سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

Uncategorized

برگه ی ویژه- آغاز مداخلات آشکار و بی‌شرمانه ی ایمپیریالیزم جهانخوار در امور داخلی وینزویلا

رئیس‌جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک کشورش با امریکا را اعلام کرد

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا قطع روابط دیپلوماتیک این کشور با ایالات متحده امریکا را اعلام نموده است

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، نیکولاس مادورو، رئيس‌جمهور ونزوئلا در جریان سخنرانی اش در شهر کاراکاس، پایتخت ونزوئلا گفته است: “من دستور دادم تا روابط دیپلوماتیک با حکومت ایالات متحده را قطع کنند”.

رئيس‌جمهور ونزوئلا پس از اعلام قطع روابط دیپلوماتیک به امریکا، به دیپلومات‌های امریکایی ۷۲ ساعت وقت داده است تا خاک این کشور را ترک کنند.
قبل از این گزارش شده بود که رئيس پارلمان ونزوئلا در جریان تظاهرات اپوزیسیون در پایتخت این کشور، خودش را جانشین رئيس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرده بود.

کاخ سفید با نشر خبرنامه‌یی گفته است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا رئيس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئيس‌جمهور انتقالی این کشور به رسمیت شناخته است.

نیکولاس مادورو در سخنرانی در میان طرفدارانش گفت: “من در مقابل مردم اعلام می‌کنم که به عنوان رئیس‌جمهور براساس قانون اساسی تصمیم گرفته ام تا روابط دیپلوماتیک و سیاسی با حکومت ایالات متحده امریکا را قطع نماییم”.

وی افزود: “در این روز تاریخی من یادداشت دیپلوماتیک را به امضا می‌رسانم که براساس آن به کارمندان دیپلوماتیک و کنسولگری ایالات متحده امریکا ۷۲ ساعت داده می‌شود تا کشور را ترک کنند

++++++++++++++++

مطالب مرتبط

بیانیه رسمی دولت انقلابی کوبا: توطئه امپریالیستی علیه ونزوئلا را فورا قطع کنید

دولت انقلابی کوبا با قاطعیت تمام تلاش برای سرنگونی دولت ونزوئلا توسط ایالات متحده آمریکا و نصب یک دولت ساختگی کودتائی را بشدت محکوم می کند و حمایت قاطع و بدون قید و شرط خود را از دولت قانونی نیکولاس مادور اعلام می کند.
دلایل واقعی این عملیات علیه ونزوئلا، کنترل منابع عظیم طبیعی این کشور متحد و نابودی پروسه ی رهایبخش و ارزش های مترقی این کشور و مقابله با روند دفاع از عزت این قاره است.
رئیس جمهور کوبا «میگل دیاز- کانال برمودس» اعلام میکند: «استقلال خلقهای ماست که امروز تعیین کننده است، ما از حق طبیعی کشور دوست و برادر مان در تعیین سرنوشت خود حمایت می کنیم، این به معنی دفاع از کرامت انسانی همگان است

رئیس جمهور کوبا «میگل دیاز- کانال برمودس»

دیگر تلاش های  امپریالیسم را نباید به فراموشی سپرد، کودتای نظامی ۲۰۰۲ و کودتای نفتی ۲۰۰۳، تلاش توطئه گرانه و ارتجاعی آمریکا برای جا انداختن این دروغ که «ونزوئلا یک تهدید غیر عادی برای امنیت و سیاست خارجی آمریکا است».اقدامات یک جانبه براب بی ثباتی ونزوئلا ودرخواست علنی اجرای کودتای نظامی علیه دولت قانونی این کشور و تهدید دولت ونزوئلا توسط رئیس جمهور ایالات متحده برای استفاده از گزینش حمله نظامی به این کشور و سو قصد به جان پرزیدنت مادورو در ۴ آگوست ۲۰۱۸.
رفتار گروهی از کشورهای عضو پیمان کشورهای آمریکا (او آ اس) نشان‌دهنده نقش شرم آور آنها و ناتوانی شان در اجرای یک طرح براندازی یا «رژیم چنج» می باشد که با توجه به مقاومت سرسختانه خلق ونزوئلا و پافشاری آنها بر خواسته خود برای دفاع از حقوق بین المللی استقلال کشورها  وحاکمیت ملیشان محموم  به شکست است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

وقاحت ماکرون: نظر رای دهندگان مهم است، دولت ونزوئلا به نظر مردم احترام بگذارد

رئیس‌ جمهوری فرانسه بدون توجه به گذشت بیش از ۱۰ هفته پیاپی اعتراضات مردمی در این کشور اعلام کرد: اروپا از احیای دموکراسی حمایت می‌کند! نظر رای دهندگان مهم است، دولت ونزوئلا به نظر مردم اخترام بگذارد. اما در فرانسه نظر مخالفان مهم نیست؟

 «امانوئل ماکرون» رئیس‌ جمهوری فرانسه امروز پنجشنبه بدون اشاره به بیش از ۱۰ هفته اعتراضات مردم کشورش علیه سیاست های وی به تحولات اخیر در ونزوئلا واکنش نشان داد.

