رئیس جمهور اوکراین خواستار اعزام کشتی‌های ناتو شد

در پی رویارویی نیروهای دریایی اوکراین و روسیه در آب های اطراف کریمه در روز یکشنبه، پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین ناتو را به اعزام کشتی به دریای آزوف ترغیب کرده است.

او به روزنامه بلید آلمان گفت امیدوار است که امکان اعزام کشتی های ناتو برای “کمک به اوکراین و تامین امنیت” وجود داشته باشد.

در روز یکشنبه ناوهای روسی در تنگه کرچ (محل عبور از دریای سیاه به آزوف) به سوی دو قایق توپ‌دار و یک یدک‌کش اوکراینی آتش کرد و ۲۴ خدمه آن را دستگیر کرد. روسیه می‌گوید شناورهای اوکراینی وارد آب‌های سرزمینی روسیه شده‌ بودند.

ناتو قبلا “حمایت کامل” خود از اوکراین در این رویاروی را اعلام کرده است. اوکراین عوض ناتو نیست.

آقای پروشنکو قبلا در واکنش به این بحران در مناطق شرقی هم مرز روسیه برای ۳۰ روز حکومت نظامی اعلام کرده.

اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه رهبر اوکراین را متهم کرده که در آستانه انتخابات به دنبال افزایش محبوبیت خود با ترتیب دادن یک رویارویی میان نیروهای دریایی دو کشور است.

آقای پروشنکو در مصاحبه با بیلد گفت که ولادیمیر پوتین “به چیزی کمتر از اشغال دریای آزوف قانع نیست.”

او افزود: “آلمان یکی از نزدیکترین متحدان ماست و ما امیدواریم که کشورهای عضو ناتو آماده جابجایی کشتی های نیروی دریایی خود به دریای آزوف باشند تا به اوکراین و تامین امنیت کمک کنند.”

او افزود: “ما نمی توانیم این سیاست پرخاشگرانه روسیه را تحمل کنیم. اول کریمه بود، بعد شرق اوکراین و حالا او دریای آزوف را می خواهد. آلمان هم باید از خود بپرسد: اگر جلوی پوتین را نگیریم در گام بعدی چه می کند؟”.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه از روسیه خواست قایق و ملوانان اوکراینی را آزاد کند و گفت مسکو باید “پیامدهای اقداماتش” را تشخیص دهد.

او گفت که این بلوک به حمایت سیاسی و عملی از اوکراین ادامه خواهد داد. ناتو به درخواست تازه آقای پروشنکو واکنش نشان نداده است

اظهارات پوتین

پیشتر رئیس‌جمهوری روسیه در نشستی اقتصادی گفت رهبر اوکراین به دنبال ایجاد تنش است. اوکراین اتهامات روسیه را تکذیب کرده و رفتار مسکو را خصمانه خوانده است

تمامی ۲۴ خدمه دستگیر شده توسط روسیه قرار است تا برگزاری دادگاه در کریمه، بخشی از خاک اوکراین که مسکو به خاک خود منضم کرده، دو ماه در بازداشت بمانند.

در آب‌های کریمه چه رخ داد؟

دست کم سه خدمه اوکراینی در رویارویی روز یکشنبه در تنگه کرچ زخمی شده‌اند.

این تنگه آبراهی میان دریای سیاه و دریای آزوف است و در نزدیکی کریمه واقع شده است.

کریمه در سال ۲۰۱۴ به تصرف درآمد و به خاک روسیه منضم شد.

اوکراین و روسیه در سال ۲۰۰۳ پیمانی امضا کردند که براساس آن آزوف جزو آب‌های داخلی دو کشور محسوب می‌شود. آن پیمان آزادی کشتیرانی برای تمام وسایل نقلیه دریایی متعلق به اوکراین و روسیه را تضمین می‌کرد.

