آمادگی ونزوئلا برای جلوگیری از تهاجم نظامی به خا‌ک‌اش


در آستانه افزایش ناآرامی ها در ونزوئلا، رئیس جمهور این کشور از آمادگی اردوی ونزوئلا برای انجام تمرینات گسترده نظامی خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا امروز (یکشنبه، ۲۷ جنوری) دو هفته قبل از آغاز تمرینات گسترده اردوی این کشور، از تجهیزات نظامی بازدید نمود

https://twitter.com/i/status/1089636811406745601.

گفته میشود، نظامیان ونزوئلایی در جریان این تمرینات سناریوی دفع تهاجم نظامی به سرزمین شان را تمرین خواهند کرد.

مادورو با نشر پیامی در توییتر گفت: «ما برای انجام مهمترین تمرینات نظامی در تاریخ ونزوئلا که از ۱۰ تا ۱۵ فبروری ادامه خواهند داشت، آماده هستیم. ما قدرت نظامی خود را نشان خواهیم داد.»

این در حالی است که روز چهارشنبه (۲۳ جنوری) تظاهرات گسترده ضد دولتی در شهر کاراکاس، پایتخت ونزوئلا آغاز شد. خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا و رهبر اپوزیسیون این کشور در جریان این تظاهرات خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد.

در عین حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و از رئیس جمهور مادورو خواست تا قدرت را به وی انتقال دهد.

ترکیه، ایران، روسیه، چین و کوبا از جمله کشورهایی هستند که از نیکلاس مادورو، رئیس جمهور منتخب ونزوئلا حمایت کرده‌اند و خواستار عدم دخالت کشورهای دیگر در امور داخلی ونزوئلا شده‌اند.

یادآوری میکنیم، پیش از این جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا با نشر پیامی در توییتر اظهار داشت که هرگونه خشونت در ونزوئلا علیه دیپلوماتان امریکایی، خوان گوایدو (رهبر اپوزیسیون) و مجلس ملی ونزوئلا «واکنش قابل توجه» در پی خواهد داشت

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

هوشدار آمریکا به مردم وینزویلا

مقامات امریکایی میگویند که واشنگتن به خشونت و تهدید علیه اعضای اپوزیسیون ونزوئلا و دیپلوماتان امریکایی در این کشور پاسخ جدی خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا با نشر پیامی در توییتر اظهار داشت که هرگونه خشونت در ونزوئلا علیه دیپلوماتان امریکایی، خوان گوایدو (رهبر اپوزیسیون) و مجلس ملی ونزوئلا «واکنش قابل توجه» در پی خواهد داشت.

بولتون: «هرگونه تهدید و خشونت علیه کارمندان دیپلوماتیک امریکایی، خوان گوایدو رهبر دموکرات ونزوئلا و یا مجلس ملی این کشور حمله جدی به حاکمیت قانون است و واکنش قابل توجهی در پی خواهد داشت.»

این در حالی است که پیش از این، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از قطع روابط دیپلوماتیک با ایالات متحده خبر داد از دیپلوماتان امریکایی خواست تا طی ۷۲ ساعت خاک ونزوئلا را ترک کنند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا ضمن رد این خواست رئیس جمهور ونزوئلا، گفت که مادرور صلاحیت چنین تصمیم گیری را ندارد.

یادآوری میکنیم، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا ۲۳ جنوری در تظاهرات گسترده ضد دولتی در شهر کاراکاس، پایتخت ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد.

در عین حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و از رئیس جمهور مادورو خواست تا قدرت را به وی انتقال دهد.

ترکیه، ایران، روسیه، چین و کوبا از جمله کشورهایی هستند که از نیکلاس مادورو، رئیس جمهور منتخب ونزوئلا حمایت کرده‌اند و خواستار عدم دخالت کشورهای دیگر در امور داخلی ونزوئلا شده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پیشنهاد آمریکا در مورد وینزویلا ویتو شد

روسیه و چین نشست شورای امنیت پیرامون بحران ونزوئلا را تحریم کردند

کشورهای روسیه، چین، مصر و بولیوی نشست عمومی و غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون بحران ونزوئلا را تحریم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کشورهای روسیه، چین، مصر و بولیوی نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون بحران ونزوئلا را که به درخواست آمریکا و ایتالیا برگزار شد، تحریم کردند و اعلام نمودند که این شورای ۱۵ عضوی نباید در این موضوع ورود نماید.