رئیس‌ جمهوری فرانسه بدون توجه به گذشت بیش از ۱۰ هفته پیاپی اعتراضات مردمی در فرانسه در پیامی توئیتری در این خصوص ادعا کرد: بعد از انتخاب نامشروع نیکلاس مادورو در ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی، اروپا از احیای دموکراسی حمایت می‌ کند.

«امانوئل ماکرون» در ادامه اضافه کرد: من شجاعت صدها هزار ونزوئلایی که برای رسیدن به آزادی به صحنه آمده‌ اند را می‌ ستایم.

رئیس جمهور فرانسه رسما از خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا که خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرده، حمایت نموده است.

ماکرون در ضمن انتخابات آزاد سال گذشته ونزوئلا را نامعتبر خواند و از گوایدو حمایت کرد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

این را میگویند سازمان ملل آمریکا، بجای محکوم کردن دخالت در امور کشورهای دیگر توسط آمریکا، خواستار آرامش میشود

این را میگویند سازمان ملل آمریکا، بجای محکوم کردن دخالت در امور کشورهای دیگر توسط آمریکا، خواستار آرامش میشود!!

نقل از خبرگزاری رویترز ، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنج شنبه از همه طرف ها خواست تنش ها را در ونزوئلا کاهش دهند و به مذاکرات سیاسی برای بحران این کشور متعهد باشند.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین تحقیقات مستقل و شفاف درباره تلفات گزارش شده در ناآرامی های ونزوئلا را خواستار شد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

مردم ونزوئلا برای حمایت از مادورو به خیابان ها آمدند

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه خوان گوآیدو رئیس پارلمان ونزوئلا و رهبر مخالفان دولت، خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند و برخی کشورها از جمله برزیل، کلمبیا و پارگوئه از وی حمایت کردند، مردم این کشور با برگزاری راهپیمایی در خیابان های کاراکاس، حمایت خود را از نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نشان دادند.
تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «گوآیدو غاصب». برخی از آنها نیز پیراهن هایی با عکس هوگو چاوز رئیس جمهور پیشین ونزوئلا بر تن کرده بودند.
سِدِر، دانشجوی شرکت کننده در این راهپیمایی گفت: «امروز نسل جوان بولیواری (اشاره به سیمون بولیوار، رهبر جنبش استقلال‌طلبانه آمریکای جنوبی)، چاوزی (اشاره به هوگو چاوز رئیس جمهور پیشین ونزوئلا) و ونزوئلایی فرآیندی را دنبال می کند که نیکلاس مادورو رهبری آن را در دست دارد. ما جوانان برای بیان حاکمیت ملی، آزادی و دموکراسی، امروز به خیابان های کاراکاس آمده ایم تا از انقلاب بولیوار دفاع کنیم».
هرناندز، زن جوان شرکت کننده در این راهپیمایی که خود را کارمند رسمی معرفی کرد، گفت: «من قلباً یک انقلابی هستم و به این موضوع ایمان دارم؛ زیرا برای کشورم کار می کنم. من به اینجا آمده ام تا به رئیس جمهور مادورو و همه مردم ونزوئلا نشان دهم باید از این فرآیند حمایت کنیم».
ماچادو ،کارمند رسمی دولت ونزوئلا نیز گفت: «آنچه در ونزوئلا اتفاق می افتد به مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا مربوط نیست . وی هیچ کاری با ما فقرا ندارد. مایک پنس هر کاری را که رئیس جمهور ما انجام می دهد، دوست ندارد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++».

آیا اقدام ترامپ در مورد وینزویلا، به معنای تحمیل جنگ داخلی بر مردم آن کشور نیست؟

به گزارش فردا،

ونزوئلا در آستانه حل بحران یا جنگ داخلی؟

حبیب حسینی فرد

اقدام رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور موقت و حمایت آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه از او بحران سیاسی ونزوئلا را وارد مرحله تازه‌ای کرده است. قدرت دوگانه‌ای که ایجاد شده در صورتی که هر دو طرف سرسخت بمانند می‌تواند محمل وضعیتی وخیم تا حد جنگ داخلی بشود.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ونزوئلا در ماه مه گذشته از همان ابتدا بحث‌انگیز بود، گرچه در نفس رای‌گیری و سلامت آن کمتر جای اشکال بود، ولی چه به لحاظ ممنوعیت شرکت برخی از بخش‌های اپوزیسیون در معرفی نامزد، چه به لحاظ حضوربسیار محدودتر جامعه پای صندوق‌های رای در قیاس با دوره‌های قبل، چه از حیث فقدان نسبی ناظران بین‌المللی و چه از بابت انتقادها و به رسمیت‌نشناخته‌شدن‌های بعدی از سوی کشورهای غربی پذیرش داخلی و بین‌المللی نتیجه انتخابات و مشروعیت حضور نیکلاس مادرو برای یک دور دیگر در کاخ ریاست جمهوری با یک علامت سوال بزرگ روبرو بود.