اما روسیه اخیرا شروع به بازرسی همه کشتی‌هایی کرده که مبدا و مقصد آنها این بنادر در اوکراین است. اتحادیه اروپا پیشتر در ماه جاری اخطار داد که “تدابیری هدفمند” برای رسیدگی به این مشکل در پیش خواهد گرفت

همزمان باز کردن پلی بر تنگه کرچ توسط روسیه در سال جاری به تنش‌ها دامن زده است.

اوکراین می‌گوید روسیه عامدانه دسترسی به بندر ماریوپل و بردیناسک را بسته و مانع عبور کشتی‌ها از تنگه کرچ می‌شود.

دریای آزوف در شرق کریمه و جنوب منطقه ای در اوکراین که جدایی طلبان نزدیک به روسیه بخش‌هایی از آن را گرفته‌اند قرار دارد.

دو بندر متعلق به اوکراین در سواحلی شمالی این دریا – بردیانسک و ماریوپول – در صادرات غلات و فولاد و همچنین واردات زغال نقش مهمی دارند.

ولادیمیر پوتین رویکرد ارتش کشورش را متناسب با “نقض حریم آبی” روسیه دانسته و گفته این آب‌ها حتی پیش از انضمام کریمه به روسیه تعلق داشته‌اند.

روز چهارشنبه مقام‌های اوکراینی نقشه‌ای را منتشر کردند که شناورهای این کشور را در زمان توقیف بیرون از آبهای کریمه نشان می‌داد.

ساعاتی پیش از اظهارات آقای پوتین مسکو اعلام کرد یک موشک “اس-۴۰۰” خود را ماه آینده به کریمه منتقل می‌کند تا به سیستم دفاعی زمین به هوای این منطقه کمک کند.

.

.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط.

دوبانک روسی در اوکراین به آتش کشیده شد

تعدادی از ملی گرایان اوکراینی به دلیل افزایش تنش ها میان مسکو و اوکراین از یکشنبه گذشته تاکنون، در غرب این کشور دو شعبه بانک روسی «آلفا بانک» را به آتش کشیدند.

به گزارش ایرنا، اداره امنیت عمومی استانداری ‘لووف’ در بیانیه ای اعلام کرد: دو بانک روسی در خیابان های ‘پولیتخنیچسکایا’ و ‘چورناول’ به آتش کشیده شدند.

با تلاش ماموران اطفاء حریق، آتش سوزی در این دو بانک خاموش شد و به رغم خسارت به ساختمان و اموال بانک، حادثه تلفاتی نداشت

.

در سال های اخیر بارها شعبات بانک های روسی یا مراکز دیپلماتیک روسیه در اوکراین مورد حمله ملی گرایان افراطی قرار گرفته است.

ملی گرایان افراطی اوکراین سال گذشته نیز ساختمان ‘آلفا بانک’ در کی یف را آتش زدند.
گروه ملی گرا و افراطی با نام «ملی گرایان اوکراین» اسفندماه پارسال با سنگ و تخم مرغ به شعبه ساختمان سازمان همکاری های خارجی روسیه موسوم به ‘روس ساترودنیچستوا’ در کی یف حمله کردند.

گفتنی است، تنش میان روسیه و اوکراین که از سال 2014 به دلیل الحاق کریمه به روسیه آغاز شده است یکشنبه هفته جاری در دریای آزوف در شمال دریای سیاه به اوج خود رسید.

روس ها اعلام کردند که دو کشتی کوچک اوکراینی به همراه یک یدک کش بدون توجه به هشدارهای نیروهای مرزبانی به آب های سرزمینی این کشور وارد شده و پس از تبادل آتش هر سه شناور توقیف و ملوانان آنها بازداشت شدند.

در آن سوی آب ها و از کی یف نیز خبر رسید که دو کشتی کوچک زرهی ‘بردیانسک’ و ‘نیکاپول’ و یک یدک کش ‘یانی کاپو’ طبق برنامه از قبل هماهنگ شده از بندر ‘اودسا’ به بندر ‘ماریپول’ در دریای ‘ازوف’ در حرکت بودند که در محاصره نیروهای روسی قرار گرفتند.

