جدائی دوباره

کره شمالی و امریکا

اومانیته – ترجمه آذرنگ

واشنگتن تحریم های خود را برای متوقف کردن تولید تسلیحات هسته ای در کره شمالی تشدید کرد .  بعد از ملاقات دونالد ترامپ و گیم چونگ اون رئیس جمهور کره شمالی در روز 12 ژو ئن روابط دو کشور بار دیگر رو به تیرگی می رود. از تابستان امسال نزدیکی روابط دیپلماتیک بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین به دلیل اختلاف نظر در مورد چگونگی دستیابی به نتیجه مذاکرات تضعیف شده است .

واشنگتن همواره بدنبال انهدام کامل تسلیحات هسته ای کره شمالی است. در اواخر هفته گذشته واشنگتن سه تن از مقامات عالی رتبه کره شمالی را تحریم کرد. این در حالی است که کره شمالی  تحت تحریم های بسیار شدید ایالات متحده می باشد. به گفته آژانس “ک ث ان” فشارهای ایالات متحده روابط دو جانبه بین دو کشور را که از سال گذشته آغاز شده بود باردیگر تیره ساخته است.

در ماه آوریل تعهدات میان پونگ یانگ و سئوال در اجلاس بین دو کشورکره شمالی و کره جنوبی قبل از تائید واشنگتن و پیونگ یانگ دراجلاس سنگاپور به امضاء رسید. ایالات متحده همچنین برای تشدید فشار به کره شمالی تحریم های بالقوه کشنده ای را روی کمک های بین المللی پزشکی  سازمان ملل متحد به اجراء گذاشته است. بر اساس اسناد داخلی سازمان ملل متحد که توسط مجله سیاست خارجی منتشر شد امریکا چنده ماه است که مانع صادرات تجهیزات پزشکی برای مبارزه با بیماری سل و مالاریا در کره شمالی میشود. حتی از تحویل 300 بشکه شیر سویا که از طرف کانادا برای مهد کودک و یتیم خانه های کره شمالی ارسال شده بود جلوگیری شد.

ریچارد بلونیت رئیس هیئت نمایندگان فدراسیون بین المللی انجمن صلیب سرخ و هلال احمر می گوید “هیچ فردی حق ندارد مانع ارسال تجهیزات پزشکی اولیه  به کره شمالی شود”. با وجود این اکنون ” کمیته تحریمهای کره شمالی” رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. از جمله جلوگیری از طرح های اولیه بهداشتی برای 33 هزار کودک زیر پنج سال و 7 هزار زن باردار و غیره …  کمیته تحریم ها حتی مانع تحویل تراکتور و قطعات یدکی ایرلندی و ایتالیائی برای توسعه بخشی از برنامه های ایمنی غذائی اتحادیه اروپا در کره شمالی شده است. به گفته سازمان ملل متحد 40 در صد از جمعیت کره به کمک های بشر دوستانه نیاز دارند. اقدامات بین المللی نباید عواقب بشر دوستانه داشته باشد اما واشنگتن خود را بی تقصیر دانسته و معتقد است که پیونگ یانگ تنها مسئول  بحران در کره شمالی  است.

. https://www.humanite.fr/coree-du-nord-laide-bloquee-par-les-etats-unis-665272