«واسیلی نبنزیا» سفیر روسیه در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که «موضوع [این نشست] مداخله در امور داخلی ونزوئلاست». وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که ونزوئلا بتواند مسائل خود را بطور مسالمت آمیز و بدون مداخله خارجی حل و فصل نماید.

گفتنی است که «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این نشست گفت: «این واقعیت که دولت (ونزوئلا) تا آنجا پیش می رود که سعی می کند افراد را از حضور در این نشست بازدارد(!) یک جرم است و این مایه تأسف است».

هیلی در ادامه مدعی شد که «دولت آمریکا از سوی شرکای منطقه ای خود برای عدم برگزاری این نشست تحت فشار قرار گرفت».

«لوئیس برمودز» معاون سفیر اروگوئه در سازمان ملل متحد که در این نشست شورای امنیت شرکت کرده بود، گفت که کشور متبوع وی، «وضعیت کنونی ونزوئلا را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی نمی داند».

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه بعد از ظهر در نشستی غیر رسمی و بنا به درخواست ایتالیا و آمریکا، درباره بحران سیاسی ونزوئلا تشکیل جلسه داد.

محور گفتگوها در این نشست، بررسی وخامت اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نفت‌خیز ونزوئلا و همچنین نقش جامعه بین‌الملل در یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان خشونت‌ها عنوان شد.

از جمله سخنرانان این نشست می توان به «زید رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اشاره کرد.

گفتنی است ونزوئلا از ماه میلادی آوریل به دفعات شاهد تظاهرات و درگیری‌های خیابانی بوده است که به تحریک اپوزیسیون غربگرای این کشور انجام شده است.

از جمله دلایل مخالفت‌های مردمی می‌توان به ضعف اقتصادی دولت کاراکاس اشاره کرد که ناشی از کاهش جهانی قیمت نفت و تاثیر آن بر اقتصاد ونزوئلا است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

تظاهرات چپگرایان غزه در حمایت از ونزوئلا و مادورو

ده‌ها فلسطینی امروز در تظاهراتی در غزه با ونزوئلا و مادورو رئیس جمهور آن ابراز همبستگی و با سیاست‌های خصمانه آمریکا در قبال این کشور مخالفت کردند.

در این تجمع همبستگی که در مقابل دفتر سازمان ملل در غرب شهر غزه برگزار شد، شرکت کنندگان در حمایت از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری مادرو و محکومیت دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا شعار دادند و پارچه‌ نوشته‌هایی در این زمینه در دست داشتند.

بر اساس گزارش شبکه المسیره،‌طلال ابوظریفه عضو دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین در سخنانی در این تجمع تاکید کرد ملت ونزوئلا از کرامت ملی خود دفاع و با دخالت آمریکا و قیمومیت خارجی مقابله می‌کند.

وی افزود ما همبستگی کامل خود را با ونزوئلا و دولت آن به رهبری مادورو رئیس جمهور قانونی و منتخب دموکراتیک آن اعلام می‌کنیم.

ابوظریفه خواستار مواضع جدی سازمان ملل برای توقف سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا در امور کشورهای دارای حاکمیت تاکید کرد و گفت جامعه جهانی باید با تجاوزگری آمریکا علیه ونزوئلا مقابله کند، چرا که تمام ارزش‌های دموکراتیک و آزادی را که مدعی دفاع از آن است،‌هدف قرار داده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

روسیه هیچ تماسی با رئیس جمهور آمریکاخوانده ونزوئلا نداشته و نخواهد داشت

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که مردم ونزوئلا باید خود وضعیت به وجود آمده در کشورشان را در چارچوب قانون اساسی و بدون دخالت از خارج حل و فصل کنند، به خاطر اینکه دخالت خارجی تنها باعث وخامت بیشتر اوضاع می‌شود و به همین دلیل روسیه برخلاف برخی کشورها که آشکار در امور داخلی ونزوئلا دخالتی مداخله کرده‌اند، هیچ دخالتی در این مسئله نمی کند.

پسکوف در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره اینکه آیا کرملین با «خوان گوایدو» تماسی برقرار کرده، گفت، مسکو با «خوان گوایدو» رئیس پارلمان ونزوئلا که برخی از کشورها او را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند هیچ تماسی نداشته و چنین قصدی هم ندارد.

سخنگوی کرملین همچنین تاکید کرد که اخبار مربوط به اینکه گویا روسیه حفاظت از جان «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا را تامین می‌کند، دروغ است.