در روسیه مقامات دولتی و نمایندگان مجلس همگی بر سر یک موضوع توافق نظر دارند آن هم اینکه مقامات فعلی اوکراین به دنبال ساکت کردن صدای معترضان به ناکارآمدی خود در داخل هستند و تلاش می کنند ضمن انحراف افکار عمومی در داخل و به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، کشورهای عضو جی 20 را در نشست 20 کشور صنعتی جهان در آرژانتین(30نوامبر / 10آذرماه ) به فشار بر روسیه وادار کنند.

رئیس جمهوری اوکراین از روز چهارشنبه دستور آغاز حکومت نظامی در این کشور را صادر و اعلام کرده اطلاعاتی دارد که نشان می دهد روس ها به دنبال حمله نظامی به کشورش هستند؛ او از جامعه جهانی نیز کمک خواسته است.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه روسیه در تماس با مقامات آلمان خواهان ورود این کشور به مناقشه با اوکراین و کاهش تنش ها شده اند.

انگلیس هم که در 9 ماه گذشته روابط دیپلماتیکش با روسیه برسر موضوع مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس و دخترش در سالزبری به پایین ترین سطح ممکن رسیده و از هیچ فرصتی برای حمله لفظی به روسیه فروگزار نیست، طرف اوکراین را گرفته و از دیگر کشورهای اروپایی خواسته است که از کی یف حمایت کنند.

انگلیس پیشتر به خاطر موضوع سالزبری توانسته بود نزدیک به 30 کشور را متقاعد کند که حدود 150 دیپلمات روس را از کشورشان اخراج کنند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تنش در دریای آزوف: روسیه و اوکراین چه می خواهند

مسکو – تنش میان روسیه و اوکراین در دریای آزوف و تحولات بعدی آن از جمله لعلام وضعیت جنگی و مذاکرات فشرده مقام های اروپایی نشان می دهد که این منظقه و تنش های آن آتش زیر خاکستری هستند که هنوز از سال 2014 میلادی به این سو باقی مانده است

سازمان امنیت روسیه یکشنبه گذشته اعلام کرد که چند کشتی کوچک اوکراینی به سرعت در حال ورود به آب های سرزمینی این کشور هستند و نیروهای مرزبانی در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

