ناظرین احزاب سیاسی می‌گویند که اعضای کمیسیون مستقل انتخابات هیچ اراده‌ای برای شفافیت روند انتخابات ندارند و این روند از ابتدا برای راه یافتن برخی نامزدان خاص برنامه‌ریزی شده بود

به گزارش سایت همایون بنقل از پیام آفتاب، ناظرین احزاب سیاسی طی یک نشست خبری امروز شنبه (۱۵ جدی) روند بازشماری آرای کابل را فسادزا خواندند و بیان داشتند که این روند سبب خرید و فروش آرا در داخل کمیسیون شده‌است.
حسیب‌الله‌ترین، نماینده جنبش گذار گفت که اعضای کمیسیون مستقل انتخابات هیچ اراده‌ای برای تأمین شفافیت انتخابات ندارند.
به باور او تمام روند انتخابات از ابتدا برای ورود برخی افراد خاص برنامه‌ریزی شده بود تا آن‌ها را با تقلب وارد مجلس نمایندگان کنند.
آقای‌ترین بیان داشت که شهروندان کشور نسبت به روند انتخابات بی‌باور شدند و کمیسیون انتخابات نیز با عمل‌کرد ضعیف خود، اعتبار این روند را خدشه‌دار کرده‌است.
این نماینده جنبش گذار تأکید کرد که بازشماری آرای حوزه کابل سبب بالاگرفتن خرید و فروش آراء در داخل کمیسیون شده‌است.
سیف‌الرحمن ایوبی، نماینده حزب اسلامی نیز گفت که ما در روند بازشماری آرای حوزه کابل شاهد مفقود شدن چندین کتاب برگه‌های رای‌دهی و هشت دستگاه بایومتریک در داخل کمیسیون انتخابات بودیم.
وی تأکید کرد که بیشتر کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات از افراد و نزدیکان زورمندان سیاسی و نمایندگان مجلس استخدام شده‌اند و به نفع آنان تقلب می‌کنند.
آقای ایوبی خاطرنشان ساخت که ناظران احزاب سیاسی در روند بازشماری آراء ۹۴ تن از کارمندان متخلف کمیسیون انتخابات را به مدیریت ۰۶۲ امنیت ملی تسلیم کرده‌اند؛ اما این افراد از سوی کمیشنران انتخابات دوباره استخدام شده‌اند.
این نماینده حزب اسلامی تصریح کرد که دلیل استعفای رئیس کمیته ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات نیز مداخلات کمیشنران در امور کاری وی بود.
وی افزود که ده‌ها صندوق بدون بایومتریک و فهرست نتایج به کمیسیون منتقل شده‌است؛ اما همین صندوق‌ها دوباره از سوی کارمندان کمیسیون تکمیل اسناد شده و به نفع افراد خاص استعمال شده‌است.
آنان همچنان گفتند که ده‌ها صندوق از داخل انبارهای کمیسیون مستقل انتخابات مفقود شده‌است ۶۲۰ ریزلت‌شیت نیز ناپدید می‌باشد.
ناظران احزاب سیاسی با حمایت از تصمیم نخست کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی مبنی بر ابطال آرای حوزه کابل، از کمیسیون مستقل انتخابات خواستند که انتخابات این حوزه را دوباره برگزار نماید.
این در حالی است که پیش از این کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نتایج آرای حوزه کابل را به دلیل شکایت‌ها و تخلفات گسترده باطل اعلان کرده بود اما به دلیل مداخلات حکومت، از تصمیم اولی خود بازگشت و قرار شد که ۲۰۰ مرکز رای‌دهی بازشماری شود.