سفر 12 روزه رئیس جمهور
جدید کوبا به 5 کشور متحد کوبا

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

پرزیدنت میگل دیاز- کانل، رئیس جمهور کوبا، روز جمعه سفر دوازده روزه خود را به کشورهای همپیمان با دیدار از ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آغاز خواهدکرد. او در این سفر از جمهوری دموکراتیک خلق کره، جمهوری های خلق چین، ویتنام و لائوس دیدن خواهد کرد.
انگونه که کرملین اعلام کرده این سفر برای تعمیق همکاریهای راهبردی و موضعگیری مشترک دو کشور در عرصه بین المللی و منطقه ای در امریکای لاتین است. روسیه با حضور نیرومند خود در نمایشگاه بازرگانی هاوانا که تا روز جمعه ادامه دارد، توجه ویژه خود را به این همکاری نشان داد.
همزمان با برگزاری نمایشگاه، در هفته جاری، شانزدهمین دیدار کمسیون دو جانبه دو دولت نیز برپا شد. در این کمسیون مراحل پیشرفت پروژه های مشترک در عرصه های اقتصادی و علمی مورد ارزیابی قرار گرفت.
بنا به گزارش ACN، آژانس خبری کوبا، دیدار دور روزه اعضای کمسیون مشترک به سرپرستی ریکاردو کابریساس، وزیر اقتصاد و معاون رئیس جمهور کوبا و همچنین یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه برگزار شد.
بنا به گزارش روزنامه روسی کومرسانت مسکو موافقت کرده که برای تامین نیاز های کوبا به تجهیزات نظامی ، اعتباری به مبلغ 50 میلیون دلار در اختیار آن کشور بگذارد.
کومر سانت به نقل از منبعی که نام نبرده ، گزارش داده که قرار است یک سلسله توافق های دیگر نیز با وزارت دارائی روسیه به امضاء برسد، که منابع مالی آن متفاوت هستند.
البته دفتر بوریسوف این خبر روزنامه کومرسانت را رسما تایید کرده که قرار است در هاوانا برای سرمایه گذاری در 60 پروژه در زمینه های تامین انرژی، ترابری، صنایع، رسانه ای، بهداشت و کشاورزی توافقنامه هائی به امضاء برسد.
میگل دیاز کانل از مسکو به پیونگ یانگ خواهد رفت، در آنجا با کیم یونگ اون، رهبر کره شمالی و مقامات برجسته حزب کار کره دیدار خواهد کرد.
خزوس سوتولونگو ، سفیر کوبا در کره شمالی به خبرگزاری پرسنا لاتینا گفت موضوع گفتگو ها عبارت خواهند بود از گسترش همکاری های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور. در مرحله بعدی سفر رئیس جمهور کوبا حضور در پکن و دیدار با شی جینگ پینگ نیز در باره همین موضوعات گفتگو خواهد شد.
آژانس خبری Xinhua روز پنجشنبه هفته گذشته از قول وانگ یی وزیر خارجه چین گزارش داد که » چین در آینده نیز کماکان از کوبا حمایت خواهد کرد. چین علاقمند است در همه سطوح همکاری خود را با کوبا گسترش دهد.
وزیر خارجه چین در پایان سفر پنج روزه و تدارکاتی ریکاردو کابریساس، معاون رئیس جمهور کوبا ، به وی اظهار داشت که پرزیدنت شی جینگ پی خواستار همکاری دراز مدت با کوباست.
احتمال دارد که منظور او همکاری در باره پروژه » کمربند و جاده» باشد که به جاده ابریشم شهرت دارد. » گرانما» ارگان مرکزی حزب کمونیست کوبا روز شنبه گذشته مقاله ای مفصل در باره امکاناتی که این پروژه عظیم برای امریکای لاتین و کوبا نیز می تواند در بر داشته باشد، منتشر ساخت. شرکت چین در گسترش بندر سانتیاگو دِ کوبا و تبدیل آن به دومین بندر بزرگ برای پیاده کردن کانتی نر ها می تواند آغازی باشد برای دیگر برنامه های زیرساختاری در کوبا.
موضوع گفتگوی دیاز کانل در ویتنام و لائوس نیز بیش از فشردن دست و تبادل سخنان دلنشین خواهد بود.
در 20 سال گذشته رشد صادرات ویتنام پنج بار بیش از حد متوسط صادرات کشورهائی بود که در آستانه صنعتی شدن قرار دارند و دو برابر رشد صادرات» قهرمان صادرات جهان» چین بوده است.
آن کشور طی سالهای گذشته موفق شد تولید ناخالص ملی خود را – برغم بحران اقتصادی جهانی – سالی 7 تا 8 در صد افزایش دهد.

