نتایج اولیه انتخابات میان دوره‌ای آمریکا نشان می‌دهد که دموکرات‌ها اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را در اختیار گرفتند. این در حالی است جمهوریخواهان موفق به حفظ اکثریت خود در مجلس سنا شده‌اند.

شماری از نامزدهای حزب دموکرات در ایالت های ویرجینیا، مین، پنسیلوانیا، تگزاس، مینسوتا موفق شده اند نمایندگان کنونی جمهوریخواه در مجلس نمایندگان را شکست دهند. دموکراتها تاکنون ۲۲۲ کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کرده اند. این در حالی است که جمهوریخواهان ۱۹۹ کرسی به دست آورده اند.
در مقابل جمهوریخواهان تاکنون با پیروزی در انتخابات مجلس سنا در ایالت های تنسی، تگزاس، میسوری، ایندیانا و داکاتوی شمالی موفق به حفظ اکثریت خود در مجلس سنا شدند. جمهوریخواهان در مجلس سنا دستکم ۵۱ کرسی در برابر ۴۵ کرسی دموکراتها خواهند داشت. هنوز تکلیف چهار کرسی مشخص نشده است.
نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان به احتمال زیاد با پیروزی اکثریت نامزدهای این حزب در انتخابات مجلس نمایندگان بار دیگر پس از هشت سال به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب خواهد شد. نانسی پلوسی پیش از این از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ رئیس مجلس نمایندگان بود.
او اولین زنی است که در تاریخ ایالات متحده به ریاست مجلس نمایندگان رسیده است.
او سه شنبه شب در سخنرانی خود پس از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نمایندگان گفت: «فردا روز جدیدی در تاریخ آمریکا خواهد بود.» رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان اولویت مجلس نمایندگان آینده را کنترل قدرت دولت دونالد ترامپ دانست.
وی همچنین بر اهمیت دفاع از قانون بیمه درمانی که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به تصویب رسیده است تاکید کرد. دونالد ترامپ پیش از این تلاش کرده بود این قانون را لغو کند.

انتخابات میان دوره‌ای امسال برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و قدرت سیاسی او در دو سال باقی مانده مانده از دوران ریاست جمهوری‌اش اهمیت زیادی دارد. رئیس جمهوری ایالات متحده در اولین واکنش به نتایج انتخابات میان دوره ای در صفحه توئیتر خود از «موفقیتی فوق العاده» سخن گفت.
با این حال دونالد ترامپ در تماسی تلفنی با نانسی پلوسی پیروزی دموکراتها در انتخابات مجلس نمایندگان را به وی تبریگ گفت.
رای دهندگان آمریکایی روز سه شنبه برای انتخاب ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، یک سوم اعضای مجلس سنا و شماری از فرمانداران ایالت‌های مختلف به پای صندوق های رای رفتند.

پیروزی تد کروز
تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس موفق شد نامزد حزب دموکرات را شکست دهد. تد کروز در سال ۲۰۱۶ رقیب دونالد ترامپ برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری بود.

ابقای برنی سندرز در مجلس سنا
برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت و رقیب هیلاری کلینتون در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ موفق شد برای یک دوره شش ساله دیگر به عضویت در مجلس سنا انتخاب شود.

شکست کریس کوباچ، نامزد مورد حمایت ترامپ در انتخابات فرمانداری کانزاس
کریس کوباچ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات فرمانداری ایالت کانزاس از لورا کلی، نامزد حزب دموکرات شکست خورد. کریس کویاچ در انتخابات مقدماتی ایالت کانزاس برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه با حمایت دونالد ترامپ موفق به پیروزی شده بود.
او در حالی در انتخابات فرمانداری کانزاس شکست خورد که این ایالت از جمله ایالت‌هایی است که دونالد ترامپ دو سال پیش به راحتی در آن به پیروزی دست یافته بود.

انتخاب اولین فرماندار همجنسگرا در تاریخ آمریکا
جرد پولیس، نامزد حزب دموکرات در انتخابات فرمانداری ایالت کلورادو به پیروزی رسید. او اولین فرد همجنسگرایی است که در تاریخ آمریکا در یک انتخابات فرمانداری به پیروزی دست می یابد. او موفق شد والکر استاپلتون، نامزد حزب جمهوریخواه را شکست دهد.

میت رامنی به مجلس سنا می رود
میت رامنی، نامزد ناکام حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ موفق شد از ایالت یوتا به مجلس سنا راه یابد. میت رامنی از باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده بود. او در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از دونالد ترامپ انتقاد کرده بود.

انتخاب دو زن مسلمان به عنوان عضو کنگره
رشیده طالب و الهان عمر، دو نامزد مسلمان حزب دموکرات موفق شدند از ایالت‌های میشیگان و مینسوتا به مجلس نمایندگان راه یایند. آنها اولین زنان مسلمانی هستند که در تاریخ آمریکا به عضویت در کنگره این کشور انتخاب شده‌اند.
الهان عمر، نامزد سومالیایی تبار حزب دموکرات موفق شد از ایالت مینسوتا به مجلس نمایندگان راه یابد. رشیده طالب، نامزد فلسطینی تبار حزب دموکرات نیز از ایالت میشیگان به مجلس نمایندگان راه یافت.

