آخرین گزارش از ولسوالی لعل و سر جنگل ولایت غور؛
فرمانده علی‌پور موفق به فرار شده است/ خشم مردم از کشتار غیرنظامیان و ادامه درگیری با نیروهای امنیتی

منابع محلی به خبرگزاری صدای افغان(آوا) می‌گویند که حدود ساعت 10 پیش از ظهر امروز شنبه(14 میزان)، فرمانده علی‌پور مشهود به قوماندان شمشیر، از چنگ نیروهای دولتی در ولسوالی لعل و سرجنگل موفق به فرار گشته و به جای امنی انتقال داده شده است. سخنگوی والی غور نیز به آوا می‌گوید که این فرمانده موفق به فرار شده است

فرمانده علی‌پور موفق به فرار شده است/ خشم مردم از کشتار غیرنظامیان و ادامه درگیری با نیروهای امنیتی
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، “سید ضیاء ضیاء” باشنده ولایت غور و آگاه مسائل اجتماعی با بیان این خبر به خبرنگار آوا گفت: اما کشته و زخمی شدن افراد ملکی خشم مردم را برانگیخته و پس از چاشت امروز از منطقه سرجنگل، تلخک، لعل، کرمان، و سنگ تخت، نیروهای مردمی جمع می‌شوند و در مقابل نیروهای امنیتی به جنگ می‌پردازند که تا ساعت 3 بعد ظهر امروز ادامه داشته است.

بر اساس گزارش‌های محلی، فرمانده علی‌پور روز پنج‌شنبه برای اشتراک در کمپاین انتخاباتی حیدرعلی اعتمادی و جهت تأمین امنیت بهتر صفحات مرکزی به ولسوالی لعل و سرجنگل رفته، اما ساعت 3 بامداد امروز شنبه(14 میزان) مورد حمله نیروی ویژه یا قطعه خاص از فیروزکوه، مرکز ولایت غور برای دستگیری قرار می‌گیرد.

سید ضیاء ضیاء در مورد اصل ماجرای فرمانده علی‌پور به آوا می‌گوید: “اصل ماجرای ولسوالی لعل و سرجنگل و تعقیب قوماندان علی‌پور در جریان کمپاین شخص به نام اعتمادی، نامزد انتخابات پارلمانی، ساعت 1 شب گذشته در منطقه اسدآباد به وجود آمد”.

وی افزود: “نیمه‌های شب گذشته به مسوولین امنیتی گزارش داده می شود که قوماندان علی‌پور در اسد آباد لعل حضور دارد که در پی آن نیروهای امنیتی منطقه را تحت محاصره می‌دهند و جنگ آغاز می‌شود”.

به گفته این باشنده ولایت غور، این درگیری تا صبح ادامه داشته است، اما پس از سپیده دم مردم جمع می‌شوند تا آتش جنگ را خاموش کرده و علی‌پور را نجات دهند که متاسفانه مورد حمله نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند.

به گفته شاهدان عینی در این حمله 9 الی 13 نفر مردم ملکی شهید و تعدادی هم زخمی می‌شوند.

گفته می‌شود که مردم ولایت غور و برخی از مناطق دیگر ولایات مرکزی افغانستان، فرمانده علی‌پور را حامی و دل‌سوز مردم دانسته و به حمایت از او برخواسته‌اند.

این در حالی است که “عبدالحی خطیبی” سخنگوی والی غور نیز در گفتگو با آوا، تنشنج و درگیری دو روز اخیر در این ولایت را ناشی از حرکت غیر‌مسوولانه یک قوماندان غیرمسوول عنوان می‌کند.

به گفته او، قوماندان علی‌پور از ولایت بامیان به مربوطات لعل و سرجنگل ولایت غوز نفوذ کرده بود و دست به ناامنی‌ها و اغتشاش می‌زد.

به گفته خطیبی، علاوه بر آن، علی‌پور متهم به دو فقره جنایی بوده و قراربود تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد؛ به همین دلیل در لعل تحت محاصره قرار گرفت، اما صبح امروز از چنگ نیروهای امنیتی موفق به فرار گردید.

