نبرد برای فرانسه یا ترس از سقوط فرانسه؟
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، پس از هفته ها سکوت سرانجام در باره جنبش جلیقه زردها  واکنش نشان داد. او طی سخنانی خطاب به ملت در  باره تظاهرات « جلیقه زردها » گفت:
من با خشم آنان ابراز تفاهم می کنم و اعلام می کنم که دست به اصلاحاتی خواهم زد.
مکرون نخست خشونتی را که در اعتراضات« جلیقه زردها» مشاهده شده بود محکوم کرد. معهذا رئیس جمهور فرانسه گفت که او خشم « زرد پوشان» را از بسیاری جهات « اعتراضی متناسب » دیده است. او گفت   می پذیرم که من سهمی در پیدایش این وضعیت داشته ام – احتمالا من این احساس را در شما برانگیخته ام که  نگرانی ها و اولویت های دیگری دارم .می دانم که سخنان من برخی از شما را آزرده ساخته است.»
آنگاه مکرون » اقتصاد اضطراری » را مطرح ساخت، که بر اساس آن یک زندگی آبرومندانه برای تمام اقشار جامعه فراهم خواهد شد. او لحظه کنونی را لحظه ای تاریخی خواند که باید به یک گفتگوی مثبت بیانجامد.
مکرون از برخی تغییرات مشخص نام برد:
از 20 ماه مه باید  ماهانه 100 یورو برحداقل دستمزد ها افزوده شود.
از تاریخ 20 ماه مه باید دستمزد اضافه کاری از پرداخت مالیات معاف گردد.
افراد کم در آمد باید از تسهیلات مالیاتی برخوردار گردند و پاداش هائی که دریافت  خواهند داشت از پرداخت مالیات معاف شود.
 افزون بر این ها، مکرون به اصلاحات اداری و دولتی وسیع و تجدید نظر در ارائه خدمات اجتماعی  اشاره کرد. او دریافت مالیات از ثروت را به این دلیل رد کرد که این امر سبب خواهد شد که ثروتمندان کشور را ترک کنند و به  خارج بروند.
مکرون  در این مورد که هزینه این هدایا را چگونه تامین خواهد کرد سخنی نگفت. افزون بر این او به اتحادیه اروپا قول داد که طبق مقررات  قرار داد ماستریخت، بدهی دولتی را زیر مرز سه در صد از درآمد ناخالص  ملی نگاه دارد.
او سخنان خود را چنین پایان داد:« انچه من می کنم برای شما می کنم. این نبردی است برای فرانسه. زنده باد فرانسه.»
رضا نافعی- رشیا تودی
+++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط
به پا خیزید در برابر سرمایه داری

جنبش اعتراضی فرانسه؛ حرکتی در برابر سرمایه‌داری

پارس‌تودی- هزاران شهروند فرانسوی اکنون فراتر از مطالبات اقتصادی با حضور در خیابان‌های پاریس خواستار کناره‌گیری امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه شده‌اند.

این اعتراضات درحالی ادامه دارد که مکرون با عقب نشینی از موضعش از تعلیق 6 ماهه اجرای قانون افزایش مالیات بر سوخت خبر داد.

به‌‌رغم همه تلاش‌های دولت فرانسه، بسیاری از شهروندان این کشور همچنان معترض به عملکرد و سیاست‌های مکرون در خیابان‌ها حضور دارند، معترضان که اصطلاحا به آنها “جلیقه زردها” گفته می‌شود برای شنبه آینده نیز فراخوان داده‌اند.

ناآرامی‌های اخیر در فرانسه که شعله آن از 17 نوامبر گذشته در این کشور افروخته شد روز به روز نه تنها در فرانسه، بلکه در دیگر کشورهای اروپایی از جمله هلند و بلژیک نیز در حال گسترش است.

این جنبش اعتراضی که ماهیت ضد سرمایه‌داری دارد اگرچه به بهانه گران شدن سوخت و از طریق فراخوان از شبکه‌های مجازی در فرانسه آغاز شد، اما گسترش و تداوم این اعتراضات نشان دهنده عمیق بودن خواسته‌های مردم و ناکارآمدی سیاست‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت فرانسه به ویژه شخص مکرون و سیستم سرمایه‌داری در اروپاست.

«ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه در این باره می‌گوید: این خشم و عصبانیت بسیار ریشه‌دار و عمیق است. این خشم ریشه در بی‌عدالتی دارد. این افراد کسانی هستند که نمی‌توانند زندگی شایسته‌ای داشته باشند و به نیازهای فرزندانشان پاسخ دهند.

کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه مدتهاست با مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی فراوانی از جمله افزایش اختلافات داخلی، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، گسترش تروریسم در اروپا، معضلات مربوط به مهاجران، افزایش نرخ بیکاری، کاهش رشد اقتصادی و افزایش هزینه‌ها رو به‌رو هستند.

