سازمان های استخبارات خارجی نهاد ها، احزاب، و مجمع های اسلامی خود را طی سالیان متمادی ایجاد نموده، اما با حضور غرب همه این نهاد ها و تشکیلات برهنه و علنی فعالیت می کنند.
حکومت پوشالی و پوپت،
 گویی بی خبر از همه چیز است.
گاه گاهی رسانه های مزدور، ناخودآگاه ، یا به دستور باداران برای عوامفریبی، رمز های را به افشا می گیرند.
گزارش زیر هم ازان جمله است.
به گزارش طلوع،،،

مراسم مذهبی در تالار اورانوس از سوی کی برگزار شده بود؟

مراسمی که بیش از پنج سال می‌شود که در چند تالار جاده چهل متره میدان هوایی در کابل برگزار می‌شود، سرانجام شام سه شنبه، آماج یک حمله انتحاری قرار گرفت.

جامعه الاحناف که اعضای برجسته آن عالمان مذهب حنفی استند سال‌هاست که در بخش‌های گوناگون کشور نهادهای دینی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی دارد.

وزارت حج و اوقاف می‌گوید که در این وزارت مدرسه‌ای به نام جامعه الاحناف ثبت نشده است.

در فهرست جمعیت‌های ثبت شده در وزارت عدلیه هم نامی از جامعه الاحناف دیده نمی‌شود اما به گفته وزارت معارف امسال مدرسه‌ای در کابل به همین نام در این وزارت ثبت شده است.

یافته‌های طلوع نیوز نشان می‌دهند که در مراسم بزرگداشت از میلاد پیامبر که هر سال از سوی جامعه الاحناف برگزار می‌شود تا دو هزار تن شرکت می‌کنند و هر بار برگزاری این مراسم تا ۵۰۰ هزار افغانی هزینه بر می‌دارد.

به گفته اتحادیه تالار داران، هر سال، در روز میلاد پیامبر، تا دوهزار تن در این مراسم شرکت می کنند و هزینه این مراسم که تا پنج صد هزار افغانی می رسد، از سوی جامعه الاحناف پرداخته می‌شود.

مولا محمد پیمان، رییس اتحادیه تالار داران، گفت: «همیشه پول شان را به وقت می‌دادند و در دادن پول، مشکلی نداشتند.»

مولوی سمیع الله ریحان یک عالم دین که هر سال در مراسم بزرگداشت از میلاد پیامبر شرکت می‌کند، بر پیشینه درازمدت فعالیت‌های جامعه الاحناف در افغانستان و عضویت صدها عالم دین در این جمعیت تأکید کرد.

او نیز در مراسم سه شنبه شب دعوت شده بود؛ اما می‌گوید که روی ملحوظاتی از نیمه راه برگشت و پسان‌تر خبر حمله بر این مراسم را شنید.

آقای ریحان گفت: «جمعیت آنان، از خیلی ها پیش فعال بوده است و بیشتر کسانی که در این جمعیت حضور دارند، عالمان اهل تصوف استند.»

در همین حال، در صفحه فیسبوک جامعه الاحناف دیده می‌شود که فعالیت‌های این جمعیت در بخش‌های گوناگون جریان داشته اند.

در این صفحه از مفتی محمد نعمان فضلی همچون موسس جامعه الاحناف یاد شده است – کسی که در یکی از سخنرانی‌های پخش شده‌اش در این صفحه از عملکردهای حکومت کنونی انتقاد می‌کند و از حاکمیت ۶۰ درصدی طالبان بر افغانستان سخن می‌گوید.

مفتی محمد نعمان فضلی، موسس جماعت الاحناف، در یک سخنرانی نشر شده در رسانه‌های اجتماعی می‌گوید: «شصت درصد از خاک افغانستان، زیر پرچم امارت اسلامی زنده گی می کنند. در آن بخش ها، زنده گی مردم محفوظ است.»

حمله بر مراسم بزرگداشت از میلاد پیامبر در اوضاعی انجام می‌شود که در ماه‌های اخیر بر نقش عالمان دین در گفتگو با طالبان بسیار تأکید شده است.

ظاهری، معاون سخنگوی شورای عالی صلح، گفت: «عالمان دین هرگونه مخالفت با حکومت افغانستان را حرام اعلام کردند و اعلام کردند که حکومت افغانستان، اسلامی است.»