روس ها مدعی شدند که شناورهای اوکراینی به قسمتی از آب های روسیه وارد شده اند که پیش از الحاق کریمه اوکراین در سال 2014به روسیه،بخشی از آب های سرزمینی روسیه محسوب می شدند.
در ادامه روس ها اعلام کردند که شناورهای اوکراینی بدون توجه به هشدارهای نیروهای روسی به راه خود ادامه می دهند و نیروی مرزبانی روسیه راهی جز متوقف کردن و توقف آنها ندارد.
در آن سوی آب ها و از کی یف نیز خبر رسید که دو کشتی کوچک زرهی ‘بردیانسک’ و ‘نیکاپول’ و یک یدک کش ‘یانی کاپو’ طبق برنامه از قبل هماهنگ شده و اطلاع داده شده از بندر ‘اودسا’ به بندر ‘ماریپول’ در دریای ‘ازوف’ در حرکت بودند که در محاصره نیروهای روسی قرار گرفتند.
براساس فیلم های منتشر شده از این درگیری دریایی، روسیه دو جنگنده ‘کا-52’ و ‘سوخو-25’ را بر فراز دریای آزوف به پرواز درآورده است.
سازمان امنیت فدراسیون روسیه نیز پس از توقیف شناورهای اوکراینی، اعلام کرد که آنها به هشدارهای مکرر نیروهای روسی توجه نکردند و نیروی دریایی روسیه در نهایت مجبور شد بروی آنها آتش بگشاید.
در نتیجه این درگیری، هر سه شناور اوکرایی در دریای سیاه توسط نیروهای دریایی روسیه توقیف شدند.
سه نفر از نیروهای دریایی اوکراین در جریان این درگیری زخمی شدند که تحت درمان قرار دارند.
دریای آزوف که در پی این اتفاق بسته شده بود، صبح روز دوشنبه به روی کشتی های مسافربری باز شد.
در پی این رخداد و توقیف کشتی های اوکراینی توسط نیروهای روسی، برخی از ساکنین کی یف به سفارت روسیه در این شهر حمله کردند و نارنک دودزا به داخل ساختمان سفارت پرتاب کردند.
البته در این اتفاق به هیچ یک از کارمندان روسیه صدمه وارد نشد.
در رابطه با ماجرای پیش آمده در تنگه کرچ، هر کدام از طرفین دیگری را به نقض قوانین بین المللی متهم می کند.
وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد که این اتفاق برخلاف کنوانسیون حقوق دریایی سازمان بین الملل رخ داده است.
در سایت وزارت خارجه اوکراین گفته شده است که کشتی های فدراسیون روسیه با نقض آزادی ناوبری و حمل و نقل علیه کشتی های نیروی دریایی اوکراین اعمال فشار کردند.
‘پترو پروشنکو’ رئیس جمهوری اوکراین نیز اقدام روسیه را نوعی تجاوز جنگی و مغایر با قوانین بین المللی دانست.
از سوی روسیه نیز مقامات دولتی واکنش های خاص خود را به این اتفاق ابراز کردند و همگی بر سر یک موضوع توافق داشتند آن هم اینکه اوکراین برای تحت فشار قرار دادن روسیه در جامعه جهانی و مقابل غرب دست به چنین اقدامات پر ریسکی برابر روسیه می زند.
** تغییر وضعیت در اوکراین
پس از توقیف شناورهای اوکراینی توسط روسیه، در اوکراین وضعیت جنگی بوجود آمده است.
البته حدود 5 سال است که در رابطه با وضعیت کریمه و دانبس نیز از امکان اعلام وضعیت جنگ در ا.کراین صحبت می شود، اما تاکنون اعمال این وضعیت عملی نشده است و پس از تایید پارلمان اوکراین این کشور به وضعیت نظامی درخواهد آمد.
‘الکساندر تورچینف’ سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین اعلام کرد که کمیته نظامی ریاست جمهوری این کشور به شورای امنیت ملی دستور داد تا در پی این اتفاق در دریای آزوف وضعیت جنگی اعلام کند.
به گفته وی، این کمیته که به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد حادثه دریای ‘آزوف’ را ‘تجاوز جنگی’ قلمداد کرده است.
رئیس جمهوری اوکراین خواستار اجرای وضعیت فوق العاده و جنگی با روسیه به مدت 60 روز شده و این لایحه را به ‘رادا’ پارلمان اوکراین پیشنهاد داده است.
** وضعیت جنگی چه تغییراتی در اوکراین ایجاد می کند
وضعیت جنگی حالت آماده باش ویژه ای است که یک کشور در زمان تهدید در سراسر قلمرو خود به اجرا درمی آورد.
اعمال وضعیت جنگی در اوکراین در سه مرحله صورت می گیرد، نخست شورای امنیت ملی پیش نویس اجرای وضعیت جنگ را به رئیس جمهور ارائه می دهد. سپس، رئیس جمهوری دستور لازم را صادر می کند و به لایحه مربوطه را به رادا تقدیم می کند.
رادا نیز دو روز فرصت دارد که آن را بررسی و نظر نهایی را اعلام کند.
وضعیت جنگی برای مدت زمان مشخصی مقرر می شود، اما بنابر صلاحدید رئیس جمهوری امکان توقف زودتر از موعد آن وجود دارد.
اعمال این وضعیت اختیارات خاصی به سازمان های دولتی متولی امنیت و مدیریت کشور می دهد و همین مساله بسیاری از نخبگان یک جامعه را نگران می کند.
در این حالت، هر گونه اعتصاب، شورش، راهپیمایی، تظاهرات و تجمع ممنوع می شود.
