سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبارگوناگون

داغ ترین رویداد هاواخبار مهم در کشور

بازداشت سه تن در پیوند با حادثه خونین قندهار

وزارت داخله افغانستان از بازداشت سه تن در رابطه با حادثه روز گذشته در قندهار خبر داده است که بر اثر آن جنرال رازق فرمانده پولیس این ولایت کشته شد

یک روز پس از تیراندازی در داخل ساختمان ولایت قندهار، مقامات در وزارت داخله افغانستان می‌گویند که “در پیوند با این حادثه، سه تن را شناسایی و بازداشت کرده اند. تحقیقات از آنها جریان دارد.”

روز گذشته بر اثر تیراندازی در داخل ساختمان ولایت از سوی یکی از محافظان والی قندهار، جنرال رازق فرمانده پولیس و رییس امنیت ملی این ولایت کشته شدند.

روز گذشته خبرهایی در مورد کشته شدن والی قندهار نیز منتشر شده بود. اداره مستقل ارگان‌های محل، امروز با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که “عملیات والی قندهار با موفقیت سپری شده، او زنده است و وضعیت صحی او رو به بهبود است.”

گروه طالبان مسوولیت این حمله را برعهده گرفت.

پس از کشته شدن مسوولان ارشد امنیتی ولایت قندهار، شورای امنیت ملی افغانستان نیز صبح امروز (جمعه ۲۷ میزان)، تصمیم گرفت تا انتخابات پارلمانی در ولایت قندهار با یک هفته تاخیر برگزار شود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

طالبان 20 کارمند کمیسیون انتخابات را در شمال افغانستان به گروگان گرفت

مقام‌های امنیتی ولایت بغلان در شمال افغانستان روز جمعه 19 اکتبر تایید کردند، گروه طالبان 20 نفر از کارمندان ساحوی کمیسیون انتخابات را در ولسوالی «برکه» این ولایت به گروگان گرفت.

براساس گزارش سایت خبری هشدار افغانستان، محمدعلی ابراهیمی فرمانده پولیس ولسوالی برکه ولایت بغلان با تایید این خبر گفت، دو روز پیش افراد طالبان دست کم 20 تن از کارمندان ساحوی مراکز رأی دهی روز انتخابات در این ولسوالی را به گروگان گرفته و آنان را به منطقه تنگی مرچ انتقال داده اند.

ابراهیمی افزود، این گروه همچنان برای شمار دیگری از این کارمندان با تلفن همراه هشدار داده اند که اگر به کارشان در روز انتخابات ادامه دهند مجازات خواهند شد.

در همین حال، عبدالقاهر صافی رئیس ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات بغلان گفته است، گروه طالبان 45 تن از کارمندان ساحوی مراکز رأی دهی در ولسوالی برکه را گروگان گرفته بودند که پس از گرفتن تعهد مبنی بر ترک وظایف شان، تعداد 35 تن آنان را رها کرده اند و هنوز 10 تن آنان در اسارت طالبان بسر می‌برند.

صافی افزود، صبح امروز جنگ‌جویان طالب پدر و برادر یکی از مسئولان مراکز رأی دهی در این ولسوالی را با خود برده‌اند.

او علاوه کرد، آنان برای برگزاری انتخابات در این ولسوالی آماده‌گی خود را دارند و افرادی دیگری که بتوانند به جای افراد ترک کرده کار انتخابات را به پیش ببرند، در این ولسوالی وجود دارند.

قابل ذکر است که هشت مرکز رأی دهی در مرکز و روستاهای امن ولسوالی برکه مشخص شده است که در انتخابات فردا شبنه 20 اکتبر بروی رأی دهنده‌ها باز شود.

به گفته مسؤلان دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات بغلان، تمامی موادهای لازم به ولسوالی برکه فرستاده شده است، اما موجودیت گروه طالبان در بخش های وسیعی از این ولسوالی سبب شده است که حدود نیمی از رأی دهندگان از اشتراک در انتخابات محروم شوند.

با این حال گفته می‌شود گروه طالبان مردم را تهدید کرده اند که در صورت اشتراک در انتخابات مجازات خواهند شد.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان فردا شنبه 20 اکتبر به اسثنای ولایت‌های قندهار و غزنی به دیگر ولایت ها این کشور برگزار گردد

+++++++++++++++++++++++++++++.

