تماشای نیرو های« حمایت قاطع» از جنایات بشری، خود جنایت بشر است

طالبان یک پلیس و یک زن فراری را در غور کشتند

طالبان یک سرباز پلیس را در غور به رگبار بستند که یک زن شوهردار را از خانه‌اش فراری داده بود

.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به خبرگزاری جمهور گفت: “او یک سرباز پلیس بود که زن شوهردار را از خانه اش در ولسوالی شهرک فراری داده بود و می‌خواست به شهر فیروزکوه بیاورد که به دام طالبان افتاد.”

به بیان وی، طالبان این پلیس و زن فراری را در ولسوالی دولینه متوقف و سپس تیرباران کرده‌اند.

آقای خطیبی افزوده که این زن قبل از این هم دو بار ازدواج کرده بود.

طالبان در مورد این خبر هنوز توضیحی نداده‌اند.

معمولا طالبان در غور دادگاه‌های صحرایی برپا می‌کنند.

علاوه بر این برخی از فرماندهان مسلح محلی هم چنین کارهایی را انجام می‌دهند

++++++++++++++++++++++++++++++++..

قندهار بدون جنرال رازق؛ با گذشت یک هفته چقدر این ولایت آماده برگزاری انتخابات است؟

برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان در ولایت قندهار بعد از حادثه تروریستی روز پنج‌شنبه‌ی گذشته(۲۶ میزان) در این ولایت، برای یک هفته به تعویق افتاد. قرار است مردم قندهار روز شنبه(۵ عقرب) به‌پای صندوق‌های رای بروند.

در تیراندازی که هفته‌ی گذشته در داخل ساختمان مقام ولایت قندهار بر مقام‌های ارشد امنیتی این ولایت صورت گرفت، سترجنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده پولیس و جنرال عبدالمومن حسین‌خیل، رییس امنیت ملی این ولایت کشته‌شده و شماری از مقام‌های نظامی دیگر نیز زخمی شدند.

عبدالرازق اچکزی معروف به «جنرال عبدالرازق» در سال ۱۳۵۸ در شهرستان اسپین بولدک ولایت قندهار به دنیا آمده بود. او فرمانده پولیس ولایت قندهار و یکی از نظامیان قدرت‌مند در جنوب افغانستان بود.

این مقام نظامی افغان از سال ۲۰۰۲ وارد نیروهای امنیتی افغانستان شد. او در میان مردم قندهار با لقب «رییس صاحب» یاد می‌شد و از نفوذ زیادی در جنوب این کشور برخوردار بود.

ولایت قندهار در دوره فرماندهی جنرال عبدالرازق اچکزی از امنیت خوبی برخوردار بود و هم‌اکنون این ولایت به یکی از ولایت‌های نسبتا امن افغانستان تبدیل شده است.

اما اکنون قندهار بدون جنرال رازق، گویا به طعمه‌ای برای مخالفان مسلح افغانستان تبدیل شده‌ که می‌توانند به آسانی در آن لانه کنند. شماری از مقام‌های محلی قندهار تأکید دارند که مرگ جنرال رازق آنان را شوکه کرده و شهروندان این ولایت بعد از کشته شدن این فرمانده پولیس، نگران امنیت این ولایت‌اند که دوباره جنوب افغانستان به مرکز جنب و جوش طالبان تبدیل نگردد

اما شکیبا هاشمی، یکی از نزدیکان جنرال عبدالرازق و نماینده مردم قندهار در مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که تعیین تادین خان اچکزی، برادر عبدالرازق به جای او، توانسته است تا جایی این نگرانی مردم را از کاهش دهد.

قندهار بعد از رازق

حکومت افغانستان اعلام کرده که قضیه ترور آقای اچکزی را بررسی کرده و به‌زودی افرادی که در طرح‌ریزی ترور این جنرال افغانستان دست داشته باشند را مشخص خواهد کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، روز شه‌شنبه(۱ عقرب) در یک سفر ویژه به خاطر غم‌شریکی با اقارب و نزدیکان آقای اچکزی به این ولایت، از مردم قندهار خواست که بیشتر از پیش باهم متحد شوند و از برادر این جنرال حمایت کنند.

آقای غنی به فرمانده پشین قندهار لقب «شهید قهرمان آزادی» داده و دستور داد کمه مرکز تعلیمی پولیس قندهار نیز به نام «مرکز تعلیمی سترجنرال عبدالرازق اچکزی» نام‌گذاری شود.

