ماجرای حساب های بانکی جعلی این روزها به خبر داغ پاکستان تبدیل شده و دردسر پول های کثیف در این کشور، دامنگیر افراد بی بضاعت نیز شده است.

«محمد رشید» راننده ریکشا ( خودروی سه چرخ برای حمل مسافر) سالهای دراز در کراچی با درآمد روزانه 300 روپیه (دو دلار ) روزگار می گذراند، وی زمانی که فهمید در حساب بانکی اش، سه میلیارد روپیه پول واریز شده دچار حیرت شد.
وی بلافاصله از سوی ماموران اداره اطلاعات فدرال بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت اما سپس آزاد شد.
محمد رشید می گوید:وقتی کارمند بانک به من اطلاع داد که مبلغ هنگفتی به حسابم واریز شده است از فرط هیجان به خود لرزیدم و همسرم نیز پس از اینکه ماموران مرا بازداشت کردند به دلیل استرس بیمار شد.
تمرکز رسانه‌ها بر سخنان محمد رشید پس از آن افزایش یافت که اخیرا نیز، موجودی مالی یک فالوده‌فروش دوره‌گرد در شهر کراچی به‌صورت ناگهانی از مرز دو میلیارد و 250 میلیون روپیه گذشت و نکته جالب اینکه او نیز از وجود چنین رقم هنگفتی در حساب خود بی‌خبر بود.
وی در بازجویی‌ها اعلام کرد در یک خانه اجاره‌ای بسیار کوچک زندگی می‌کند و از طریق فروش فالوده روزگار می‌گذراند.
پیش‌ از او یک راننده تاکسی نیز ناگهان متوجه وجود بیش از 50 میلیون روپیه در حساب خود شد که نمی‌دانست از کجا آمده است.
پیش از این نیزافراد ناشناس پول های هنگفتی به حساب بیش از 10 کارگر فقیر پاکستانی واریز کرده بودند که البته همه این افراد از سوی بازرسان پلیس مورد بازجویی قرار گرفتند.
انتقال پول کلان به حساب های خالی کارگران پاکستان، طی یکماه گذشته به خبر داغ روزنامه های پاکستانی تبدیل شده است.
این حادثه زمانی اتفاق می افتد که دولت جدید پاکستان به رهبری عمران خان سیاست سختی در قبال پول های کثیف و غیر قانونی و اقدامات برخی افراد برای پولشویی اتخاذ کرده است.
به گفته دولت پاکستان سیاستمداران فاسد در این کشور در حال انتقال میلیاردها روپیه به خارج از کشور هستند و بیشتر این منابع پولی از راه پولشویی و غیر قانونی حاصل شده است.
دولت پاکستان با بیان اینکه پول های کثیف متعلق به مردم پاکستان است عزم خود را برای بازگرداندن همه این پول ها به کشور اعلام کرده است.
«محمد قادر»فروشنده دوره گرد پاکستانی نیز از دیگر قربانیان پولشویی است که میلیاردها روپیه به حسابش واریز شده بود.
وی می گوید:تنها یکبار به بانک رفتم و آن زمانی بود که مجبور شدم حساب بانکی افتتاح کنم اما از آن زمان به بعد هیچ گاه به بانک نرفتم.
وی می گوید: از اینکه در حسابش، میلیاردها روپیه پول است احساس ناامنی کرده و فکر می کند که هر لحظه تبهکاران وی را می ربایند.
«سرور زهرا» که 56 سال دارد نیز زمانی که مسئول بانک از وی خواست که مبلغ هنگفتی برای انتقال 15 میلیارد روپیه از حسابش به خارج از کشور بپردازد، به دلیل تپش قلب روانه بیمارستان شد.
وی به پلیس گفت:افراد ناشناس با استفاده از حساب بانکی وی مبالغ هنگفتی پول جابجا کرده اند.
بر اساس گزارش تحقیقاتی دیوان عالی پاکستان، بیش از 400 میلیون دلار از طریق هزاران حساب بانکی جعلی یا حساب افراد فقیر به خارج از کشور منتقل شده است.
بنابر این گزارش افرادی که در پولشویی دست دارند با شناسایی افراد فقیر، پول های کثیف را از پاکستان به خارج از کشور انتقال می دهند.
درحال حاضر اداره اطلاعات فدرال پاکستان با تشکیل یک تیم ویژه برای شناسایی هویت پولشویان تلاش می کند .
تشدید روند انتقال پول های کثیف از پاکستان به خاک از این کشور زمانی روی می دهد که دولت پاکستان سعی می کند اسم این کشور را از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی ضد تامین مالی تروریسم و پولشویی خارج کند.
گروه ویژه بین المللی اقدام مالی به دلیل ادامه روند انتقال غیر قانونی منابع عظیم پولی به خارج از این کشور اسم این کشور را در لیست خاکستری قرار داده است .
این گروه بین المللی ضد پولشویی همچنین اعلام کرده است که گروه های تروریستی با استفاده از سیستم مالی پاکستان پول جابجا می کنند.

ایرنا

Advertisements