ترامپ دستور خروج 7 هزار نظامی آمریکا از افغانستان را صادر کرد

رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس از اعلام خروج همه نیروهای آمریکایی از سوریه، دستور خروج هفت هزار نیروی این کشور از افغانستان را نیز صادر کرد.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از شبکه خبری سی ان ان، یک مقام آمریکایی آگاه از موضوع گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ارتش این کشور دستور داده برنامه ریزی خروج حدود 7 هزار تن از نیروهای آمریکایی در افغانستان را آغاز کنند.
این مقام آمریکایی با بیان اینکه تصمیم برای خروج نظامیان آمریکا از افغانستان همزمان با تصمیم مشابه درباره سوریه در روز سه شنبه گرفته شده، گفت: خروج این تعداد نیرو ممکن است ماه ها طول بکشد.
ساعاتی پیش نشریه وال استریت ژورنال گزارش داد: دولت ترامپ در حال بررسی خروج بخشی بزرگی از 14 هزار نیروی آمریکایی در افغانستان است.
این نشریه بدون اشاره به تعداد نیروهایی که دولت ترامپ قصد بازگرداندن به آمریکا دارد، گفته بود که این تصمیم ممکن است در چند هفته آینده (ماه ژانویه) اجرایی شود.
این خبر در حالی است که ترامپ روز چهارشنبه پس از گمانه زنی رسانه ها پیرامون خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، دستور بازگشت همه نیروهای آمریکا از این کشور را صادر کرد.
این تصمیم ترامپ با انتقادهای گسترده از سوی مقام های نظامی و سیاسی آمریکا روبرو شد تا جایی که بامداد جمعه (به وقت تهران) جیمز متیس وزیر دفاع کابینه ترامپ استعفا داد.
متیس اگرچه مستقیما به موضوع خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اشاره نکرد اما تاکید کرد که اختلاف نظرهای وی با ترامپ دلیل کناره گیری اش بوده است.
رسانه های آمریکایی خبر دادند که متیس امروز به کاخ سفید رفته بود تا ترامپ را قانع کند نیروهای آمریکایی را در سوریه و افغانستان نگه دارد، اما وقتی با پاسخ منفی وی روبرو شد، استعفای خود را تقدیم کرد.
خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان از شعارهای انتخاباتی ترامپ بوده و وی حضور نظامی آمریکا در این کشورها را هدر دادن دلارهای مردم کشورش می داند.

وال استریت ژورنال: ترامپ دستور خروج 7000 نیروی آمریکایی از افغانستان را صادر کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه «وال استریت ژورنال» بامداد جمعه (به وقت تهران) به نقل از یک مقام ارشد پنتاگون گزارش داد که نیمی از نیروهای نظامی آمریکا که در افغانستان حضور دارند، از چند هفته به مرور این کشور را ترک می‌کنند.

بنا بر این گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به وزارت دفاع این کشور دستور داده که روند کاهش تعداد نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان را آغاز کنند. در پی این دستور، از چند هفته دیگر بیش از ۷۰۰۰ نظامی آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.

این اقدام، اولین گام از برنامه مرحله‌بندی‌شده کاهش چشمگیر حضور نظامی آمریکا در افغانستان و نهایتا پایان دادن به این حضور پس از ۱۷ سال است.

آمریکا در حال حاضر بیش از ۱۴۰۰۰ نیروی نظامی در افغانستان دارد که بخش عمده آن‌ها در قالب مأموریت سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در زمینه آموزش نیروهای محلی و پشتیبانی از آن‌ها فعالیت می‌کنند.

ترامپ پیش از این بارها از حضور نظامیان این کشور در خارج از کشور انتقاد کرده و آن را «تلف کردن پول» خوانده است. وی در سال ۲۰۱۱ هم، زمانی که هنوز وارد عرصه سیاسی نشده بود، در توییتر نوشته بود: «کی می‌خواهیم از تلف کردن پول برای بازسازی افغانستان دست برداریم؟ باید اول کشور خودمان را بسازیم.»

این تصمیم یک روز پس از آن اعلام شده که دولت آمریکا در بیانیه‌ای غیرمنتظره اعلام کرد نظامیان این کشور ظرف دو تا سه ماه آینده سوریه را ترک خواهند کرد. (+) ساعتی پیش هم یک رسانه آمریکایی گزارش داد که آمریکا قصد دارد پایگاه راهبردی «التنف» واقع در مثلث مرزی سوریه، اردن و عراق را تعطیل کند. (جزئیات بیشتر)

«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا پنج‌شنبه شب به دلیل آنچه برخی رسانه‌های آمریکایی مخالفت وی با خروج از سوریه خوانده‌اند، از سمتش کناره‌گیری کرد. او در استعفانامه‌اش به اختلاف نظرش با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرده و گفته ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه، از نمونه‌های همکاری موفق میان آمریکا و متحدانش است. (جزئیات بیشتر)

آمریکا در سال ۲۰۰۱، پس از حادثه یازده سپتامبر، به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد. با وجود آنکه تنها چند ماه بعد «جورج بوش» پسر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که مأموریت این کشور در افغانستان به موفقیت پایان یافته، اما با گذشت ۱۷ سال، هنوز حضور نظامی آمریکا در این کشور ادامه دارد

مرتبط:

حقانی سر دسته انتحاری ها از زندان رها شده است

به گزارش آوا

برادر سراج الدین حقانی از بند رها شد


به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) جیو پاکستان طی خبری اعلام کرد که طی دو روز گذشته افغانستان 9 تن از اعضای شبکه حقانی از جمله انس حقانی برادر کوچک سراج الدین حقانی در چارچوب نقشه راه صلح رئیس جمهور غنی را آزاد کرده است

طالبان دو روز پیش خواستار آزادی برخی از رهبران کلیدی خود شده بودند.

انس حقانی جوان ترین پسر جمال الدین حقانی بنیان گذار شبکه تروریستی حقانی است که 14 اکتبر 2014 از ولایت خوست توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

منابع گفتند که آزادی فرمانده هان طالبان نتیجه گفتگو بین طالبان و امریکا در امارات است.

روز دوشنبه گذشته، نمایندگان طالبان با مقامات امریکا در امارات متحده عربی دیدار کردند و خواستار پیدا کردن زمینه مشترک برای پایان دادن به جنگ 17 ساله در افغانستان شدند. این نشست همچنین شامل نمایندگان پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بود.