وی در پاسخ به سئوالی در این باره افزود: «شما می‌دانید که این خبرها جنبه توطئه‌آمیز دارد. در همه جا کاملا به خوبی مشخص است کسانی که حفاظت از جان نیکلاس مادورو را برعهده دارند، ونزوئلایی هستند. اگر به خوبی فکر کنید، خودتان علت انتشار این گونه خبرها را متوجه می شوید.»

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نامشخص خود خبر داده بود که مامورین شرکت‌های نظامی خصوصی روسی به ونزوئلا برای حمایت از مادورو به ونزوئلا اعزام شده‌اند. سفارت روسیه در کاراکاس نیز پیش از این چنین اطلاعاتی را تکذیب کرده بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ارتش ونزوئلا: ونزوئلا آماده مقابله نظامی با امپریالیستها و نوکرانش است

در حالی که تحرکات آمریکا و متحدانش علیه دولت قانونی ونزوئلا ادامه دارد، رئیس‌جمهور این کشور آمریکای لاتین در جمع نظامیان ارتش ونزوئلا حاضر شد و از برگزاری مانور نظامی خبر داد.

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا دیروز یکشنبه از چند پایگاه نظامی این کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان تدارکات برای برگزاری مانور آتی و بزرگ ارتش ونزوئلا قرار گرفت؛ مانوری که قرار است از دهم تا پانزدهم فوریه (21 تا 25 بهمن) جاری برگزار شود.

به گزارش «راشا تودی»، مادورو در جمع نظامیان ونزوئلا، مانور آتی در این کشور را «جزء مهم‌ترین مانورهای تاریخ» ونزوئلا خواند.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در دیداری صمیمی با نظامیان ارتش این کشور درباره تحولات اخیر و مداخلاته خارجی در امور داخلی ونزوئلا هم صحبت کرد.

او گفت که بعد از آنکه «خوآن گوآیدو» خود را رئیس‌جمهور موقت خواند، آمریکا از احتمال مداخله نظامی در ونزوئلا صحبت کرده است و به همین دلیل نیروهای مسلح ونزوئلا باید به منظور دفاع از کشور خود را برای «هرگونه احتمال و سناریویی» آماده کنند.

مادورو خطاب به نظامیان ونزوئلا گفت: «ما در حال آماده شدن برای مهم‌ترین مانورهای نظامی در تاریخ‌مان هستیم».

بنا بر اعلام صفحه توئیتر مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا از چند پایگاه نظامی ارتش در مناطقی از قبیل «فورت پاراماکای» و پایگاه دریایی «آگوستین آرماریو» واقع در شهر «پورتو کابلو» دیدن کرده است.

آمریکا و برخی متحدانش در روزهای اخیر از «خوآن گوآیدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا حمایت همه‌جانبه‌ای کرده‌اند و حتی به دولت قانونی ونزوئلا درباره احتمال توسل به گزینه نظامی هشدار داده‌اند.

برای دیدن ویدئو لطفا کلیک کنید

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

روبیو پروژه براندازی در ونزوئلا را از واشنگتن رهبری می‌کند

با مشت‌های گره‌­ کرده و صدای خشن و خش‌­دارش فریاد می­زند که دیگر زمان کنار رفتن «نیکلاس مادورو» از قدرت فرا رسیده است. می­‌گوید آمریکا هر کاری را که لازم باشد برای حفاظت از دیپلمات‌­های خود در ونزوئلا انجام خواهد داد.

اشتباه نکنید! او فرمانده کل ارتش و یا یک مقام نظامی بلندپایه نیست، بلکه یک سناتور جمهوری­‌خواه است که سه سال پیش در رقابت درون‌­حزبی برای معرفی نامزد نهایی جمهوری­خواهان در انتخابات ریاست‌­جمهوری آمریکا قافیه را به ترامپ باخت.

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده «مارکو روبیو» نماینده ایالت فلوریدا در سنای آمریکا اینک عملاً نقش معمار و سخنگوی کارزار خطرناکی که آمریکا برای به آشوب کشیدن ونزوئلا به راه انداخته است را ایفا می‌­کند.

