مادورو از هجمه رسانه ای علیه ونزوئلا خبر داد

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گفت تبلیغات و هجمه رسانه ای بین المللی علیه کشورش به راه افتاده است.

رئیس جمهور ونزوئلا گفت تبلیغات رسانه ای سازمان یافته ای علیه ونزوئلا جریان دارد و هدف از آن سرنگون کردن دولت منتخب برآمده از مردم است.
مادورو افزود دولت قانون در ونزوئلا حکومت می کند و ماده پنجم از قانون اساسی بر استقلال این کشور که مبتنی بر اراده مردم است، تاکید دارد.
وی اظهار داشت بر اساس قانون اساسی انتقال قدرت از شخصی به شخص دیگر بدون رای مردم ممکن نیست. ما به قانون اساسی پایبند هستیم و مردم ونزوئلا منبع اصلی قدرت هستند و هرگز اجازه دخالت آمریکای امپریالیست را در کشورمان نمی دهیم.
رئیس جمهور ونزوئلا تاکید کرد کانال های تماس و ارتباط خارجی با مخالفان در این کشور وجود دارد و آمریکایی ها عامل اصلی بسیاری از رویدادها و اتفاقات ونزوئلا هستند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

مادورو: با هرگونه تلاش برای کودتا مقابله می کنیم

رئیس جمهور ونزوئلا گفت دولتش با هر گونه تلاش برای کودتا مقابله می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا به مخالفانی که از سوی آمریکا حمایت می شوند هشدار داد دولتش با هر گونه تلاش آنها برای ایجاد ناامنی و کودتا مقابله خواهد کرد.

وی ضمن اعلام آمادگی برای دیدار با سرکردگان مخالفان تاکید کرد در دولتش همواره راه های ارتباطی برای مخالفان وجود داشته است.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین با محکوم کردن اقدامات مداخله جویانه آمریکا گفت رئیس جمهور این کشور همانند اسلاف خود با مردم ونزوئلا دشمنی کرده است.

به گفته وی رسانه های آمریکایی نیز تصویری غیرواقعی از ونزوئلا و دولت آن نشان می دهند.

گفتنی است روز گذشته روسای جمهور روسیه و ترکیه در تماس های تلفنی با مادورو از وی در برابر تلاش های مخالفان برای براندازی دولتش حمایت کردند

+++++++++++++++++++++++++++++.

آلمان نیز به صف حمایت کنندگان از عروسک آمریکا ونزوئلا پیوست

به نقل از نشریه «فوکوس» آلمان، «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع حمایت از آب و هوا به نیویورک سفر کرده است در سخنانی در درگیری های داخلی و مبارزات قدرتی در ونزوئلا دخالت کرده و از «خوان گوایدو»، رئیس مجمع ملی ونزوئلا که اخیرا خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرده حمایت کرد.

وی در این باره گفت که ما در این مسئله بی طرف نیستیم بلکه از آنچه «گوایدو» انجام می دهد حمایت می کنیم.

وی که در جریان دیدار در سازمان مل متحد در نیویورک در گفتگو با یک رسانه آلمانی سخن می گفت همچنین اظهار داشت که دلیل این امر این است که آلمان مسائل بزرگی در این باره دارد که انتخاب «نیکولاس مادورو» به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا را به رسمیت بشناسد. واضح است که تعداد زیادی نقض قانون انتخابات در این کشور وجود داشته است به گونه ای که ما تنها به صورت مشروط می توانیم از یک انتخابات دموکراتیک سخن بگوییم. از این رو آلمان از یک انتخابات مجدد در این کشور حمایت می کند.

