ملا عبدالغنی برادر یکی از بنیانگذاران و اعضای ارشد گروه طالبان به‌تازه‌گی از زندان در پاکستان رها شده است. ملابرادر در سال ۲۰۱۰ در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد و هشت سال را در زندان سپری کرد. از او به عنوان نفر دست راست عمر نیز یاد می‌کنند که نقش کلیدی در رهبری این جریان تروریستی داشت.
آزادی ملابرادر در شرایط فعلی حدس و گمان‌های زیادی را به باور آورده و خیلی‌ها در محافل سیاسی کشور نسبت به آن ابراز نگرانی و نارضایتی می‌کنند؟

او چگونه آزاد شد؟
آزادی ملابرادر درست دو هفته پس از مذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در دفتر قطر صورت گرفته است. مذاکرات طالبان با آقای خلیل‌زاد را سفارت امریکا در کابل نیز تایید کرده و همچنان از پیش‌شرط‌های طالبان برای پیوستن به پروسه صلح پرده برداشته است. گفته می‌شود که آزادی ملابرادر، ملا رسول و ملاصمد از جمله شروط طالبان در نشست خبر بوده است.
این در حالی‌ست که حکومت تحت رهبری حامد کرزی نیز تلاش‌های زیادی برای رهایی ملابرادر انجام داد اما نتیجه‌بخش واقع نشد. اکنون جای سوال اینجاست که چگونه چرخش و دگردیسی در افغانستان، منطقه و جهان صورت گرفته که امریکا با طالبان و پاکستان به‌صورت مستقیم وارد معامله می‌شود و یک مجرم شناخته‌شده را بدون هماهنگی و اطلاع افغانستان آن را رها می‌کند؟

آزادی ملا برادر همزمان با قتل جنرال رازق
آزادی ملا برادر از جهتی دیگر نیز پرسش‌برانگیز است. او در وضعیتی آزاد شده که در همان‌روزها جنرال عبدالرازق، یکی از فرماندهان قدرتمند نظامی در جنوب کشور به دست طالبان کشته می‌شود. اکنون گمانه‌‌زنی‌های زیادی مطرح است مبنی بر این‌که ممکن طرح ترور جنرال رازق نیز بخشی از توافقی بوده باشد که نمایندگان طالبان با خلیل‌زاد داشته‌اند. چه‌اینکه جنرال رازق، در برخورد با طالبان از موضع زور و قاطعیت وارد می‌شد، تلفات زیادی بر این گروه وارد کرد و در برابر دولت پاکستان و مداخلات این کشور در امور افغانستان نیز سرسختانه مقاومت می‌کرد. با این وصف، حذف فزیکی جنرال رازق، برای ادامه پیش‌روی‌های طالبان و مداخلات پاکستان در کشور و بویژه جنوب کشور، راه را هموار کرده است.
با توجه به منافع کلانی که امریکا با طالبان از نو تعریف کرده‌اند، ممکن طرح ترور جنرال رازق بخشی از این سازماندهی باشد که طالبان با رضایت امریکا آن را عملی کرده باشد.

آزادی ملابرادر و سرنوشت مبهم صلح
ایالات متحده امریکا و دولت پاکستان، هدف از آزادی ملابرادر را کمک به برقراری صلح در افغانستان عنوان کرده است. اما فراموش نباید کرد که در گذشته نیز هر باری که زندانیان طالب و فرماندهان شان از بند رها شده‌اند چنین امیدواری‌هایی وجود داشت. اما نه‌تنها که به برقراری صلح کمکی نکردند که برعکس در مواردی حتی به صفوف جنگ با دولت و مردم افغانستان برگشتند. این‌بار هم به‌نظر می‌رسد آزادی ملابرادر تکرار همان دور باطل باشد که در زمان حامد کرزی تجربه می‌شد.
ضیا موسوی