https://www.jungewelt.de/artikel/342723.kuba-mehr-als-h%C3%A4ndesch%C3%BCtteln.html

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

 

بمب افکن های روسیه ناتو را نگران کردند

دو بمب افکن توپولف ـ 160 روسیه ناتو را در رزمایش “نیزه سه شاخه” نگران و مضطرب کردند.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، بریتانیا برای همراهی بمب افکن های روسیه جنگنده های خود را به آسمان بلند کرد.
بتازگی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد دو هواپیمای جنگی روسیه پرواز ده ساعته برنامه ریزی شده ای را بر فراز دریاهای بارنتز و نروژ انجام دادند. خاطرنشان شد که انها مرزهای دیگر کشور ها را نقض نکرده و مطابق با مقررات بین المللی استفاده از حریم هوایی پرواز نموده اند.
علاوه بر این روسیه درباره پروازهای خود از اول تا سوم نوامبر بر فراز دریای نروژ هشدار داده است که این اطلاع دهی نیز باعث نگرانی ناتو شده است. طبق طرح مربوطه توپولف ـ 160 در پرواز خود تا فاصله 13.9 میل دریایی به سواحل نروژ نزدیک شده و در نواحی برگزاری رزمایش ناتو پرواز خواهد کرد

همچنین اطلاع حاصل شده که نیروی دریایی روسیه نیز از 6 تا 9 نوامبر در دریای بارنتز و آبهای بین المللی شمال نروژ پروازهای آموزشی به همراه شلیک های موشکی انجام خواهد داد.
بزرگترین رزمایش ناتو به نام نیزه سه شاخه (Trident Juncture) از روز 27 اکتبر تا 7 نوامبر برگزار می شود. حدود 50 هزار نظامی از 30 کشور در این رزمایش شرکت دارند.
مقامات روسیه اعلام می کنند که مسکوهیچ کشوری را تهدید نمی کند اما به اقدامات بالقوه خطرناک برای منافع خود و تحرک روز افزون ناتو توجه نشان می دهد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ترامپ با ترک پیمان قوای هسته ای روسیه و چین را باهم هدف می گیرد
بهانه های امریکایی ها برای خروج از یک پیمان مهم نظامی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اخیرا نسبت به خروج از پیمان قوای هسته‌ای میان برد (آی ‌ان ‌اف) ابراز تمایل کرده و ظاهرا جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا هم در سفر دو روزه به روسیه، درباره این توافق تسلیحاتی مذاکره کرده است. اگرچه هنوز آمریکا تصمیم قطعی در این زمینه را اعلام نکرده، اما گمانه زنی های اولیه تنش های زیادی در سطح جهانی را در پی داشته است

نویسنده: پیتر بروکز

هنوز معلوم نیست که ایالات متحده به طور رسمی از پیمان قوای هسته ای میان برد (آی ان اف) که در سال 1987 توسط رئیس جمهوری رونالد ریگان و رئیس وقت اتحاد جماهیر شوروی، میخائیل گورباچف امضا شد، خارج می شود یا خیر؛ اما به طور قطع آمریکا برای چنین تصمیمی دو دلیل استثنایی دارد. اولی این است که روس ها این پیمان را نقض کرده اند. پیمان «آی ان اف» ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق (روسیه کنونی) را از تولید یا آزمایش موشک های کروز هسته ای، موشک های بالستیک و موشک های پرتاب شونده از زمین با برد بین 500 تا 5500 کیلومتر باز می دارد.