شایان ذکر است که به دلیل شرایط بد اقتصادی در اوکراین و نارضایتی مردم از عملکرد دولت، در دو سال گذشته تظاهرات و شورش های متعددی در این کشور رخ داد.
بنابراین برخی نگران هستند که با قرار گرفتن اوکراین در شرایط نظامی، در داخل این کشور نیز حکومت نظامی به اجرا گذاشته شود.
در وضعیت جنگی دولت همچنین اجازه می یابد از دارایی ها و املاک خصوصی و دولتی مردم استفاده کند.
همچنین توقیف رسانه ها، انتشارات و مراکز تبلیغی بیش از هر زمان دیگری برای دولت آسان است.
در زمان اعلام وضعیت جنگی هیچ انتخاباتی برگزار نخواهد شد حال آنکه سال آینده مدت زمان ریاست جمهوری چهار ساله پروشنکو در اوکراین به پایان می رسد و این کشور باید شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و کمی بدتر از آن انتخابات پارلمانی باشد.
در چند ماه گذشته، بارها حزب حاکم در اوکراین روسیه را متهم به تلاش برای بازگرداندن طرفداران روسیه به قدرت در این کشور کرده است.
رئیس جمهوری اوکراین که شرایط خوبی ندارد و با انتقادهای مختلف از سوی مردم و احزاب روبرو است بارها مدعی شده است که روسیه به دنبال دخالت در انتخابات ریاست جمهوری است.
مقامات روسیه نیز معتقدند که به تعویق انداختن انتخابات می تواند یکی از اهداف اوکراین از ایجاد تنش اخیر باشد.
دمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه اقدام کشتی های اوکراینی در تنگه کرچ را نوعی فتنه تبلیغاتی قبل از انتخابات خوانده است که با برافراختن پرچم جنگ جنبه اجرایی پیدا کرده است.
الکساندر تورچینف سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین نیز اعلام کرده است که اگر شرایط جنگی وضع شود انتخابات ریاست جمهوری به تعویق خواهد افتاد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه معتقد است، مسئولان کنونی اوکراین به دنبال فرار از دست مردم ناراضی و خروج از وضعیت بحرانی هستند.
در مجموع می توان گفت روس ها وضع حالت جنگی در اوکراین را فرصتی برای سرکوب اعتراضات و آشوب های داخلی توسط غرب گرایان می دانند که چهار سال است در این کشور در راس قدرت هستند و روابط کی یف و مسکو را هر روز بدتر می کنند.
** نگاه کشورهای خارجی به مناقشه اخیر
اواخر روز دوشنبه پس از واکنش های متفاوت مقامات دو کشور، پوتین و پروشنکو در تماس های تلفنی با همتایان خارجی خود این مسئله را بررسی کردند.
رئیس جمهوری اوکراین در گفت و گوی تلفنی با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که هم اکنون به بزرگترین متحد این کشور مقابل روسیه تبدیل شده است به بررسی ماجرای ‘کرچ’ پرداخت.
در این گفت و گو، طرفین اقدامات آتی علیه روسیه را بررسی کردند و رسانه های غربی از جمله واشنگتن پست و دیگر رسانه های مشابه، تنش در آزوف را به گونه برای مخاطبان خود ترسیم کردند که گویا روسیه به اوکراین حمله کرده است.
پاراشنکو همچنین در گفت و گوی تلفنی با ‘یلتس استولتنبرگ’ دبیر کل ناتو دیگر سازمانی که در راستای جلوگیری از پیشروی اتحاد جماهیر شوروی بوجود آمد و امروز بیش از هر زمانی تلاش می کند به مرزهای روسیه نزدیک شود و بقای خود را در مقابله با روسیه تعریف کرده است، گفت وگو کرد.
در این گفت و گوی تلفنی نیز روسیه به نقض قوانین بین المللی متهم شد.
رییس جمهوری اوکراین در جریان گفت و گوهای تلفنی با ‘آندژی دودا’ رئیس جمهوری لهستان (مخالف تاریخی روس ها در اروپا) و ‘دونالد توسک’ رئیس شورای اروپا به بررسی مسئله تنگه کرچ پرداخت.
رئیس جمهوری لهستان نیز از اوکراین حمایت کرد و بر اعمال فشار و تحریم بیشتر علیه روسیه سخن گفت.
در طرف دیگر، ولادیمیر پوتین با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به بررسی این اتفاق پراخت.
وی با اشاره به نقض قوانین از سوی اوکراین و اقدامات تنش زا از سوی این کشور، از آلمان خواست که اوکراین را از ارتکاب به اقدامات نسنجیده بعدی برحذر دارد. پوتین افزود که این تحرکات نوعی اقدامات برنامه ریزی شده مربوط به انتخابات پیش رو در اوکراین است.
گفتنی است، اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق و بر روی کار آمدن غربگراها در این کشور، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.
اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخوانند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تا امروز در تمامی مصاحبه ها گفته است که مسکو در خصوص بازپس دادن کریمه با هیچ کسی مذاکره نمی کند.

