قطر:

طالبان هفته آینده روی قطع روابط با القاعده کار می‌کنند

یک عضو هیات مذاکره کننده طالبان در قطر گفته است که این گروه هفته آینده روی چگونگی قطع روابط با القاعده کار می کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این عضو هیات طالبان در مذاکرات قطر که نامی از او گرفته نشده گفته است که مذاکرات قطر در دو مورد پیشرفت داشته، یکی اینکه چه زمانی نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند و دیگر این که طالبان چگونه با القاعده قطع رابطه کنند تا افغانستان بار دیگر به مرکز تروریزم بین المللی مبدل نشود.

این نماینده طالبان در نشست قطر به بی بی سی گفته است که دو طرف مذاکره در نشست با ایجاد دو کمیته شرایط عملی توافقات انجام شده را در اصول پیاده کنند.

به گفته او، این دو کمیته وظیفه دارند تا چگونگی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را زمانبندی کند. او افزوده که طالبان برای خروج نیروهای امریکایی شش ماه پیشنهاد کرده است؛ اما امکان تغییر این زمان نیز وجود دارد.

این عضو طالبان گفته که دو کمیته پیشنهاداتی را آماده خواهند کرد تا طالبان چگونه روابط خود را با القاعده قطع کنند و این روند هفته آینده آغاز می‌شود.

منابع طالبان گفته که مذاکرات بعدی میان امریکا و طالبان اواخر ماه آینده میلادی دوباره از سر گرفته خواهد شد.

به گفته او، زمانیکه دو طرف امریکا و طالبان در مورد صلح افغانستان به توافق برسند، از کشورهای و ادارات بین المللی خواهد شد تا این توافق را ضمانت کنند.

او گفته که گفتگوها در مورد چگونگی برقراری آتش بس در افغانستان و نیز مذاکره با حکومت افغانستان بدون نتیجه باقی مانده است.

با این وجود، یک عضو دیگر طالبان گفته که طالبان در مورد برقراری آتش بس، پیش از توافق‌صلح نگران این مساله است که اگر جنگجویان این گروه یکبار سلاح های خود را بر زمین بگذارند دیگر مشکل خواهد تا دو باره سلاح بگیرند.

این عضو طالبان در مورد مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان گفته است که کمیته های یاد شده موظف شده اند تا پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه کنند.

این در حالی است که چهارمین دور مذاکرات شش روزه قطر روز شنبه (6 دلو) به پایان رسید و زلمی خلیل زاد نماینده امریکا اعلام کرد که تا هنوز هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته و تاکید ورزید که بدون مذاکرات مستقیم طالبان با دولت افغانستان و برقراری آتش بس هیچ توافقی در کار نیست.

خبرگزاری جمهور- کابل

+++++++++++++++++++++++++++++

عربستان در انتظار سفر پوتین است

خالد الفالح: بازدید پوتین از عربستان در سال 2019 فرصت های جدید همکاری را ایجاد خواهد کرد.

به گزراش اسپوتنیک. خالد الفالح وزیر نفت عربستان امروز دوشنبه اظهار داشت، که عربستان سعودی در انتظار بازدید ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سال 2019 خواهد بود، زیرا این سفر فرصت های زیادی برای همکاری بین عربستان و روسیه را ایجاد خواهد کرد.
الفالح در مصاحبه با “اسپوتنیک” گفت:” در نتیجه مذاکراتی برگزار شده بین رهبران دو کشور در طول دو سال اخیر، در آینده ظرفیت های زیادی برای همکاری ، به وجود خواهد آمد. ما بی صبرانه منتظر سفر رئیس جمهور پوتین برای بازدید از پادشاهی (عربستان) در سال 2019 هستیم. همانطور که ما می دانیم سلمان بن عزیز بازدید دولتی موفقیت آمیزی را در روسیه انجام داده است و این امر فرصت های زیادی را ایجاد نموده است. همین اتفاق، زمانی که رئیس جمهور پوتین به اینجا(عربستان) بیاید، رخ خواهد داد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++”.

خلیلزاد: افغان‌ها اختلاف‌های سیاسی‌ را کنار بگذارند و از فرصت استفاده کنند

سفارت امریکا در کابل با انتشار خبرنامه‌ای گفته که آقای خلیلزاد امروز (دوشنبه، هشتم دلو) در کابل در نشستی با خبرنگاران گفته که در نشست اخیرش با طالبان در دوحه پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته است و افغان‌ها اختلاف‌های سیاسی‌شان را کنار بگذارند و از این فرصت استفاده کنند.

اطلاعات روز: زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای گفت‌وگوهای صلح افغانستان می‌گوید که گفت‌وگوهای اخیر در دوحه با نمایندگان طالبان، فرصت مناسبی در اختیار افغان‌های قرار داده است تا آنان اختلاف‌های سیاسی‌شان را کنار بگذارند و از این فرصت با شتاب استفاده کنند.