آقای خطیبی افزود: از شب گذشته جنگ میان نیروهای دولتی و افراد مسلح غیرمسوول صورت گرفته که در نتیجه هفت نفر افراد ملکی جان خود را از دست داده و تعدادی هم زخمی شده‌اند.

هرچند او از رویارویی نیروهای مردم با حکومت اظهار بی‌خبری کرد، اما گفت که تعدادی از مردم دست به تظاهرات زده و نیروهای امنیتی تلاش دارند تا به افراد ملکی آسیب نرسد.

او یک‌بار دیگر تأکید کرد که حکومت برای دستگیری علی‌پور تلاش دارد و به اقدامات خود همچنان ادامه خواهد داد.

این در حالی است که محمد عارف رحمانی، یک عضو مجلس نمایندگان نیز در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: “چه رقم به ارگ بلاهت کابل باید فهماند که قوماندان علی پور دشمن دولت افغانستان نیست. ازحامیان این دولت است. او دشمن طالبان، تروریستان، کوچیان متجاوز و راهزنان و آدم‌کشان است. او جاده مرگ جلریز را در سال‌های گذشته تا حد زیادی امن ساخته بود”.

آقای رحمانی خاطرنشان کرده است: “بنابر این اقدام نیروهای حکومتی برای دستگیری و یا کشتن او یک اشتباه محض است. پیامدهای این اقدام فوق‌العاده خطرناک؛ به درستی ارزیابی نشده است”.

وی ابراز امیدواری کرده است: “امیدوارم عقلای ارگ کابل این پیام خیرخواهانه ما را به نیکی دریابند

++++++++++++++++++++++++++++++

قوماندان علیپور در تماس تلفونی دلیل محاصره اش را فاش کرد

بگفته یکی از شاهدان عینی کماندوها در قالب چندین تانک و رنجر از ولایت غور و بامیان به محل اقامت فرمانده علیپور معروف «قوماندان شمشمیر» حمله کردند. آقای علیپور می گوید که پس از شش ساعت محاصره در محل اقامتش توانسته است با همراهانش فرار کند.

در ساعات اولیه این درگیری، خبرهای ضد و نقیضی درباره بازداشت آقای علیپور و آزاد شدن و فرار وی در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

«مسلح غیرمسئول نیستیم»

آقای علیپور به یورونیوز گفت: «ما به درخواست مردم لعل و سرجنگل به این ولسوالی آمده بودیم تا بدون سلاح هایمان در بین مردم باشیم و سفرهای دوره ای داشته باشیم اما در ساعت چهار صبح در اتاقی که مهمان بودیم، فیر شد و تا ساعت ده صبح در محاصره نیروهای امنیتی بودیم.»

بگفته وی، دلیل حمله کماندوها به محل اقامت وی دو دلیل داشته است؛ یکی رقابت های سیاسی انتخابات پارلمانی از سوی یکی از مقام های عالی رتبه وزارت دفاع و آزاد کردن سه زن از اسارت طالبان که باعث کینه جویی شده است.

احسان الله امیری، خبرنگار وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است که حکم دستگیری وی از سوی رئیس جمهور افغانستان صادر شده است. برخی رسانه ها آقای علیپور را یکی از فرماندهان مسلح غیرمسئول و برخی رسانه ها نیز وی را از فرماندهان خیزش مردمی معرفی کرده است.

آقای علیپور در این باره می گوید: «ما به هیچ عنوان مسلح غیرمسئول نبودیم ما باید مسئولیت را مفهوم بدهیم، به این معنا که مردم مشروعیت و قدرت و صلاحیت را به ما می دهند؛ چون دولت در تامین امنیت مردم ناکارا بود، مردم به ما برای تامین امنیتشان اعتماد کردند. ما یک گروه خودسر و لاابالی نیستیم، ما در بدنه جنبش مان حقوق دان، دکتر و ماستر داریم و کاملا انسان های مدنی و فرهنگی هستیم و برای مدنی ترین حق مردم، یعنی امنیت تلاش می کنیم، چون دولت پاسخگو نیست
«رئیس جمهور حق دارد، ما را سرکوب کند»

وی در ادامه گروهشان را به نام «جنبش مقاومت برای عدالت» معرفی می کند و احتمال بازداشت وی از سوی رئیس جمهور اشرف غنی را می پذیرد.

