ممنوع الخروج شدن جنرال دوستم از افغانستان

معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان امروز صبح هنگامی که می خواست برای تداوی به ترکیه سفر کند در میدان هوایی کابل از سوی پولیس متوقف و اجازه سفر به او داده نشد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مرکزی، منابع نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم گفته اند، که صبح امروز جمعه (۲ قوس) به معاون اول ریاست جمهوری اجازه سفر به خارج از کشور داده نشده و پولیس با توقیف پاسپورت وی در میدان هوایی بین المللی کابل به جنرال دوستم اعلام کرده است، که وی ممنوع الخروج است و نمی‌تواند به خارج از کشور سفر کند.

منبع می‌افزاید، تلاش‌های معاون اول رئیس جمهور برای فهمیدن دلیل ممنوع الخروجی‌اش بدون کدام دلیل قانونی و یا فیصله محکمه ناکام مانده و وی از میدان هوایی به منزلش باز گشته است.

اين در حاليست، كه وضعيت صحي معاون نخست رئيس جمهور افغانستان وخيم گزارش شده است.

یادآوری می کنیم، که پیش از این نیز جنرال دوستم به نام تداوی چندین ماه در ترکیه زندگی اش را سپری کرد و پس از دستگیری قیصاری و تظاهرات طرفداران دوستم و قیصاری او دوباره به افغانستان برگشت

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

شورای عالی صلح افغانستان: در دور دوم نشست صلح مسکو شرکت نمی‌کنیم

یکی از مقامات شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که روسیه از حضور طالبان در نشست صلح مسکو به نفع روند صلح استفاده نکرده است بنابراین شورای عالی صلح نباید نماینده به دور دوم این نشست اعزام کند.

به گزارش اسپوتنیک، معاون شورای عالی صلح افغانستان نقش روسیه در این نشست را جانب دارانه توصیف کرد.
وی افزود: «متاسفانه روس‌ها برای نمایندگان طالبان فرصت‌ مناسب برای قدرت نمایی در رسانه‌ها را فراهم ساختند».
معاون شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت: برخورد عجولانه با روند صلح می‌تواند عواقب ناگواری را برای این کشور در پی داشته باشد.
وی افزود: بنابر این بهتر است شورای عالی صلح افغانستان از حضور در دور بعدی نشست صلح مسکو خودداری کند.
«البرت‌خوریف» معاون سفیر روسیه در کابل در واکنش به این موضوع تصریح کرد که مسکو حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان نمی‌کند بلکه تنها برای تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی با این گروه تماس دارد.
نشست صلح مسکو 18 آبان ماه سالجاری با حضور مقامات کشورهای منطقه و اعضای دفتر سیاسی طالبان در روسیه برگزار شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کِشتی صلح

دکتر خلیلزاد غریق امواج شده است

نرمش اولیه در موضع طالبان از بین رفته و تنش بین قدرت ها پروسه سازش را از نفس انداخته است. 

نشانه های شکست مذاکرات صلح بین طالب و امریکا از زبان ترمپ بیرون زد. دکترخلیلزاد پیش ازین تا سرحد تعلیق انتخابات ریاست جمهوری، تشکیل حکومت مؤقت به رهبری ستار سیرت – از بانیان بارز قرائت فقهی اسلام پیچیده در قصص– پیش رفته بود. وی حتی از حصول یک توافق در ظرف شش ماه آینده با گروه طالب یاد آور شده بود.

اکنون خلیلزاد در دیدار با حنیف اتمر مشاور قبلی شورای امنیت ملی از گفتار های قبلی خود یک قلم انکار کرده و گفته است که وی با هیچ جناح در مورد ایجاد حکومت مؤقت قبل از انتخابات بحث نکرده و از انتخابات در زمان معین آن حمایت می‌کند.

رئیس جمهور امریکا نیز نسبت به احتمال دستیابی به یک سازش ابراز تردید کرده است. یعنی، قامت مذاکرات وطراحی یک طرفه از سوی امریکا از چند جا درهم شکسته است. چه مرجعی ممکن است فرآیند مذاکرات یک طرفه امریکا با طالب را اخلال کرده باشد؟
صحنه گردان تئاتر صلح مستقیم با طالبان، چهار کشور کلیدی منطقه ( روسیه، پاکستان، ایران و چین) هستند؛ آن ها درساختن نظام سیاسی آینده افغانستان در قبال تصامیم امریکا و ناتو جبهه یی نیمه اعلام شده و نیمه سری آراسته و به گرفتن امتیازات گذرا حاضر به تعامل نیستند.
درسطح داخلی، احمد ولی مسعود از کاندیدان ریاست جمهوری نخستین کسی بود که با نحوۀ اقدامات خلیلزاد صریحاً به مخالفت برخاست. ولی مسعود که رهبری جریان وفاق ملی را نیز به عهده دارد، با انتقاد از مآموریت تک مسیرۀ خلیلزاد گفته است که «طرح آقای خلیلزاد در پشت در های بسته در خارج از کشور و با نشست های نمایشی نیم ساعته با جمعی از رهبران داخل کشور و موضع گیری های چندگانه، مردم ما را نگران ساخته، قطب بندی های داخلی را بیشتر خواهد ساخت و به رقابت های منطقه ای دامن خواهد زد و هیچگاهی به صلح پایدار نخواهد انجامید.

.

Advertisements