رییس جمهوری افغانستان در سخنرانی که در میان جمعی از مردم قندهار داشت تاکید کرد که توطیه ترور آقای اچکزی در پاکستان صورت گرفته و از پاکستان خواست که مجرمان را برای جزا دادن به حکومت افغانستان معرفی کند. او خطاب به پاکستان گفت که «هر نوع هیأت بین‌المللی را که شما قبول دارید، بیاید در این مورد تحقیق کند که ما برحق هستیم یا شما.»

ترور این جنرال برجسته افغانستان ابهامات زیادی را برای افکار عمومی خلق کرده و در مورد این‌که چه‌کسی در پشت این قضیه هست، نظرات مختلفی وجود دارد.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان،‌ ترور جنرال عبدالرازق اچکزی را مبهم عنوان می‌کند و می‌گوید که والی قندهار باید در این زمینه به مردم افغانستان پاسخ‌های لازم را ارائه کند.

آقای نبیل در یادداشتی در فیس‌بوک رسمی خود نگاشته است که بر اساس معلومات نفوذی‌های او در میان طالبان،‌ عامل ترور جنرال عبدالرازق اچکزی در مرکز آموزش حملات انتحاری “الحمزه” آموزش دیده بود.

او گفته است که این مرکز تحت نظارت مستقیم “تاج میرجواد” معروف به “مولوی ذبیح‌الله” قرار دارد. مولوی ذبیح‌الله رابطه نزدیکی با آی‌اس‌آی پاکستان و شبکه حقانی دارد.

صحبت‌هایی که خبرنامه با نقیب‌الله صادقی، خبرنگار محلی داشت، او نیز تأکید می‌کند فرد مهاجمی که بالای آقای اچکزی، فرمانده پولیس و هم‌چنان عبدالمومن حسین‌یار، رییس امنیت ملی این ولایت تیراندازی کرد، با تضمین یکی از محافظان والی و چند روز قبل از این حمله، به‌عنوان یکی از محافظان والی این ولایت تعیین شده بود.
آقای صادقی تأکید کرد: «معلوماتی که من دارم، کسی که این مهاجم را برای گماشتن در این وظیفه تضمین کرده بود، بعد از حمله خودش را به آن طرف خط دیورند رسانده است.»

به گفته‌ی این خبرنگار محلی، وضعیت امنیتی بعد از مرگ آقای اچکزی در شهر قندهار آرام است، و از پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته تاکنون هیچ رویدادی امنیتی در هیچ منطقه این ولایت رخ نداده است.

او تأکید کرد: «بعد از مرگ جنرال رازق واقعا مردم به ترس و شوکه به سر می‌بردند، اما بعد از انتخاب تادین خان به عنوان فرمانده پولیس جدید، نگرانی مردم فروکش کرده و در حال حاضر صحبت‌هایی که من با نیروهای امنیتی و دفاعی در این ولایت داشته‌ام، همه‌ی آن‌ها از صلح و آرامی در این ولایت حرف می‌زنند.»

خواستار انتخابات بدون جعل

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز چهارشنبه(۲ عقرب) در یک نشست خبری در کابل تاکید کرد که آمادگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات در ولایت قندهار را روی دست گرفته است.

عبدالبدیع صیاد، رییس این کمیسیون گفت: «تمام آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات در ولایت قندهار گرفته شده و روز شنبه هفته آینده ما در یک نشست خبری از ولایت قندهار، در مورد چگونگی برگزاری این انتخابات معلومات بیشتر خواهیم داد.»

از سویی هم، نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به خبرنامه می‌گوید که حکومت پلان امنیتی ویژه‌ای را برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت قندهار گرفته است.
آقای دانش تأکید کرد: «تمام مراکز رای‌دهی در ولایت قندهار زیر نظر نیروهای امنیتی قرار دارد و ما تدابیر ویژه و شدیدی را برای تأمین امنیت انتخابات روی دست گرفته‌ایم.»

با این حال شکیبا هاشمی، نماینده مردم قندهار در مجلس نمایندگان افغانستان و یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی این ولایت به ‌خبرنامه می‌گوید که در حال حاضر از نگاه امنیتی مشکل جدی در قندهار وجود ندارد

خانم هاشمی گفت: «روحیه مردم قندهار و جنوب با از دست دادن جنرال رازق خیلی ضعیف شده بود، اما برادرش که به جای او تعیین شد، مردم خوشحال شده و به‌نوعی روحیه گرفته‌اند، اما مرگ جنرال را هرگز فراموش نخواهند کرد.»
این نماینده مردم قندهار و نامزد انتخاباتی به حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هشدار می‌دهد که «انتخابات پرتقلب» که در سایر ولایت‌های افغانستان انجام شد، قندهار چنین انتخاباتی را نمی‌خواهد.