علیپور می افزاید: «رئیس جمهور حق دارد ما را سرکوب کند چون در مرزهای جاغوری علیه طالب و داعش”>داعش مقاومت می کنیم، وقتی سال گذشته تیم پزشکی مان را به ولسوالی میرزااولنگ اعزام کردیم این رئیس جمهور بود که مردم را از آنجا بیرون کشید. رئیس جمهور حق دارد این کار را کند؛ چون در ولسوالی “کتو” پرسنل دولتی را از زیر بمباران نجات دادیم و امروز هم با پاکستانی هایی که تحت عنوان “کوچی” به زمین های مردم مان وارد می شود، در برابر آنها می ایستیم. ما سند داریم که پاکستانی ها به نام کوچی در مناطق ما ناامنی ایجاد کردند، سند ما جنازه ها و سلاح های آن هاست

رویارویی مردم با نیروهای امنیتی

علیداد باشنده، از ساکنان ولسوالی لعل و سر جنگل اظهار داشت: «در ساعت ۴ صبح روز شنبه با صدای فیر/ شلیک های پی در پی جمعی از مردم به طرف بازار و محل اقامت اقای علیپور حرکت کردند تا با پادرمیانی مانع درگیری نیروهای امنیتی با آقای علیپور شوند اما نیروهای امنیتی به سوی مردم آتش گشودند و باعث کشته شدن سه طفل و یک زن شدند. در جریان این شلیک ها مردم فرار کردند اما بار دیگر جمعی از مردم دوباره به سوی محل محاصره اقای علیپور حرکت کردند با این امیدواری که بتوانند بطور مسالمت امیز نیروهای امنیتی را از مواجهه و بازداشت اقای علیپور بازدارند اما این بار با کشته شدن یکی از باشندگان، مردم خشمگین شدند و به سوی نیروهای امنیتی و کماندوها حمله کردند.»

وی می گوید که شاهد حمل جنازه های یازده نفر از شهروندان عادی بوده است و هفت تن هم زخمی شده بودند. گروه هایی از مردم هم از ولسوالی سنگ تخت و بندر ولایت بهسود به ولسوالی لعل و سرجنگل امدند تا به حمایت از اقای علیپور بپیوندند. نزدیک به هزاران تن از مردم در برابر نیروهای امنیتی قرار گرفته بودند، در حالیکه نیروهای کمکی و کماندوها با ۴ تانک و چندین رنجر از بامیان برای حمایت از نیروهای امنیتی ولایت غور آمدند.

همزمان در بامیان نیزها صدها باشنده بامیان در مقابل قوماندانی امنیه ولایت بامیان تظاهرات کردند، آن ها اعلام کردند که چرا وقتی طالبان در منطقه «تاله و برفک» نزدیک به ولایت بامیان، مردم را می کشند، نیروهای امنیتی بامیان به کمک مردم نمی آیند اما برای دستگیری آقای علیپور به کمک نیروهای قطعه خاص، کماندوهای ولایت غور می روند. این تظاهرات به تنش انجامید اما تلفاتی نداشت

.
از اتهام مسافر آزاری تا جستجوی قاتلان مسافران

برخی رسانه‌ها آقای علیپور را متهم به آزار و اذیت مسافران در شاهراه کابل- بامیان می‌کنند. گزارشگر یورونیوز در مصاحبه با خلیفه مهدی، یکی از راننده های این شاهراه که به گفته خودش حدود شش سال است مسافران را در این مسیر جابه جا می کند؛ درستی این خبر را جویا شده است.

آقای مهدی می گوید: «قوماندان علیپور تا کنون مسافران را مورد آزار قرار نداده است، بلکه از جان و مال مسافران و راننده های این مسیر محافظت کرده است.»

وی ادامه می دهد که از قرار شنیده هایش از راننده ها و مسافران، «پس از قتل یکی از استادان دانشگاه در مسیر جلریز به مردم جلریز مهلت چند روزه ای داد تا قاتل را معرفی کنند که مردم منطقه از این کار خودداری می کنند. در نتیجه با بیرون کشیدن ۳۰ خانواده از خانه هایشان، مردم محلی تصمیم می گیرند که قاتل را معرفی و تحویل قوماندان علیپور دهند و با هر بار قتل یا دزدی اموال مسافران که توسط طالبان یا دزدان این شاهراه انجام می شود، این قوماندان طالبان و دزدان این منطقه مورد پیگرد قرار می دهد.»