کوشیدیم تا در این گزارش، دیدگاه رسمی‌ای را از اعضای بلندپایه جامعه الاحناف نیز داشته باشیم؛ اما آنان به علت آنچه که مشغول بودن در برگزاری مراسم به خاک سپاری همکاران شان و رسیده‌گی به مجروحان گفتند، از گفتگو خودداری کردند و حتا حاضر نشدند که به پرسش‌های تیلفونی خبرنگار طلوع‌نیوز پاسخ بگویند.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

وزارت امور داخله از گردهمایی سه شنبه شب عالمان دین آگاه نبود

سخنگوی این وزارت می‌گوید در برابر مراسم عالمان دین در کابل پیش از برگزاری آن تهدیدی ثبت نشده است

یک روز پس از یک انفجار مرگبار در داخل یک تالار محفلی که در آن نزدیک به دوهزار تن گرد آمده بودند، وزارت امور داخله می‌گوید که پولیس از این گردهمایی آگاه نبود زیرا به گفتۀ این وزارت، برگزارکننده‌گان از این گردهمایی به پولیس اطلاع نداده بودند. 

سخنگوی این وزارت می‌افزاید که بررسی‌ها در باره حمله بر این گردهمایی آغاز شده اند اما تهدید در برابر این مراسم پیش از برگزاری آن ثبت نشده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله، گفت: «معلومات را که من از پولیس کابل دریافت کردم هیچ گونه اسناد رسمی و معلوماتی که نشان بدهد که پولیس رسماً در جریان قرار گرفته وجود ندارد.»

در همین حال مسوول تالا اورانس می‌گوید که مسوولیت تأمین امنیت این مراسم را برگزارکننده‌گان، نگهبانان این تالار و نیز چهار کارمند بخش امنیتی حوزه پانزدهم بر عهده داشتند.

محمد سلام برکی، مسوول تالار اورانس، گفت: «زمانی که ما موضوع را با مفتی صاحب شریک ساختیم که آیا شما مسوولان امنیتی را در جریان گذاشته اید؟ گفتند که بله ما مسوولان امنیتی را در جریان مانده ایم.»

مولوی سید صلاح الدین هاشمی، عالم دین، گفت: «خلاف دین است، خلاف اسلام است، خلاف قرآن است واین گونه مردم در جامعه اسلام جای ندارند وجایگاه این گونه جنایت کاران و خایین ها ابدالابد دوزخ است.»

سازمان ملل متحد، عفو بین الملل، نخست وزیر پاکستان و نماینده غیرنظامی ناتو در کابل این حمله را نکوهش کرده اند.

اسکات میلر، فرمانده کل نیروهای امریکایی در افغانستان، گفت: «حمله دیشب در کابل غیر قابل تحمل است، این عمل کسانی نیست که صلح میخواهند هنوز هم انتظار این را می کشیم تا ببینیم چی کسانی مسوولیت آن را می‌پذیرند.»

با این همه تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را نپذیرفته است.

طالبان نیز این حمله را نمی‌پذیرند و آن را نکوهش کرده اند.

حکومت در واکنش به این حمله روز چهارشنبه را ماتم ملی اعلام کرد وازهمین رو پرچم های کشور در درون و بیرون از کشور به حالت نیمه برافراشته درآمدند.

بر بنیاد آخرین آماری که وزارت صحت به دست می‌دهد، در این حمله ۵۵ تن جان باختند و ۹۴ تن زخمی شده اند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

جای پای وهابیت در حمله به مراسم میلادالنبی در کابل

پیش از این، دارالعلوم هرات نیز گرامی‌داشت از میلاد پیامبر را حرام دانسته بود. گفته می‌شود مراکزی از این دست در کشور فراوان است و اما دولت هیچ‌گونه طرحی برای نظارت و یا هم جلوگیری از فعالیت‌های تندروانه آنها ندارد.

حمله شام گذشته بر مراسم تجلیل از میلاد رسول مکرم اسلام ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت. جهانیان یک‌بار دیگر شوکه شدند و یک‌بار دیگر نیز کابل در خون نشست. براساس آخرین آمار وزارت صحت عامه در این رویداد ۵۰ تن کشته و بیش از ۷۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. شاهدان عینی و برخی رسانه‌های غیرحکومتی اما آمار تلفات را بیش‌تر از این اعلام کرده‌اند.
حمله امروز به مراسم “میلادالنبی” نگرانی‌هایی را در اذهان عامه ایجاد کرده و شک و تردیدهای زیادی را نیز به بار آورده است.
این حمله در نوع خود بی‌سابقه است و با پیچیده‌گی‌های زیادی همراه است و ممکن در عقب آن طرح یک توطیه بزرگ در کار باشد؛ چه این‌که گرامی‌داشت از روز “میلاد النبی” مورد اتفاق همه مسلمانان است، شیعه و سنی در آن حضور می‌یابند و پیش ازین همه‌ساله در سرتاسر کشور بدون هیچ‌گونه خونریزی از آن تجلیل می‌شد. باید توجه کرد که حمله خونین شام گذشته کابل در تالار عروسی اورانوس در چگونه شرایطی رخ داده است: این حمله درست زمانی شکل گرفته که همزمان مذاکرات صلح نیز جریان دارد و ایالات متحده امریکا طرح صلح با طالبان را روی میز گذاشته و تلاش دارد این‌بار از درِ صلح با طالبان وارد شود. با این وصف، حمله خونین روز گذشته شاید تلاشی برای برهم‌زدن این دور مذاکرات باشد و شاید استخبارات پاکستان طراح آن باشد.
از طرف دیگر، نقش گروه وهابیت نیز یکی از احتمالات این رویداد است. گفته می‌شود که وهابیون با راه‌اندازی چنین حملات، علمای سنی و شیعه را هدف قرار می‌دهند و در پی تضعیف آموزه‌های اسلامی و وارد کردن اندیشه‌های خرافی وهابیت هستند. در این دور، دولت افغانستان اما نباید اغفال شود و هم نباید در مقابل طرح‌های خطرناک سلفی‌ها و گروه تندرو وهابیت -که از کشتن شیعه و سنی ابا نمی‌ورزد- خاموشی اختیار کند. امروزه کشور شاهی عربستان با تزریق پول و امکانات فراوان به شماری از گروه‌های تروریستی تلاش دارد با استفاده از افکار انحرافی، زمینه نفوذ خویش را در افغانستان و منطقه گسترش دهد. تفکر سلفی و وهابی امروزه در گوشه و کنار کشور مشتریان اندکی دارد و برخی مراکز دینی خاستگاه اصلی آن است. فراموش نکنیم که پیش از این، دارالعلوم هرات نیز گرامی‌داشت از میلاد پیامبر را حرام دانسته بود. گفته می‌شود مراکزی از این دست در کشور فراوان است و اما دولت هیچ‌گونه طرحی برای نظارت و یا هم جلوگیری از فعالیت‌های تندروانه آنها ندارد.
بسیاری از مردم نیز از کم‌توجهی دولت در قسمت نظارت از فعالیت‌های مراکز دینی تندرو، انتقاد دارند. آن‌ها بر این باورند که دولت به گونه عمدی به فعالیت‌های تندروانه گروه‌های سلفی چراغ سبز نشان می‌دهند. با این‌که بارها عناصر تروریستی_وهابی در نقاط مختلف کشور شناسایی شده‌اند اما دولت در جهت سرکوب و مجازات آن‌ها کوتاهی کرده است.
از جانب دیگر، احتمال می‌رود که حمله خونین دیروز، نوع تلاش سیاسی نیز باشد که گروه‌های ضد دولت در همکاری با مافیای داخلی و بیرونی، از یک‌سو کارنامه تیم موجود را زیر سوال ببرد و از سوی دیگر، راه را برای رسیدن به اهداف خود شان هموار کنند.
با این‌همه، حمله‌ی دیروز اما یک پیام واضح دارد و آن اینکه دشمن برای نابودی تمام مردم افغانستان کمر بسته است. آن‌ها به هر بهای ممکن به جنگ با مردم و حکومت آمده‌اند؛ سخن اینست که باید مردم اول ماهیت چنین دشمنانی را دقیق بشناسند و سپس برای نابودی آن از صحنه سیاسی و اجتماعی مشت واحد شوند