با توجه به تنش های زمان جنگ سرد بین ایالات متحده و ناتو در یک طرف ماجرا و اتحاد جماهیر شوروی و پیمان ورشو در طرف دیگر، این پیمان کنترل تسلیحاتی یک گام مهم در جهت کاهش خطر جنگ در اروپا به شمار می رفت. این پیمان در آن زمان یک توافق قابل توجه در زمینه کنترل تسلیحات بود که انواع موشک ها از جمله موشک های کوتاه برد زمینی و بالستیک میان برد و موشک های متعارف مانند مانند موشک های «پرشینگ 2» آمریکا و «اس اس 20» شوروی را در بر می گرفت.

وضعیت پایدار و آرام امور در سال 2008 شروع به تغییر و بدتر شدن کرد و نگرانی ها زمانی آغاز شد که مسکو با توسعه و ساخت سامانه جدید موشکی این پیمان را نقض کرد. این تحولات مشکل ساز در اواخر دولت بوش آغاز شدند و تا دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ادامه یافتند.

در حالی که دولت اوباما تلاش می کرد روابط با روسیه را از نو آغاز کند، بر سر یک پیمان کنترل تسلیحاتی دیگر با مسکو توافق کرد که همان «استارت جدید» در سال 2010 یا پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک بود؛ اما به نگرانی ها درباره پیمان «آی ان اف» به طور جدی رسیدگی نشد.

این روند در سال 2014 و زمانی شروع به تغییر کرد که وزارت امور خارجه دولت اوباما روسیه را به دلیل موارد نقض پیمان «آی ان اف» مورد انتقاد قرار داد چراکه گزارش ها از اقدام روسیه به آزمایش موشک های کروز زمینی «اس اس سی 8» حکایت داشتند.

متاسفانه اظهارات واشنگتن در متهم کردن مسکو در آن زمان هیچ تاثیری بر اقدامات کرملین در رابطه با این توافقنامه کنترل تسلیحاتی نداشتند و روس ها سال گذشته دست کم یک واحد نظامی عملیاتی «اس اس سی 8» مستقر کردند.

اما مشکل دیگر پیمان «آی ان اف» جدای نقض آن توسط روسیه، به چین مربوط می شود. چین امضاکننده این پیمان بین آمریکا و روسیه نیست و به همین دلیل در زمینه کنترل تسلیحاتی هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد و می تواند بدون هیچ مشکلی در زمینه ساخت موشک های کوتاه برد مطرح شده در توافق، پیش برود.

بدین ترتیب، چین به عنوان بخشی از تلاش ها برای ارتقاء موقعیتش در نظام بین المللی به عنوان یک ابرقدرت و تلاش هایش برای محافظت از منافعش در منطقه اقیانوس آرام و فراتر از آن، زرادخانه ای از موشک های کروز، بالستیک هسته ای و متعارف ساخته است. امروز چین دومین بودجه بزرگ نظامی در جهان را دارا و به شدت مشغول توسعه ارتش خود است و در برخی موارد منافع مهم ایالات متحده در اقیانوس آرام را تهدید می کند.

یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا در سال گذشته تصریح کرد که 95 درصد از موشک های زمینی چین که بی شک به قدرت نظامی پکن افزوده اند، تحت پیمان «آی ان اف» محدود می شوند.

برای ایالات متحده نادیده گرفتن نقض پیمان از سوی روسیه و نگرانی های مرتبط با زرادخانه موشکی چین خطرناک خواهد بود. در زمان تدوین این مطلب دولت ترامپ هنوز خروج رسمی آمریکا از این پیمان کنترل تسلیحات را اعلام نکرده است، اما اگر چنین تصمیمی بگیرد هم جای تعجب نخواهد داشت. چین در واکنش به اظهارات ترامپ گفته واشنگتن نباید از پیمان «آی ان اف» خارج شود. اما احتمال اینکه چین حاضر شود به این پیمان بپیوندد یا درباره توسعه این توافقنامه مذاکره کند، بسیار اندک است چراکه چنین اقدامی قدرت موشکی چین را از بین می برد.

روس ها به طور قطع می توانند برای کسب رضایت ایالات متحده درصدد تعهد به پیمان برآیند، اما اگر تصمیم به ادامه نقض آن بگیرند که گزینه محتمل تری به نظر می رسد، آنگاه ایالات متحده نه یک دلیل که چند دلیل برای خروج از پیمان «آی ان اف» خواهد داشت.

منبع: دیلی سیگنال / تحریریه دیپلماسی ایرانی

Advertisements