امریکا و طالبان هر دو پذیرفته‌اند که از راه نظامی پیروز نخواهند شد

 

سفیر امریکا برای جنوب آسیا در هفتمین نشست گفت‌وگوهای امنیتی هرات، یگانه راه پایان جنگ در افغانستان را گفت‌وگو با طالبان می‌داند اما برخی به نمایندگی از طالبان به تلویزیون یک گفته‌اند که آنان فقط وقتی آتش‌بس‌ خواهند کرد که زمان خروج نیروهای خارجی اعلام شود. رسانه های روسیه گزارش داده که نشست صلح مسکو در اوایل ماه نوامبر برگزار خواهد شد و هم حکومت افغانستان تا هنوز در مورد اشتراک در این نشست تصمیم نگرفته است.

در روز دوم و پایانی نشست گفت‌وگوهای امنیتی هرات، موضوع اصلی طالبان بود.

ظاهرن جنگ و صلح در افغانستان هر دو چنان به بن بست خورده که نه ادامه‌ی جنگ، راه پایان آن دانسته می‌شود و نه هم چشم انداز روشنی برای بیرون‌رفت از آن و صلحِ بدون جنگ متصور است.

به باور شرکت‌کنندگان این برنامه اما هر دوطرف؛ هم طالبان و هم امریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که از راه نظامی به پیروزی نمی‌رسند.

نماینده‌ی امریکا در این نشست هرچند یگانه راهِ رسیدن به صلح در افغانستان را گفت‌وگو می‌داند اما بر پابندی طالبان به تعهدهای‌شان نیز تردید دارد.

رابین لین روفل، سفیر امریکا برای جنوب آسیا در این نشست در هرات گفت: “برای امریکا در درجه‌ی نخست این تضمین مهم است که شبکه‌ی القاعده، داعش و دیگر گروه‌هایی که در برابر ایالات متحد فعالیت دارند، در افغانستان پناه‌گاه امن نداشته باشند. درباره‌ی طالبان قضاوت یک اندازه دشوار است. ما با حکومت افغانستان در این ارتباط توافق نظر داریم اما به حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیاز است.

از سوی هم برخی نماینده گان طالبان پیشنهادهایی مبنی بر تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای امریکایی از کشور را مطرح کرده و پیش‌شرط طالبان برای برقراری آتش بس را خروج می خوانند.

پاکستان همواره سوژه‌ی انتقاد بسیاری ها در مبارزه با هراس افگنی بوده است، حتا در این‌ نشست نماینده‌ی پاکستان گفت که برای دست یابی به صلح در افغانستان باید با پشتیبانان طالبان گفت‌وگو شود نه با طالبان.

بشرا گوهر، عضو پیشین سنای پاکستان گفت: “ما باید به خواست‌های تمویل‌کننده و پشتیبانان طالبان گوش دهیم که آن‌ها چه می‌خواهند. به باور من، طالبان یک گروه مستقل نیست؛ باید درک شود که چه کسانی از این گروه پشتیبانی می‌کنند. باید با پشتیبانان طالبان گفت‌وگو شود و آنان به میز گفت‌وگو کشانده شوند. سیاست‌ها برای کشانیدن طالبان به میز گفت‌وگو باید تغییر کند. هر روز مردم کشته می‌شوند و ما فکر می‌کنیم که طالبان به گفت‌وگو حاضر خواهند شد، این اشتباه است!.”

در این نشست دیدگاه‌های متفاوتی مبنی بر راه‌های دست‌یابی به صلح وجود دارد.

برخی ها باور دارند که روزنه‌هایی برای رسیدن به صلح وجود دارد اما برخی دیگر به راهی که برای رسیدن به صلح قرار است پیموده شود، تردید دارند.

نشست مسکو:

از سوی هم رسانه های روسیه گزارش داده که نشست صلح مسکو در اوایل ماه نوامبر برگزار خواهد شد و هم حکومت افغانستان تا هنوز در مورد اشتراک در این نشست تصمیم نگرفته است.

نشست مسکو با حضور بیش از ده کشور و گروه طالبان قرار بود به تاریخ چهارم ماه سپتامبر برگزار شود اما به خواست حکومت افغانستان به تعویق افتاد.

بعدتر معیین وزارت خارجه و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح در ترکیب هیاتی به مسکو رفت تا درباره چگونگی و زمان بندی این نشست با مقام‌های روسی گفت‌وگو کنند.

حالا وزارت خارجه روسیه گفته که این نشست در اوایل ماه نوامبر یعنی تا چند روز دیگر برگزار خواهد شد.

اما نظر به گفته های سردار نادر نعیم، عضو شورای عالی صلح کشور، حکومت افغانستان تا هنوز تصمیم نهایی اش را درباره رفتن و یا نرفتن در این نشست نگرفته است.

وزارت خارجه نمی‌خواهد در این زمینه چیزی بگوید اما محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط جهانی شورای عالی صلح می‌گوید این نشست میان حکومت‌های منطقه است.

هنوز مشخص هم نیست که آیا بار دیگر طالبان در این نشست دعوت شده یا نه؟ پیشتر به همین دلیل حکومت افغانستان نسبت به برگزاری این نشست اعتراض کرده بود.

اخیرن بحث صلح افغانستان بار دیگر بسیار داغ شده است و کابل خوشبین است که با زمینه سازی امریکا و تلاش‌های کشورهای منطقه، روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان آغاز شود.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم اعلام کرده که ملا برادر بر بنیاد تقاضای حکومت افغانستان از بند نظامیان پاکستان آزاد شده است.

هیدر نورت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: ما از گزارش های که درخصوص رهایی ملابرادر منتشر شده آگاه هستیم، او بر اساس تقاضای مقام های افغان که رهایی ملابرادر را در روند آشتی و صلح در افغانستان موثر می دانند، آزاد شده است، انتظار ما هم همین است که رهایی ملا برادر روند سیاسی صلح در افغانستان را کمک کند.”

از سوی هم طالبان تایید کرده اند که ملا غنی برادر پس از نزدیک به یک دهه از سوی پاکستان رها شده است و وضعیت خوبی دارد. رویترز پیش از این از وضعیت ناګوار او نگاشته بود.

وزیر دفاع بریتانیا هم گفته که تنها راه حل برای پایان جنگ افغانستان گفت‌وگوهای صلح است و برای کشاندن طالبان پای میز گفت‌وگوهای صلح، باید تمام کشورهای منطقه تلاش کنند.
1TVNews.af

Advertisements