ادعای ترور پسر ملا عمر در پاکستان تکذیب شد

روز گذشته شماری از رسانه ها از جمله “اسپوتنیک” اخباری را در خصوص کشته شدن ملا یعقوب، فرزند ملا عمر و عضو شورای رهبری طالبان در پاکستان منتشر نمودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از منابع موثق، اخبار منتشره در خصوص ترور پسر ملا عمر در پاکستان حقیقت نداشته فقط یک شایعه استخباراتی می باشد.
لازم به ذکر است که روز گذشته این خبر به دور از حقیقت از سوی اداره امنیت ملی در کابل پخش شد، و گویا هدف از نشر این خبر “شایعه” معطوف ساختن اذهان عامه از تلفات سنگین روز گذشته این نهاد بوده است.
برخی منابع اعلام کردند که ملا یعقوب، عضو شورای رهبری طالبان شب گذشته پس از زخمی‌شدن توسط افراد ناشناس، جان باخته است.
متأسفانه که شماری از خبرگزاری ها از جمله “اسپوتنیک” هم این خبر بدور از حقیقت را پخش کرد. امید است یا خبر را حذف نموده و یا هم واکنش مارا در آن درج کنید که خبرگزاری ما آنرا رد نموده می افزاید که، این خبر فقط یک شایعه استخباراتی است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

مقام روسی: احتمال موفقیت امریکا در پروسه صلح افغانستان «صفر» است

یک عضو کمیته امنیت و دفاع شورای فدراسیون روسیه می‌گوید احتمال موفقیت امریکا در ایجاد صلح و ثبات در افغانستان برابر با صفر است

به گزارش سایت همایون بنقل از پیام آفتاب، فرانتس کلینسویچ امروز افزود شانس امریکا در ایجاد یک زندگی صلح آمیز در افغانستان صفر است.
وی گفت: «باید بگویم نشانی از زندگی صلح آمیز در افغانستان دیده نمی‌شود که هیچ بلکه برعکس هر روز ناامنی در این کشور افزایش می‌یابد.
به باور این مقام روسی حضور هفده ساله‌ی بی‌ثمر امریکا در افغانستان نشان می‌دهد که احتمال موفقیت امریکا در ایجاد یک زندگی نرمال در افغانستان صفر به نظر می‌رسد.
این درحالی‌ست که در حمله‌ی انتحاری روز گذشته‌ی طالبان به یک مرکز نظامی در ولایت میدان وردک بیش از 120 نیروی امنیتی و دفاعی افغان کشته شدند.
کلینسویچ افزود تلاش امریکا برای انتقال تروریست‌ها از سوریه به افغانستان باعث تحرک و فعالیت بیشتر طالبان شده‌است.
اظهارات این مقام روسی در حالی بیان می‌شود که امریکا با گماشتن زلمی خلیل‌زاد به عنوان نماینده خاص خود در امور صلح افغانستان، سخت در تلاش است از کانال مذاکره با طالبان به جنگ هفده ساله خود در این کشور پایان دهد.
زلمی خلیل‌زاد در چهارمین دور سفرهایش به منطقه روز گذشته و امروز با نمایندگان طالبان در دوحه قطر دیدار و گفت‌وگو نمود.
سخنگوی طالبان دیدار روز گذشته نمایندگان این گروه با زلمی خلیل‌زاد را تأیید کردند و گفتند جدول زمانی خروج امریکا از افغانستان یکی از موضوعاتی بود که در این دیدار مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.
طالبان مذاکرات با امریکا را زمانی متوقف نمود که امریکا تمایلی به خروج نیروهایش از افغانستان و بستن پایگاه‌های نظامی دائمی‌اش در این کشور ازخود نشان نداد.
این در حالی‌ست که به باور بسیاری از کارشناسان، صلح افغانستان همانند جنگ در این کشور یک معادله چند مجهولی‌ست و تا زمانیکه تمام سهامداران جنگ در افغانستان به یک نقطه مشترک در مورد افغانستان نرسند، صلح در این کشور برقرار نمی‌شود.
افغانستان به میدان تسویه حساب‌های قدرت‌های بزرگ تبدیل شده و کشورهای قدرتمند منطقه و فرا منطقه حاضر نیستند در مورد افغانستان از جدال و رقابت دست بردارند و منافع ملی افغان‌ها را نیز مد نظر قرار دهند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

روسیه: مسئله اصلی طالبان خروج نیروهای خارجی از افغانستان است

نماینده رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان آغاز مذاکرات آمریکا و طالبان را روندی مثبت خواند اما این را هم گفت که مسکو نگاه توأم با احتیاط (دوراندیشانه) به این مذاکرات دارد.
ضمیر کابلوف روز سه شنبه خاطرنشان کرد: برای آنها (طالبان) مسئله اصلی، خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و روسیه این رویکرد را مثبت می‌داند.
کابلوف گفت: اما فراز و نشیب‌های زیادی در این مسیر بوده و به همین دلیل دربارهٔ این گونه خبرها محتاطانه رفتار می‌کنیم.
دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان روز دوشنبه در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.
پیش از این نمایندگان طالبان از دیدار رسمی با مقام‌های آمریکا در قطر و پاکستان خودداری می‌کردند.
نماینده رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان در ادامه سخنان خود گفت: مسکو برای میزبانی نشست جدید افغانستان آماده می‌شود اما تاریخ این کنفرانس هنوز مشخص نیست.
کابلوف همچنین خاطرنشان کرد که نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا در افغانستان ممکن است در ماه فوریه به مسکو سفر کند.
وی با بیان اینکه زلمی خلیل زاد قصد دارد با مقام‌های روس گفت وگو کند، اظهار داشت: برای پذیرفتن و دیدار با وی در ماه فوریه آماده هستیم و اوست که باید دربارهٔ سفر خود به مسکو تصمیم بگیرد.