زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای امور صلح افغانستان، در دومین سفر کاری‌ش به افغانستان و برخی از کشورهای منطقه، یک بار دیگر با طالبان در دوحه قطر دیدار و گفت‌وگو نمود.
اگرچه از جزئیات گفت‌وگوهای زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان، خبری به بیرون درز نکرده اما گفته‌شده خلیل‌زاد از حکومت وحدت ملی خواسته یک هیأت با صلاحیت متشکل از رهبران احزاب سیاسی و دیگر منتفذین و بزرگان افغانستانی که مورد اعتماد مردم خود می‌باشند، را تشکیل دهد.
رئیس جمهور غنی، در این راستا در هفته‌‌های

هیأت یازده نفره معرفی شده از سوی حکومت برای مذاکره با طالبان، یک هیأت کاملا دولتی است که نمایندگان احزاب در آن وجود ندارد و اگر تغییر نکند، در مسیر گفت‌وگو با طالبان با مشکل روبرو خواهد شد.

گذشته در چندین دیدار جداگانه با چهره‌های سرشناس سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، بزرگان قومی و علماء دیدار و مشورت نمود.
اکنون، بر اساس لیستی که در اختیار برخی رسانه‌ها قرار گرفته، حکومت یک هیأت یازده نفره را برای مذاکره با طالبان تهیه کرده‌است که در آن 9 مقام حکومتی به شمول رئیس دفتر رئیس جمهور غنی، یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو شورای عالی صلح افغانستان به چشم می‌خورد.
بسیاری از کارشناسان و شخصیت‌های سیاسی برجسته کشور، حکومت را به عدم صداقت در تهیه این لیست، تداوم روحیه انحصارگرایی و اقدامات مخفی در زمینه پروسه صلح افغانستان با طالبان متهم می‌کند و به کارکرد مثبت این هیأت امیدی ندارند.
محمد اسماعیل خان، وزیر پیشین انرژی و آب و از اعضای ائتلاف بزرگ سیاسی،  غنی را به حکومتی‌سازی این هیأت متهم کرده و اعضای آن را فاقد صلاحیت لازم برای مذاکره با طالبان می‌داند.
اسماعیل خان می‌گوید: «حکومت باید اجازه دهد، چهره‌های مهم و تأثیرگذار کشور که مورد اعتماد مردم می‌باشند و صلاحیت مذاکره با طالبان را دارند، در این هیأت گنجانده شوند.»
محمد ناطقی، عضو حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و از اعضای ائتلاف بزرگ سیاسی، هم تأکید می‌کند این هیأت یازده نفره معرفی شده از سوی حکومت برای مذاکره با طالبان، یک هیأت کاملا دولتی است که نمایندگان احزاب در آن وجود ندارد و اگر تغییر نکند، در مسیر گفت‌وگو با طالبان با مشکل روبرو خواهد شد.
نور

موسی خان اکبرزاده، والی پیشین غزنی،‌ هم می‌گوید طالبان با این هیأت مذاکره نمی‌کند چون کاملا دولتی است.

رحمان اخلاقی، عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، نیز معتقد است اگر تنها حکومت و طالبان طرف‌های مذاکره باشند، پروسه صلح کشور نمی‌تواند به نتیجه برسد.
موسی خان اکبرزاده، والی پیشین غزنی،‌ هم می‌گوید طالبان با این هیأت مذاکره نمی‌کند چون کاملا دولتی است.
احمد سعیدی، کارشناس مسائل سیاسی، ترکیب این هیأت را مناسب نداسته و تأکید می‌کند این لیست روی کاغذ خواهد ماند و خلیل‌زاد کار خود را انجام می‌دهد.
این در حالی‌ست که گفته می‌شود خلیل‌زاد موظف است ظرف شش با به ثمر نشاندن گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان با طالبان، راهی سیاسی برای پایان جنگ هفده ساله امریکا در افغانستان پیدا کند.

به نظر بسیاری از کارشناسان امر، امریکا در پروسه صلح افغانستان، کاملا یک جانبه حرکت می‌کند، برای دیگر شرکای جنگ و صلح در افغانستان سهمی قائل نیست و با توافق با طالبان تنها می‌خواهد راهی آبرومندانه برای کنار کشیدن خود از جنگ افغانستان پیدا کند و در این میان منافع ملی افغان‌ها و ایجاد صلح دائمی مطرح نیست پیام آفتاب .

Advertisements