این شرایط نارضایتی‌های اجتماعی را دامن‌زده است، به طوری که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 فرانسه نیز بسیاری از تحلیلگران ریشه‌های پیروزی «امانوئل مکرون» جوان را، استقلال وی از احزاب این کشور و ارایه برنامه‌های اصلاحات اقتصادی و سیاسی برای فرانسه می‌دانستند.

با این حال با گذشت حدود دو سال از روی کار آمدن مکرون، نه فقط وی موفق به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی فرانسه نشد، بلکه روز به روز از محبوبیت مکرون کاسته شده است تا جایی که اکنون معترضان شعار برکناری وی را سر می‌دهند.

برخورد خشونت بار پلیس فرانسه با معترضان خشمگین و پافشاری اولیه مکرون بر اجرای برنامه‌های اصلاحی خود نیز سبب شده است اکنون به‌رغم کوتاه آمدن دولت و درخواست مذاکره با نماینده جنبش اعتراضی، مذاکره‌ای صورت نگیرد.

به طوری که جنبش “جلیقه‌زردها” با رد درخواست دولت، آن را اصطلاحا “خرده نان پاشیده شده” دولت جلوی معترضان به نظام سرمایه‌داری دانسته است و اقدامات و سیاست‌های جدی‌تر دولت را خواستار شد.

«دومینیک موئز» کارشناس مسائل سیاسی در این باره می‌گوید: طبقه کارگر و متوسط جامعه در فرانسه احساس سرخوردگی می‌کنند و به خشم آمده‌اند تا جایی که روز به روز امیدشان را به آینده از دست می‌دهند. آنها مکرون را رییس جمهور ثروتمندان می‌خوانند.

اینک تظاهرات “جلیقه‌زردها” دامنه گسترده‌تری به خود گرفته و تجلی اعتراض و خشم مردمی است که طی سال‌های اخیر بیشترین فشارهای اقتصادی را بر خود لمس کرده و اکنون معترض سرمایه‌داری و خواهان برقراری عدالت در همه ابعاد از جمله عدالت اقتصادی هستند.

مقامات فرانسه وعده بهبود شرایط، توجه به درخواست معترضان و مذاکره با آنها را داده‌اند اما به نظر می‌رسد امید چندانی به تحقق این وعده‌ها نیست و این جنبش اعتراضی کم و بیش ادامه خواهد یافت. 138/120

نویسنده: آتوسا دینیاریان

=====================================

فرانسه برای نجات از بحران ذاتی، در صدد تولید یک بهانه «اسلامی!» است

از برکت جهالت مسلمانان کارخانه پروسس ترس اسلامی در غرب تا ابد می تواند کار کند!
پلیس فرانسه می‌گوید مهاجم مسلحی که در نزدیکی بازار کریسمس شهر استراسبورگ به روی مردم آتش گشوده هنوز متواری است. در جریان این تیراندازی دست کم سه نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شده اند.
هویت مهاجم معلوم شده و پلیس در تعقیب اوست.
پلیس می گوید مهاجم در تبادل آتش با یک سرباز زخمی شده است.
وزیر کشور فرانسه این تیراندازی را “واقعه مهم امنیت عمومی” در شهر استراسبورگ خوانده و از ساکنان مناطق اطراف محل تیراندازی خواسته از خانه‌های خود خارج نشوند.
آن طور که گزارش شده تیراندازی در یکی از میدان‌های پرتردد مرکز شهر روی داده که در نزدیکی آن یک بازارچه ویژه کریسمس برپا شده است.
گفته می شود حال شش نفر از زخمی ها وخیم است و شش نفر دیگر زخم های سطحی برداشته اند.
انگیزه پشت این تیراندازی هنوز معلوم نیست اما برخی رسانه‌های فرانسوی می‌گویند این بازارچه در گذشته هم هدف تهدیدهای اسلام‌گرایان افراطی بوده است.
پلیس گفت که مظنون از قبل به عنوان یک تهدید احتمالی تروریستی برای دستگاه های امنیتی شناخته شده بود.گزارشنامه افغانستان
=======================================
جنبش در فرانسه سر از تاریخ ۱۶ ماه دسمبر، سراسری می شود.

فرانسه در انتظار موج اعتراض “جلیقه زردها”

قرار است که روز شنبه ١٧ نوامبر/٢۶ آبان، طرفداران جنبش معروف به “جلیقه زردها” در سراسر فرانسه با ایجاد راه‌بندان، صدای اعتراض خود را به گوش دولت برسانند. این جنبش خودجوش که به سرعت از طریق شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت، در درجۀ اول به افزایش بهای بنزین و گازوئیل اعتراض دارد.