او گفت: «قندهاری‌ها روزهای سختی را سپری می‌کنند و همه‌ی آنان عزادار هستند، با این حال این مردم حوصله هیچ‌نوع فریب و جعل را در انتخابات نخواهند داشت. ما امیدوار هستیم کسی در این انتخابات برنده شود که مردم قندهار آن را انتخاب می‌کند، نه کسانی دیگر.»

ولایت قندهار ۲ میلیون و ۵۹ هزار و ۱۸۲ نفر جمعیت دارد، اما بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، تعداد ثبت‌نام رأی‌دهندگان در این ولایت، به ۵۲۲ هزار و ۹۸۴ نفر می‌رسد. از مجموع ثبت‌نام کنندگان، ۴۴۲ هزار و ۵۱۲ مرد، ۶۷ هزار و ۲۷۶ زن و ۱۳ هزار و ۱۹۶ کوچی سهم داشته‌اند.

مقام‌های محلی ولایت قندهار به‌خبرنامه می‌گویند که به دلیل ناامنی در این ولایت، دو شهرستان از حق ثبت‌نام برای انتخابات پارلمانی محروم شده است. به گفته نعمت‌الله وردک، رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در قندهار، در کنار دو شهرستانی در آن ثبت‌نام صورت نگرفته، ۵ شهرستان دیگر نیز از نگاه امنیتی آسیب‌پذیر بوده و مردم حضور کم‌رنگی در روند ثبت‌نام داشته‌اند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

گزارش‌ها در مورد بریده شدن انگشت ۱۰ رأی‌دهنده در ولایت فراه

شورای ولایتی فراه در غرب افغانستان نیز از برده شدن انگشتان رنگی دست ۱۰ رأی‌دهنده در این ولایت خبر می‌دهد.

شاه محمود نعیمی، یک عضو شورای ولایتی فراه به خبرگزاری جمهور گفته است: “احتمالا تعدادشان به ۱۰ تن می‌رسد که توسط طالبان قطع انگشت شده‌اند.”

وی گفته این اتفاقات بیشتر در مسیر شاهراه ۵۱۷ یا فراه ـ فراه رود رخ داده و طالبان تعداد زیاد دیگری را هم که ده‌ها تن می‌شوند، به خاطر شرکت در انتخابات به گروگان گرفته‌اند.

این در حالی است که بریالی غفاری، رئیس شبکه نهادهای جامعه مدنی ولایت فراه نیز از کشته شدن پنج تن در سه روز گذشته در این ولایت، به خاطر رأی دادن در انتخابات خبر می‌دهد.

اما مسئولان اداره محلی فراه از این قضایا ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه می‌گوید: “ما این را قبول داریم که تهدیدات برای رای دهندگان در نقاط دوردست می‌تواند وجود داشته باشد، ولی این قضایا و ارقام را نمی‌توانیم تائید کنیم.”

اما طالبان هنوز در مورد این حوادث چیزی نگفته‌ است.

قبل از ظهر امروز نیز طالبان انگشت رنگی یک رأی دهنده از شهرستان گرشک ولایت هلمند را بریدند

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

هشدار پوتین به کشورهای اروپایی علیه استقرار موشک‌های آمریکا

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که اگر موشک های جدید اتمی آمریکا در اروپا مستقر شود، روسیه واکنشی “مشابه” نشان خواهد داد.

آقای پوتین گفت که هر کشور اروپایی که میزبان سیستم های موشکی آمریکا باشد در معرض خطر حملات روسیه خواهد بود.

ناتو گفته است که در صورت فروپاشی پیمان کنترل تسلیحاتی واشنگتن و مسکو، بعید است سلاح های هسته ای جدیدی در اروپا مستقر شود.

آمریکا می گوید از آنجا که روسیه پیمان “آی ان اف” (نیروهای اتمی میان برد) را نقض کرده، قصد خروج از آن را دارد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت قبول دارد که روسیه احتمالا آن توافق را نقض کرده است. او افزود ناتو به دنبال رویارویی با کسی نیست اما آماده است از خود و همه متحدانش در برابر تهدیدها دفاع کند.

ناتو بزرگ ترین مانور نظامی خود از زمان جنگ سرد را از روز پنجشنبه آغاز خواهد کرد. هدف این تمرین ها دفع حمله ای فرضی به نروژ است که با شرکت همه ۲۹ عضو ناتو به علاوه فنلاند و سوئد انجام می شود.