امریکا: ما جنگ را در افغانستان باختیم

امریکا در جنگ افغانستان شکست خورده و در پی جستجوی راهی برای خروج از افغانستان می باشد..
به گزارش سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک ویکلی استاندارد، در مقاله‌ای نوشت که امریکا در جنگ افغانستان شکست خورده است اما حاضر به قبول این شکست نیست و اصرار دارد که بحران افغانستان در وضعیت بن بست قرار دارد.

این نشریه امریکایی با اشاره به ترور جنرال عبدالرازق اچکز فرمانده پلیس قندهار نیز نوشت که دگروال دیو باتلر، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان به جای محکوم کردن شدید و کم اهمیت جلوه دادن آن، این حمله را رویدادی «افغان علیه افغان» توصیف کرده است.
ویکلی استاندارد ادامه داد واکنش امریکا زمانی معنی دارتر می‌شود که بفهمیم واشنگتن در برابر طالبان درمانده شده است.
در ادامه این یادداشت نیز آمده است که ترامپ از زمان آغاز ریاست جمهوری‌اش تاکنون به افغانستان سفر نکرده و به ندرت درباره این کشور صحبت می‌کند و گفت‌وگویی نیز درباره چون وچرایی لزوم پیروزی امریکا در افغانستان وجود ندارد و در مقابل آن نیز فرماندهان نظامی امریکا تاکید بر پایان دادن جنگ در این کشور دارند.
ویکلی استاندارد با اشاره به اظهارات جنرال جان نیکلسون، فرمانده سابق نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان ادامه داد: «زمان پایان دادن به جنگ افغانستان فرارسیده است»، در حالی که جنگ‌ها پایان نمی‌پذیرند؛ یا در آن پیروز می‌شود و بازنده آن خواهید شد.
این نشریه تصریح کرد: دولت ترامپ مانند دولت پیشین خود در پی یافتن راه خروج از افغانستان است و طالبان نیز با درک این موضوع از دیکته کردن شرایط خروج امریکا خرسند هستند و این چیزی است که مقامات امریکایی و طالبان در حال گفت‌وگو درباره آن هستند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

انتخابات پارلمانی در کندهار به تعویق افتاد

حکومت افغانستان و کمیسیون مستقل انتخابات این کشور، پس از رویداد روز پنجشنبه در ولایت کندهار و کشته شدن جنرال عبدالرازق و عبدالمومن حسین‌خیل، برگزاری انتخابات پارلمانی را در کندهار برای یک هفته به تعویق انداخته اند.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که بر بنیاد پیشنهاد باشندگان ولایت کندهار و پیشنهاد کمیسیون انتخابات، برگزاری انتخابات ولسی جرگه در این ولایت به تعویق افتاده و تاریخ برگزاری انتخابات در ولایت کندهار از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد شد.

آقای چخانسوری در توییترش نوشته است “در نشست فوق العاده جلسه شورای امنیت ملی فیصله شد تا انتخابات ولسی جرگه کندهار با یک هفته تأخیر برگزار شود”.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که انتخابات پارلمانی در ولایت کندهار، روز شنبه هفته آینده (۵ عقرب) برگزار خواهد شد.

آقای هاشمی افزود که به دلیل رویداد روز گذشته در کندهار، آنان از شورای امنیت ملی خواستند تا برگزاری انتخابات پارلمانی را در ولایت کندهار به تعویق بیاندازند.

آقای هاشمی گفت “بخاطر این‌که روحأ مردم آماده شوند کمیسیون انتخابات مطابق ماده ۱۰۴ (قانون انتخابات) پیشنهاد به شورای امنیت کرد که انتخابات این ولایت را به یک هفته تعطیل کند”.

این مقام کمیسیون انتخابات تأکید ورزید که آنان تمام آمادگی‌ها را برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت کندهار دارند و فقط به دلیل وضعیت روحی مردم، این پروسه را به تعویق انداخته اند.

در کنار کندهار، در ولایت غزنی و ده ولسوالی افغانستان انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان برگزار نخواهد شد.

