تحلیل روز/
کودتای آمریکایی در ونزوئلا؛ آیا واشنگتن این بار موفق می شود؟ (بخش اول)

ماجرای کودتا و تلاش برای براندازی نظام در ونزوئلا به خصوص پس از به قدرت رسیدن هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق این کشور در سال 1999، چیز تازه ای نیست و اولین کودتا، سه سال پس از به قدرت رسیدن وی، توسط آمریکایی ها طراحی شد، هر چند که دولت وقت آمریکا به ریاست جورج بوش پسر هرگز مسئولیت آن را نپذیرفت

15 سال بعد کودتای دیگری در ونزوئلا علیه هوگو چاوز به وقوع پیوست؛ در آن زمان نیز، “کاندولیزا رایس” مشاور وقت امنیت ملی آمریکا، ضمن تحریک به کودتا، خود از ناظران روند کودتا بود. همین داستان، در کودتای 2019 تکرار شد و این بار جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، ناظر روند کودتا در این کشور شد. طراحی این کودتا از دو ماه قبل آغاز شد و هدف آن ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه بود. چرا که تنها این سه کشور هستند که رو در روی سیاست های واشنگتن در آمریکای لاتین ایستاده اند.

قبل از ورود به جزئیات کودتای اخیر، باید بدانیم که چرا آمریکا سیاست براندازی نظام در ونزوئلا را دنبال می کند.

1. ونزوئلا بزرگترین ذخیره نفت در جهان را در اختیار دارد.

2. این کشور پس از کلمبیا و برزیل، سومین کشور تولید کننده زغال سنگ در آمریکای جنوبی است.

3. ونزوئلا بیش از 4 میلیارد تن سنگ آهن تولید می کند که حدود 2 میلیارد تن آن، کیفیت عالی دارد.

(چین برای حفاری طلا در این کشور بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. )

(ونزوئلا در سال 2017 اعلام کرد که در مبادلات نفتی خود دیگر از دلار آمریکا استفاده نمی کند و پول چین را جایگزین آن خواهد کرد.)

همه این آمار و ارقام ونزوئلا را تبدیل به هدفی برای سیاست های مداخله جویانه آمریکا و طراحی کودتا طی سال های گذشته کرده است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در 11 ژانویه 2019 یعنی 12 روز قبل از اعلام کودتا در کاراکاس، بیانیه ای صادر و اعلام کرد که دولت ترامپ از پارلمان ونزوئلا حمایت می کند. (رئیس این پارلمان، خوان گوایدو، شخصیت اصلی کودتای اخیر است). بولتون در این بیانیه اعلام کرد که واشنگتن از اقدام گوایدو مبنی بر غیر قانونی اعلام کردن ریاست جمهوری نیکولاس مادورو حمایت می کند.

بولتون از این هم فراتر رفته و کدهای بیشتری از طرح کودتای آمریکایی در کاراکاس را افشا کرد؛ وی گفت واشنگتن مادورو را مسئول زندگی مردمی که برای انتخاب رهبر خود به خیابان ها آمده اند، می داند.

دو هفته بعد از صدور این بیانیه، گوایدو به طور علنی و رسمی خود را رئیس جمهور دوره انتقالی معرفی کرد. ارتش ونزوئلا این اقدام را کودتا علیه دولت و حکومت قانونی این کشور به ریاست مادورو دانست.

آمریکا این کودتا را مقدمه چینی و با تمام جزئیات طراحی کرده و خود، ناظر اجرای آن شد.

منابع آگاه در کاخ سفید اعلام کردند یک ماه قبل از وقوع کودتا، مخالفان دولت ونزوئلا به سفارت آمریکا در کاراکاس رفت و آمد کرده و با مقامات شورای امنیت ملی آمریکا در واشنگتن از جمله جان بولتون دیدار کردند. طرح اولیه کودتا مشتمل بود بر استفاده از برخی بندهای خاص از قانون اساسی ونزوئلا که امکان براندازی مادورو را برای گوایدو و مخالفان فراهم می کرد. اینجا بود واشنگتن به گوایدو و اطرافیانش اعلام کرده که به محض اجرایی کردن بندهای مورد نظر از قانون اساسی، آنها را به رسمیت خواهد شناخت.

مخالفان از واشنگتن خواستند حمایت بین المللی برای اجرای این طرح را برایشان فراهم کند، در پاسخ، واشنگتن پس از برگزاری نشستی با حضور مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون و ویلبر راس، وزیر بازرگانی و استیو منوشن، وزیر خزانه داری و لری کودلو، رئیس شورای اقتصادی ملی آمریکا، شروع به جلب حمایت از این کودتا کردند.

گوایدو یک یا دو روز قبل از این که خود را رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کند، پیامی را از مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا با مضمون حمایت ترامپ از وی دریافت کرد.

حمایت آمریکا از این طرح شامل اعمال فشار بر مادورو برای کناره گیری از قدرت بود. وزارت خارجه آمریکا نیز به بانک مرکزی این کشور اعلام کرد که گوایدو تنها کسی است که می تواند دارایی های ونزوئلا در بانک های آمریکایی را دریافت کند.