سفارت امریکا در کابل، امروز (دوشنبه، هشتم دلو) با نشر خبرنامه‌ای گفته که آقای خلیلزاد در کابل در نشستی با خبرنگاران گفته که در دیدار اخیرش با طالبان در دوحه پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته است. بنا بر این، افغان‌ها اختلاف‌های سیاسی‌شان را کنار بگذارند و از این فرصت استفاده کنند.

«از این فرصت استفاده کنید. ما فرصت این را داریم که از فجایع آینده جلوگیری کنیم، به چهل سال جنگ نقطه پایان بگذاریم؛ یک پایان خوب. من از همه می‌خواهم که به این مناسبت از خود تحرک نشان دهند و من امیدوارم که چنین خواهد شد.»

او گفته که در مذاکرات چند روزه در دوحه با نمایندگان طالبان روی مسایل حیاتی و مهم توافق شده است اما اشاره نکرده که روی چه مسایلی.

در همین حال وی گفته: «قبل از این که بگوییم تلاش‌های ما نتجه‌بخش بوده است، کارهای زیادی مانده که انجام بدهیم، اما من معتقدم که ما پیشرفت قابل توجه داشته‌ایم.»

آقای خلیلزاد در پیوند به زمان‌بندی مذاکره با طالبان گفته: «ما بخاطر مردم افغانستان عجله داریم که هرچه زودتر بتوانیم خشونت را پایان دهیم. ما نمی‌توانیم وضعیت (گفت‌وگوها) را در یک موقعیت نامطمیین ترک کنیم. ما نیاز داریم که روند را تکمیل کنیم.»

در همین حال آقای خلیلزاد گفته که او طالبان را به گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان تشویق کرده است: «سیاست ما این است که یک گفت‌وگوی بین‌الافغانی شکل بگیرد. این پیام را که من طالبان را به مذاکرات بین‌الافغانی تشویق کرده‌ام، به دولت افغانستان رساندم. افغان‌ها برای شکستن این بن‌بست نیاز به گفت‌وگوی بین الافغانی دارند. کلید حل مشکلات افغان‌ها اکنون در دست خود افغان‌ها است.»

آقای خلیلزاد در واکنش به این بگومگوها که افغان‌ها در پروسه صلح سهیم نیستند گفته: «این که می‌گویند افغان‌ها در پروسه صلح سهیم نیستند، یک روایت نادرست است. خواست افغان‌ها در این مذاکرات در نظر گرفته شده است. موضوعات زیادی است که باید درنظر گرفته شود. نگرانی عمده‌ی ما امنیت و ثبات افغانستان است. نگرانی افغان‌ها از امنیت قابل درک است. ما مشترکا کار می‌کنیم که به یک آتش‌بس همه‌جانبه دست یابیم. برای دست‌یابی به این اهداف ما با دولت افغانستان و شرکای بین‌المللی خود روی یافتن یک میکانیزم تطبیقی کار می‌کنیم.»

وی افزوده که او در مورد حکومت موقت با طالبان صحبت نکرده است.

در همین حال رییس جمهور غنی امروز گفته که تلاش‌های امریکا بخشی از برنامه صلح به مالکیت دولت افغانستان است.

رییس‌جمهور غنی همچنین گفته که طالبان به‌جای «تطبیق پلان بیگانه‌ها»، با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنند: «گروه طالبان پلان‌های شوم بیگانگان را کنار گذاشته و اراده‌ی افغانی خود را تمثیل کند، به خواست افغان‌ها لبیک گفته و مذاکرات با دولت را جدی بیگرد.»

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

هراس از پنهان‌کاری امریکا در مذاکرات صلح

خدایار نایب‌زاده

 

 

 

 

 

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پس از گفت‌وگوهای شش ‌روزه با طالبان در قطر وارد کابل شده است تا  رهبری حکومت وحدت ملی را در جریان توافق‌ها و پیشرفت‌های اخیر گفت‌وگو با طالبان قرار دهد.

براساس گزارش‌های درزکرده به رسانه‌ها از مراجع طالبان، دو طرف روی پیش‌نویس یک موافقتنامه برای پایان جنگ ۱۷ سالۀ افغانستان توافق کردند. طبق آن، نیروهای خارجی طی ۱۸ ماه افغانستان را ترک خواهند کرد؛ اما طالبان باید تضمین کنند که افغانستان باردیگر به پایگاه تروریست‌ها و تهدیدی علیه امریکا و متحدانش تبدیل نمی‌شود.

از این رو، پیش‌شرط طالبان برای ادامه گفت‌وگوها، خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و تا زمانی‌که این مساله حل نشود، روی هیچ موضوع دیگری توافق صورت نمی‌گیرد. از سوی دیگر، امریکایی‌ها هم توافق‌ها را دربارۀ مسایل مورد نظر به آتش‌بس و گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان مشروط ساخته‌اند.