آقای علیپور از حکومت می خواهد خود را با مردم رو در رو قرار ندهد و قاتلین انسان هایی که روز شنبه در لعل و سرجنگل کشته شده اند را به مردم تحویل دهد.

پیش از این، قوماندان، فرمانده قیصاری و یک تن از فرماندهان خیزش مردمی توسط نیروهای امنیتی افغانستان، تظاهرات مردمی گسترده ای در شمال افغانستان برگزار شد که در نتیجه این حرکت ها، حکومت افغانستان این دو فرمانده برجسته تحت امر جنرال دوستم را آزاد کرد و جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را پس از چند ماه تبعید به ترکیه به کابل فراخواند

 

+++++++++++++++++++++++++++++++

هوشدار آقایان عطا نور و محمد محقق به حکومت ساخت آمریکا

عطا محمد نور در واکنش به حادثه غور:
حکومتی که ظرفیت مقابله با چند موتر سایکل سوار طالب را ندارد، جان و آرامش مردم را می‌گیرد

استاد عطا محمد نور رييس اجرائيه جمعيت اسلامى افغانستان و والی پیشین بلخ درواکنش باحادثه غورگفته است که حکومتی که ظرفیت مقابله با چند موتر سایکل سوار طالب را ندارد، به هدف سرکوب یک فرمانده محلی، جان و آرامش مردم را می‌گیرد.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا، عطامحمد نور با بیان اینکه هر روز خط فاصل بین مردم ‌و حکومت بیشتر می‌شود تاکید کرده است که از حقوق مردم مظلوم در هرگوشه و کنار افغانستان تا پای جان دفاع می‎نماییم.

آقای نور با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که با تاسف از شهادت ‌و جراحت حدود بیست تن از هموطنان عزیزم در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور در پی حمله سازمان‎دهی شده نیروهای ویژه حکومتی بالای یکی از فرماندهان محلی، آگاهی یافتم که مایه تاثر عمیق من و مردم ما گردید.

وی افزوده است حکومتی که ظرفیت مقابله با چند موتر سایکل سوار طالب را ندارد، به هدف سرکوب یک فرمانده محلی، جان و آرامش مردم را می‎گیرد، اما اینسو تر در شمال کشور در بغلان و ‌بلخ از انسان‌های جنایت‌کار، دزد و مجرم متکرری که آرامش مردم ما را برهم میزنند و از هیچ فجایعی دریغ نمی کنند، حمایت بی دریغ صورت می‎گیرد.

او گفته است در حالیکه انزجار شدید خویش را از چنین رویکرد های هراس افگنانه ابراز میدارم، تاکید می‎نمایم که با توسل به این روش ها فاصله میان حکومت و مردم هر روز بیشتر می‎شود و به این ترتیب بستر های حکومت داری از هم می‎پاشد و امید مردم از این حکومت بیشتر از پیش از بین میرود.

عطامحمد نور تاکید کرد با محکوم نمودن این اقدام نا سنجیده، دیکتاتورانه، قوم ستیزانه و‌خلاف منافع ملی که منجر به شهادت ‌‌ ‌و مجروحیت نزدیک به 20 تن ‌از هموطنان ما گردید، برای شهدا بهشت برین، به مجروحان شفای عاجل طلب نموده، خود را در کنار و شریک غم مردم دانسته، از حقوق مردم مظلوم در هرگوشه و کنار افغانستان تا پای جان دفاع می

‎نماییم.

+++++++++++++++++++++++++++

محقق: حکومت در صدد شعله‌ور کردن جنگ داخلی است

محمد محقق؛ معاون دوم ریاست اجرایی در واکنش به سقوط ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک به دست طالبان، با اشاره به رویدادهای بلخ و قندوز و غور گفته است که حکومت در صدد شعله‌ور کردن جنگ داخلی است.

