رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور به‌تازه‌گی در صفحه توئیتر خود نوشته است که حمله‌کننده‌ای که جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس قندهار را هدف قرار داد با حلقات و سازمان‌هایی نزدیک به استخبارات پاکستان( آی‌اس‌آی) رابطه‌ی نزدیک داشته و از سوی آن‌ها به کار انداخته شده است

به گفته رییس پیشین امنیت ملی کشور، مهاجم در یک مرکز تربیه انتحاری به نام “الحمزه” آموزش دیده است. او اضافه کرده که این مرکز تحت نظارت شخصی به نام تاج میرجواد معروف به مولوی ذبیح‌الله است که او هم رابطه‌ی نزدیک با استخبارات پاکستان و شبکه حقانی دارد.
آقای نبیل همچنان گفته است که مولوی ذبیح‌الله هم‌اکنون در پاکستان است و مستقیما از سوی سازمان استخبارات آن کشور حمایت می‌شود.
رییس امنیت ملی در بخش دیگر نوشته‌اس تصریح کرده که ترور جنرال رازق توسط “ملا شیرین” عضو شورای کویته طالبان در همکاری با آی‌اس‌آی پلان‌گذاری شده است.
در همین حال، امروز دوشنبه، ۳۰ میزان، معصوم ستانکزی، رییس امنیت ملی کشور در جمع خبرنگاران در قندهار نیز گفت که مهاجم رویداد قندهار با هویت جعلی و با استفاده از عنوان “محافظ والی قندهار” دست به چنین کاری زده است. آقای ستانکزی همچنان افزود که فرد مهاجم پنج دقیقه پیش از حمله به جنرال رازق، با افرادی در آن‌سوی مرز تماس تلفونی داشته است.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که در چند روز گذشته موجی از واکنش‌ها نسبت به قتل جنرال رازق در سطح ملی و بین‌المللی به راه افتاده و حدس و گمان‌های زیادی در این زمینه مطرح است؛ از دیدگاه‌های مبنی بر دست‌داشتن فرمانده “میلر” امریکایی تا دست‌هایی در درون حکومت که همواره خواب حذف و نابودی جنرال رازق و قلمرو اقتدار او را می‌دیدند.
بدون شک که اداره استخبارات پاکستان در عقب این قضیه است؛ چه‌این‌که جنرال رازق مخالف سرسخت و نترس در برابر دست‌درازی‌های پاکستان در افغانستان بود و از موضع زور و قاطعیت با آن‌ها سخن می‌زد.
در کنار این، جنرال رازق در ۸ سال فرماندهی‌اش در قندهار گروه طالبان را نیز تا توان داشت قلع و قمع کرد و تلفات سنگینی بر آن‌ها وارد کرد. با این وصف، استخبارات پاکستان که طالبان هم در دستان آنها می‌لولند، همواره در صدد حذف فزیکی این جنرال کارکشته افغانستان بود.
موضوع قابل نگرانی دیگر اینست که چگونه فرد مهاجم وارد حیاط خلوت دفتر والی قندهار می‌شود و با استفاده از یونیفورم نظامی خود را برای قتل جنرال رازق آماده می‌کند؟ در اینجا شک و تردیدی خلق می‌شود لبه‌ی اتهام را متوجه والی و دیگر دست‌های حکومتی نیز می‌کند. شاید رگه‌های امنیتی و شخص والی قندهار از طرح ترور رازق خبر بوده‌اند اما نخواسته‌اند از این قضیه جلوگیری شود. دلیل این امر هم واضح است: جنرال رازق از اول مخالف سرسخت آقای غنی بود و وی را رییس جمهور منتخب نمی‌دانست. آقای غنی هم در اوایل حکومت‌داری‌اش به‌صورت تلویحی گفته بود که جزایر قدرت را در کشور از بین می‌برد. جزایر قدرت در نگاه آقای غنی بلخ و قندهار بود که هردو را به شیوه‌هایی از سرِ راه برداشته است. با این‌که حدس و گمان‌های زیادی در رابطه به قتل جنرال رازق مطرح است اما هنوز هم معلوم نیست که خون پاک این رزمنده‌ی راه وطن و آزادی دادخواهی خواهد شد و یا پرونده‌ی او هم همانند سایر قتل‌های رنجیره‌ای مسکوت خواهد ماند پیام آفتاب

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

​برادر جنرال رازق سرپرست فرماندهی پولیس قندهار شد

وزارت امور داخله اعلام کرده که تادین خان، برادر جنرال عبدالرازق به عنوان سرپرست فرماندهی پولیس قندهار آغاز به کار کرده‌است

در خبرنامه این وزارت که دیروز (دوشنبه، ۳۰ میزان) منتشر شده، آمده که «براساس لزوم‌دید و پیشنهاد وزارت امور داخله و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری برادر عبدالرازق، تادین خان به حیث سرپرست فرماندهی پولیس قندهار توسط جانان بارکزی، معاون اول وزارت امور داخله معرفی شده‌است.»
آقای رازق و جنرال مؤمن حسین‌خیل، رئیس امنیت ولایت قندهار روز پنجشنبه در یک تیراندازی که گفته می‌شود از سوی محافظ والی قندهار صورت گرفته، کشته شدند. این رویداد در «پایان» یک نشست امنیتی رخ داد که در آن مقام‌های محلی و فرمانده آمریکایی ناتو حضور داشتند. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

عامل حمله به جنرال رازق با آن سوی مرز در تماس بوده است
ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده که شواهد بدست آمده نشان می‌دهد، سربازی که به جنرال عبدالرازق اچکزی، شلیک کرده دقایقی قبل از حمله با «آنسوی مرز» ارتباط تلفنی داشته‌است.
محمد معصوم استانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی بعد از مرگ جنرال رازق در راس یک هیئت بلندپایه به قندهار فرستاده شد.
او در یک نشست خبری در قندهار گفت شخصی که به عنوان محافظ استخدام شده بود دارای تذکره جعلی بوده‌است. افرادی که برای نهادهای مهم دولتی استخدام می‌شوند باید از سوی چندین مأمور با اعتبار دولتی ضمانت شوند.
آقای استانکزی گفت نام مهاجم نیز حقیقی نبوده و آزمایش‌های لازم برای استخدام او انجام نشده‌است.
او گفت روشن شده که این فرد ۱۵ دقیقه قبل از حمله با «آنطرف سرحد» ارتباط داشته و حدود دو و نیم دقیقه صحبت کرده و دستور گرفته‌است.
رئیس امنیت ملی معتقد است که دشمنان افغانستان این «توطئه» را در خارج مرزهای افغانستان برنامه‌ریزی کرده‌اند و کار زیادی نیز برای اجرای چنین حمله‌ای انجام شده‌است.
او گفت این فرد یک و نیم ماه قبل به عنوان محافظ والی قندهار استخدام شده بود. به قول آقای استانکزی تحقیق دربارهٔ روند استخدام او آغاز شده‌است. آقای استانکزی مدعی شد که تمام برنامه‌های جنگی گروه طالبان در کشور پاکستان طراحی می‌شود.
بعد از مرگ جنرال رازق، بزرگان قندهار تادین خان، برادر ۳۵ ساله او را به عنوان سرپرست پولیس قندهار پیشنهاد کرده بودند ولی وزارت داخله افغانستان رحمت‌الله اطرافی را به عنوان سرپرست فرماندهی پولیس قندهار تعیین کرد که اکنون دوباره به خواست بزرگان قندهار جواب مثبت داده شده‌است.

.

 

Advertisements