تمام این داده ها حکایت از آن دارد که آمریکا، گزینه کودتا و براندازی نظام را روی میز گذاشته است. این اتفاقات با توجه به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی چندان دور از انتظارات نبود چرا که آمریکایی ها به طور علنی فاش کرده اند که سیاست واشنگتن، براندازی نظام های حکومتی به خصوص در کوبا، نیکاراگوئه و ایران و تمام کشورهایی است که تسلیم قدرت طلبی و شرط و شروط آمریکا نشده و با سیاست های نابودگرانه آنها در منطقه و جهان همراه نشده اند.

ادامه دارد…

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رأی الیوم: مقاومت مادورو دربرابر سیاست های آمریکا ادامه راه چاوز است

رأی الیوم با اشاره به اینکه آمریکا به ثروت های ونزوئلا چشم طمع دوخته است؛ نوشت: سیاست های فریبکارانه واشنگتن نمی تواند پیشینه تاریخی ونزوئلا را پاک می کند.
روزنامه الکترونیکی رأی الیوم در شماره امروز خود در اینترنت نوشت آمریکای لاتین که ونزوئلا یکی از مهمترین کشورهای این حوزه است طی جنگ جهانی دوم نخستین تولید کننده نفت جهان و تامین کننده مواد اولیه لازم برای حضور نظامی آمریکا در اروپا بود. کل صنایع نفتی این کشور در آن زمان تحت کنترل شرکت های اروپائی بود.
دموکراسی این کشور سال 1958 در پی قیام مردمی و نافرمانی نظامی متولد شد. چاوز سال 1998 درحالیکه 50 درصد از مردم این کشور نفت خیز غنی زیر خط فقر بودند به قدرت رسید. وی توانست با ملی کردن نفت و توزیع درآمدهای حاصل از آن، سطح معیشت مردم این کشور را بالا ببرد. نیکلاس مادورو فرزند معنوی فیدل کاسترو ، پس از چاوز رهبری ونزوئلا را به دست گرفت و توانست راه وی را ادامه دهد. وی به مانند چاوز به مقاومت در برابر آمریکا و نقشه هایش برای سلطه بر اقتصاد این کشور و همچنین به حمایت از فلسطین شهرت دارد و چندین بار در معرض سوء قصد قرار گرفته است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از مخالفان مادورو تلاش کرده است وی را به انزوا بکشاند. طمع ورزی های ترامپ به پایان نرسیده است…آمریکا به ثروت های ونزوئلا چشم طمع دارد اما حضور مادورو در این کشور موجب شده است دست آمریکا به این ثروت ها نرسد. سیاست های ترامپ که در خاورمیانه (غرب آسیا ) شکست خورده است در آمریکای لاتین نیز دنبال می شود تا شاید ترامپ بتواند خود را راضی کند. زیرا پیامدهای شکست های متوالی موجب شده است حتی اعضای دولتش از پنتاگون تا مجلس سنا به مخالفت با سیاست های وی برخیزند. آمریکا با ترامپ به کدام سو می رود؟ مادورو به خوبی آمریکا را می شناسد. مواضع او به ویژه درخصوص فلسطین و جنگ علیه سوریه و عراق از ابتدا مشخص بوده است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

بیانیه مطبوعاتی جبهه خلق برای آزادی فلسطین در باره وقایع ونزوئلا

جبهه خلق برای آزادی فلسطین

دخالت آشکار ایالات متحده آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم می کند!

جبهه خلق برای آزادی فلسطین دخالت آشکار ایالات متحده آمریکا در امور داخلی جمهوری بولیواری  ونزوئلا را محکوم کرده و این مداخله گری را برنامه ریزی آشکار برای کودتای غیر قانونی  علیه خواسته مردم این کشور ارزیابی میکند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور سوسیالیست ونزوئلا و ادامه دهنده ی راه هوگو چاوز که در یک مبارزه انقلابی امپریالیسم آمریکا و سیاست های استعماری امپریالیستی آن را به چالش کشیده، توسط امپریالیست ها و متحدانشان محاصره شده و این محاصره و دخالتهای امپریالیستی موجب تشدید شدن تضاد های داخلی ونزوئلا گردیده که هدف آنها تبدیل ونزوئلا به مستعمره ی امپریالیسم آمریکا می باشد.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین اعلام می کند که دخالت های امپریالیستی آمریکا و متحدانش فریبکاری و دروغ گوئی این کشور ها در زمینه حقوق بشر و احترام به دمکراسی استقلال کشورها را آشکار ساخته، معرفی غیر قانونی ریاست پارلمان به عنوان رئیس جمهور موقت و شناسائی او توسط کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای اقمار آمریکای جنوبی آنها در محدوده وظایف آنها نبوده و دخالت آشکار در امور داخلی ونزوئلا است. در عین حال مبارزه خلق ونزوئلا بااین توطئه ها و محدودیت های اقتصادی را باید ارج نهاد.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین یاد آوری میکند که خلق و دولت ونزوئلا  همواره در حمایت از مبارزه خلق فلسطین در تمام عرصه ها و زمینه ها در کنار ما بوده اند.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین اعلام می کند مقاومت ما در برابر دشمن صهیونیستی و در راه رهایی بوده و خواهند بود. مردم فلسطین هنوز هم اعلاممی کنند که ونزوئلا فلسطین است و فلسطین ونزوئلا است