روبیو که در زمان رقابت­های انتخاباتی درگیری­‌های لفظی شدیدی با ترامپ داشت، بعد از پیروزی ترامپ توانست خود را به او نزدیک کند و به مشاور یا بهتر است بگوییم مربی سیاسی رئیس­‌جمهور جدید بدل شود. علاوه بر این، روبیو را باید به نوعی وزیر امور خارجه دولت ترامپ در امورات مربوط به آمریکای لاتین دانست زیرا بنا بر ادعای نشریه آمریکایی نیویورک تایمز، این سناتور جمهوری­‌خواه اکنون سیاست‌­های کاخ سفید در آمریکای لاتین را هدایت می­‌کند و دیدگاه‌هایش در مورد تحولات این منطقه را از تریبون کنگره و هر تریبون دیگری که در اختیارش باشد، به اطلاع همه می‌­رساند. شاید هیچ­کس در خارج از ونزوئلا به اندازه روبیو برای به چالش کشیدن نیکلاس مادورو مصمم نباشد.

این سناتور 47 ساله اخیراً در مصاحبه­‌ای با نیویورک تایمز اظهار داشته است: «مادورو مسیر اشتباهی را انتخاب کرده که برای او به بُرد ختم نخواهد شد. در اینجا تنها بحث زمان مطرح است. تنها چیزی که ما نمی­‌دانیم این است که چقدر طول می‌­کشد تا مادورو سقوط کند و آیا این سقوط به صورت مسالمت­‌آمیز اتفاق خواهد افتاد یا اینکه با خونریزی همراه خواهد بود».

بنا بر این گزارش، روبیو از همان نخستین روزهای ورود ترامپ به کاخ سفید، مرتب در گوش این رئیس­‌جمهور کم­‌تجربه (حداقل در مسائل سیاسی) این را زمزمه کرده که دولت مادورو یک دولت فاسد است و آمریکا باید خود عنان امور را در ونزوئلا به دست گیرد. به نوشته نیویورک تایمز، روبیو در کنار «مایک پنس» معاون ترامپ و چندین سیاستمدار دیگر، رئیس‌­جمهور آمریکا را برای پشتیبانی از رهبر مخالفان ونزوئلا –که می‌کوشد جانشین مادورو شود- تحت فشار قرار داده‌اند.

تحرکات روبیو و هم‌فکرانش آمریکا را کاملاً در متن درگیری‌­های نیکلاس مادورو و «خوان گوایدو» قرار داده است. هفته گذشته خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان دولت مادرو، با تکیه بر حمایت­‌های دولت و کنگره آمریکا خود را رئیس­‌جمهور ونزوئلا خواند و خواستار کناره­‌گیری مادورو از قدرت شد. برخی رسانه­‌های آمریکایی از جمله وال­‌استریت ژورنال و نیویورک ­تایمز گزارش داده­‌اند که مایک پنس معاون رئیس‌­جمهور آمریکا ساعاتی قبل از اینکه گوایدو خود را رئیس­‌جمهور قانونی ونزوئلا بخواند، طی یک گفتگوی تلفنی به او اطمینان داده است که تحت حمایت کاخ سفید خواهد بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

ترامپ با من درباره احتمال استفاده از نیروی نظامی در ونزوئلا صحبت کرد

به نقل از اسپوتنیک، لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه ادعا کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چند هفته قبل با او درباره احتمال استفاده از نیروی نظامی در ونزوئلا صحبت کرده است.

ونزوئلا با بحران سیاسی روبرو است و نیکولاس مادورو رئیس جمهور این کشور بارها واشنگتن را به طراحی توطئه و دسیسه برای سرنگونی دولتش متهم کرده است.

گراهام در مصاحبه با وبگاه خبری اکسیوس آمریکا تاکید کرد: ترامپ به من گفت، «درباره استفاده از نیروی نظامی در ونزوئلا چه فکری می کنی؟» و من به او گفتم که «در خصوص استفاده از این گزینه باید آرام و محتاط عمل کند چرا که این راهکار می تواند مشکل ساز باشد.»

این سناتور آمریکایی اظهار داشت: به نظر من استفاده از نیروی نظامی علیه ونزوئلا تنها در شرایطی لازم و ضروری خواهد بود که منافع امنیت ملی ایالات متحده به خطر بیفتد. ترامپ واقعا در خصوص مسائل ونزوئلا سختگیر است.

این وبگاه خبری به نقل از مقام‌های ارشد دولت ترامپ نوشت: هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که واشنگتن واقعا بخواهد خاک ونزوئلا را اشغال کند، هرچند که ترامپ برای تغییر نظام سیاسی کاراکاس عجله زیادی دارد.
اشتراک گذاری

Advertisements