فردا شنبه (۲۸میزان) انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور برگزار خواهد شد.

انتخابات در ولایت کندهار پس از آن به تعویق افتید که روز گذشته، در تیراندازی محافظ والی کندهار در دفتر وی، جنرال عبدالرازق، قومندان امنیه و عبدالمومن حسین‎‌خیل، رئیس امینت کندهار کشته و والی کندهار، دو امریکایی و یک عضو ائتلاف مجروح شدند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تصویری| مراسم خاک‌سپاری شهید جنرال رازق برگزار شد

پیکر جنرال رازق، فرمانده امنیه ولایت قندهار طی یک مراسم خاص با حضور گسترده مردم، صبح امروز به خاک سپرده شد.

در ادامه تصاویری از این مراسم را مشاهده می‌کنید:

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

یـک‌روز تا پایـان پیکـارهـای انتخـاباتـی

روح‌الله بهزاد/ چهار شنبه 25 میزان 1397/

بر بنیاد تقویم کمیسیون انتخابات، ۱۹ روز پیش به تاریخ ۶ میزان مبارزات نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۳۳ ولایت رسماً آغاز شد. مسوولان در کمیسیون انتخابات حین اعلام کارزارهای انتخاباتی، گفتند که مبارزات انتخاباتی نامزدان تا ۲۰ روز ادامه می‌یابد و دو روز پیش از برگزاری انتخابات پایان می‌یابد.
آنان گفته بودند، در صورتی که نامزدان در جریان مبارزات انتخاباتی خود تخلفی را مرتکب شوند، از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیتۀ رسانه‌های کمیسیون انتخابات، متخلف شمرده شده و طبق کارشیوه‌ها و قانون انتخابات مورد پیگرد قرار می‌گیرند