به گزارش سایت همایون بنقل از آوا، در پیامی که امروز شنبه ۱۵ میزان، از سوی محمد محقق صادر شده آمده است: با تأسف اطلاع يافتم كه ولسوالى سيدآباد ولايت ميدان وردك سقوط نموده، ولسوال، فرمانده فداكار پوليس و تمامى پرسونل امنيتى آن به‌شهادت رسيده اند.

آقای محقق افزوده است: اين فاجعه ولسوالی سیدآباد كه علاوه بر شهادت دسته‌جمعى پرسونل، تروریستان تمامی امکانات دولتی را به آتش کشیده و جنازه های شهدای نیروهای امنیتی در ساحه باقی مانده است (در حالی رخ می‌دهد) كه حكومت مشغول زورآزمایى با رقيبان احتمالى آينده خود در بلخ، قندوز و مناطق مركزى مي‌باشد و تازه در صدد شعله ور ساختن جنگ‌هاى داخلى در درون نظام است.

معاون دوم ریاست اجرایی در ادامه به رویداد دیروز ولایت غور اشاره کرده که در آن، نیروهای دولتی سعی کردند یک فرمانده محبوب مردمی را دستگیر کنند؛ اما با مقاومت مردم مواجه شده و موفق نشدند، گفته است: جناب آقاى رييس جمهور بهتر بود به‌جاى اينكه لشكركشى به ولايت غور را براى زدن فرمانده عليپور سازماندهى كنند، به‌ فكر حفاظت از ولسوالى سيدآباد در چند كيلومترى كابل پايتخت مي‌بود. اين را مي‌گويند سوء تدبير كه بزرگان دين گفته اند «اِيَّاكُمْ وَسُوْءُ الْتَدْبِيْرِ» اين است كه همه بزرگان كشور داد مي‌زنند در اين حكومت تعريفى از دوست و دشمن وجود ندارد، به عوض دشمن، گور دوست را مي‌كنند و آتش در خرمن خود مي‌زنند.

آقای محقق پیشتر در واکنش به محاصره فرمانده علیپور از سوی نیروهای دولتی نیز با صدور پیامی، تلاش برای دستگیری او را “عمل عاقبت نیاندیشانه حکومت” خوانده بود که مردم مناطق مرکزی هزاره‌جات را متاثر و شکاف‌های قومی را بیشتر کرده است.

آقای محقق گفته بود:”فقط می‌شود این لشکرکشی به سمت هزاره‌جات را در راستای تحقیر و لگدمال کردن مردم مناطق مرکزی و اعمال تبعیض‌های قومی از سوی مقام‌های کوتاه‌نظر حکومتی تفسیر کرد

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

شمشیر حکومت علیه «شمشیر» مردم

محمد محقق؛ معاون دوم ریاست اجرائی در حمایت از فرمانده علی‌پور بیانیه‌ای صادر کرده و تلاش برای دستگیری او را “عمل عاقبت نیاندیشانه حکومت” خوانده که مردم مناطق مرکزی هزاره‌جات را متاثر و شکاف‌های قومی را بیشتر کرده است.

آقای محقق گفته است:”فقط می‌شود این لشکرکشی به سمت هزاره‌جات را در راستای تحقیر و لگدمال کردن مردم مناطق مرکزی و اعمال تبعیض‌های قومی از سوی مقام‌های کوتاه‌نظر حکومتی تفسیر کرد.”

مقام‌های ولایتی غور گفته‌اند که عملیات دستگیری آقای علی‌پور به اتهام ‘گروگانگیری و آزار مسافرین’ صادر شده است.

مردم ولسوالی لعل و سرجنگل غور اما به محل محاصره آقای علیپور آمده و او را از محاصره نیروهای امنیتی بیرون کشیدند.

واکنش‌ها به خبر تلاش برای بازداشت این فرمانده محلی در فضای مجازی هم نسبتاً گسترده بوده است.

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، شماری از شهروندان در ولایت‌های بامیان و میدان وردک در اعتراض به اقدام حکومت دست به تظاهرات زده‌اند.

دولت استدلال می کند که قوماندان علیپور که به قوماندان شمشیر هم شهرت دارد، موجب آزار مردم شده و مسافران را ربوده است. این استدلال ممکن است، درست یا غلط باشد؛ اما اقدام به دستگیری او نمی تواند بدون در نظر داشت میزان محبوبیت بالای مردمی این فرمانده محلی و فارغ از انگیزه های قومی صورت گرفته باشد.