شکست سه سناتور دموکرات
سه سناتور دموکرات در انتخابات میان دوره ای در ایالت‌هایی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ در آنها به پیروزی دست یافته بود شکست خوردند. کلر مک کسکیل، سناتور ایالت میسوری از جاش هالی، نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ شکست خورد.
جو دانلی، سناتور ایالت ایندیانا نیز از مایک براون، نامزد حزب جمهوریخواه در این ایالت شکست خورد. هیدی هیتکمپ، سناتور ایالت داکاتوی شمالی نیز نتوانست کرسی خود را حفظ کند.
هیدی هیتکمپ از کوین کریمر، رقیب جمهوریخواه خود شکست خورد.

انتخاب جوان ۲۹ ساله به عنوان عضو کنگره
الکساندریا اوکازیو کورتز، نامزد ۲۹ ساله حزب دموکرات موفق شد به مجلس نمایندگان راه یابد. او جوانترین عضو کنگره آینده ایالات متحده خواهد بود. الکساندریا اوکازیو کورتز موفق شد آنتونی پپاس، رقیب جمهوریخواه خود را شکست دهد و از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت نیویورک به مجلس نمایندگان راه یابد.

پیروزی الیزابت وارن، نامزد احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰
الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست همان طور که پیش بینی می شد توانست بار دیگر به از این ایالت به سنای آمریکا راه پیدا کند. از الیزابت وارن به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نام برده می شود.
این سناتور دموکرات در سخنرانی سه شنبه شب خود بر نقش زنان در «مقاومت در برابر ترامپ» تاکید کرد.

دو زن از بومیان آمریکا برای اولین بار به عنوان عضو کنگره انتخاب شدند
شاریس دیویدز و دب هالاند، دو زن از تبار بومیان آمریکا هستند که در انتخابات میان دوره ای به عنوان عضو مجلس نمایندگان انتخاب شدند. شاریس دیویدز از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت کانزاس و دب هالاند از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت نیومکزیکو به مجلس نمایندگان راه یافتند. این برای اولین بار است که زنی از تبار بومیان آمریکا به کنگره راه می یابد.

برادر مایک پنس به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شد
گرگ پنس، برادر معاون رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات میان دوره ای به عنوان عضو مجلس نمایندگان انتخاب شد. برادر بزرگتر مایک پنس از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت ایندیانا به کنگره ایالات متحده راه یافت. مایک پنس پیروزی برادرش را به وی تبریک گفت

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

برای نخستین بار.. دو زن مسلمان به گنگره آمریکا راه یافتند

به نظر می‌رسد انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا که در آن همه اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا انتخاب می‌شوند، شاهد شگفتی‌هایی از جمله برای زنان باشد و شاید نتایجی به سود مهاجران نیز به ارمغان آورد.

در حالی که نتایج اولیه حکایت از حفظ اکثریت مجلس سنا توسط جمهوری‌خواهان دارد، رسانه‌های آمریکایی صبح چهارشنبه 7 نوامبر گزارش داده‌اند که دمکرات‌ها به سمت به دست آوردن اکثریت مجلس نمایندگان پیش می‌روند.

اما به نظر می‌رسد دو نام تا مدتی خبرسازد باشند؛ یکی رشیده طلیب نامزد مسلمان فلسطینی الاصل حزب دمکرات است و دیگری الهان عمر، نامزد مسلمان حزب دمکرات و سومالی الاصل.

در حالی که گفتمان مهاجر ستیز تا حدودی در آمریکا بالا گرفته، الهان عمر که پناهجویی سومالیایی است، کرسی مجلس نمایندگان را از منطقه‌ای با اکثریت دمکرات در ایالت مینیسوتا به دست آورد و بدین ترتیب جانشین کیث الیسون می‌شود. او نیز نخستین مسلمانی بود که به کنگره آمریکا راه یافت

رشیده طلیب از فعالان بخش اجتماعی که متولد دیترویت از والدینی فلسطینی است نیز بدون این‌که رقیبی از جمهوری‌خواهان داشته باشد، موفق به پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان از منطقه خود شد.

بامداد چهارشنبه الهان عمر در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، از تمام کسانی که او را در مینیسوتا رای دادند، تشکر کرد.
او پیش از آن به رشیده طلیب که در ایالت میشیگان به پیروزی رسیده بود، تبریک گفته بود

الهان عمر 36 ساله نخستین عضو مجلس نمایندگان با اصالتی سومالی و اولین محجبه در کنگره آمریکا خواهد بود.

او دو سال پیش نخستین آمریکایی سومالی تبار بود که در انتخابا مجلس ایالت پیروز شد. این پیروزی هم‌زمان با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود که در کمپین انتخاباتی‌اش خواستار منع ورود همه مسلمانان به ایالات متحده شده بود.

اما طلیب در ده‌ها برنامه تلویزیونی و مجله حضور یافته بود. رسانه‌های آمریکای هم را زنی «نترس» و «پیشرو» توصیف کرده‌اند.

او که پدرش در کارخانه ماشین سازی فورد کار می‌کرد، گذشته‌ای از عبور از موانع دارد. او در سال 2008 نخستین مسلمانی بود که در مجلس قانون‌گذاری میشیگان انتخاب شد.

.

.

.