پس از پایان نشست قطر، مایک پامپئو وزیر خارجه امریکا در تویترش نگاشته است که خبرهای خوشی از جانب خلیل‌زاد دریافت کرده است. او تاکید کرد که امریکا به آوردن صلح و خروج نیروهایش از افغانستان جدی‌ است.

اما در این میان، مردم افغانستان و حتی رهبری حکومت وحدت ملی به عنوان طرف اصلی قضیه در حاشیه ماندند و در خلأ اطلاعات به سر می‌برند. هیچ‌کس نمی‌داند که آقای خلیل‌زاد و طالبان در قطر چه کرده و روی چه مسایل به توافق رسیده‌اند.

این موضوع باعث نگرانی شهروندان، نخبه‌گان و احزاب سیاسی در کشور گردیده است. چون، هنوز معلوم نیست که دیدگاه طالبان در بارة ساختار نظام، مشارکت اقوام، حقوق زنان، حقوق بشر، آزادی بیان، انتخابات و پیشرفت‌های ۱۷ سالة افغانستان چه است و چه می‌خواهند؟

آقای خلیل‌زاد تنها از طالبان تضمین خواسته است که افغانستان باردیگر به پایگاه تروریست‌ها علیه امریکان و متحدانش تبدیل نشود؛ ولی هیچ تضمینی در بارة حفظ دستاوردهای ۱۷ سالة افغانستان و مواردی‌که در بالا ذکر شد، خواسته نشده است. چیزی‌که برای مردم افغانستان اهمیت حیاتی داشته و قابل نگرانی است.

براساس پیشنه طالبان و عملکردشان پس از سال ۲۰۰۱، هیچ سنخیتی و وجوه مشترک میان امارت اسلامی و جمهوری اسلامی وجود ندارد. دموکراسی و امارت، آزادی‌ بیان و اختناق، انتخابات و استبداد، حقوق زنان از دیدگاه نظام حاکم و طالبان، نقش اقوام در ساختار قدرت و موارد دیگر هرگز قابل جمع نبوده و نیست. باید این تفاوت‌ها، تناقض‌ها و دیدگاه‌های متضاد که باعث تداوم جنگ‌و خشونت در افغانستان شده؛ روشن، بازتعریف و بازبینی شود. در غیر آن، صلح آغاز دیگری برای ادامه بی‌ثباتی‌ها در کشور خواهد شد.

باید مردم افغانستان بدانند و آگاه شوند که طالبان چه نوع نظامی، قانونی، رویکردی و طرحی را برای آینده افغانستان در نظر دارند. آیا طالبان پس از توافق نهایی صلح به عنوان یک جریان سیاسی عمل می‌کنند، به انتخابات می روند و به حیث شهروندان کشور از حقوق اجتماعی و سیاسی‌شان استفاده می‌کنند و یا اینکه در ساختار نظام یک جایگاه خاص و بدون در نظرداشت پروسه‌های دموکراتیک می‌خواهند، یعنی ادغام طالبان در ساختار قدرت چگونه صورت می‌گیرد؟

 مردم افغانستان درباره این مسایل وضاحت می‌خواهند و جداً نگرانند. اگر واقعاً امریکایی‌ها در پی صلح پایدار در افغانستان هستند؛ باید این حساسیت‌ها را در گفت‌وگوها در نظر بگیرند و برای آنها راه حل جستجو کنند. نباید امریکایی‌ها تجربه تلخ خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان را تکرار نمایند. به این خاطر، در صورتی‌که سه جانب قضیه (امریکا، حکومت افغانستان و طالبان) این مسایل را در نظر نگیرند و به صلح عجولانه تن دهند، افغانستان باردیگر وارد بحران جدید خواهد گردید.

باید در نظر داشت که پیامدهای توافق صلح، مهمتر از متن موافقت‌نامۀ صلح است.

بدون شک، مردم افغانستان صلح می‌خواهند، از جنگ‌و خون‌ریزی خسته‌اند و به ستوه آمدند؛ اما صلحی‌که باعث آرامش، امنیت، مشارکت عادلانه اقوام، توسعه و تقویت حکومتداری در کشور گردید، نه اینکه افغانستان را باردیگر به دهه ۹۰ و جبهه‌بندی جدید برای یک جنگ دیگر و بی‌ثباتی دوام‌دار ببرد.  

انتظار می‌رفت که امریکایی‌ها مردم افغانستان را در جریان نتایج گفتگوهای اخیر قطر قرار دهند تا مردم بدانند که در باره سرنوشت سیاسی‌شان چه تصمیم گرفته شده است و در آینده چه اتفاقی خواهد افتد؟ باید مدنظر داشت که دور نگهداشتن مردم افغانستان از جریان مذاکرات به روند پروسه صلح کمک نمی‌کند؛ بلکه فضای شایعه، بدبینی و ابهام را تقویت می‌کند.

توقع می‌رود که به زودی مردم افغانستان از تمام جزئیات نتایج گفت‌وگوهای قطر باخبر شوند

++++++++++++++++++++++.