در یک حملۀ انتحاری در کابل ۶ تن
افغانستان نوشته شده توسط طلوع نیوز امروز – ۲:۲۱ پس‌از چاشت – ویرایش شده در تاریخ: امروز – ۳:۵۳ پس‌از چاشت
در یک حملۀ انتحاری در کابل ۶ تن کشته شدند

نحیب دانش، سخن‌گوی وزارت داخله به طلوع‌نیوز می‌گوید مهاجم پس از آن خودش را انفجار داد که از سوی پولیس شناسایی شد

وزارت امور داخله تأیید می‌کند که یک حملۀ انتحاری در یک ایست بازرسی پولیس در برابر لیسۀ استقلال در نزدیکی محل تجمع معترضان در کابل، رخ داده است.

نحیب دانش، سخن‌گوی وزارت داخله به طلوع‌نیوز می‌گوید مهاجم پس از آن خودش را انفجار داد که از سوی پولیس شناسایی شد.

به گفتۀ او، شش تن در این رویداد کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. قربانیان این رویداد نظامیان و غیرنظامیان استند.

این ایست بازرسی، به گونۀ موقتی برای تأمین امنیت معترضان در این مکان ایجاد شده بود. اعتراض‌ها در کابل در پیوند به ناامنی‌های اخیر در ولسوالی‌های مالستان، جاغوری و ارزگان خاص شب گذشته آغاز شدند و تاکنون ادامه دارند.

صدهاتن از معترضان در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری – چندصد متر دورتر از محل انفجار – تجمع کرده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تظاهرکنندگان شهر کابل را به لرزه درآوردند

تظاهرات مردم کابل در اعتراض به کشتار باشندگان مالستان و جاغوری همچنان ادامه دارد

صدها تن از شهروندان غرب کابل، حوالی ساعت ده شب‌گذشته در پیوند به بی‌توجهی حکومت به‌ویژه نهادهای امنیتی در مقابل تهاجم گروه طالبان بر ولسوالی‌های غزنی و ارزگان؛ در یک حرکت خودجوش مردمی دست به اعتراض زدند.
به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا،

با آنکه هوا سرد و بارانی بود اما معترضین در ابتداء در چوک روشنایی -دهمزنگ- تجمع کرده و بعد از دقایقی با سردادن شعارهای “حکومت، حکومت؛ امنیت، امنیت” و “مالستان، جاغوری؛ ارزگان، ارزگان” به‌سوی ارگ ریاست جمهوری -چهارراه فواره آب- حرکت کردند.

به گفته‌ی شاهدان عینی؛ هر لحظه بر تعداد معترضین در چهارراه فواره آب افزوده می‌شد؛ اما پولیس کابل ساعت 2 شب با بستن راه‌های منتهی به این چهار راه مانع پیوستن سایر معترضین به جمع اصلی شد. معترضین در چهارراه فواره آب اما شب بارانی و سرد را در این چهارراه به صبح رسانیدند.

در ساعات ابتدایی، جنرال مراد علی مراد؛ فرمانده گارنیزیون با حضور در چهارراه فواره آب معترضین را به آرامش و مذاکره دعوت کرد؛ اما معترضین به خواسته‌های آقای مراد جواب رد دادند.

صبح امروز جمعی دیگری از معترضین که می‌خواستند به چهارراه فواره آب بروند از رفتار پولیس ناراض بوده و به خبرنگار آوا یادآور شدند که پولیس ضمن اینکه مانع پیوستن سایر معترضین به جمع اصلی می‌شود؛ با آنان رفتار غیر انسانی نیز دارد.

درهمین حال دانشجویان به ویژه دانش‌جویان مقیم لیلیه‌ها صبح زود امروز دروازه‌های دانشگاه‌های چهارگانه کابل را بسته و با انتشار اعلامیه‌ی از مردم خواسته است تا مانع پولیس برای بازکردن دروازه های این دانشگاه‌ها شوند.

گفتنی است که سه سال قبل در بیستم عقرب، ده‌ها هزار تن از شهروندان کابل در همین چهارراه به دلیل سربریده شدن 7 تن از گروگانان از سوی داعش”>داعش دست به اعتراض گسترده زده بودند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

دیپلمات ارشد افغانستان در آلمان، درخواست پناهندگی کرد


یک دیپلمات ارشد افغانستان که پیشتر در نمایندگی‌های سیاسی وابسته به سفارت افغانستان در برلین کار می‌کرد، از ألمان، درخواست پناهندگی کرده است.

به گزارش آوا، این دیپلمات تا پایان ماه گذشته‌ میلادی در یکی از نمایندگی‌های سفارت افغانستان در آلمان کار می‌کرد؛ اما پس از پایان ماموریت‌اش به کشور بازنگشت.

بنا بر گزارش رسانه‌های آلمانی، این دیپلمات هم‌اکنون منتظر فرارسیدن زمان مصاحبه با مقام‌های اداره‌ مهاجرت آلمان است. این فرد که هویتش مشخص نشده به رسانه‌های آلمانی گفته که به‌دلیل وضعیت نامناسب امنیتی، حاضر نیست به افغانستان برگردد.

این رویداد در حالی در رسانه‌های آلمان بازتاب یافته که بازگرداندن پناهجویان پذیرفته‌نشده‌ به افغانستان، بحث‌های زیادی را در آلمان به راه‌انداخته است.

وزیر داخله‌ آلمان به این باور است که پناه‌جویان افغان را خطری تهدید نمی‌کند و آنان باید به کشورشان برگردند.

بنا به آمار وزارت داخله‌ آلمان از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۲۲۸ پناهجوی افغان به کشور شان بازگردانده شده‌اند.