به عبارت دیگر، ریزش شدید هواداران دولت چاوز در دوران خلفش (مادرو) که عمدتا به ناتوانی این دولت در سروسامان دادن به اقتصاد بحران‌زدهنفتی و فسادآمیز ونزوئلا برمی‌گشت و حالا به تورم‌ نجومی و مهاجرت میلیونی انجامیده است، به علاوه شکافی که جامعه ونزوئلا را فراگرفته بود و خود را بیش از همه در قدرت دوگانه‌ای نشان داد که یک سرش دولت با ریاست جمهوری مادورو و یک سرش پارلمان با اکثریت دو سوم اپوزیسیون بود در عرصه بین‌المللی هم به کشاکش و یارگیری‌های گسترده‌ای راه برد. به خصوص که آمریکا از ورود و نفوذ روزافزون چین و روسیه به آمریکای لاتین از کریدور ونزوئلا بیش از پیش نگران شده بود و دولت ترامپ هم بیش از دولت‌های سابق آمریکا مصر بوده است که کار دولت مادرو را تمام کند، هم به اعتبار نقشی که این دولت از زمان روی کارآمدن هوگو چاوز در سال ۱۹۹۹ در تقویت کشورهای مخالف آمریکا (کوبا، نیکاراگوئه، بولیوی و …) داشته و هم به اعتبار جای پایی که به لحاظ اقتصادی و حتی نظامی برای قدرت‌های رقیب یعنی چین و روسیه فراهم آورده است.

در این اواخر، یعنی همان روز ۱۵ دی که گروه لیما، متشکل از ۱۲ کشور آمریکای لاتین که به واشینگتن نزدیکند به علاوه کانادا اعلام کردند که دور جدید ریاست جمهوری مادور را قبول نخواهند کرد و بعدتر با به ریاست‌رسیدن خوان گوایدو، یکی از رهبران نسبتا رادیکال‌تر مخالف مادرو در مجلس مراسم تحلیف مادرو در ۲۰ دی و جریان یافتن روند عادی دوره دوم ریاست جمهوری او با علامت سوال بزرگی روبرو شد. گوایدو رهبر حزب اراده مردم است که در تظاهرات سال ۲۰۱۴ نقشی محوری داشت، تظاهراتی که با تندروی هر دو طرف به خشونت و درگیری کشید و بیش از ۵۰ نفر کشته شدند و دولت مادرو هم رهبر حزب را از آن پس به «اتهام اغتشاش و خشونت» بارها در زندان و حبس خانگی نگه داشته تا به امروز.

اقدامات بعدی مخالفان

گوایدو برای روز چهارشنبه ۳ بهمن دعوت به تظاهرات گسترده علیه مادرو و سلب قدرت از او کرد و یک روز قبل هم مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا با نوشتن مقاله‌ای در وال استریت ژورنال حمایت ضمنی دولت آمریکا را از اقدام گوایدو در برکناری مادرو و اعلام خویش به عنوان رئیس جمهور موقت اعلام کرد، اقدامی که روز چهارشنبه (سوم بهمن) جنبه عملی به خود گرفت و ترامپ و شماری از دولت‌های منطقه هم فوراً ریاست جمهوری گویدا را به رسمیت شناختند.

به نظر می‌رسد که متحدان دولت گوایدو به رهبری آمریکا درصددند اموال ونزوئلا، از شبکه بزرگ پمپ بنزین در آمریکای شمالی تا درآمدهای صادرات نفتی آن را در اختیار این دولت قرار دهند و ذخایر نسبتا کلان کشوردر بانک اوف انگلند را که به خواست آمریکا و اروپا مسدود شده نیز به دولت گوایدو بسپارند.

به عبارتی، با خلع ید اقتصادی از مادرو قرار است که قدرت عمل محدودشده او که با اتکا به همین درآمدها، در طوفان یک اقتصاد بحران‌زده همچنان بخش‌هایی از جامعه را با خود نگه داشته بود بیش از پیش محدود شود. تحریم‌های بیشتر علیه دولت‌های متحد مادرو، مانند کوبا و نیکاراگوئه و همه شرکت‌هایی که به همکاری با دولت او دست بزنند نیز بخشی از برنامه مستاصل و مضمحل کردن این دولت بدون دخالت نظامی از خارج است. گوایدو با اتکا به این درآمدها این امکان را هم خواهد داشت که اگر ارتش همچنان به مادرو وفادار بماند، شبکه‌های شبه‌نظامی خود را به وجود آورد و به لحاظ نظامی نیز قدرت و پشتوانه مادرو را بی‌اثر کند.