پوتین چه گفت

او گفت که برچیدن یک سیستم جهانی کنترل تسلیحاتی “خیلی خطرناک” است و افزود: “نتیجه آن چیزی جز مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود

او گفت که واکنش روسیه “خیلی سریع و موثر” خواهد بود.

او که بعد از دیداری با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در کنفرانسی خبری شرکت کرده بود گفت: “اگر آمریکا در نهایت از پیمان آی ان اف خارج شود، مهم ترین سوال این است که با موشک هایی که دوباره ظاهر خواهد شد چه خواهد کرد.”

او افزود: “اگر اینها به اروپا ارسال شود، در آن صورت ما مجبوریم واکنش مشابهی نشان دهیم، و کشورهای اروپایی که (استقرار موشک ها را) قبول می کنند باید بفهمند که خاک خود را در معرض تهدید حملات تلافی جویانه قرار می دهند.”

چرا این پیمان برای اروپا مهم است؟

پیمان “آی ان اف” که در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد همه موشک های اتمی و غیراتمی کوتاه و میان برد – به جز موشک های دریایی – را منع می کند.

جایی که آمریکا و روسیه ممکن است علیه هم از این سلاح ها استفاده کنند اروپاست.

برای همین است که تهدید دونالد ترامپ به خروج از آن باعث این نگرانی شده که فروپاشی پیمان ممکن است به معنی استقرار موشک های تازه در اروپا باشد

++++++++++++++++++++++++++++++++++

پس از سفر خلیلزاد به پاکستان و قطر، راز ق ترور و ملا برادر آزاد شد؟

ملاغنی برادر، یکی از موسسان گروه طالبان ‘از زندان پاکستان آزاد شد

گروه طالبان تایید کرده که پاکستان، ملا عبدالغنی برادر، یکی از موسسان گروه طالبان را پس از هشت سال از زندان رها کرده است.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان به علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته ملا برادر روز گذشته چهارشنبه دوم عقرب/آبان نزد خانواده خود رسیده است.

او گفت که رهایی ملابرادر در نتیجه تفاهم سیاسی میان نمایندگان دولت آمریکا و طالبان صورت گرفته است.

نمایندگان طالبان با زلمی خلیلزاد گفت‌وگو کرده‌اند
‘زلمی خلیل‌زاد مشاور وزیر خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان می‌شود’

زلمی خلیل‌زاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان به تازگی از سوی دولت آمریکا به عنوان مشاور در امور روند صلح افغانستان تعیین شد. او پس از آغاز کارش با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد و این دیدار مورد تایید سفارت آمریکا در کابل نیز قرار گرفت.

دفتر سیاسی گروه طالبان در سال ۲۰۱۳ در دوحه پایتخت قطر گشوده شد.

آقای خلیلزاد پس از سفرهایی به اسلام‌آباد، ریاض و دوحه به افغانستان آمد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد.

پاکستان ملا غنی برادر، فرد شماره دو طالبان را آزاد کرد
ملا عبدالغنی برادر ‘آزاد نشده است’

منابع استخباراتی پاکستان شب گذشته رهایی ملا برادر را تایید کردند اما مقام‌های دولت افغانستان تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

ذبیح الله مجاهد گفته است که ملا غنی برادر پس از گذراندن زمانی طولانی در زندان، اکنون نیاز به استراحت دارد.

پیش از این در سال ۲۰۱۳ نیز یک بار خبر رهایی ملابرادر منتشر شده بود که بعدا از سوی گروه طالبان تکذیب شد.

هیچ تصویری از ملا برادر تاکنون نشر نشده است

ملا عبدالغنی برادر کیست؟

ملا عبدالغنی برادر، پنجاه سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند.

پیروان گروه طالبان از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر این گروه یاد می‌کنند. او در مدارس دینی پاکستان مسایل دینی خوانده و مدتی در گروه طالبان جنگیده است.

ملا برادر پس از سقوط حکومت “امارت اسلامی طالبان” در افغانستان، شورای کویته، مهم‌ترین تشکیل طالبان پس از سقوط این گروه را رهبری می‌کرد.

ملا عبدالغنی برادر کیست؟
آزادی ملا برادر؛ توپ در زمین افغانستان؟

عبدالغنی برادر در سال ۱۹۶۸ در ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان در جنوب افغانستان متولد شد. او در مدارس دینی درس خوانده اما تعلیمات دینی را “به پایان نرسانده است.”