============================================

سفیر اوکراین در آلمان خواستار تشدید تحریم های روسیه شد

سفیر اوکراین در آلمان در اظهارات تندی علیه رئیس جمهوری روسیه، از کشورهای اروپایی خواست تا با تشدید تحریم‌ها علیه روسیه روند برخورد با این کشور را تشدید کنند

آندری مل ‌نیک’سفیر اوکراین در برلین روزچهارشنبه در واکنش به تنش به وجود آمده میان کی یف و مسکو گفت: اروپا باید هر چه زودتر جلوی واردات انرژی از روسیه را بگیرد و اجرای پروژه احداث خط لوله انتقال گاز موسوم به «نورداستریم2» را متوقف کند.

این دیپلمات اروپایی گفت: از آلمان می خواهم تا نیروی دریایی خود را به منطقه اعزام کند و تا دیرنشده اروپا باید با انجام اقدامات قاطع، جلوی یکه تازی های خودسرانه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را بگیرد و وی را سر جای خودش بنشاند.
سفیر اوکراین در برلین در حالی این سخنان تند را بیان کرد که چندی پیش آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خواستار حل و فصل دیپلماتیک تنش میان کی یف و مسکو شده بود.
درگیری روز یکشنبه در دریای آزوف زمانی آغاز شد که روس ها مدعی شدند دو کشتی اوکراینی به همراه یک یدک کش با سرعت بالا در حال ورود به تنگه کرچ (آب های سرزمینی آنها) هستند.
این تنگه دریای سیاه را از دریای آزوف در شمال جدا می کند.
ساعاتی بعد، از شورای امنیت روسیه خبر رسید که جنگنده ‘کا-52’ و ‘سوخو-25’ روسیه بر فراز ‘آزوف’ به پرواز درآمدند و دریای آزوف بر روی کشتی های مسافری بسته و شناورهای اوکراینی نیز توقیف شده اند و روسیه خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت برای اقدامات بی ثبات کننده اوکراین در اطراف کریمه شده است.
در طرف مقابل، اوکراینی ها مدعی شدند که شناورهای آنها طبق برنامه از قبل هماهنگ شده و اطلاع داده شده از بندر ‘اودسا’ به بندر ‘ماریپول’ در دریای ‘آزوف’در حرکت بودند و اقدامات تهاجمی طرف روس برخلاف کنوانسیون حقوق دریایی صورت گرفت.
اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این سو، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند، وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.

.

.

.

Advertisements