نجات 40 داعشی از زندان- دشمن اصلی کجاست؟

نیروهای امریکایی طی یک عملیاتی ویژه 40 داعشی را پس از آزادی از زندان طالبان در غرب افغانستان با بالگرد به مکان نامعلومی بردند.

به گزارش اسپوتنیک، منابع خبری افغانستان روز گذشته اعلام کردند که نیروهای ویژه امریکایی با حمله به زندان طالبان در ولسوالی «جوند» در ولایت بادغیس 40 جنگجوی داعشی را از زندان طالبان آزاد کردند.
«عبدالله افضلی» معاون شورای ولایتی بادغیس به رسانه ها گفت: گروه طالبان 6 ماه پیش 30 جنگجوی خارجی داعش را که شهروندان کشورهای ازبکستان، قزاقستان، روسیه و چین هستند را در شهرستان «گرزوان» ولایت فاریاب اسیر کردند.
وی خاطرنشان کرد که طالبان جنگجویان گروه تروریستی داعش را که در فاریاب بازداشت کرده بودند به منطقه «پنج بز» شهرستان «جوند» در ولایت بادغیس منتقل کردند.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در توییتر خود ضمن تأیید این خبر نوشته که نیروهای امریکایی به زندان این گروه در ولسوالی «جوند» در ولایت بادغیس حمله کرده و فتنه گران داعشی را آزاد کردند.
وی افزود: نیروهای امریکایی محافظان زندان را کشته و 40 جنگجوی داعشی را با خود بردند.
این عملیات به صورت آشکارا برای آزادی زندانیان داعشی توسط نیروهای امریکایی ها صورت گرفته است.
سخنگوی طالبان اظهار داشت: در گذشته نیز هر زمانی که افراد طالبان علیه داعش اقدام کردند توسط نیروهای امریکایی هدف بمباران قرار گرفتند.
وی خاطرنشان کرد که پیش از این نیز نیروهای امریکایی و افغان توسط بالگردهای نظامی در فاریاب 200 جنگجوی داعشی را از محاصره این گروه نجات داده بودند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

دو خواست اصلی امریکا در نشست با طالبان افشا شد

نشریه پاکستانی به نقل از مقامات ارشد و آگاه از گفت‌وگوهای صلح افغانستان نوشت که واشنگتن در مذاکرات با طالبان خواستار حفظ پایگاه‌های دائمی در افغانستان شده است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از روزنامه پاکستانی the express tribune یک مقام ارشد از روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان اظهار داشت که خواسته‌های اصلی امریکا در دیدارهای نمایندگان این کشور با طالبان حفظ پایگاه‌های نظامی در افغانستان و ارائه تضمین در این باره بوده که خاک افغانستان برای حملات علیه غرب و دیگر کشورها مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.
به گزارش «اکسپرس تریبون»، امریکا و متحدان غربی-عربی‌اش نیز در مقابل پس از توافق صلح کمک‌های مالی قابل ملاحظه‌ای برای بازسازی افغانستان اختصاص خواهند داد.
این در حالی است که طالبان همواره خواستار خروج همه نیروهای امریکا از افغانستان است.
این مقام که خواست نامش فاش نشود تاکید کرد: واشنگتن خواستار حفظ «پایگاه‌های دائمی» این کشور در افغانستان است.
امریکا همچنین مدعی شده که این پایگاه‌ها نقشی در امنیت افغانستان نخواهد داشت و هدف از ادامه این حضور برای «ثبات منطقه‌ای» است.
اکسپرس تریبون افزود، حضور دائمی پایگاه‌های نظامی امریکا مخالفت روسیه، ایران و حتی چین را در پی خواهد داشت و کشورهای نام برده بیم آن دارند که واشنگتن ممکن است از خاک افغانستان علیه پیشبرد اهداف استراتژیک خود در منطقه استفاده کند.
تاکنون مقامات امریکایی و یا طالبان نسبت به گزارش‌ها درباره درخواست کاخ سفید برای حفظ دائمی پایگاه‌های نظامی در افغانستان واکنشی نشان نداده‌اند.

Advertisements