قوماندان شمشیر در محاصره نیروهای امنیتی؛
سخنگوی والی غور: علی‌‌پور تا ساعات دیگر دستگیر می‌شود

یک عضو شورای ولایتی ولایت غور می‌گوید که درگیری شدید بین نیروهای امنیتی و قوماندان علی‌پور فرمانده نیروهای خیزش مردمی، در ولسوالی لعل و سرجنگل این ولایت جریان دارد.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری جمهور؛‌ قوماندان علی‌پور فرمانده خیزش نیروهای مردمی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک است.

گفته می‌شود که قوماندان علی‌پور از چند روز بدین سو به ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور رفته است. همزمان با سفر وی به لعل و سرجنگل، دستور بازداشت او نیز صادر شده است.

عبدالحمید ناطقی عضو شورای ولایتی غور به خبرگزاری جمهور گفت:” قومندان علی پور به حمایت یکی از قومندان های جهادی بنام حیدرعلی اعتمادی که در حال حاضر نامزد ولسی جرگه است به لعل و سرجنگل آمده است.”

آقای ناطقی بیان داشت:” از دیشب (جمعه 13 میزان) تاهنوز قومندان علی‌پور تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفته است و تاهنوز تسلیم نشده است و مقاومت می‌کند.”

به گفته وی، هم اکنون درگیری بین نیروهای امنیتی و قوماندان علی‌پور در روستای اسدآباد ولسوالی لعل و سرجنگل جریان دارد و تاکنون یک زن و دو مرد نیز کشته شده اند.

در همین حال عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور به خبرگزاری جمهور؛ قوماندان علی‌پور را یک شخص جنایت کار خوانده و گفت که دستور بازداشت وی از سوی مقام ولایت صادر شده است.

آقای خطیبی بیان داشت:” قومندان علی پور یک شخص جنایتکار است که در اطراف ولایت‌های بامیان و میدان وردک دست به جنایت‌های بشری زده است و حالا به ولایت غور آمده اند.”

وی افزود:” حکم بازداشت وی از طرف مقام ولایت غور صادر شده و نیروهای امنیتی از فیروز کوه به ولسوالی لعل و سرجنگ رفته است تا وی را بازداشت کنند.”

آقای خطیبی اظهار داشت:”: قرار گزارش‌های اولیه که به ما رسیده است، قومندان علی‌پور از خود مقاومت نشان داده ولی اینکه در نتیجه مقاومت علی چند نفر کشته و زخمی شده است هنوز معلومات دقیق در دست نیست.”

سخنگوی والی غور تاکید کرد که نیروهای امنیتی تا ساعات دیگر قوماندان علی پور را بازداشت خواهند کرد.

گفتنی است که قوماندان علی پور فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک است. این نیروها که به نام جبهه مقاومت شناخته می‌شوند پس از حمله کوچی‌ها به مناطق بهسود و ناامن شدن شاهراه شاهراه‌ میدان وردک- کابل که مردم مناطق مرکزی را به پایتخت وصل می‌کند شکل گرفت. جبهه مقاومت از محبوبیت خاصی در میان مردم مناطق مرکزی برخوردار است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

واکنش آقای محقق بر لشکر کشی ارگ غنی بر نیروهای مقاومت بر ضد طالب و داعش

واکنش محقق به محاصره علی‌پور در غور:

لشکر کشی به سمت هزاره‌جات به نفع کشور نیست

حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی به اقدام حکومت برای دستگیری قوماندان علی‌پور واکنش نشان داده و گفته که لشکر کشی به سمت هزاره‌جات به نفع کشور نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ قوماندان علی‌پور فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولایت میدان وردک است. او از چند روز بدین سو بنا به دعوت یکی از دوستانش در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به سر می‌برد.

مقام ولایت غور تایید کرده است که نیروهای امنیتی از شب گذشته (جمعه 13 میزان) برای دستگیری قوماندان علی‌پور وارد عمل شده اند.

براساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در روستای اسد‌آباد ولسوالی لعل و سرجنگل با قوماندان علی‌پور درگیر شده و قوماندان علی‌پور توانسته که به همکاری مردم به منطقه امن خودش را برساند.

اقدام حکومت برای دستگیری قوماندان علی‌پور با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده و صدها نفر در ولایت بامیان و میدان وردک به حمایت از این فرمانده دست به تظاهرات زده اند.

در همین حال حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی، اقدام حکومت برای دستگیری قوماندان علی‌پور را ناسنجیده خوانده است.