جبهه خلق برای آزادی فلسطین همبستکی بدون قید و شرط خود را با مردم ونزوئلا و رئیس جمهور مادورو علیه دخالتگری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده و بر همبستگی با تمامی خلق هائی که برای رسیدن به آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی و رها شدن از زنجیر های امپریالیسم و صهیونیسم و استعمار مبارزه می کنند تاکید می کند.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین

+++++++++++++++++++++++++++++++

پیشنهاد میانجیگری روسیه به ونزوئل

روسیه برای حل بحران سیاسی ونزوئلا، پیشنهاد میانجیگری میان دولت و مخالفان را مطرح کرد.

به گزارش هفته نامه نیوزویک، مسکو با وجود حمایت از نیکولاس مادورو، برای میانجگیری میان وی و گوایدو رهبر مخالفان دولت ابراز آمادگی کرد.
الکساندر شکتیین مدیر بخش آمریکا وزارت امور خارجه روسیه به خبرگزاری رسمی ریا نووستی گفت: آماده همکاری با تمام نیروهای سیاسی هستیم که رویکرد مسئولانه ای از خود نشان می دهند.
در همین باره کارلوس رافائل فاریا تورتوزا سفیر ونزوئلا در مسکو به خبرنگاران گفت که در مورد پیشنهاد روسیه برای میانجیگری فکر و از آن استقبال می کنیم.
از همان آغاز بحران ولادیمیر پوتین از حکومت قانونی ونزوئلا پس از بحران سیاسی به وجود آمده اعلام حمایت کرد و اظهار داشت: مداخله آشکار بیرونی قوانین بین المللی را نقض می کند.
رئیس جمهوری روسیه بر لزوم جستجوی راه حلی قانونی و حل و فصل اختلافات در جامعه ونزوئلا از راه گفت وگوهای صلح آمیز تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، ونزوئلا در روزهای گذشته صحنه تحولات عمده سیاسی بوده است. «خوان گوایدو» رهبر حزب مخالف که رئیس مجلس ملی این کشور است، روز چهارشنبه با حضور در جمع هوادارانش، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.
واشنگتن که پیشتر در حین برگزاری مراسم تحلیف نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، او را «غاصب قدرت» خوانده بود، اعلام کرد گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت می شناسد.
مادورو آمریکا را عامل پشت پرده تشدید اعتراض‌ها علیه دولتش می‌داند و مخالفان را به طرح‌ریزی کودتا متهم می‌کند.
تاکنون برخی دولت‌ها همچون روسیه، چین، کوبا، مکزیک و ترکیه، ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت نشناخته و از مادورو اعلام حمایت کرده‌اند.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شده است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این تحولات روز پنجشنبه در بیانیه ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی هم چون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می کند.
وی افزود: امیدواریم هرگونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا از سوی مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز هرچه سریع تر حل و فصل شود

++=++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش کرملین به اعزام ۴۰۰ نیروی روس به ونزوئلا

کرملین به اخبار مربوط به اعزام ۴۰۰ نیروی ویژه روسیه به ونزوئلا برای حمایت از رئیس جمهور این کشور واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کرملین به اخبار مربوط به اعزام ۴۰۰ نیروی روس به ونزوئلا برای حمایت از نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا واکنش نشان داد.

کرملین اخبار مربوط به اعزام ۴۰۰ نفر از نیروهای ویژه به ونزوئلا برای حمایت مادورو را تکذیب کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه درباره سئوالی درباره اعزام ۴۰۰ نیروی روس به ونزوئلا برای حمایت از نیکلاس مادورو گفت: خیر.

وی افزود: آنچه در ونزوئلا رخ می دهد خطرناک است اما خطرناکتر از آن دخالت مستقیم آمریکاست. بر کسی پوشیده نیست که واشنگتن خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته است واین ارتباط آمریکا با کارهای مخالفان ونزوئلا را مورد تاکید قرار می دهد.

++++++++++++++++++++++++++++++++.

سفر مخفیانه گوایدو به آمریکا، برزیل و کلمبیا برای برنامه ریزی توطئه سرنگونی

«آسوشیتدپرس» در گزارشی اختصاصی از مذاکرات محرمانه چند هفته‌ای آمریکا با برخی کشورهای آمریکای لاتین درباره ونزوئلا خبر داد، مذاکراتی که در نهایت در اعلام حمایت آنها از «خوآن گوآیدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا بروز یافته است.
طبق گزارش این رسانه آمریکایی، خوآن گوآیدو که چهارشنبه هفته گذشته خود را «رئیس‌جمهور ونزوئلا» و «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی این کشور را «غیرقانونی» خوانده بود، «آرام و بی سر و صدا» اواسط ماه دسامبر 2018 به پایتخت آمریکا، کلمبیا و برزیل سفر کرده بود.
طبق گزارش آسوشیتدپرس، گوآیدو برای صحبت درباره استراتژی مخالفان مادورو در ونزوئلا برای به راه انداختن «اعتراضات جمعی» به این کشورها سفر کرده بود.
بنا بر این گزارش، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا برای انجام این سفر، مخفیانه از مرز کلمبیا ونزوئلا را ترک کرده بود.
آسوشیتدپرس گزارش داد که گوآیدو برای متحد کردن گروه‌های اپوزیسیون ونزوئلا حول محور خودش از «پیام‌های رمزگذاری شده» استفاده می‌کرد.
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، هم به این رسانه خبر داده که واشنگتن برای تبادل پیام و برقراری ارتباط با «لئوپولدو لوپز» مشاور ارشد سیاسی گوایدو و از مخالفان رئیس‌جمهور ونزوئلا، از «برخی واسطه‌ها» استفاده کرده بود. آقای لوپز بعد از تلاش ناکام برای به راه انداختن «اعتراضات سراسری در ونزوئلا» در سال 2014 در حصر خانگی به سر می‌برد.
بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، گوآیدو در بوگوتا پایتخت کلمبیا به مقام‌های این کشور گفته که او در تجمع 23 ژانویه 2019 مخالفان مادورو، خود را «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» اعلام خواهد کرد.
به گفته یک دیپلمات عضو «گروه لیما»(شامل 12 کشور مخالف مادورو در آمریکای لاتین است)، گفته است که گوایدو در بوگوتا پایتخت کلمبیا اعلام کرده بود که روز 23 ژانویه همزمان با سالگرد کودتا علیه حکومت که به دیکتاتوری نظامی در این کشور پایان داد خود را رئیس جمهور اعلام خواهد کرد.

گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان مادورو چهارشنبه این هفته در اقدامی که از سوی دولت این کشور تلاش برای انجام کودتا خوانده شد، خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد و سوگند یاد کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوی آمریکا نیز به دنبال این اقدام گوایدو، او را رئیس جمهوری قانونی به رسمیت شناخت و در مقابل نکلاس مادورو را رئیس جمهور غیرقانونی خواند.

همزمان با حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و اروگوئه از تلاش رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، روسیه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند.

دیروز «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه و همتای ترکیه‌ای او «رجب طیب اردوغان» طی تماس تلفنی با همتای ونزوئلایی خود از وی در برابر کودتای گوایدو حمایت کردند.
اشتراک گذاری

===========================================

مطالب مرتبط

شباهت سخنان پامپئو با مواضع چپ های ایرانی در مورد ونزوئلا

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اولین سخنران از بین اعضای شورای امنیت بود. وی در ابتدای بیانیه خود، به گرسنگی مردم ونزوئلا و مهاجرت زنان این کشور از سر استیصال اشاره کرد.

وی دولت مادورو را دولتی مافیایی خواند و گفت که 3 میلیون ونزوئلایی مجبور به ترک کشورشان شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا گفت در حالی که کشورهایی چون روسیه، چین، سوریه و ایران از دولت مادورو حمایت کرده‌اند، وی کشورهای حامی مادورو را متهم کرد که چون خود دموکراسی ندارند از مادورو حمایت می‌کنند!

او خواستار برگزاری انتخاباتی آزاد شد چون بیشتر مردم در ونزوئلا از دولت ناراضی اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

توصیه‌های براندازانه رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا برای براندازی دولت ونزوئلا

رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا در واکنش به تحولات چندروزه اخیر ونزوئلا، توصیه‌های براندازانه در قبال دولت نیکلاس مادورو به دولت ترامپ ارائه کرده است.

ریچارد هاس، از سال 2003 رئیس اندیشکده مشهور «شورای روابط خارجی» آمریکا است. وی پیش از آن مدیر برنامه‌ریزی سیاست‌گذاری‌های وزارت خارجه آمریکا و از مشاوران نزدیک کالین پاول، وزیر خارجه ایالات متحده در دولت جورج بوش پسر بود.

ریچارد هاس با چنین پیشینه و اعتباری که طی سالیان اخیر برای خود تدارک دیده است، اما در ماجرای ونزوئلا ترجیح داد کمی صریح‌تر از هر موقع دیگری توصیه‌هایی را برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری منتخب ونزوئلا به دولت آمریکا ارائه کند.

در پیام‌های توئیتری ریچارد هاس، رئیس اندیشکده آمریکایی «شورای روابط خارجی» در خصوص ونزوئلا آمده است:

دولت آمریکا خوب است که دولت مادورو در ونزوئلا را غیرمشروع بینگارد و از مخالفان حمایت کند. [دولت آمریکا] باید به‌دنبال [راه‌هایی] برای قطع واردات نفت و صادرات محصولات پتروشیمی [فرآوری‌شده] باشد. [دولت آمریکا] همچنین باید تصریح کند که پس از تغییر حکومت، کمک‌هایش [به ونزوئلا] سرازیر می‌شود تا ارتش را برای روی برگرداندن از مادورو تشویق کند.
مهم است که دولت ترامپ همسایگان [ونزوئلا] را در خط مقدم [مخالفت با مادورو] حفظ کند و بحران ونزوئلا را به تقابل ایالات متحده ــ مادورو … تبدیل نکند. [دولت آمریکا] باید دیپلمات‌های آمریکایی را خارج کند اگر در امنیت نباشند زیرا نجات آن‌ها دشوار خواهد بود. بهترین گزینه تأکید بر دیپلماسی عمومی و خصوصی و ابزارهای اقتصادی است.

