8صبح، کابل: مسوولان شورای عالی صلح می‌گویند که یک هیئت از آدرس این شورا جهت شرکت در نشست صلح مسکو فردا به روسیه می‌ورد.

 احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، به روز چهارشنبه، ۱۵ عقرب، در یک نشست خبری در کابل  گفت:« شورای عالی صلح به نماینده‌گی از مردم و دولت افغانستان، هیئت چهارنفری به ریاست حاجی دین‌محمد، معاون این شورا، را برای اشتراک در نشست مسکو، تعیین کرده است و این هیئت قرار است فردا به مسکو سفر کند.»

به گفته سخنگوی شورای عالی صلح، «اجندای مشخص نشست مسکو برای صلح افغانستان، بحث آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان است، تا هرچه زودتر برگزار گردد.»

نشست مسکو برای صلح افغانستان قرار است به روز جمعه، نهم ماه نوامبر، با اشتراک ۱۲ کشور به شمول هیئت شورای عالی صلح افغانستان، برگزار شود. این نشست قرار بود در چهارم ماه سپتامبر برگزار شود، اما  به خواست حکومت افغانستان تا نهم نوامبر، به تعویق انداخته شد.

با این حال وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از سوی دولت کسی در این نشست شرکت نمی‌کند ولی اعضای شورای عالی صلح به عنوان یک نهاد مستقل، تصمیم گرفته‌اند که در این نشست حاضر باشد.

 سخنگوی شورای عالی صلح با تأکید بر آنکه رهبری و حاکمیت روند صلح در دست افغانستان است گفت هیچ کشور، نهاد و شخصی به استثنای افغانستان، نمی‌توانند در رابطه به صلح تصمیم بگیرند.

این درحالی‌ست که پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته بود که هیئتی از دفتر طالبان در قطر هم در این نشست شرکت خواهد کرد. اگر نمایندگان طالبان در این نشست شرکت کنند، نخستین‌بار خواهد بود که طالبان در روند گفت‌وگوهای مسکو شرکت می‌کند.

Advertisements