«خوان گوایدو» رئیس پارلمان و رهبر مخالفان ونزوئلا روز چهارشنبه خود را رئیس جمهوری موقت این کشور نامید. آمریکا گوایدو را به رسمیت شناخته و خواستار کناره گیری «نیکلاس مادورو» از سمت ریاست جمهوری شده است. در حالیکه مادورو که در ماه مه سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید، خود را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا می‌داند و رهبر مخالفان را «مهره آمریکا» نامیده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

مادورو مصمم است تا پایان دوره اش در قدرت بماند

به نقل از اسپوتنیک، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرده است هیچ چیز مانع از ادامه حکومت وی نخواهد شد و او تا پایان دوره ریاست جمهوری اش در مسند قدرت باقی خواهد ماند.
نیکلاس مادورو با اعلام این خبر گفت همچنان از حمایت مردم و ارتش برخوردار است و کشور او به همه تعهداتش عمل خواهد کرد. نیکلاس مادورو که در دهم ژانویه امسال سوگند ریاست جمهوری را به جای آورده است تاکید کرد تا سال دو هزار و بیست و پنج، پایان دوره ریاست جمهوری اش از سمت خود کناره گیری نخواهد کرد. وی افزود با قوت تمام در همه سال هایی که دوره ریاست جمهوری اوست وظایف ریاست جمهوری اش را انجام خو اهد داد.
نیکلاس مادورو اطمینان خاطر داد که وی از هیچ کدام از تعهدات کشورش صرف نظر نخواهد کرد. رئیس جمهوری ونزوئلا بر اهیمت عدالت برای حفظ صلح در کشورش تاکید کرد. وی تاکید کرد وجود عدالت در کشور زمینه ساز وجود صلح در آن است. برای آنکه حالت اجتماعی کشور ادامه داشته باشد باید عدالت و جمهوری در کشور ادامه داشته باشد.نه جمهوری نه وطن از دست نخواهند رفت.
نیکلاس مادورو آمریکا را به راه اندازی کودتا در کشورش متهم کرده و در همین راستا نیز روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. دولت ونزوئلا 72 ساعت به دیپلمات های آمریکایی مهلت داده است تا خاک این کشور را ترک کنند

++++++++++++++++++++++++++++++++

آمریکا می‌خواهد منابع مالی ونزوئلا را به دست «رضا پهلوی» ونزوئلا برساند

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، اعلام کرده که آمریکا جلوی منابع مالی (عمدتا فروش نفت) ونزوئلا را بگیرد تا به دست نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری قانونی این کشور نرسد.

این اظهارات یک روز بعد از آن بیان شد که ونزوئلا تمام ارتباطات دیپلوماتیک خود با آمریکا را قطع کرد و سفارتش را در این کشور تعطیل کرد.

آمریکا، خوان گوایدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا، را به رسمیت شناخته.

به نوشته بی بی سی بولتون گفت که حاضر است در شرایطی بیشتر درباره این موضوع با جزییات صحبت کند اما به صورت خلاصه گفت که دولت آمریکا مشغول بررسی امکان سرازیر کردن پول‌های ونزوئلا به سوی مخالفان آقای مادورو است.

قبلا نیز رضا پهلوی عروسک آمریکا نیز از دولت آمریکا در مورد درآمد و ثروت های ملی ایران درخواست مشابه ای را کرده بود، این نشان میدهد که آمریکا در نظر دارد هزینه براندازی در ایران و ونزوئلا و به قدرت رساندن سگ های خود را به قدرت با پول مردم ایران و ونزوئلا به انجام برساند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دیدار هیأت حزب الله لبنان با سفیر ونزوئلا و حمایت از «مادورو

یک هیأت به نمایندگی از حزب الله لبنان با سفیر ونزوئلا در این کشور دیدار و حمایت خود را از رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری العهد، هیأتی از سوی حزب الله لبنان با سفیر ونزوئلا در این کشور دیدار کرد. ریاست این هیأت به عهده محمد رعد یکی از نمایندگان پارلمانی وابسته به حزب الله لبنان بود.

این دیدار در راستای اعلام حمایت حزب الله لبنان از نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا صورت گرفت.

حزب الله لبنان پیشتر با صدور بیانیه‌ای، دخالت‌های آشکار آمریکا برای برهم زدن ثبات در ونزوئلا و به راه انداختن کودتا علیه دولت قانونی این کشور را محکوم کرده بود.