حالا که یک روز به پایان رسمی کارزارهای انتخاباتی نامزدان باقی مانده است، پرسش‌هایی در اذهان عامه به وجود آمده است. چه اتفاق‌هایی در این ۱۹ روز افتاد؟ آیا نامزدان اصول و قانون انتخابات را مراعات کردند؟
آمار تلفاتِ کارزارهای انتخاباتی
از روز آغاز رسمی کارزارهای انتخاباتی تاکنون، در سراسر کشور ۴۲ تن کشته و ۹۱ تن زخمی شده اند.
درست چهار روز بعد از آغاز پیکارهای انتخاباتی، یک حمله کنندۀ انتحاری خودش را در گردهمایی انتخاباتی عبدالناصر مومند، نامزد انتخابات پارلمانی منفجر ساخت. در آن حمله ۱۴ تن کشته شدند و ۴۱ تن دیگر زخمی.
به دنبال این حمله، هفت روز بعد یک حمله کنندۀ انتحاری دیگر خود را در میان کارزار تبلیغاتی صالح‌محمد خان اچکزی در ولایت هلمند منفجر ساخت. در آن حمله افزون بر آقای صالح خان اچکزی، هفت تن کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند. این دومین حملۀ انتحاری به کارزارهای انتخاباتی نامزدان بود.
در کناراین، چهار روز پس از حمله بر کارزارهای انتخاباتی در ولایت هلمند، گردهمایی انتخاباتی یکی دیگر از نامزدان انتخابات پارلمانی در ولسوالی رستاق ولایت تخار مورد حمله قرار گرفت. یک موترسایکل پُر از مواد انفجاری در گردهمایی هواداران نظیفه یوسفی بیگ منفجر شد که در نتیجۀ آن، ۱۸ تن کشته و ۳۸ تن دیگر زخمی شدند.
در سوی دیگر، در یک حملۀ مسلحانۀ دیگر به ستاد انتخاباتی سیدعظیم کبرزانی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هرات، ۲ تن کشته و یک تن دیگر زخمی شدند.
بربنیاد اطلاعات کمیسیون انتخابات، از شروع نام‌نویسی نامزدان تاکنون، ۹ نامزد در ولایت‌های پروان، ننگرهار، کابل، قندهار و هلمند کشته شده اند.
مصارف گزاف
از سویی هم، کمیسیون مستقل انتخابات حین اعلام رسمی کارزارهای انتخاباتی به نامزدان گفت که «نامزدان نباید اقداماتی در راستای افزایش اختلافات قومی انجام دهند یا اشتهارات خود را در مکان‌های ممنوعه نصب کنند».
مسوولان این کمیسیون همچنان می‌گویند که کمترین مصارف مالی یک نامزد در ولایت لوگر از ۸۰۰ هزار تا ۹۲۰ هزار افغانی است و بالاترین مصارف در ولایت کابل، از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تا دو میلیون ۶۵۰ هزار می‌باشد.
اما با آن‌هم، دیده می‌شود که شماری از نامزدانِ انتخابات به قانون انتخابات و هُشدارهای این کمیسیون وقعی نگذاشته و حداقل در دو موردی که در بالا ذکر شد، تخلف کرده اند.
یک تا دو روز پس از آغاز رسمی کارزارهای انتخاباتی دیده شد که برخی از نامزدان با شعارهای قومی و سمتی وارد میدان انتخابات شدند و عدۀ دیگر، بدون پرداخت مالیه به دولت و بدون توجه به قانون، اشتهارات شان را در جاهای ممنوع نصب کردند.
شماری از نامزدان هم در کارزارهای انتخاباتی شان به رقابت بین همدیگر پرداخته و هزارها دالر را خرج کارزارها و تبلیغات شان کردند. یک بررسی ابتدایی در اطراف شهر کابل بسیار به ساده‌گی نشان می‌دهد که در موارد بسیار زیاد، قانون انتخابات از سوی نامزدان نقض شده است؛ از نصب ده‌ها هزار عکس گرفته تا مهمانی‌های پیهم، حمایت مالی از ورزشکاران و تیم‌های ورزشی و تبلیغات رسانه‌یی که بدون تردید، هزاران دالر هزینه بر می‌دارد.
براساس کارشیوۀ کمیسیون مستقل انتخابات، تمام نامزدان انتخابات پارلمانی موظف هستند تا اولین گزارش مبارزات انتخاباتی خود را در روزهای یازدهم تا سیزدهم از شروع مبازرات انتخاباتی به کمیسیون گزارش دهند و دومین گزارش آنان نیز باید در ۴۸ ساعت پیش از دورۀ سکوت به کمیسیون داده شود.
با این‌همه، چیزی که قابل نگرانی و پرسش‌برانگیز برای مردم است، این است که چرا کمیسیون انتخابات، با وجود هُشدارهای پیهم، اما تاکنون با هیچ نامزدِ متخلف برخورد قانونی نکرده است؟
چالشِ پروسۀ ملی
تأمین امنیت و مقابله با تهدیدهای امنیتی، یکی دیگر از چالش‌های عمدۀ پروسۀ انتخابات در کشور است. هرچند مقام‌های امنیتی و در مجموع سیستم امنیتی دولت افغانستان اعلام کرده اند که تدابیر لازم را برای برگزاری انتخابات در فضای امن اتخاذ کرده اند، اما با آن‌هم نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.