دولت مادرو از روز سه‌شنبه پیگرد قضایی علیه نمایندگان مجلس وابسته به اپوزیسیون به سبب «اقدامات و مصوبات غیرقانونی» در دستور کار گذاشته است. اینکه در این کار موفقیتی به دست بیاورد و در عین حال ارتش هم که چه به لحاظ ایدئولوژیک و چه از حیث منافع اقتصادی پشتوانه اصلی قدرت دولت در تمام این سال‌های بحرانی بوده نسبتا یک پارچه بماند و حمایت خود از دولت مادرو را ادامه دهد پرسشی است که پاسخ آن در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

این نیز واقعیت است که اپوزیسیون هم یک پارچه نیست و اقدام گوایدو از حمایت همه بخش‌های این اپوزیسیون برخوردار نیست. هنری فالکون، نامزد اپوزیسیون در سال ۲۰۱۳ در برابر مادرو و نیز جریان اصلی سوسیال دمکراسی در ونزوئلا اقدام گوایدو را حرکتی ماجراجویانه و غیرمسئولانه خوانده‌اند و از آن حمایت نکرده‌اند.

با این همه، سرسختی هر دو طرفی که از امروز خود را یگانه قدرت مشروع در ونزوئلا می‌دانندمی‌تواند در کوتاه مدت حتی محملی برای جنگ داخلی بشود. در مجموع بحران ونزوئلا در این سال‌ها با تشدید گرایش‌های استبدادی و ضددمکراتیک در دولت، تلفیق آن با بحران اقتصادی و انسانی و نیز بافرادستی نیروهای رادیکال‌تر در میان اپوزیسیون روز به روز شدیدتر شده است.

این بحران که از سال ۲۰۱۵ با کسب دو سوم اکثریت مجلس توسط اپوزیسیون و شکل‌گیری یک قدرت دوگانه در صحنه سیاسی کشور ابعاد بی‌سابقه گرفته و با کشاکش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بیشتری هم در هم تنیده حالا وارد مراحل خطیرتری می‌شود با چشم‌اندازی مبهم‌تر

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

چین از دولت مادورو حمایت کرد


وزارت امور خارجه چین امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا به عنوان دولت مشروع این کشور حمایت کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس در بیانیه وزارت خارجه چین با حمایت از اقدامات دولت ونزوئلا برای پایان دادن به بحران این کشور، از دخالت‌های یک‌جانبه در امور داخلی ونزوئلا شدیدا انتقاد شده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

مسکو: دخالت نظامی در ونزوئلا، فاجعه به بار می‌آورد

وزارت امور خارجه روسیه هشدار داد که هرگونه تلاش برای دخالت نظامی در ونزوئلا، در این کشور فاجعه به بار می‌آورد.

پس از آن‌که «خوان گوایدو» رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور چهارشنبه شب خود را رئیس جمهور این کشور خواند و مورد حمایت آمریکا و برخی کشورهای آمریکایی نظیر آرژانتین، برزیل و کانادا قرار گرفت، کشورهایی چون چین و روسیه این اقدام را غیرقانونی دانسته و حمایت خود را از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا اعلام کردند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت امور خارجه روسیه امروز بار دیگر در مورد تبعات مداخله خارجی در ونزوئلا هشدار داده و تأکید کرده که از تلاش برای فشار بر مقامات مشروع ونزوئلا متأسف است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو به همکاری کامل با ونزوئلا در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهد، ونزوئلا را «همکار راهبردی» مسکو خوانده و تأکید کرده که روسیه از حق حاکمیت ونزوئلا حمایت می‌کند.

وی افزود: «روسیه به همه کشورها درباره مداخله نظامی در ونزوئلا هشدار می‌دهد. چنین اقدامی به بروز فاجعه منجر می‌شود.»

به گفته زاخاروا، آمریکا در حال اجرای سناریوی تکراری تغییر دولت‌ها در کشورها از طریق اعمال فشار است. وی تأکید کرد که ایجاد «حاکمیت دوگانه» در ونزوئلا، راه را برای ایجاد هرج و مرج در این کشور هموار می‌کند.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه هم امروز گفت روسیه شاهد آن است که تمایل برخی کشورها نظیر آمریکا تلاش می‌کنند از روش‌های مختلف برای اعمال فشار به ونزوئلا استفاده کنند.

همچنین «آندره کلیموف»، قانونگذار ارشد کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون در واکنش به این اتفاق گفته است که مسکو تغییری در سیاست خود نخواهد داد و همچنان «نیکلاس مادورو» را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور به رسمیت می‌شناسد.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی از احتمال استفاده از نیروی نظامی یا تحریک ارتش ونزوئلا برای انجام کودتا در این کشور منتشر شده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که دیشب گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت، از روی میز بودن «تمام گزینه‌ها» صحبت کرده، اما گفته فعلا هیچ‌یک از گزینه‌ها در دست بررسی نیست