او به ملابرادر مشهور است و گفته می شود که با قبیله پوپلزایی از قبایل قندهار، نسبت دارد. حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان هم در همین محل زاده شده است

در زمان حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان در زمان حکومت طالبان، او معاون وزارت دفاع طالبان بود. پس از سقوط گروه طالبان به دست آمریکا، معاون ملا محمد عمر شد.

منابع آگاه گفته بودند که “خواهر ملابرادر همسر ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان بود و همسر خود او هم خواهر ملا عمر است”.

گروه طالبان ملاقات با دیپلمات ارشد آمریکایی در قطر را تایید کرد
نماینده طالبان ‘با مقام‌های اندونزی مذاکره داشته’

ملا برادر از فرماندهان مورد اعتماد رهبر گروه طالبان شناخته می‌شود که در سال ۲۰۱۰، در شهر کراچی در جنوب پاکستان بازداشت و روانه زندان شد.

مقامات افغان گفته بودند او پیش از بازداشت در حال مذاکره مخفیانه با دولت افغانستان بود و پاکستان برای تخریب جریان صلح و یا به دست گرفتن کنترل آن اقدام به بازداشت او کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

هشدار پوتین به کشورهای اروپایی علیه استقرار موشک‌های آمریکا

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که اگر موشک های جدید اتمی آمریکا در اروپا مستقر شود، روسیه واکنشی “مشابه” نشان خواهد داد.

آقای پوتین گفت که هر کشور اروپایی که میزبان سیستم های موشکی آمریکا باشد در معرض خطر حملات روسیه خواهد بود.

ناتو گفته است که در صورت فروپاشی پیمان کنترل تسلیحاتی واشنگتن و مسکو، بعید است سلاح های هسته ای جدیدی در اروپا مستقر شود.

آمریکا می گوید از آنجا که روسیه پیمان “آی ان اف” (نیروهای اتمی میان برد) را نقض کرده، قصد خروج از آن را دارد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت قبول دارد که روسیه احتمالا آن توافق را نقض کرده است. او افزود ناتو به دنبال رویارویی با کسی نیست اما آماده است از خود و همه متحدانش در برابر تهدیدها دفاع کند.

ناتو بزرگ ترین مانور نظامی خود از زمان جنگ سرد را از روز پنجشنبه آغاز خواهد کرد. هدف این تمرین ها دفع حمله ای فرضی به نروژ است که با شرکت همه ۲۹ عضو ناتو به علاوه فنلاند و سوئد انجام می شود.

پوتین چه گفت

او گفت که برچیدن یک سیستم جهانی کنترل تسلیحاتی “خیلی خطرناک” است و افزود: “نتیجه آن چیزی جز مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود

.”

او گفت که واکنش روسیه “خیلی سریع و موثر” خواهد بود.

او که بعد از دیداری با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در کنفرانسی خبری شرکت کرده بود گفت: “اگر آمریکا در نهایت از پیمان آی ان اف خارج شود، مهم ترین سوال این است که با موشک هایی که دوباره ظاهر خواهد شد چه خواهد کرد.”

او افزود: “اگر اینها به اروپا ارسال شود، در آن صورت ما مجبوریم واکنش مشابهی نشان دهیم، و کشورهای اروپایی که (استقرار موشک ها را) قبول می کنند باید بفهمند که خاک خود را در معرض تهدید حملات تلافی جویانه قرار می دهند.”

چرا این پیمان برای اروپا مهم است؟

پیمان “آی ان اف” که در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد همه موشک های اتمی و غیراتمی کوتاه و میان برد – به جز موشک های دریایی – را منع می کند.

جایی که آمریکا و روسیه ممکن است علیه هم از این سلاح ها استفاده کنند اروپاست.

برای همین است که تهدید دونالد ترامپ به خروج از آن باعث این نگرانی شده که فروپاشی پیمان ممکن است به معنی استقرار موشک های تازه در اروپا باشد.

هم‌زمان با سفر بولتون به مسکو ترامپ بر ترک پیمان موشکی تاکید کرد
ترامپ: آمریکا از پیمان موشکی ۱۹۸۷ با روسیه خارج می‌شود
پیمان هسته‌ای؛ خروج آمریکا ‘شکستی برای این توافق’
ناتو بزرگترین مانور نظامی روسیه از زمان جنگ سرد را زیر نظر دارد
پنتاگون ‘بزرگترین مانور نظامی مشترک روسیه و چین’ را زیر نظر دارد
بزرگترین رزمایش روسیه از زمان جنگ سرد آغاز شد