دیروز طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع کشور گفت که «گروه‌های تروریستی» و «دشمنان مردم» افغانستان در تلاش مختل کردن برگزاری انتخابات هستند، اما به آنان اجازه نخواهیم داد تا این «پروسۀ ملی» را به چالش بکشند.
آقای بهرامی به نیرهای امنیتی گفت که نقش قوای مسلح در تأمین امنیت انتخابات ارزش‌مند است و از آنان خواست که با مردم و کارمندان کمیسیون انتخابات همکار باشند.
وزیر دفاع ملی به نیروهای امنیتی می‌گوید که در راستای بهتر برگزار شدن انتخابات دو وظیفۀ اساسی دارند، یکی تأمین امنیت پروسۀ انتخابات و دیگر، استفاده از حق رأی که اجازه دارند به هر کسی که می‌خواهند رأی بدهند.
بهرامی به مردم افغانستان اطمینان داد که نیروهای دفاعی و امنیتی قادر به تأمین امنیت انتخابات هستند.
قابل یادآوری است که روز شنبه هفتۀ آینده، «۲۸ میزان» روز برگزاری انتخابات پارلمانی است و برای تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی و شهروندان کشور، هزاران تن از نیروهای امنیتی به حالت آماده‌باش هستند.
در سوی دیگر، در جریان این هفته، مسوولان در کمیسیون انتخابات و نهادهای امنیتی گفتند که در برنامۀ مشترکی با نیروهای حمایت قاطع، امنیت این پروسه انتخابات را در ۲۸ میزان می‌گیرند.
ناتو یا مأموریت حمایت قاطع اعلام کرد که در انتخابات پارلمانی پیشرو در افغانستان «به گونۀ جدی کاملاً بی‌طرف» خواهد بود. کانت پیتر، سخنگوی مأموریت حمایت قاطع گفته است که ناتو در تمامی روندهای انتخاباتی هیچ نقشی را بازی نخواهد کرد.
نظارت از انتخابات افغانستان
با این‌همه، نماینده‌گی سازمان ملل متحد در کابل دیروز سه‌شنبه، ۲۴ میزان با نشر خبرنامه‌یی اعلام کردند که از ۲۵۰ هزار ناظر برای نظارت از انتخابات پارلمانی افغانستان می‌فرستند.
تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت که ناظران می‌توانند در امر جلوگیری از تقلب در انتخابات موثر باشند. یاماموتو افزود: «پوشش گسترده و آگاهانه توسط ناظران بی‌طرف افغانستان و نماینده‌گان نامزدان در بیش از ۵۰۰۰ مرکز رأی‌دهی بسیار مهم است. حضور آنان نشان‌دهندۀ یکی از موثرترین ابزار برای شناسایی و جلوگیری از تقلب است».
او تأکید کرده است که ناظران افغانستانی «پاسبانان روند انتخابات» هستند و نامزدان نیز مسوولیت دارند تا برای جلوگیری از تقلب در انتخابات، «حامیان شان را آموزش دهند تا متوصل به تقلب» نشوند.
در خبرنامۀ نماینده‌گی سازمان ملل تأکید شده است که تمام ناظران و نماینده‌گان در رابطه به شمارۀ آرا و پروسۀ رأی‌دهی باید آموزش ببینند و با تمام قوانین و مقررا آشنا باشند.
رسانه و انتخابات
در عین حال، ریاست کمیتۀ رسانه‌ها کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته، ۲۴ میزان، از رسانه‌‎ها خواست تا گزارش‌های مالی از تبلیغات نامزدانی را که با آنان قرارداد امضا کرده اند،‌ به این کمیته‌ بسپارند.
محمدرفیع رفیق صدیقی، رییس کمیتۀ رسانه‌های کمیسیون انتخابات می‌افزاید که در غیر آن، کمیتۀ‌ رسانه‌های کمیسیون انتخابات از «شیوه‌های قانون» استفاده خواهد کرد.
آقای صدیقی می‌گوید که کمیته‌ رسانه‌های کمیسیون انتخابات مکلف است به مصارف پولی نامزدانی که با رسانه‌های همه‌گانی قرارداد بسته اند،‌ رسیده‌گی کند. به گفته‌ او: «در صورتی که رسانه‌ها در روز رأی‌دهی متوجه موارد مشکوکی شوند که به اعتبار پروسه‌ انتخابات صدمه می‎زند، با کمیتۀ‌ رسانه‌های کمیسیون انتخابات شریک کنند تا پروسهۀ انتخابات با نگاه تخصصی، تخنیکی و مسلکی به گونۀ عادلانه و منصفانه برگزار شود.
کمیتۀ رسانه‌های کمیسیون انتخابات از مردم نیز می‌خواهد تا در روز رأی‌دهی موارد مشکوک را به زودترین فرصت به نیروهای امنیتی، مسوولان کمیسیون‌های انتخابات در مراکز رأی‌دهی و خبرنگاران شریک سازند تا برای یک «انتخابات شفاف و عادلانه گام‌های اساسی» برداشته شود.
مسوولان در کمیسیون انتخابات تأکید کرده اند که ۲۸ میزان برای انتخابات پارلمانی تغییر نخواهد کرد و این کمیسیون تمام آماده‌گی‌های تخنیکی برای راه‌اندازی این انتخابات را گرفته است.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: