بازداشت فرمانده علی‌پور و واکنش‌ها در پیوند به این رویداد

فرمانده علی‌پور، مشهور به “قومندان شمشیری” حوالی ساعت یازده قبل از ظهر امروز در ساحه قلعه قاضی از مربوطات حوزه سیزدهم شهر کابل، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شد
به گزارش سایت همایون بنقل ازپیام آفتاب، حوالی ساعت ۱۱ قبل از ظهر امروز یک‌شنبه (۴، قوس) نیروهای امنیت ملی، فرمانده علی‌پور، فرمانده خیزش مردمی را در هنگام پایین شدن از موتر نوع پلانکوچ در ساحه حوزه ۱۳ پولیس شهر کابل بازداشت کرد.
او حدود سه سال پیش و در پی کشته شدن شماری از غیرنظامیان مناطق مرکزی توسط تروریستان مسلح مخالف دولت در میدان‌وردک، نیروی “خیزش مردمی” را از میان شهروندان این ولایت تشکیل داد.
به تاریخ ۱۴ میزان سال جاری نیز عملیات بازداشت فرمانده علی‌پور در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور راه‌اندازی شد که در نتیجه آن ۷ غیر نظامی و ۴ سرباز پولیس جان باختند.
واکنش‌ها در پیوند به این رویداد:
همزمان با بازداشت فرمانده علی‌پور، شهرهای کابل، مزار شریف و بامیان شاهد راهپیمایی‌های گسترده مردمی در حمایت و آزادی از او بود.
شمار زیادی از شهروندان کابل، ساعات پس از بازداشت قومندان شمشیر از سوی نیروهای امنیت ملی به خیابان‌های پایتخت ریختند و خواستار آزادی فوری وی از بند حکومت شدند.
مظاهره کنندگان با شعارهای “علی‌پور تنها نیستی” با نیروهای امنیتی درگیر شدند و جریان راه‌پیمایی به خشونت کشیده شد. به گفته شاهدان عینی چندین مظاهره کننده در اثر شلیک‌های نیروهای پولیس زخمی شده‌اند.
همزمان با آغاز تظاهرات، صدای شلیک‌های پی در پی از مناطق مختلف شهر به گوش می‌رسید که ظاهراً نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن مظاهره کنندگان دست به فیرهای هوایی می‌زدند.
در پیوند به این رویداد، محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، صادق مدبر، رهبر حزب انسجام ملی و برخی شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان شورای ملی خواستار آزادی فرمانده علی‌پور شدند.
حکومت به بزرگان قومی گفته است که فرمانده علی‌پور را فردا آزاد خواهد کرد؛ اما به این شرط وی بعد از این در چارچوب قانونی حکومت عمل نماید.
همزمان با تظاهرات در شهر کابل، صدها تن از شهروندان ولایت بامیان و شهر مزار شریف نیز دست به راهپیمایی زدند و خواستار آزادی فوری فرمانده علی‌پور شدند.
فرمانده علی‌پور، مشهور به قومندان شمشیری، فرمانده نیروهای مقاومت مردمی در برابر تجاوز طالبان و تامین امنیت مناطق مرکزی، به ویژه شاهراه میدان وردک – بامیان بود. .