انتقال جنگ‌جویان داعشی از عراق و سوریه به افغانستان پس از آن برنامه‌ریزی شده که این گروه تروریستی در میدان‌های جنگ این دو کشور شکست‌های سختی را متحمل شدند و تلفات زیادی دیدند

رسانه‌های معتبر روسی به نقل از یک مقام امنیتی این کشور گزارش‌ داده‌اند که هزاران جنگ‌جوی گروه تروریستی داعش در نقاط مرزی( شرق افغانستان) جابجا شده‌اند. آناتولی سیدروف، آمر قرارگاه متحد “سازمان امنیت دسته‌جمعی” در گفت‌وگو با روزنامه «روسیه الیوم» گفته است که در حال حاضر افغانستان منبع اساسی تهدید تروریستی در آسیای مرکزی شمرده می‌شود که خاک آن توسط گروه‌های تروریستی بین‌المللی به‌مثابه پایگاه برای گسترش نفوذشان در منطقه بررسی می‌شود.
به گفته این مقام روس، هم‌اکنون در افغانستان بیش از ۲۰ گروه تروریستی فعالیت دارد که از آن جمله ۲-۳ هزار آن اعضای گروه تروریستی داعش است. او در ادامه گفته است:” بخش زیادی از آن‌ها( داعشیان) در حدود ۱۵۰۰ نفر در شرق افغانستان و ولایت‌های همجوار همانند ننگرهار، نورستان و کنر جابجا شده‌اند.”
در همین حال گفته می‌شود بخشی از نیروهای جنگی داعش افرادی‌اند که از سوریه و عراق به شرق افغانستان منتقل شده‌اند؛ انتقال جنگ‌جویان داعشی از عراق و سوریه به افغانستان پس از آن برنامه‌ریزی شده که این گروه تروریستی در میدان‌های جنگ این دو کشور شکست‌های سختی را متحمل شدند و تلفات زیادی دیدند.
از سوی هم گزارش‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهند برای جنگ‌جویان گروه داعش در بخش‌های مختلف از کشور و بویژه ولایت‌های شمالی، چرخبال‌های نظامی اسلحه و مهمات می‌رساند. پیش از این نیز بارها مقامات روسی و برخی منابع داخلی در افغانستان فعالیت‌های روزافزون داعش را در شمال کشور، برنامه‌ی جهت‌دار و مشکوک خوانده‌ بودند که برخی از قدرت‌های بزرگ جهانی در هماهنگی و همسویی با شماری از افراد و نهادهای حکومتی کشور، در آن دخیل‌اند.
واقعیت اینست که تهدید داعش در افغانستان اکنون جدی است. آن‌ها تمام توان‌شان را به کار بسته‌اند تا با حمایت حامیان جهانی و منطقه‌ای شان افغانستان را خط مقدم جنگ‌های فرقه‌ای بسازند. این گروه که حیثیت ابزار و گرگان جنگی را دارند، طی سال‌های پسین فجایع خونینی را در کشور خلق کرده و صدها انسان بی‌گناه را کشته‌اند. مساجد، مراکز آموزشی، ورزشگاه‌ها، علما و توده‌ی مردم اهدافی بوده‌اند که این گروه آن‌ها را نشانه رفته‌اند. با این وصف، اگر برای نابودسازی این گروه یک عزم ملی و حکومتی به وجود نیاید، بیم آن می‌رود که این گروه از خلاهای موجود در جامعه‌ افغانستانی استفاده کنند و این‌بار افغانستان را به‌عنوان خاستگاه جنگ و خشونت‌شان، به سوریه‌ی دیگر تبدیل کنند.
پیام آفتاب

Advertisements