جنبش اعتراضی خودجوشی که می‌خواهد فردا در تمام فرانسه راه‌بندان ایجاد کند هویتی لغزنده و مبهم دارد. با اینحال تمام کشور، دولت، احزاب سیاسی و سندیکاها منتظر و نگران نتیجۀ این حرکت اعتراضی‌اند.

جنبش “جلیقه زردها” با اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گازوئیل شکل گرفت. چند ماه قبل یک زن فروشندۀ لوازم آرایش روی شبکه‌های اجتماعی نوشت که افزایش قیمت توجیه ناپذیر است. این اعتراض‌ها رفته رفته روی شبکه‌های اجتماعی افزایش یافت اما ناگهان طی دو هفتۀ اخیر ابعادی کم‌سابقه یافت و با استقبال صدها هزار نفر روبرو شد.

اما این جنبش نه رهبری دارد و نه سازمانی. ولی به تدریج طرفداران آن که جلیقۀ زرد ایمنی رانندگان را به عنوان نماد جنبش برگزیده‌اند، اعتراضات خود را به موضوعات دیگر نیز کشاندند اما به طور کلی خواستۀ مرکزی همۀ معترضان افزایش قدرت خرید و بهبود سطح زندگی است.

مطابق ارزیابی مقامات دولتی، احتمالاً فردا ١۵٠٠ حرکت اعتراضی پراکنده در سراسر کشور بروز خواهد کرد. هنوز هیچکس نمی‌تواند حدس بزند که ایجاد راه‌بندان‌ها تا چه حد مؤثر خواهد بود ولی طرفداران جنبش امیدوارند که فرانسه را یک روز تمام فلج کنند.

در این میان، احزاب سیاسی موضع‌گیری‌های مرددی داشته‌اند: احزاب چپ نگران سوءاستفادۀ راست از این جنبش‌اند و راست‌ها نیز می‌ترسند که اعتراض‌ها به نفع چپ تمام شود.

==================================================

دانشحویان نیز به جنبش پیوستند

مراه شدن دانش‌آموزان و دانشجویان با جنبش اعتراضی فرانسه+ تصاویر

دانش‌آموزان و دانشجویان فرانسوی برای برگزاری «سه‌شنبه سیاه» از ساعاتی پیش در اعتراض به اصلاحات آموزشی امانوئل مکرون به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، دانشجویان و دانش‌آموزان در پاریس به دنبال فراخوان اتحادیه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی برای برگزاری «سه‌شنبه سیاه» از ساعاتی پیش در اعتراض به طرح افزایش هزینه‌های ثبت‌نام برای افرادی که اروپایی نیستند، به خیابان‌ها آمده‌اند. در شعار‌های معترضان باز هم درخواست برای استعفای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه شنیده می‌شود.

همراه شدن دانش‌آموزان و دانشجویان با جنبش اعتراضی فرانسه

همراه شدن دانش‌آموزان و دانشجویان با جنبش اعتراضی فرانسه

فضای شهر پاریس مانند روز‌های گذشته امنیتی نیست، اما نیرو‌های پلیس در بخش‌های مختلف آن مستقر هستند.

همراه شدن دانش‌آموزان و دانشجویان با جنبش اعتراضی فرانسه

از مه ۱۹۶۸ که اعتراضات فرانسه را فلج کرد و روند کناره‌گیری شارل دو گل، رئیس‌جمهور وقت فرانسه را تسریع کرد، دولت‌های این کشور همواره از روبرو شدن با اتحاد اعتراضی کارگران و دانشجویان ترس داشته‌اند.

این جبهه دوجانبه از هفته گذشته که دانش‌آموزان دبیرستانی با جنبش جلیقه زرد‌ها علیه دولت فرانسه همراه شدند تا خشم خود را از اصلاحات آموزشی امانوئل مکرون بیان کنند، قوت گرفت.

حدود ۳۰۰ دبیرستان فرانسه در هفته گذشته هر روز در میان صحنه‌های تخریب اموال عمومی، آتش گرفتن سطل‌های زباله و درگیری میان پلیس و دانش‌آموزان، بسته شدند. پنجشنبه گذشته صحنه‌های برخورد شدید پلیس با معترضان دانش‌آموز در شبکه‌های اجتماعی سر و صدای زیادی به راه انداخت. در این تصاویر در حومه پاریس پلیس ده‌ها دانش‌آموز را مجبور کرد در صفوف مختلف زانو بزنند و دست‌هایشان را روی سر بگذارند.

روز دوشنبه وزارت آموزش فرانسه اعلام کرد تعداد این مدارس به ۱۲۰ عدد کاهش یافته است که تنها یک سوم آن‌ها به طور کامل تعطیل هستند. دانش‌آموزان دبیرستانی از طرح‌های مکرون برای تغییر امتحانات پایان دبیرستان خشمگین هستند.

Advertisements