این بار امضای قرار داد چور و غارت در واشنگتن با ریاست نرگس نهان

امضای مخفیانه قرارداد  

 سید اکرام افضلی  رئیس دیدبان شفافیت افغانستان دیروز در نشست خبری در کابل اعلام کرد که دولت افغانستان می‌خواهد معادن این کشور را به صورت غیرقانونی در اختیار آمریکا قرار دهد.

وی افزود:  قرار است دولت افغانستان فردا با امضای قراردادی استخراج معادن طلا در بدخشان و معادن مس در ولایت سرپل را به صورت غیرقانونی به دولت آمریکا واگذار کند.

رئیس دیدبان شفافیت افغانستان گفت: «نرگس نهان» وزیر معادن، «همایون قومی» وزیر دارایی به همراه شماری از مقامات افغان به واشنگتن سفر کردند تا این قرداد غیر قانونی با دولت آمریکا را امضا کنند.

وی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را به معامله با آمریکا متهم کرد و استخراج غیرقانونی معادن افغانستان توسط آمریکا را یک توطئه و دزدی بین‌المللی عنوان کرد.

افضلی خاطرنشان کرد که شرکت‌های انگلیسی-آمریکایی با اعمال فشار از طریق سفارت آمریکا و انگلیس در کابل قراردادهای استخراج معادن طلا و مس در افغانستان را به دست آوردند.

وی مشاوران اشرف غنی را مهم به زمینه سازی برای استخراج غیرقانونی معادن توسط شرکت‌های آمریکایی-انگلیسی متهم کرد.

«یاسین ستیز» از اعضای شبکه نظارت بر منابع طبیعی افغانستان تصریح کرد که مقامات افغان با این کارشان زمینه دزدی قانونی از معادن افغانستان را فراهم می‌کنند.

وی افزود: استخراج غیرقانونی و غیرشفاف معادن به نفع مردم افغانستان نیست، مردم در مورد سرمایه‌های ملی شان نباید بی تفاوت باشند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره استخراج مخفیانه سنگ‌های قیمتی و اورانیوم توسط نیروهای آمریکایی در جنوب افغانستان منتشر شده بود که واکنش سنا و پارلمان افغانستان را در پی داشت.

این در حالی است که ارزش منابع غنی افغانستان شامل مس، طلا و سایر عناصر معدنی کمیاب دیگر بیش از 3 تریلیون دلار تخمین زده می‌شود که آمریکا در صدد تاراج آن است.تسنیم

مطلب مرتبط:

ادامه جنگ، ادامه غارتگری است

شرایط در افغانستان کاملا پرتنش است و آمریکا و کشورهای عضو ایتلاف در افغانستان با تکیه‌زدن بر راه حل نظامی به مشکل افغانستان ادامه می‌دهند.
«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانس هفتگی خود روی این موضوع تاکید کرده افزود: شرایط در افغانستان کاملا پرتنش است. طالبان فعالیت‌های خود را تقریبا در تمام مناطق این کشور افزایش داده و شمار تلفات نیروهای امنیتی ارتش ملی افغانستان به بالاترین میزان خود در سال جاری رسیده است.

زاخاروا افزود: آمریکا و کشورهای عضو ایتلاف در افغانستان با تکیه‌زدن بر راه حل نظامی به مشکل افغانستان ادامه می‌دهند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تحولات اخیر در افغانستان بار دیگر ثابت کرد درگیری در این کشور از روش‌های نظامی قابل حل نیست و تنها راه ممکن برای پیشبرد اوضاع، دستیابی به آشتی ملی در تمام افغانستان از طریق راه‌های سیاسی و دیپلماتیک است

 

.