ونزوئلا در حال حاضر شاهد تنش ها و درگیری های داخلی است و رئیس جمهور این کشور تلاش دارد تا اوضاع کشور را آرام کند

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

ونزوئلا درگیر بحران های داخلی و توطئه های خارجی

رویدادهای ونزوئلا شرایط را در حالی پیچیده تر می کند که تحولات فعلی چشم انداز آینده این کشور منطقه آمریکای لاتین را بیش از پیش پرابهام کرده است. همزمان با رویارویی ونزوئلا با مشکلات سخت اقتصادی و اجتماعی در ماههای اخیرا، دخالت مستقیم آمریکا و حمایت از رهبر مخالفان این کشور را در یک بحران تمام عیار فرو برده است.

به گزارش ایرنا، تحولات چند روز گذشته ونزوئلا نشان می داد که این کشور در روزهای آتی آبستن رویدادهایی جدید خواهد بود. ونزوئلا در ماه‌های گذشته با یک بحران عمیق اقتصادی دست به گریبان بوده و تورم افسار گسیخته سبب گرانی و کمبود شدید کالاهای اساسی در این کشور شده است. این کشور که در چند ماه اخیر با بدترین مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی چند دهه اخیر خود روبه رو بوده، اکنون آینده ای نامشخص پیش رو دارد. تورم نزدیک به چند صد هزار درصدی ماههای گذشته و نزدیک شدن به تورم یک میلیون درصدی، شرایط زندگی را برای مردم این کشور بسیار دشوار و طافت فرسا کرده و براساس اعلام صندوق بین المللی پول، تورم ونزوئلا در سال ۲۰۱۹ میلادی به شدت افزایش خواهد یافت و به یک میلیون درصد خواهد رسید.
سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱٨ میلادی اعلام کرد که بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷، حدود ۱۱.۷ درصد از جمعیت ونزوئلا (٣.۷ میلیون نفر) با سوءتغذیه روبه رو شده و ٨۰ درصد از خانوارهای ونزوئلایی در تامین مواد غذایی نگرانی جدی دارند. شمار زیادی از شهروندان این کشور نیز گزینه مهاجرت را انتخاب کرده و به امید آینده ای بهتر به کشورهای همسایه و دیگر نقاط جهان مهاجرت کرده اند.
دولت ترامپ در حالی تحریم های اقتصادی و مالی را علیه دولت چپگرای ونزوئلا اعمال کرده که مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا معتقد است کشورش درگیر یک جنگ اقتصادی تحت هدایت واشنگتن شده و ونزوئلا باید در برابر این جنگ مقاومت کند.
روند رکود اقتصادی ونزوئلا در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و همزمان با کاهش شدید بهای نفت، بحران اقتصاد رنگ جدی به خود گرفت. تورم سال ۲۰۱۶ نیز به ٨۰۰ درصد رسید. در سال ۲۰۱۶ شدت تورم به رکود بی سابقه ای رسید و در سال ۲۰۱٨ به چند صد هزار درصد افزایش یافت.

نیکلاس مادورو پیشتر در ۱٣ آوریل ۲۰۱٣ در انتخاباتی با حضور انریکه کاپریلس رهبر مخالفان به پیروزی رسید اما این پیروزی خفیف (با ۵۱ درصد آرا) از همان روز نخست با اعتراض های خیابانی همراه شد. پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در سال ۲۰۱٨ و عدم شرکت مخالفان، مادورو به راحتی بار دیگر پیروز شد. اما مخالفان اعلام کردند این انتخابات را به رسمیت نمی شناسند. وی سپس ۲۰ دی در حالی به طور رسمی دوره دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد که خوان گوایو رئیس کنگره تحت اختیار مخالفان اعلام کرد که وی این دوره ریاست جمهوری مادورو را به رسمیت نمی شناسد چون انتخاباتی که او از طریقش بار دیگر به قدرت رسیده، عادلانه نبوده است.

گوایدو روز گذشته خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد. اما او در این مسیر به حمایت های نیروهای مسلح ونزوئلا نیاز دارد. گوایدو خواستار برگزاری تظاهرات مخالفان در سراسر این کشور برای سرنگونی دولت کنونی شده است. پس از این اعلام گوایدو، مقام های دولت ترامپ که پیشتر مخالفت خود را با دولت مادورو اعلام کرده بودند دست به کار شده و فشارها علیه کاراکاس را افزایش دادند.
گوایدو رهبر مخالفان در حالی روز گذشته در جمع هزاران نفر از حامیان خود، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد که بلافاصله واشنگتن وی را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخت. این اقدام آمریکا، دو هفته پس از مراسم تحلیف «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا صورت گرفت. با این وجود آمریکا و برخی متحدانش، انتخابات سال گذشته ونزوئلا را به رسمیت نشناخته و همسو با مخالفان دولت ونزوئلا، خواستار کناره‌گیری مادورو از قدرت شدند. رئیس جمهوری ونزوئلا تاکنون از استعفا خودداری و آمریکا و متحدانش را به تلاش برای براندازی دولتش متهم کرده است.

دولت دونالد ترامپ که از زمان به قدرت رسیدن در کاخ سفید مخالفت خود را با دولت مادورو اعلام کرده، با موضع گیری خوان گوایدو شرایط را برای تشدید فشارها علیه دولت مادورو مناسب دید. در چند روز اخیر موضع گیری های مقام های آمریکایی علیه دولت کاراکاس افزایش یافت و این مقام ها خواستار کناره گیری رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا شدند.
بر این اساس، مقام های ارشد آمریکایی از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه، مایک پنس معاون رئیس جمهوری و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ در چند روز اخیر بارها در امور داخلی ونزوئلا دخالت کرده و به گفته مقام های دولت کاراکاس به دنبال کودتا در ونزوئلا بوده اند.
آمریکا که سابقه دخالت های گسترده در کشورهای آمریکای لاتین را دارد، پیشتر نیز از سوی هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا به طراحی کودتا در این کشور منطقه آمریکای لاتین متهم شده بود.
مادورو پس از به قدرت رسیدن بارها از توطئه کاخ سفید برای براندازی دولتش سخن به میان آورده بود. آمریکا طی روزهای گذشته در موضع گیری های مداخله جویانه دولت مادورو را غیرمشروع خوانده و خواستار تشکیل دولت جدید در این کشور شده است.

دولت ونزوئلا روز چهارشنبه پس از اعلام حمایت آمریکا از رهبر مخالفان این کشور، روابط دیپلمایتک با واشنگتن را کاملا قطع کرد و ۷۲ ساعت به دیپلمات‌های آمریکایی فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند. مادورو در جمع حامیانش گفت که احزاب مخالف دولت، قصد کودتا علیه او را دارند. وی آمریکا را به رهبری این کودتا متهم کرد و گفت که کاخ سفید خواستار «دولتی دست‌نشانده» در ونزوئلا است. آمریکا این تصمیم را نپذیرفته و گفته است دولت فعلی غیرقانونی است و حق اخراج دیپلمات های ایالت متحده از این کشور را ندارد!

پس از آنکه گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهوری موقت این کشور خواند، شماری از کشورهای این قاره به تبعیت از آمریکا او را به رسمیت شناختند و تعدادی دیگر، از دولت رسمی این کشور اعلام حمایت کردند.
‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا نخستین کسی بود که در حمایت از گوایدو بیانیه داد وخواستار کناره‌گیری مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا شد. پس از آن سازمان کشورهای آمریکایی با صدور بیانیه ای گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت.
برخی کشورهای منطقه از جمله کانادا، برزیل، کلمبیا، پاراگوئه، شیلی، آرژانتین، پرو و پاناما در بیانیه‌های جداگانه از گوایدو اعلام حمایت کردند، ولی مکزیک و بولیوی، دولت ونزوئلا را قانونی دانستند و از بیانیه سازمان مذکور تبری جستند. کوبا اقدامات آمریکا در ونزوئلا را محکوم کرده است. روسیه نیز در مورد دخالت در امور داخلی ونزوئلا به آمریکا هشدار داده است. طبق آخرین گزارش ها، دولت های آلمان و فرانسه و انگلستان نیز موضع مشابهی با دولت آمریکا اتخاذ کرده و از رئیس جمهور خودخوانده حمایت کرده اند. اتحادیه ی اروپا اما از موضع گیری صریح در این باره خودداری کرده است.
سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در کنفرانس خبری از بازیگران سیاسی در ونزوئلا خواست که به دور از خشونت، پای میز مذاکره بنشینند.

با این حال، وزارت دفاع و ارتش ونزوئلا از مادورو حمایت کرده اند. ‘ولادیمیر پادرینو لوپز’ وزیر دفاع و فرمانده ارتش ونزوئلا روز گذشته با رد ادعای ریاست جمهوری گوایدو رهبر حزب مخالف، از مادورو رئیس دولت اعلام حمایت کرد. وی اعلام کرد که نیروهای مسلح ونزوئلا در حمایت از قانون اساسی این کشور، از دولت حمایت می‌کنند.
وزیر امورخارجه کوبا نیز تلاش گوایدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا برای تصاحب قدرت در این کشور را «اقدام به کودتا» خواند و از مادورو اعلام حمایت کرد.

از زمان اظهارنظرهای جدید گوایدو مخالفان در جهت سازماندهی اعتراض های جدید علیه دولت مادورو گام برداشته اند. مخالفان در ونزوئلا امیدوارند با به راه انداختن تظاهرات های خیابانی، فشارها علیه دولت مادورو افزایش یابد. در همین راستا روز گذشته به دنبال اینکه گوایدو خود را رئیس جمهوری جدید ونزوئلا خواند، شماری از معترضان در کاراکاس دست به تظاهرات زدند.
رویدادهای روز گذشته در ونزوئلا آینده سیاسی مادورو را بیشتر از گذشته در ابهام قرار داده است. تشدید فشارهای داخلی و خارجی علیه رئیس جمهوری ونزوئلا که با چالش های اقتصادی جدی نیز روبه رو بوده، شرایط را برای وی بسیار سخت کرده است. آغاز دوباره اعتراض های خیابانی علیه دولت کاراکاس نیز که با این شرایط بسیار محتمل است، می تواند عرصه را بر مادورو تنگ تر کند. مادورو پیشتر بر ماندن در قدرت و اتخاذ تدابیر مناسب برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی ونزوئلا تاکید کرده بود اما باید دید وی می تواند در برابر فشارهای مخالفان در داخل و همچنین فشارهای خارجی از جمله طرح های واشنگتن و متحدانش در آمریکای لاتین ایستادگی کند. این سناریو نیز متحمل است که با پافشاری طرفین مناقشه در ونزوئلا، تنش ها و درگیری ها تشدید و شرایط این کشور به مرز جنگ داخلی پیش برود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++.

آمریکا خواستار خروج دیپلمات‌ها و اتباع آمریکایی از ونزوئلا شد

وزارت خارجه آمریکا به کارکنان غیرضروری خود در ونزوئلا دستور داده تا این کشور را ترک کنند و از اتباع آمریکایی مقیم ونزوئلا هم خواسته که این کشور را ترک کنند

.

العالم-آمریکا

خبرگزاری رویترز به نقل از سفارت آمریکا در کاراکاس اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا به کارکنان غیرضروری خود در ونزوئلا دستور داده این کشور را ترک کنند و از شهروندانش در آنجا هم خواسته همین کار را انجام دهند.

«خوان گوایدو»، رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور روز چهارشنبه خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور معرفی و سپس سوگند یاد کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌هایی مداخله‌جویانه از این تصمیم استقبال کرده و گویدا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

«نیکلاس مادورو» چهارشنبه در یک سخنرانی در جمع هوادارانش ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده خاک این کشور را ترک کنند. او گفت آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است.

نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: «هدف آنها این است که از واشنگتن به ونزوئلا حکومت کنند. آیا شما دولتی دست‌نشانده می‌خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟»

وی ادامه داد: «این یک بی‌مسئولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندروهای قدرت‌گرفته در آمریکا است که می‌خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.»