به عقیده کارشناسان مسایل امنیتی، مردم از قوماندان شمشیر در برابر اقدام دولت، پشتیبانی کردند و او را نجات دادند و این پیام واضحی دارد: اینکه دولت به بهانه اجرای قانون، عملا خود را با بخش بزرگی از مردم افغانستان، طرف کرده است.

این همان چیزی است که به دنبال بازداشت نظام الدین قیصاری نیز رخ داد و دولت مرکزی، تاوان سنگینی برای اقدام خود پرداخت. اینکه قیصاری تاکنون آزاد نشده است، بستگی به نحوه استفاده جنرال دوستم از قدرت غیر قابل انکار ازبک ها دارد؛ اما مردم، سهم خود را به خوبی ادا کردند و در دست کم ۱۱ ولایت کشور، قدرت و سیطره دولت مرکزی را رسما به چالش کشیدند.

در مورد قوماندان شمشیر نیز اتفاق مشابهی رخ داد. مردم ولسوالی لعل و سرجنگل به صحنه آمدند و نیروهای مسلح دولتی از دو حکومت محلی بامیان و غور را در دستگیری این فرمانده مردمی و محلی، ناکام گذاشتند. شماری از مردم نیز در جریان این رویداد، کشته شدند و این نشانگر آن بود که اگر دولت، بیش از این، وارد حریم امنیت مردم شود، آنها آماده مقابله هستند و این برای دولت مرکزی و وضعیت شکننده وحدت قومی در افغانستان، هرگز پیام خوبی نیست.

مردم مطالبات مشخصی دارند. آنها می گویند که دولت مرکزی در قبال سال ها گروگانگیری، کشتار و ناامنی در مسیرها که از سوی تروریست های مسلح، ایجاد می شود، سکوت کرده و هیچ اقدام مؤثری برای حفاظت از جان و مال مردم در برابر تروریست ها انجام نداده است؛ بنابراین، قوماندان شمشیر به حمایت از آنها برخاسته و توانسته است از مردم در برابر تروریزم، محافظت کند.

امروز که او نیازمند حمایت مردم بود، مردم حق او را به خوبی ادا کردند و به دولت اجازه ندادند که به بهانه زورگویی و ستم و گروگانگیری، این حفاظ مستحکم را از آنها بگیرد و مردم بار دیگر بدون هیچ پناه و پشتوانه ای، در معرض جنایت های تروریست ها قرار بگیرند و تنها بمانند.

در این میان، از نظر آگاهان، هشدارهای آقای محقق هم به مثابه یک رهبر قومی، کاملا قابل درک است. او از مطالبات مشروع مردم هزاره جات، از دولت مرکزی به خوبی آگاه است و از آنسو می داند که دولت هیچ کاری برای تحقق این مطالبات، از مسیرهای قانونی و مشروع، انجام نداده است؛ بنابراین، نمی توان به دولت حق داد که به بهانه های برساخته و کذب، آخرین امیدها و تکیه گاه های مردم برای امنیت و مصونیت از شر تروریزم وحشی و خون آشام را از آنها بگیرد و آنها را تنها رها کند.

به نظر می رسد، مردم پاسخ سریع و صریحی به تلاش حکومت برای حذف فرماندهان حامی مردم در برابر تروریزم دادند. آنها نه تنها در لعل و سرجنگل، در برابر نیروهای دولتی، سینه سپر کردند و با خون خود اجازه ندادند تا فرمانده محبوب شان، دستگیر شود؛ بلکه در میدان وردک و بامیان، هزاران نفر به صحنه آمدند و در حمایت از او و انتقاد از تصمیم دولت، تظاهرات اعتراضی انجام دادند.
مردم مناطق مرکزی نشان دادند که اجازه نمی دهند سناریوی قیصاری علیه آنها نیز تکرار شود.

انتظار می رود دولت پیام و صدای مردم را شنیده باشد و بر سیاست حذف و سرکوب عناصر مردمی ضد تروریزم، تجدید نظر کند.

Advertisements