بررسی توصیه‌های رئیس اندیشکده آمریکایی «شورای روابط خارجی» در قبال دولت ونزوئلا و عملکرد دولت ترامپ طی هفته‌های اخیر نوعی همگرایی و یک الگوی مشترک را نشان می‌دهد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش ونزوئلا به اقدام وابسته نظامی خود در آمریکا

به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع ونزوئلا امروز یکشنبه اعلام کرد: اقدام خوزه لوییس سیلوا وابسته نظامی ونزوئلا در واشنگتن در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت، خیانت به شمار می رود.

وزارت دفاع ونزوئلا با انتشار بیانیه‌ای افزود: تسلیم شدن به منافع بین‌المللی یک اقدام خیانت کارانه در قبال سرزمینی است که وارث سیمون بولیوار رهبر آزادیخواه و انقلابی ما است. بنا براین ما اظهارات خوزه لوییس سیلوا را رد می کنیم.

فرستاده ارشد نظامی ونزوئلا در ایالات متحده تصمیم گرفته است تا به همکاری خود با دولت مادورو پایان داده و به آمریکا پناهنده شود.

اختلافات دیپلماتیک و سیاسی آمریکا و ونزوئلا پس از آن تشدید شده است که ایالات متحده رسما خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس مجمع ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته است.

خوزه لوییس سیلوا وابسته نظامی ونزوئلا در ایالات متحده در یک پیام ضبط شده از سفارت ونزوئلا در واشنگتن گفت: امروز با مردم ونزوئلا صحبت می کنم، و به خصوص با برادران خودم در نیروهای مسلح کشور، از آنها می خواهم تا خوان گوایدو را به عنوان تنها رئیس جمهور مشروع و قانونی به رسمیت بشناسند

++++++++++++++++++++++

نماینده کوبا: آمریکا افسران نظامی را به کودتا در ونزوئلا تحریک می کند

­نماینده کوبا در سازمان ملل متحد از اینکه آمریکا از شورای امنیت برای اقدام ضد دولت قانونی ونزوئلا سواستفاده می کند، ابراز تاسف کرد.

«آنایانسی رودریگز کامیجو» (Anayansi Rodríguez Camejo ) معاون وزیر خارجه و نماینده کوبا در سازمان ملل در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ونزوئلا گفت: آمریکای لاتین و کارائیب امروز با چالش های جدی مواجه شده است هر چند رهبران آمریکای لاتین و کارائیب در سال 2014 منطقه خود را منطقه صلح نامیدند. این اقدام کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب با مفاد منشور سازمان ملل متحد یعنی عدم دخالت بیگانگان به صورت مستقیم و غیر مستقیم در امور داخلی هر کشور دیگر و احترام به مبادی و اصول حاکمیت ملی و حقوق مساوی و حق ملت ها در تعیین سرنوشت خود نیز همخوانی دارد.
دولت آمریکا منطقه آمریکا لاتین و به طور مشخص ونزوئلا را تهدید می کند. دولت آمریکا گفته است که در خصوص ونزوئلا همه گزینه ها روی میز است.
منطقه آمریکای لاتین و حوزه کارائیب در برهه زمانی کنونی شرایطی مثل خشکسالی دارد بنابراین باید جلوی هر آتش سوزی که مخالف با منافع ملی همه کشورهاست را گرفت. من متاسفم بخاطر آنچه که امروز نماینده آمریکا در این نشست بیان کرد. من بسیار متاسفم که آمریکا تلاش می کند با استفاده از شورای امنیت ضد دولت قانونی ونزوئلا اقدام می کند. آمریکا و همپیمانانش امنیت منطقه آمریکای لاتین و کارائیب را تهدید می کنند. آمریکا و همپیمانانش قصد دارند که بر ونزوئلا مسلط شوند تا از این طریق اراده مردم و سازمان هایی که در انتخابات 20 مه 2018 مشارکت داشتند را بیازمایند؛ انتخاباتی که برخی از معترضان آن را تحریم کردند.
ما از انقلاب بولیواری مردم ونزوئلا حمایت می کنیم علاوه بر این ما بر حمایت مردمی و نظامی از مردم ونزوئلا و دولت قانونی این کشور که در راس آن مادورو قرار دارد تاکید می کنیم. ما به شدت کودتا برای تشکیل دولتی که حامی منافع آمریکا در ونزوئلا باشد را محکوم می کنیم.
ما برخی پیشنهاد های ارائه شده به افسران بولیواری مبنی بر شرکت در کودتا در ونزوئلا را محکوم می کنیم. ما باید از حق قانونی این کشور دوست و برادر با تمسک به حفظ کرامت با استناد به اصل حق ملت ها در حاکمیت ملی دفاع کنیم. ما آنچه که در جریان کودتای 2002 در ونزوئلا رخ داد، تحریم نفتی 2003 و تهدید حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا و ترور مادورو را فراموش نکرده ایم.

