مانورهای زیرکانه

اردوغان میان روسیه و امریکا

“فروزنده فرزاد”

بالاخره دونالد ترامپ فرمان داد نیروهای ایالات متحده که در شمال سوریه (شرق فرات) مستقر هستند، بازگردند. نیروهای آمریکا از “یگانهای مدافع خلق”، شاخه ی نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه که علیه داعش در نبرد بوده اند پشتیبانی میکردند. فرمان ترامپ شگفتی بسیاری را بر انگیخت و ناخشنودی زیادی را در میان طیف گسترده یی از جناح جنگ طلب در واشنگتن چه محافظه کار چه دموکرات و نیز در عربستان سعودی و اسراییل متحدان منطقه یی آمریکا پدید آورد. حتی ترکیه هم انتظار چنین واکنشی را نداشت. اما جای شگفتی نبود و در گذشته هم نوشتم که احتمال خروج آمریکا از سوریه زیاد است. انتخاب ترامپ میان دو گزینه بود: حفظ پیوند ترکیه با ناتو و جلوگیری از نزدیکی بیشتر ترکیه به روسیه و نیز اجرای وعده ی انتخاباتی اش، یا حمایت از کردهای سوریه و درگیر کردن ایالات متحده در مخمصه یی درازمدت که میتوانست در داخل آمریکا و درست بوسیله ی همانهایی که امروز از فرمان عقب نشینی مینالند به بهانه یی برای مقابله بیشتر با او و دردسری برای انتخابات آینده ی ریاست جمهوری بدل بشود.  ترامپ به طور منطقی راه نخست را برگزید و از فرصت بدست آمده در پی اعلام ترکیه به آغاز زود هنگام عملیات نظامی علیه کردها در شرق فرات، برای خروج از سوریه همراه با اعلام پیروزی بر داعش بهره برد. نکته ی مهم در این میان اینست که در دراز مدت ترکیه و نه کردهای سوریه متحد مهمتری برای ایالات متحده است. پشتیبانی ایالات متحده از کردهای سوریه که ترکیه آن را تهدید مهمی قلمداد میکند نزدیکی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به روسیه را سبب شده بود.

عقب نشینی ترامپ مانور اردوغان برای نزدیکی به روسیه را دشوارتر میکند. خبر آمده است که ترکیه خرید سیستم موشکی پاترویت از آمریکا را به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار در نظر دارد که احتمالا آنرا باید در برابر خرید سیستم اس ۴۰۰ از روسیه که مایه ی نگرانی بسیار ناتو شده است، یکی از نتایج عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شرق فرات و معامله با ترکیه دانست. ترکیه و آمریکا از گسترش و تقویت روابط تجاری هم سخن گفته اند. تا چندی پیش تحریم لیر ترکیه از سوی ایالات متحده اقتصاد ترکیه را متلاطم کرده بود و دستگیری کشیش برانسون آمریکایی روابط سیاسی را تیره، اما امروز اردوغان هم به لحاظ سیاسی و دفع تهدید کردها در شرق فرات و هم از نظر روابط تجاری و اقتصادی و حتی نظامی با ایالات متحده دستاوردهای مهمی داشته است. هر چند دشوارتر اما احتمالا ترکیه به مانور میان روسیه و آمریکا به جای اتکا بیش از حد به یکی از این دو ادامه خواهد داد چرا که بیشترین سود را برای او خواهد داشت

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

ارتش امریکا از سوریه

به عراق منتقل خواهد شد؟

.
در بغداد همچنان راهها برای تشکیل دولت جدید مسدود است. هشت وزارتخانه از 22 وزارتخانه همچنان بدون وزیر مانده است. از جمله دو وزارتخانه مهم دفاع و خارجه.

چهارم دسامبر نخست وزیر “عادل عبدالمهدی” نامزدهای تصدی وزارت د راین دو وزارتخانه را معرفی کرد، اما مجلس آنها را تایید نکرد. علیرغم فراخوان مستقیم آیت الله علی سیستانی به همه احزاب و گروه های سیاسی برای حمایت از ایجاد یک دولت جدید، تضادها بین جناح های مختلف مجلس بصورت بحران باقی مانده است. مشاجره لفظی و مناقشه بین نمایندگانی ائتلاف «سایرون» به رهبری مقتدا صدر و رئیس مجلس “محمد الحلبوسی” به امری عادی تبدیل شده است.

در بصره اعتراضات گسترده علیه فساد و بیکاری ادامه دارد و کم کم تظاهرکنندگان و معترضان بصره و بغداد هم بجای در دست گرفتن پرچم های زرد حزب الهی و یا بستن پارچه های سبز به سرشان، جلیقه زرد به تن می کنند.

نخست وزیر جدید عراق از پوتین و نخست وزیر روسیه برای سفر به بغداد دعوت کرده است. اما پیش از آن که آنها راهی بغداد شوند ترامپ رئیس جمهور امریکا به بهانه دیدار کریسمسی با سربازان امریکائی مستقر در عراق راهی این کشور شد! بدستور او دو پایگاه نظامی جدید برای استقرار نیروهای امریکا در مرز دو کشور سوریه و عراق ایجاد می شود. و این درحالی است که هفته گذشته خروج امریکائی ها از سوریه را وعده داده بود. آیا قرار است نظامی های امریکائی مستقر در سوریه به جای بازگشتن به امریکا به این دوپایگاه درعراق منتقل شوند؟ اگر تصمیم این باشد، آن را می توان مرتبط به ایران دانست؟

اوضاع چنان آشفته است که دولت هند، بیمناک از قطع نفت ایران و بی اعتماد به آینده عراق، برای خرید نفت کرکوک مستقیما با دولت اقلیم کردستان وارد مذاکره شده است

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پرتاب آزمایشی بمب 14 تنی

برای نفوذ در عمق 61 متری

فیلم را ببینید

 فاکس نیوز، رسانه نزدیک به کاخ سفید، روز گذشته خبر زیر را به همراه فیلمی که مشاهده می کنید منتشر کرد:

‏بمب افکن رادار گریز  ب-2 اسپیریت امریکایی با رهاسازی دو بمب سنگر کوب 14 تنی GBU-57

آزمایش شد.بمب افکن استراتژیک  «ب ۲ اسپریت» نیروی هوایی آمریکا، بمب شکافنده قدرتمند (GBU-57)  را از پایگاه هوایی وایتمان در ایالت میسوری در مرکز آمریکا پرتاب کرد.

این بمب 14 تنی ضد پناهگاه است و برای انهدام استحکامات زیر زمینی حفاظت شده ساخته شده و می تواند زمین را تا عمق 61 متر و سازه های بتنی 19 متر که تقریبا به بلندی یک ساختمان شش طبقه است بشکافد و در آن نفوذ کند