آقای محقق در پیامی گفته است:”با كمال تأسف از طريق رسانه‌هاى مجازى و تيلفون‌هاى مردمى از منطقه ولسوالى لعل و سر جنگل مطلع شدم كه نيروهاى قطعه خاص پوليس و امنيت ملى حكومتى و برخى قطعات ديگر دولتى بالاى قريه اسد آباد از ولسوالى لعل وسر جنگل شبانه حمله نموده و هدف از اين حمله را دستگيرى قوماندان علي‌پور قوماندان خيزش مردمى در ولايت ميدان وردك عنوان نموده اند، كه متأسفانه طى اين عمل عاقبت نيانديشانه اى حكومت تعدادى بيشتر از بيست نفر مردم ملكى شهيد و زخمى شده اند كه اين حادثه تلخ و ناگوار اينجانب را شديداً اندوهناك و حيرت زده ساخت و نيز مردم مناطق مركزى هزارجات را متأثر نموده وحدت ملى را آسيب پذير و شكاف‌هاى قومى را بين حكومت ومردم بيشتر نمود .”

وی تاکید کرده:” در طول 18 سال گذشته مناطق هزاره نشين مركزى پشتيبان پروسه دولت سازى و ملت سازى بوده و هيج يك از جريان‌هاى مخالف مسلح دولت در آن ساحات پايگاه نداشته و طالب و داعشى در آنجا وجود ندارد، با توجه به وضعيت ياد شده فوق حمله شبانه و غافلگيرانه‌اى قطعات خاص حكومت در آن منطقه توجيه پذير نبوده و فقط مي‌شود اين لشكر كشى رابه سمت هزارجات، در راستاى تحقير و لگد مال كردن مردم مناطق مركزى و اعمال تبعيض‌هاى قومى از سوى مقامات كوتاه نظر حكومتى تفسير كرد.”

آقای محقق با طرح سوال‌های چون “چرا عليه كساني‌كه در مقابل دشمن از دولت و خودشان دفاع مي‌كنند حمله صورت مي‌گيرد”؛ ” چرا مشخصاً به منطقه هزارجات بدون اينكه در آنجا كدام اقدام به قتل و يا حمله‌اى عليه دولت واقع شده باشد لشكر كشى انجام می‌شود”؛ “چرا اينگونه مسايل بر خلاف فيصله شوراى امنيت انجام مي‌شود، در حاليكه حمله عليه مجاهدين و يا خيزش‌هاى مردمى در هيج يك از جلسات كابينه و يا شوراى امنيت ملى به تصويب نرسيده “، این اقدام حکومت را محکوم کرده است.

معاون دوم ریاست اجرایی این اقدام حکومت را لشكر كشى كوته نظرانه و اقدامات تحريك آميز و غير مسوولانه از سوى حكومت خوانده و تاکید کرده که :” در پايان از حكومت اكيداً مي‌خواهم كه عاملين اين جنايت را كه منجر به تشويش عام در بين مناطق مركزى و باعث شهادت و زخمى شدن تعدادى زيادى از مردم بي‌دفاع ملكى شده اند ، از وظيفه‌شان سبكدوش و غرض محاكمه به نهادهاى عدلى وقضايى معرفى نمايد در غير آن اينگونه اقدامات ناسنجيده مشكلات زيادى را باعث گرديده موجب تضعيف وحدت ملى خواهد گرديد كه بنفع كشور نخواهد بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++

 

حمله طالبان به «دایکندی» با ۵ کشته و زخمی

بر اثر حمله گروه طالبان به منطقه «مناره» در شهر «کجران» ۳ نفر کشته و ۲ فرد دیگر نیز زخمی شدند.

به گزارش سایت همایون بنقل از آوا، رییس پولیس ولایت «دایکندی» گفت: با مقاومت نیروهای امنیتی طالبان هم اکنون عقب رانده شده و در حال حاضر وضعیت به حالت عادی بازگشته است.

گفتنی است، طالبان هر از چند گاهی شهرهای کجران، ناوه میش و پاتو را در ولایت دایکندی مورد حمله قرار می دهند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

حملۀ مجدد طالبان به غزنی آغاز شد

طالبان بار دیگر به ولایت غزنی حمله کردند.
به گزارش یورونیوز، در جریان این حمۀ سنگین که روز شنبه روی داد، پل‌ هایی که در نزدیکی شهر غزنی قرار داشتند، به شدت تخریب شدند و به این ترتیب مهمترین راه‌ های ارتباطی میان کابل و جنوب افغانستان قطع شد.

نزدیک به دو ماه از زمانی که دولت مرکزی افغانستان توانست نیروهای طالبان را از غزنی بیرون براند و کنترل مرکز آن را به دست بگیرد، می‌ گذرد و طالبان با این حملات در تلاشند تا بر بخش‌ هایی از این ولایت کنترل یابند.
ساکنان شهر قره باغ در ۵۵ کیلیومتری جنوب شهر غزنی اعلام کرده‌ اند که طالبان در اطراف این منطقه ایستگاه‌ های بازرسی برپا کرده‌ اند و به خودروها اجازۀ رفت و آمد نمی‌ دهند.
در جریان حملۀ ماه آگوست طالبان به غزنی و محاصره ۵ روزۀ مرکز آن ۱۵۰ نفر از نیروهای امنیتی و ۹۵ غیرنظامی کشته شدند.

Advertisements