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

نماینده پارلمان روسیه: سیاست مسکو در قبال ونزوئلا تغییر نمی‌کند

یک قانونگذار ارشد روسیه بامداد پنجشنبه، علی‌رغم حمایت آمریکا از ریاست‌جمهوری خودخوانده یکی از مخالفان دولت قانونی ونزوئلا تأکید کرد مسکو تغییری در سیاست‌های خود در قبال کاراکاس ایجاد نخواهد کرد

یک قانونگذار ارشد روسیه بامداد پنجشنبه، علی‌رغم حمایت آمریکا از ریاست‌جمهوری خودخوانده یکی از مخالفان دولت قانونی ونزوئلا تأکید کرد مسکو تغییری در سیاست‌های خود در قبال کاراکاس ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش سایت همایون بنقل ازفارس، بعد از آنکه « خوان گوایدو»، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا خودش را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده و سوگند یاد کرد، «آندره کلیموف»، قانونگذار ارشد کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون گفت که مسکو تغییری در سیاست خود نخواهد داد و همچنان «نیکلاس مادورو» را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور به رسمیت می‌شناسد.

«خوان گوایدو»، رئیس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور روز چهارشنبه خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور معرفی و سپس سوگند یاد کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌هایی مداخله‌جویانه از این تصمیم استقبال کرده و گویدا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

 سخنان مادورو؛ قطع رابطه با آمریکا

«نیکلاس مادورو» در یک سخنرانی در جمع هوادارانش ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده خاک این کشور را ترک کنند. او گفت آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است.

نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: «هدف آنها این است که از واشنگتن به ونزوئلا حکومت کنند. آیا شما دولتی دست‌نشانده می‌خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟»

وی ادامه داد: «این یک بی‌مسئولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندروهای قدرت‌گرفته در آمریکا است که می‌خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند.»

رئیس‌جمهور ونزوئلا در ادامه از نیروهای ارتش خواست وحدت خود را حفظ کرده و از وی حمایت کنند. بعد از سخنان او، وزیر دفاع ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش این کشور «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان این کشور را به عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت نمی‌شناسد.

بلوک حامیان ترامپ

کشورهای مختلف واکنش‌های متفاوتی به تحولات ونزوئلا نشان داده‌اند. غیر از آمریکا، کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا، آرژانتین، پرو، اکوادور، کاستاریکا و شیلی خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت شناختند. دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرده در حال رایزنی با شریکان اروپایی خود درباره اوضاع ونزوئلا است.

حامیان دولت ونزوئلا

از طرف دیگر، مکزیک اعلام کرده فعلا «نیکلاس مادورو» را به‌عنوان رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

رئیس‌جمهور بولیوی هم در بیانیه‌ای از نیکلاس مادورو حمایت و دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرده است. رئیس‌جمهور بولیوی گفته در این برهه حساس که چنگال‌های امپریالیسم بار دیگر به دنبال لطمه زدن به دموکراسی است کشور او از مادورو و مردم ونزوئلا حمایت می‌کند.

برخی منابع در وزارت خارجه اوروگوئه گفته‌اند این کشور نیز مادورو را به عنوان رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

ترکیه نیز از دولت مادورو حمایت کرده است. روزنامه «ال‌پائیس» گزارش داده «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه بعد از سخنان ترامپ برای حمایت از «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا با او تماس گرفته است. مادورو هم در سخنرانی خود در جمع هوادارانش به تماس تلفنی اردوغان اشاره کرد و گفت رئیس‌جمهور ترکیه حمایت آنکارا از دولت او را ابراز کرده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++..

اردوگان هم به حمایت از مردم وینزویلا بر ضد قلدر گری ایستاد!

اردوغان از مادورو اعلام حمایت کرد

رئیس‌جمهور ترکیه طی تماس تلفنی با رئیس‌جمهور ونزوئلا، حمایت ترکیه از وی را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه گفت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا تماس و حمایت ترکیه از وی را اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش، اردوغان در این تماس تلفنی با «برادر» خطاب کردن مادورو، گفت که ترکیه در کنار او خواهد ایستاد.
گفتنی است که ونزوئلا از صبح چهارشنبه، صحنه تحولات سیاسی و اعتراضات ضددولتی بوده است.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس‌جمهور این کشور خواند؛ امریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.
دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهور امریکا نیز در پی به رسمیت شناختن رئیس پارلمان ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور این کشور، از نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور قانونی خواست کناره گیری کند.
وی همچنین دولت ونزوئلا را تهدید کرد در صورتی که از این کار سر باز بزند، امریکا همه گزینه ها را روی میز دارد.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا نیز خواستار کناره گیری مادورو از ریاست‌جمهوری ونزوئلا و کمک ارتش این کشور به تلاش هایی شد که به ادعای وی برای بازسازی دموکراسی در حال انجام است.
در همین حال، ساعاتی پس از به رسمیت شناخته شدن خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور این کشور از سوی واشنگتن، دولت مادورو اعلام کرد تمامی دیپلمات های امریکایی 72 ساعت وقت دارند که از کاراکاس خارج شوند.
وی این سخنان را در جمع شمار زیادی از هواداران خود در پایتخت ونزوئلا ایراد کرد