مطالب مرتبط

لندن از رهبر مخالفان ونزوئلا حمایت کرد

سخنگوی نخست وزیر انگلیس از رهبر مخالفان ونزوئلا حمایت و اعلام کرد که قطع روابط کاراکاس با واشنگتن غیر قابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ترزا می نخست وزیر انگلیس بر خلاف ادعای لندن در دفاع از حکومت قانون امروز پنجشنبه از رهبر مخالفان ونزوئلا حمایت کرد.

سخنگوی نخست وزیر انگلیس ادعا کرد: انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۱۸ در ونزوئلا آزاد و عادلانه نبود و لذا مبنای قدرت در کاراکاس دارای عیب و نقص است!

وی در ادامه بر خلاف قوانین بین المللی گفت: از «خوان گوایدو» رئیس کنگره ملی ونزوئلا که خود را رئیس‌ جمهوری موقت نامیده است، کاملاً حمایت می کنیم.

سخنگوی ترزا می اضافه کرد: قطع روابط ونزوئلا با آمریکا غیرقابل قبول است. حل این بحران در همکاری برای یافتن راه حل صلح‌آمیز و عملی و دیپلماتیک است نه اخراج (دیپلمات های آمریکایی)!

این درحالی است که پس از اینکه «خوان گوایدو» رهبر مخالفان تحت امر آمریکا در این کشور دیروز چهارشنبه خود را رئیس‌جمهوری موقت معرفی و سپس سوگند یاد کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ هایی مداخله‌ جویانه از این تصمیم استقبال کرد و گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند!

به دنبال مجموعه اقدامات تحریک آمیز واشنگتن، تعدادی از هواداران «خوان گوایدو» در برخی خیابان های کاراکاس پایتخت این کشور به خیابان ها ریخته و پس از سردادن شعارهایی ضد «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی و منتخب ونزوئلا دست به آشوب و هرج و مرج در خیابان ها و معابر برخی از شهرها زدند.

«نیکلاس مادورو» هم در سخنرانی در جمع هواداران خود با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت که به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را تَرک کنند. وی در ادامه تصریح کرد که آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

درخواست پمپئو از ارتش ونزوئلا برای پشتیبانی از گوایدو

وزیر خارجه آمریکا از ارتش ونزوئلا خواست از خوان گوایدو رئیس‌جمهوری خودخوانده این کشور پشتیبانی کند.

به گزارش خبرگزاری دویچه وله، مایک پمپئو روز پنجشنبه ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) در نشست سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) گفت: «حکومت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری پیشین ونزوئلا قانونی نیست. بنابراین ما همه بیانیه‌ها و رفتارهای او را غیرقانونی و نامعتبر می‌دانیم».

پمپئو به مادورو هشدار داد که “روند مسالمت‌آمیز دموکراتیک انتقال قدرت” را سرکوب نکنند.

خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه از مادورو سلب قدرت کرد و خود را رئیس‌جمهوری انتقالی کشور خواند. در پی آن ارتش ونزوئلا پشتیبانی خود را از مادورو اعلام کرد.

پمپئو روز پنجشنبه گفت: «ما نیروهای امنیتی ونزوئلا را فرامی‌خوانیم که امنیت جانی رئیس‌جمهوری انتقالی گوایدو را تامین کنند.»

پس از اینکه ایالات متحده آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری به رسمیت شناخت، مادورو از دیپلمات‌های آمریکا خواست که ظرف ۷۲ ساعت ونزوئلا را ترک کنند. اما واشنگتن با خارج کردن دیپلمات‌های خود از این کشور مخالفت کرد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ونزوئلا درخواست کمک نظامی نکرده است

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در واکنش به تحولات اخیر در ونزوئلا اعلام کرد: تلاش برای غصب حاکمیت در ونزوئلا خلاف قوانین بین‌المللی است.

به گزارش رویترز، دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز پنجشنبه و در واکنش به تحولات اخیر در ونزوئلا اعلام کرد: تلاش ها برای غصب حاکمیت در ونزوئلا با پایه و اساس قوانین بین‌المللی در تعارض بوده و آن را نقض می کند.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این باره گفت: مسکو تاکنون درخواستی را برای کمک نظامی از سوی ونزوئلا دریافت نکرده و لذا در حال حاضر نمی تواند درباره واکنش به این مسأله پاسخی ارائه دهد.

کاخ کرملین در ادامه از رویکرد آمریکا و اروپا در حمایت از مخالفان دولت قانونی ونزوئلا انتقاد کرده و آن را تلاش هایی در راستای تضعیف نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور دانسته است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

در حوادث ونزوئلا دستهای خارجی دیده می شود

نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، وزیر امور خارجه روسیه معتقد است اقدام آمریکا و برخی از کشورهای غربی در به رسمیت شناختن رئیس جمهور ادعایی در ونزوئلا، بیانگر مداخله آنان در امور داخلی ونزوئلاست.
سرگئی لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عبدالقادر مساهل همتای الجزایری خود در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت وزارت امور خارجه روسیه درباره حوادث ونزوئلا موضع رسمی اتخاذ کرده و شما می توانید به دقت از این مواضع آگاه شوید، به طور کلی ما شاهد مداخلاتی در امور داخلی این کشور بوده ایم، تلاش زیادی شد تا نظام سیاسی مادورو در این کشور سرنگون شود، آنچه آمریکا و کشورهای غربی می گویند، یعنی اقدامشان در به رسمیت شناختن رئیس جمهور ادعایی دلیلی است که نشان می دهد این کشورها در هرج و مرج ها و حوادث ونزوئلا دست داشته اند که اقدام بسیار تاسف آوری است. آمریکا هر از گاهی برخی کشورها را به مداخله در امور کشور دیگر متهم می کند اما می توان گفت، این آمریکاست که در امور داخلی دیگر کشورها مداخله می کند و در پی دیکته کردن شرایط و قوانین مد نظر خود بر دیگر کشورهاست و این سیاست عجیبی است. آنچه ذهن ما را مشغول کرده این است که با توجه به شواهد، بعید نیست در حوادثی که رخ داد دست های خارجی دیده شود. همه ما وظیفه داریم به قانون بین المللی پایبند باشیم ، مردم ونزوئلا حق دارند سرنوشتشان را خودشان تعیین کنند و ما وظیفه داریم در ایجاد فضای مناسب جهت آغاز گفتگوهای ملی در ونزوئلا، به این کشور کمک کنیم تا هر گروهی بتواند موضع خود را اعلام کند. ما به همراه برخی کشورهای دیگر آماده ایم شرایطی فراهم کنیم که دست اندر کاران در ونزوئلا بتوانند گفتگویی ملی را آغاز کنند تا سخنان گروههای مختلف کشور را بشنوند و بدان ها پاسخ دهند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

حزب الله با صدور بیانیه ای توطئه آمریکا برای اجرای کودتا در ونزوئلا را محکوم کرد

به نقل از شبکه تلویزیونی المنار؛ حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای اعلام کرد دخالت های آشکار آمریکا برای برهم زدن ثبات در ونزوئلا و به راه انداختن کودتا علیه دولت قانونی این کشور را محکوم می کنیم.
در این بیانیه آمده است حزب الله در کنار نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا و دولت منتخبش قرار دارد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

گفت‌وگوی تلفنی پوتین و مادورو

به نقل از روسیاالیوم، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزئولا گفت که دخالت خارجی خرابکارانه در امور ونزئولا نقض قوانین بین المللی است.

پوتین در این گفت‌وگوی تلفنی بر حمایت خود از مادورو در مقابله با دخالت‌های خارجی مخرب در امور داخلی ونزئولا تاکید کرد.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین خواستار یافتن راه حل بحران ونزئولا در چارچوب قانون اساسی این کشور و پست سر گذاشتن اختلافات از طریق گفت‌وگوهای صلح آمیز شد.

مادورو نیز در این تماس تلفنی از مواضع روسیه قدردانی کرد.

دو طرف بر ادامه همکاری های دوجانبه در زمینه‌های مختلف تاکید کردند.

پیش از این وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: ونزوئلا شریک راهبردی ما است که به حمایت از آن ادامه خواهیم داد و به آمریکا درخصوص دخالت نظامی در این کشور هشدار می‌دهیم.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفت: هرگونه دخالت نظامی در ونزوئلا ممکن است به سناریویی فاجعه‌آمیز تبدیل شود. ما درخصوص آن هشدار می‌دهیم و معتقدیم که چنین سناریویی فاجعه‌بار خواهد بود و الگوی توسعه‌ای را که در منطقه آمریکای لاتین زیر نظر داریم، متزلزل خواهد کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

حمایت قاطع وزیر دفاع ونزوئلا از دولت قانونی«نیکلاس مادورو

وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح ونزوئلا با اعلام وفاداری نسبت به رئیس جمهور قانونی این کشور، تلاش مخالفان برای برکناری رئیس دولت و برپایی یک دولت انتقالی را کودتا خوانده و محکوم کرد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، یک روز پس از آنکه رهبر مخالفان دولت ونزوئلا خود را رهبر حقیقی این کشور خوانده و از نیروهای مسلح ونزوئلا خواست تا با شکستن پیمان وفاداری خود نسبت به «نیکلاس مادورو»، به صف مخالفان بپیوندند؛ «پادرینو لوپز» وزیر دفاع ونزوئلا و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور با اعلام وفاداری خود به رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به صراحت اعلام کرد که تلاش مخالفان برای برکناری مادورو و برپایی یک دولت انتقالی، تلاش برای کودتا است.

وزیر دفاع ونزوئلا در یک سخنرانی تلویزیونی و در حالی که در میان جمعی از افسران عالیرتبه ارتش قرار داشت، تصریح کرد: «ما اینجا هستیم تا از درگیری میان مردم ونزوئلا جلوگیری کنیم. این جنگ داخلی، این جنگ میان برادران مسائل و مشکلات ونزوئلا را حل نخواهد کرد».

پادرینو تلاش «خوان گوآیدو» رهبر ۳۵ ساله مخالفان برای غصب قدرت را «مضحک» خوانده و او را گروگان احزاب دست راستی و مطیع آمریکا خواند.

در واقع، اعلام صریح این وفاداری ضربه ای محکم بر پیکره تشکیلات مخالفان از جمله «خوآن گوآیدو» رهبر این تشکیلات وارد ساخته؛ فردی که مدعی است «مشروعیت رهبری» وی مورد حمایت شماری از کشورها از جمله آمریکا است.

افزون بر این، دولت روسیه نیز در ضربه ای مضاعف بر پیکر مخالفان دولت ونزوئلا، در مداخله در امور داخلی این کشور که از متحدان دیرینه مسکو است، هشدار داد.

در همین ارتباط، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه روز پنج شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: «هرگونه مداخله خارجی بسیار خطرناک است. ما تلاشها برای غصب قدرت در ونزوئلا را که خلاف مبانی و اصول حقوق بین الملل است، تحت نظر داریم».

گفتنی است که رهبران گروههای مخالف در ونزوئلا امیدوار بودند که متعاقب برگزاری تظاهرات در سرتاسر این کشور و حمایت برخی کشورها از جمله دولت ترامپ از خوان گوآیدو، اعضای کلیدی نیروهای مسلح پیوندهای وفاداری خود با رئیس جمهور کنونی این کشور را شکسته و به مخالفان بپیوندند.

اما تاکنون فرماندهان عالیرتبه ارتش ونزوئلا با هشدار دادن در مورد پیامدهای احتمالی جنگ قدرت در این کشور، حمایت خود را از دولت قانونی نیکلاس مادورو ابراز کرده اند.

نکته قابل توجه آن است که تا به امروز کشورهای آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی، کاستاریکا، پاراگوئه، پرو، اکوادور، گوآتمالا و سازمان کشورهای آمریکایی نیز خوآن گوآیدو را به عنوان رهبر مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته اند!