برای غلبه بر نظام ونزوئلا راه اعمال قدرت و زور را آزموده اند که با شکست مواجه شده است بنابراین باید از قدرت و تهدید و دخالت در امور داخلی این کشور خودداری شود. تاریخ در مورد کسانی که از حمله نظامی و دخالت در امور داخلی ونزوئلا حمایت می کنند قضاوت خواهد کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

انتقاد رئیس جمهور کوبا از اظهارات پمپئو درباره نقش هاوانا در بحران ونزوئلا

به نقل از اسپوتنیک، کوماندانته میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا از اظهارات اخیر مایک پمپئو در خصوص نقش هاوانا در تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا شدیدا انتقاد کرد و آن را «تهمت» و «خیره سری» خواند.
روز شنبه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت کوبا «به طور مستقیم سبب بدتر شدن اوضاع» در ونزوئلا شده است.
دیاز کانل شامگاه شنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد: «این تهدیدهای مداخله جویانه، پر از کذب و خیره سری است، و در مواجهه با عزم مردم که هرگز دست از استقلال و حاکمیت خود نمی کشند، نقش بر آب خواهد شد.
آنایانسی رودریگز کامیجو Anayansi Rodríguez Camejo، نماینده دائم کوبا در سازمان ملل، روز گذشته واشنگتن را به سواستفاده از شورای امنیت برای مشروعیت بخشیدن به مبارزه بین المللی خود علیه نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، متهم کرد.
او همچنین ابراز کرد تجاوز و دخالت های آمریکا و همپیمانانش عامل تهدید کننده اصلی صلح و امنیت در آمریکای لاتین است.
روز سه شنبه، هنگامی که مجلس ملی، تحت کنترل مخالفان اعلام کرد مادورو قدرت را غصب کرده است، تنش در ونزوئلا، که در بحران سیاسی قرار دارد، به طرز چشمگیری افزایش یافت.
خوان گوایدو، رئیس شورای ملی و همچنین رهبر مخالفان روز بعد خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد.
پس از آنکه مادورو واشنگتن را به سازماندهی کودتا در ونزوئلا متهم کرد، آمریکا همراه با برخی از دولت های دیگر، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناختند. مادورو همچنین تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک خود با آمریکا گرفت و از دیپلمات های آمریکایی خواست تا ظرف 72 ساعت کشور را ترک کنند.
کوبا همراه با روسیه، مکزیک و سایر کشورها، حمایت خود را از مادورو به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا اعلام کرده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

اقرار عروسک کودتاچی ونزوئلا به تحت فشار بودن از سوی آمریکا

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا از اقرار «خوان گوایدو» به تحت فشار بودن از سوی آمریکا برای پیشبرد سیاست های واشنگتن در کاراکاس خبر داد.

رسانه ها از دیدار «خوان گوایدو» رهبر (عروسک) کودتاچیان ونزوئلا با مقامات دولتی این کشور خبر داده اند و نکته جالب در این رابطه حکایت متفاوتی است که رسانه های روسی و غربی در این رابطه منتشر کرده اند.

اسپوتنیک در این رابطه می نویسد: «جورج رودریگوئز» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا در امور ارتباطات، فرهنگ و گردشگری امروز یکشنبه اعلام کرد: «خوان گوایدو» اقرار کرده که از سوی آمریکا تحت فشار قرار دارد.

به گفته رودریگوئز، گایدو روز سه شنبه با «دیسدادو کابلو» رئیس مجلس موسسان و «فردی برنال» یکی از اعضای حزب سوسیالیست دیدار کرده و این موضوع (تحت فشار بودن از سوی آمریکا) را در این جلسه اعلام کرده است.

در این میان اما رویترز فقط از دیدار گوایدو با مقامات دولتی ونزوئلا گزارش داده و اشاره زیادی به جزئیات بیان شده در این دیدار نکرده است.

به نوشته رویترز، محور اصلی گفتگوهای گوایدو با مقامات دولتی برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری بوده اما مقامات دولتی اعلام کرده اند که در صورت برگزاری مجدد انتخابات، فقط انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار می شود.

خوان گوایدو، رئیس‌ پارلمان ونزوئلا، هفته پیش خود را به‌ عنوان رئیس‌جمهوری موقت کشورش معرفی کرد. پارلمان ونزوئلا که در دست مخالفان دولت است، ریاست‌جمهوری مادورو را «غصبی» و «غیرقانونی» اعلام کرده‌ است.

آمریکا و شماری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی و نیز بسیاری از کشورهای قاره آمریکا از گوایدو حمایت کرده‌اند. ترکیه، ایران، روسیه، چین، بولیوی و کوبا از دولت مادورو حمایت کرده‌اند.

پیش از این رهبران بلژیک، اسپانیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، در بیانیه‌ای مشترک گفته‌ بودند اگر طی هشت روز آینده انتخابات تازه در ونزوئلا برگزار نشود، آنها خوان گوایدو، رهبر مخالفان مادورو، را به‌عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا به‌رسمیت خواهند شناخت

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

خروج دیپلمات های آمریکایی از ونزوئلا ۳۰ روز تمدید شد

رئیس جمهوری ونزوئلا با تعلیق فرمان اخراج فوری دیپلمات‎های آمریکایی، به واشنگتن ۳۰ روز فرصت داد تا شاید راهی برای مذاکره با کاراکاس بیابد.

به گزارش آسوشیتدپرس، چند ساعت پس از برگزاری جلسه شورای امنیت، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا با تعلیق درخواست خود مبنی بر خروج فوری دیپلمات‎های آمریکایی از این کشور، مانع از شدت گرفتن دامنه تنش‎ها شد.

در همین راستا، وزارت خارجه ونزوئلا با صدور بیانیه‎ای اعلام کرد که مادورو با افزایش این مهلت به ۳۰ روز، دریچه‎ای را برای مذاکره با آمریکا باز کرد حال آنکه اگر در پایان این بازه زمانی گشایشی حاصل نشود؛ دیپلمات‎های آمریکایی باید ظرف مدت ۷۲ ساعت خاک ونزوئلا را ترک کنند.

ظاهراً این توافق در اواخر شب شنبه میان ۲ کشور حاصل شده و قرار است فعلاً دیپلمات‎های طرفین در خاک کشور میزبان بمانند.

قرار است طرفین از بازه زمانی ۳۰ روزه برای دایر کردن دفاتر حافظ منافع خود استفاده کنند.

مادورو چهارشنبه گذشته بعد از آنکه آمریکا «خوان گوایدو» رهبر مخالفین دولت کاراکاس را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت شناخت، تمام روابط دیپلماتیک با واشنگتن را قطع کرد.

گفتنی است وزارت خارجه آمریکا هنوز در این باره اظهارنظری نکرده و هچنان به حراست از جان دیپلمات‎های خود تاکید می‎کند.

دیروز شنبه درگیری لفظی شدیدی میان روسیه و آمریکا بر سر اختلاف نظر درباره تحولات اخیر ونزوئلا درگرفت.

به گفته «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در شورای امنیت، واشنگتن به دنبال کودتای دولتی در ونزوئلا است و چنین اقداماتی تهدیدی برای جهان محسوب می‎شود.

نبنزیا گفت: در واقع، واشنگتن در مقابل چشمان ما، بدون شک با نقض تمام هنجارهای حقوق بین الملل تلاش می کند تا کودتایی در ونزوئلا انجام دهد. این اقدامات شرم آور است.

این در حالی است که کشورهای اروپایی از جمله فرانسه در جلسه شورای امنیت مدعی شدند که فقط ۸ روز به ونزوئلا فرصت می‌دهند تا مقدمات برگزاری انتخابات به زعم آنها آزاد را فراهم کند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

بیانیه وموضعگیری مبارزان عرب دردفاع از جمهوری بولیواری ونزوئلا

مترجم:احمد مزارعی، 26 ژانویه 2019

برای پشتیبانی وامضا

جمهوری بولیواری ونزوئلا امروزدرصف مقدم نیروهای انقلابی جهان درمقابل جبهه ضدانقلابی ایستاده است که به جنگهای چند جانبه ای به رهبری امپریالیسم امریکا درجهان دست میزند، امپریالیسم امریکا ودو جناحش که دربحران درونی میان دولت عمیقشان گرفتار امده اند ، هردو بیشترین طمع ورزیها همراه با خطرناکترین سیاستهارا بر علیه جهانیان دنبال میکنند.

اقدام اخیر امریکا بر علیه رئیس جمهور انقلابی ومنتخب مردمُ ونزوئلا ،نیکلاس مادورُ نشاندهنده دخالت از نوع امپریالیستی میباشد که درگیر بدترین بحرانهای داخلی خود میباشد.

ما در کشورهای عربی شامل شهروندان،روشنفکران، کهنه سربازان ومبارزان ملی ، انقلابی، سوسیالیست، اکادیمیسین، وپیشروان زن ومرد ، با تمام توان خود درکنار انقلاب بولیواری وسوسیالیستی در ونزوئلا وسایر کشورهای بولیواری در امریکای لاتین می ایستیم واز ان دفاع میکنیم، زیرا این انقلاب نماد ونماینده سوسیالیسم قرن بیست ویکم در سطح جهانی از یکطرف بوده واز طرف دیگر این ارتباط روحی که میان انقلاب عربی با مضمون ناصریسم وانقلاب بولیواری هوگو چاوز که درخط اول مبارزه بر ضد کیان صهیونیست اشکنازی ایستاد وبهمین دلیل این برما ست که دوبرابر و با تمام توان خود درکنار این انقلاب بایستیم

دراینمورد ما ملت عربی خودرا بویژه نیروهای مترقی ، ملی گراها، وسوسیالیستها را فرامیخوانیم که بطور همه جانبه وحتی با کمترین امکانات خود دست به تحریم کالاهای دشمنان ملتها یعنی امریکا ، شامل هرنوع کالای مادی ویا فرهنگی ویا سیاسی زده واین فعالیتهای خودرا برای متلاشی ومتوقف کردن انواع موسسات تبلیغاتی متعلق به دشمنان انقلاب بکار بگیرند.

ضد انقلاب جهانی هم اکنون در استانه متلاشی شدن قرارگرفته واین وضعیت وی را وادار میسازد تا درعرصه جهانی به انواع جنگها دست بزند وخطرناکترین این جنگها همین جنگ بر علیه ونزوئلا میباشد، امریکا میخواهد این عمل تجاوزکارانه خودرا با دستاویز مشروعیت به اجرا دراورد وبدین وسیله برای کشورهای دیگرهمچون ونزوئلا، یمن، سوریه و..، تعیین سرنوشت ومشروعیت کند.

این وضعیت میطلبد که بطور انقلابی ودرسطح جهانی از انقلاب دفاع نمود که درعین حال بمثابه دفاع از انسانیت بوده وسدی دربرابر بربریت خواهد بود.

امضا کنندگان :این بیانیه برای امضا به سراسر کشورهای عربی، شرق وغرب دنیا بوده ومیتوان ان را بنام افراد نیز برای امضا ارسال نمودوبه نشانی زیر ارسال کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رژیم‌صهیونیستی «گوایدو» را برسمیت شناخت


نخست وزیر رژیم صهیونیستی رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور برسمیت شناخت.

العالم _ فلسطین اشغالی

بنا بر درخواست آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه اعلام کرد که اسرائیل از آمریکا، کانادا و اکثر کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای اروپایی در برسمیت شناختن «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا تبعیت می‌کند.

روز گذشته منابع خبری خبر دادند که آمریکا رسما از رژیم صهیونیستی خواسته است از اقدام آمریکا در برسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور حمایت کند.

یک مقام ارشد اسرائیلی به یک خبرنگار گفته که پیام‌های آمریکا روز پنج شنبه توسط مقامات وزارت امور خارجه به دیپلمات‌های سفارت اسرائیل در آمریکا منتقل شده‌اند.

در واقع آمریکا پیام مشابهی به تمام متحدان خود که هنوز از اقدامات واشنگتن در ونزوئلا حمایت نکرده ارسال کرده است.

یک مقام ارشد صهیونیستی دیروز گفته بود که کابینه نتانیاهو از ابراز حمایت از رهبر مخالفان و مخالفت با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور این کشور نگران است چون در ونزوئلا حدود 6 هزار یهودی زندگی می‌کنند.

طی روزهای اخیر آمریکا و اغلب کشورهای غربی در اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند.

این اقدام با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور دیگر روبر شده که بر لزوم پایبندی به قواعد دموکراتیک تاکید کرده‌اند. نیکلاس مادورو در انتخاباتی که چند ماه پیش در ونزوئلا برگزار شد، با رأی قاطع مردم این کشور پیروز شد.

با این حال گوایدو چهارشنبه شب با چراغ سبز کشورهای غربی در جمع هوادارانش خود را رئیس جمهور این کشور اعلام کرد؛ اقدامی که از سوی دولت ونزوئلا یک کودتا علیه رئیس جمهور منتخب مردم خوانده شده است.

+++++++++++++++++++
لاوروف: سیاست آمریکا در ونزوئلا ویرانگر است

وزیر امور خارجه روسیه با غیرقابل قبول خواندن درخواست واشنگتن از مردم برای شورش در ونزوئلا، سیاست آمریکا در این کشور را ویرانگر توصیف کرد.

العالم – آمریکا

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در سخنانی سیاست آمریکا در قبال ونزوئلا را «ویرانگر» توصیف کرد و افزود که درخواست واشنگتن از مردم ونزوئلا برای شورش «غیرقابل قبول» است.

به گزارش اسپوتنیک، وی که در جمع خبرنگاران در مراکش صحبت می‌کرد، افزود: ما موضع آمریکا را می‌دانیم. ما موضع کسانی که به دنبال حرکت کردن در مسیر سیاست‌های آمریکا هستند را می‌دانیم. واقعیت این است که این سیاست ویرانگر بوده و دعوت برای کودتا برای همه آشکار است.

وی افزود: ما این چنین رفتاری را غیرقابل قبول می‌دانیم و آن را تضعیف اصول مشخص شده در منشور سازمان ملل و همچنین معیارهای ارتباطی میان کشورها می‌دانیم.

«خوآن گوآیدو» رهبر مخالفان روز چهارشنبه خود را رئیس جمهور موقت خودخوانده ونزوئلا معرفی کرد اما هیچ کدام از سازمان‌های دولتی و نظامی وی را برسمیت نشناخته و همچنان به مادورو وفادار مانده‌اند.

پس از آن، آمریکا و اغلب کشورهای غربی در اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند. این اقدام با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور دیگر روبرو شده که بر لزوم پایبندی به قواعد دموکراتیک تأکید کرده‌اند.

اقدام آمریکا در مداخله مستقیم و آشکار در امور داخلی ونزوئلا سبب شد تا مادورو دستور اخراج دیپلمات‌های آمریکایی در کاراکاس را صادر کرده و سفارت ونزوئلا و تمام دفاتر دیپلماتیک این کشور در آمریکا را تعطیل کند.

خبرگزاری رویترز نیز روز جمعه گزارش داد که تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی سفارت این کشور در کاراکاس را به مقصد فرودگاه ترک کرده‌اند.