++++++++++++++++++++++++++++++++

مکزیک از دولت قانونی ونزوئلا حمایت کرد

سخنگوی وزارت خارجه مکزیک روز چهارشنبه اعلام کرد که هیچ تغییری در موضع کشورش نسبت به دولت قانونی ونزوئلا صورت نگرفته است.
به گزارش افکارنیوز،

دولت جدید چپگرای مکزیک، سیاست خارجی خود را بر اساس عدم مداخله در امور داخلی دیگران بنیان نهاده و مسیر متفاوتی را نسبت به دیگر کشورهای منطقه که خواستار کناره گیری مادورو از قدرت هستند، در پیش گرفته است.

دولت های برزیل و کلمبیا روز چهارشنبه اعلام کردند که “خوان گوایدو” رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسند.

این اعلام حمایت از گوایدو پس از آن اتفاق افتاد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار بیانیه ای ریاست جمهوری خودخوانده رهبر مخالفان ونزوئلا را به رسمیت شناخته و اعلام کرد که ایالات متحده از تمام توان اقتصادی و سیاسی خود برای برقراری دموکراسی در ونزوئلا حمایت خواهد کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که دولت های پرو، اکوادور و کاستاریکا نیز به جمع حامیان گوایدو پیوسته اند.

گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث ایجاد آشوب در خیابان های ونزوئلا شده است. وی اعلام کرده است که به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد

++++++++++++++++++++++++++++++

سوریه دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد

نقل از المیادین، وزارت خارجه سوریه به تحولات اخیر ونزوئلا واکنش نشان داد.

این وزارتخانه دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد، [دخالتی] که نقض آشکار قوانین بین‌الملل است.

دمشق اعلام کرد که سوریه در حفظ حاکمیت ونزوئلا و شکست طرحهای خصمانه دولت آمریکا کاملا با رهبری و ملت ونزوئلا اعلام همبستگی می‌کند.

گفتنی است که ونزوئلا از صبح چهارشنبه، صحنه تحولات سیاسی و اعتراضات ضددولتی بوده است.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهوری این کشور خواند؛ آمریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نیز در پی به رسمیت شناختن رئیس کنگره ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهوری این کشور، از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی خواست کناره گیری کند.

وی همچنین دولت ونزوئلا را تهدید کرد در صورتی که از این کار سر باز بزند، آمریکا همه گزینه ها را روی میز دارد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

سفیر ونزوئلا در سوریه:
آمریکا رهبری کودتا در ونزوئلا را برعهده گرفته است

سفیر ونزوئلا در دمشق اعلام کرد: کودتایی در ونزوئلا با حمایت آمریکا در جریان است.

 

“خوزه گرِگوریو بیومورگی موزاتیز” سفیر ونزوئلا در دمشق پایتخت سوریه گفت : آمریکا قبلاً نیز برای کودتا در ونزوئلا چند بار اقدام کرده بود.

موزاتیز گفت: رئیس مجلس ملی ونزوئلا که فعالیتش متوقف شده و مردم آن را به رسمیت نمی شناسند، خودسرانه و برخلاف قانون اساسی خود را رئیس جمهور نامیده است و منتخب مردم نیست و می خواهد قدرت را به دست بگیرد که همین امر مشکلات کنونی را به وجود آورده است.

سفیر ونزوئلا افزود: برخی از دولت های امپریالیستی برخلاف قانون بین الملل و به دستور آمریکا ریاست جمهوری خودخواندۀ رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به رسمیت شناخته اند.

موزاتیز اعلام کرد: اظهارات مقامات آمریکایی و به رسمیت شناختن ریاست جمهوری خودخواندۀ رئیس مجلس ملی ونزوئلا بیانگر هویت مداخله جویانۀ آمریکا برای برهم زدن امنیت و آرامش ونزوئلا است.

موزاتیز اعلام کرد: آنچه در ونزوئلا اتفاق می افتد، نادیده گرفتن و پایمال کردن آرای مردم است.

++++++++++++++++++++++++++++

فلسطین دخالت برخی کشورها در امور ونزوئلا را محکوم کرد

وزارت خارجه فلسطین در بیانیه ای دخالت برخی کشورها در امور ونزوئلا را محکوم و بر حمایت خود از «نیکلاس مادورو» تاکید کرد.

به گزارشروسیا الیوم، وزارت خارجه فلسطین با صدور بیانیه ای نگرانی خود را نسبت به حوادث اخیر ونزوئلا ابراز کرد.

در این بیانیه دخالت برخی کشورها در امور داخلی ونزوئلا محکوم شده است. برخی طرف ها به صورت مستقیم تلاش می کنند با حمایت از کودتا علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری منتخب و قانونی ونزوئلا در این کشور دخالت کنند.

