اقدام حساسیت‌برانگیز و دیرهنگام اشرف‌غنی

نویسنده: آنیتا احمدی
رییس‌جمهور افغانستان، امرالله صالح، رهبر روند سبز و رییس سابق امنیت ملی را به وزارت امور داخله و اسدالله خالد، رییس سابق امنیت ملی را به وزارت دفاع ملی منصوب کرد.

محمد اشرف‌غنی از دیرباز تصمیم داشت ویس احمد برمک وزیر امور داخله و طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی را برکنار کند. وزیر داخله و دفاع پیشین، از افراد نزدیک به محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی سابق و رقیب آقای غنی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2019 می‌باشد. ناظران با تأکید بر ضعف و ناتوانی وزرای دفاع و امور داخلۀ پیشین، اقدام تازۀ اشرف‌غنی را انتخاباتی و سیاسی می‌خوانند

.

پس از تشدید مذاکرات صلح امریکا با طالبان و تحقیر هیأت حکومت افغانستان در ابوظبی، ریاست‌جمهوری به مخالفت با روند صلح پرداخت و گفت که تصمیم دربارۀ آیندۀ کشور و مذاکره با مخالفان مسلح مربوط به خود افغان‌هاست و هیچ کشوری حق ندارد دیدگاه‌های خویش را بر مردم افغانستان تحمیل کند.

برخی منابع گزارش دادند که جلسۀ زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان با رییس‌جمهور و مشاورانش پر تنش بوده است. زلمی خلیل‌زاد به رییس‌جمهور غنی تعهد کرده بود که زمینۀ نشست رو در روی طالبان و هیأت حکومت را فراهم می‌سازد؛ اما طالبان در ابوظبی از ملاقات و گفت‌وگو با هیأت حکومت خودداری کردند. این مسأله موجب خشم و نارضایتی شدید کابل از ایالات متحدۀ امریکا و کشورهای پاکستان، امارات و عربستان سعودی گردید.

حالا تعیین امرالله صالح و اسدالله خالد رؤسای پیشین امنیت ملی و از مخالفان سرسخت طالبان، بخشی از اقدامات حکومت افغانستان در مخالفت با روند صلح زلمی خلیل‌زاد می‌باشد.

امرالله صالح، از معدود چهره‌های سیاسی بود که مخالفت و نگرانی‌اش را پیوسته دربارۀ مذاکرات ایالات متحده امریکا با طالبان ابراز می‌کرد. او باور دارد که طالبان حاضر به گفت‌وگو و مذاکره نیستند و باید آنان را از مجرای نظامی به گفت‌وگو و مصالحه واداشت. آقای صالح، از منتقدان جدی سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان نیز می‌باشد. در هنگام مأموریت امرالله صالح در ریاست امنیت ملی، مقامات پاکستانی به تکرار از حامد کرزی رییس‌جمهور سابق، خواستند که اگر خواهان بهبود در روابط میان کابل و اسلام آباد است، صالح را از ریاست امنیت ملی برکنار کند. مقامات پاکستانی، امرالله صالح را عامل تنش در روابط دو کشور و از چهره های نزدیک به هند می‌دانستند. آنان پیوسته تأکید می‌کردند که با برکناری امرالله صالح و شمار دیگر از چهره‌های ضد پاکستان، اسلام‌آباد حاضر خواهد شد که نقش اثرگذار در روند صلح و آشتی با مخالفان مسلح و تأمین ثبات در افغانستان ایفا کند. حامد کرزی زیر فشار پاکستانی‌ها و عوامل نفوذی‌شان در کابل، امرالله صالح را از ریاست امنیت ملی برکنار کرد.

اسدالله خالد، رییس امنیت ملی سابق نیز از چهره‌های مخالف پاکستان و طالبان است. او هنگام مأموریت‌اش در ریاست امنیت ملی، آماج یک حملۀ انتحاری قرار گرفت و برای سال‌های متمادی از حوزۀ سیاسی افغانستان کنار رفت. اسدالله خالد از طالبان زخم خورده است. او در نتیجۀ حملۀ انتحاری یک عامل نفوذی طالبان تا دم مرگ پیش رفت. خالد بارها گفته است که از طالبان انتقام خواهد گرفت. حالا فرصت مناسبی به او دست داده است. اسدالله خالد رهبری نیروهای دفاعی و ارتش افغانستان را برعهده گرفته و با تمام قوت به مصاف طالبان خواهد رفت.

معرفی چهره‌های تازه در سکتور امنیتی، موضع پاکستان را در روند صلح تغییر خواهد داد. مقامات پاکستانی در روزهای پسین اقداماتی را در زمینۀ کشانیدن پای طالبان به مذاکرات صلح انجام داده بودند. حضور امرالله صالح و اسدالله خالد در مهتمرین نهادهای امنیتی، به اسلام‌آباد قابل تحمل نیست. کما این‌که امرالله صالح و اسدالله خالد هر دو روابط بسیار نزدیک با دهلی جدید دارند.

مقامات سکتور امنیتی درست چند ماه مانده به پایان کار حکومت وحدت ملی برکنار شدند. رهبران حکومت وحدت ملی متهم بودند که چهره‌های بی‌تجربه و ضعیف را در سکتور امنیتی گماشته‌اند و این مسأله سبب ضعف رهبری و مدیریتی در نهادهای امنیتی و در نتیجه تلفات سنگین ارتش و پولیس افغانستان شده است.

حالا با معرفی اسدالله خالد و امرالله صالح جنگ با طالبان تشدید خواهد شد و مذاکرات صلح تحت شعاع قرار خواهد گرفت. طالبان هم مصمم به ادامۀ جنگ با حکومت افغانستان و قوای خارجی خواهند شد و «مذاکرات صلح» از اولویت خواهد افتید.

حکومت انتظار دارد که با تغییر رهبری سکتور امنیتی، اوضاع امنیتی و سیاسی کشور بهتر شود. اما تحلیلگران معتقد هستند که حکومت بسیار ناوقت دست به تغییرات در رهبری نهادهای امنیتی زده است. تغییر یکی دو مقام امنیتی، هیچ کمکی به اوضاع آشفتۀ امنیتی کشور نخواهد کرد و برعکس موجب تحریک و انگیزه‌بخشی بیشتر به مخالفان مسلح و کشورهای حامی طالبان خواهد شد.
فارسی.رو