در این بیانیه بر حمایت فلسطین از ونزوئلا و نیکلاس مادورو و اصل احترام به حاکمیت کشورها تاکید شده است.

گفتنی است که ونزوئلا از صبح چهارشنبه، صحنه تحولات سیاسی و اعتراضات ضددولتی بوده است.

روز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه رئیس پارلمان ونزوئلا خود را رئیس جمهوری این کشور خواند؛ آمریکا اعلام کرد که وی را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نیز در پی به رسمیت شناختن رئیس کنگره ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهوری این کشور، از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی خواست کناره گیری کند.

وی همچنین دولت ونزوئلا را تهدید کرد در صورتی که از این کار سر باز بزند، آمریکا همه گزینه ها را روی میز دارد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

وزیر خارجه آمریکا:

دیپلمات هایمان را از ونزوئلا خارج نمی کنیم

مایک پمپئو گفت: کشورش قصد ندارد دیپلمات های خود را از کاراکاس خارج کند

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعلام قطع روابط دیپلماتیک با واشنگتن از سوی دولت «نیکلاس مادورو» با خروج دیپلمات های کشورش از ونزوئلا مخالفت کرد.

وی با انتشار بیانیه ای مدعی شد دیپلمات های آمریکایی در ونزوئلا خواهند ماند زیرا کسی که از قطع روابط دیپلماتیک سخن گفته، مشروعیت قانونی ندارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از ارتش و نیروهای امنیتی ونزوئلا خواست به حمایت از شهروندان هموطن خود و نیز شهروندان خارجی حاضر در این کشور ادامه دهند.

وی در ادامه هشدار داد آمریکا در صورتی که امنیت و سلامت ماموریت دیپلماتیک و نیروهای وابسته به سفارت این کشور در کاراکاس به خطر افتد، اقدام لازم را برای پاسخگویی انجام خواهد داد.

ساعاتی پیش رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد این کشور روابط دیپلماتیک خود را با آمریکا قطع کرده و به دیپلمات های آمریکایی ۷۲ ساعت برای ترک خاک کشورش مهلت داد.

منبع: مهر

+++++++++++++++++++++

واکنش ایران به تحولات شب گذشته در ونزوئلا


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به تحولات اخیر در ونزوئلا واکنش نشان داد.

به گزارش «تابناک» بهرام قاسمی با توجه به حوادث سیاسی داخلی اخیر ونزوئلا و دخالت‌های علنی و نامشروع آمریکا در امور آن کشور، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی همچون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می کند. ما امیدواریم هر گونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز، هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

برزیل و کلمبیا رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناختند

برزیل و کلمبیا نیز به تبعیت از دولت آمریکا، “خوان گوایدو” رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت آن کشور به رسمیت شناختند

برزیل و کلمبیا نیز به تبعیت از دولت آمریکا، “خوان گوایدو” رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت آن کشور به رسمیت شناختند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، دولت های برزیل و کلمبیا روز چهارشنبه اعلام کردند که گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسند.

این اعلام حمایت از گوایدو پس از آن اتفاق افتاد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار بیانیه ای ریاست جمهوری خودخوانده رهبر مخالفان ونزوئلا را به رسمیت شناخته و اعلام کرد که ایالات متحده از تمام توان اقتصادی و سیاسی خود برای برقراری دموکراسی در ونزوئلا حمایت خواهد کرد.

ترامپ از دیگر دولت های نیمکره غربی نیز خواست تا ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت بشناسند.

گزارش ها حاکی از آن است که دولت های پرو، اکوادور و کاستاریکا نیز به جمع حامیان گوایدو پیوسته و وی را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند.

گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث ایجاد آشوب در خیابان های ونزوئلا شده است.

مخالفان نیکولاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، با برپایی تظاهرات از گوایدو حمایت کرده اند. درگیری پلیس با معترضان در شب گذشته، چهار کشته بر جای گذاشت.

گوایدو اعلام کرده است که به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد..

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

رئيس پارلمان ونزوئلا خودش را جانشین رئيس‌جمهور اعلام کرد

رئیس پارلمان و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را سرپرست ریاست‌جمهوری این کشور اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامهٔ “ناسیونال”، خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، امروز (چهارشنبه، ۲۳ جنوری) در جریان تظاهرات اپوزیسیونی در پایتخت ونزوئلا خودش را سرپرست ریاست‌جمهوری این کشور اعلام کرده است

گوایدو گفته است: “من سوگند یاد می‌کنم که رسماً از صلاحیت رئيس‌جمهور ونزوئلا استفاده کنم”.

این در حالیست که پارلمان ونزوئلا (شورای ملی) از روند اتخاذ تصامیم خارج شده است. این ارگان کاملاً تحت کنترول مخالفین سیاسی نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور این کشور، می‌باشد.

کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا رئيس پارلمان ونزوئلا را به‌عنوان رئیس‌جمهور انتقالی این کشور، به‌رسمیت شناخته است.

قبل از این گزارش شده بود که ۴۰ نظامی ونزوئلایی به‌دلیل تلاش برای کودتای نظامی در پایتخت این کشور، بازداشت شده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

رئيس پارلمان ونزوئلا خود

را به عنوان«رئیس‌جمهوری» معرفی کرد.. آمریکا به رسمیت شناخت

دبی-العربیه.نت

خوان گوایدو رئیس پالمان ونزوئلا که اپوزیسیون اکثریت آن را در دست دارد، چهارشنبه 23ژوئن، در حضور ده‌ها هزار تن از هوادارانش که در کارکارس علیه دولت نیکلاس مادورو در حال تظاهرات بودند، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت معرفی کرد.

گوایدو گفت: «سوگند یاد می‌کنم که به صورت رسمی، اختیارات اجرایی ملی را به عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا در دست بگیرم… تا دولتی انتقالی تشکیل داده و انتخابات آزاد برگزار کنم».

اندکی پس از این سخنانُ‌دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا و پرو هم دولت مخالفان را در ونزوئلا به رسمیت شناختند.

در بیانیه ترامپ هم آمده است: «به طور رسمی خوان گوادیو رئیس مجمع ملی (پارلمان) ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت به رسمیت می‌شناسم».

او ادامه داد که مجمع ملی به ریاست گوایدو را «تنها بخش قانونی حکومتی می‌داند که مردم ونزوئلا آن را بر پایه اصول انتخاب کردند».

ترامپ تاکید کرد که مجمع ملی ریاست‌جمهوری نیکلاس مادور را «غیر قانونی» دانست و از این رو «منصب رئیس‌جمهوری خالی است».

رئيس‌جمهوری آمریکا افزود: «مردم ونزوئلا با شجاعت علیه مادورو و نظامش ایستادند و درخواست آزادی و حاکمیت قانون کردند. به استفاده از قدرت اقتصادی و دپیلماسی ایالات متحده برای فشار در جهت بازگرداندن دمکراسی به ونزوئلا ادامه خواهم داد».

در اشاره به احتمال بروز تنش‌ در تظاهرات ضد دولت مادورو، ترامپ هشدار داد که «نظام غیر قانونی مادورو را مسئول هرگونه تهدیدی علیه مردم ونزوئلا خواهیم دانست».

از سویی لویز الماگرو دیبرکل سازمان کشورهای آمریکایی که مقر آن در واشینگتن است، ضمن تبریک به گوایدو گفت: «به خوان گوایدو به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا تبریک می‌گوییم. برای بازگشت دمکراسی به این کشور، او را به طور کامل به رسمیت می‌شناسیم».

در همین حال دادگاه عالی ونزوئلا که عالی‌ترین قدرت قضایی کشور است و از قضات هوادار نظام مادورو تشکیل شده است، دستور آغاز تحقیقات جنایی علیه نمایندگان پارلمان را صادر و آن‌ها را به مصادره اختیارات رئیس‌جمهوری متهم کرد.

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در کاراکاس

از سویی ده‌ها هزاران‌تن از مخالفان و هواداران نیکلاس مادورو چهارشنبه در کاراکش پایتخت ونزوئلا دست به تظاهرات زدند. این نخستین لشکر کشی خیابانی پس از رویدادهای مشابه در سال2017 به شمار می‌آید که آن هنگام، به کشته شدن حدود 125 تن انجامید.

مخالفان و موافقان دولت مادورو در مناطق دیگری از کشور هم دست به تجمع زدند. در تظاهرات شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه، دستکم 5 تن کشته شدند.

مخالفان در حالی که پرچم‌های ونزوئلا را در دست دارند، شعارهایی علیه مادورو سر می‌دهند.

نیروهای گارد ملی در منطقه ال پارایسو که مخصوص طبقه متوط است، علیه معترضان گاز اشکاو شلیک کردند. تظاهرات در مناطق دیگر کاراکاش شاهد درگیری نبود.

معترضان می‌گویند که از تورم رو به افزایش در کشور، کمبود کالاهای اساسی و بحران مهاجرت که خانواده‌ها را چند دسته کرده، به ستوه آمده‌اند.

معترضان همچنین مجسمه هوگو چاوز رئیس‌جمهوری چپ‌گرای پیشین مالزی را به آتش کشیدند.

چاوز حدود دو دهه پیش، نظامی مارکسیستی در ونزوئلا برپا کرد. نیکلاس مادورو به عنوان جانشین چاوز پس از مرگش تعیین شد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

وزیر دفاع ونزوئلا: نیروهای مسلح گوایدو را به عنوان رئیس جمهور برسمیت نمی‌شناسند

وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور این کشور برسمیت نمی شناسند.

«خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز چهارشنبه با ادای سوگند، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت کشور معرفی کرد.

وی اعلام کرد به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد.

در حالی که این اقدام باعث هجوم مخالفان نیکولاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا به خیابان ها شد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: