سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبارگوناگون

داغ ترین رویداد هاواخبار مهم در کشور و جهان+ ویدیو

کشته شدن 4 عضو کلیدی طالبان در یک کمین پولیس لغمان

وزارت امور داخله افغانستان روز دوشنبه 1 آکتوبر از کشته شدن چهار عضو کلیدی گروه طالبان در ولایت لغمان این کشور خبر داد.

براساس اعلامیه وزارت امور داخله افغانستان، چهار عضو مهم چنگجویان گروه طالبان بنام‌های مولوی جنت گل، قاری ذبیح الله، قاری مطیع الله و ملا محمد نبی در ولایت لغمان این کشور کشته شدند.

در این اعلامیه آمده است:« این افراد یکشنبه شب (30 سپتامبر) در یک کمین نیروهای پولیس در مربوطات ولسوالی دولت‌شاه ولایت لغمان کشته شدند».

وزارت داخله گفته که در این رویداد همچنان یک عضو دیگر طالبان به نام ملا محمود زخمی شده ‌است.

براساس اعلامیه، در این درگیری به نیروهای پولیس ملی افغانستان هیچ آسیبی نرسیده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش حکومت وحدت ملی در بارۀ احتمال خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان

اریک پرنس، چند روز پیش در گفت‌وگو با طلوع نیوز گفته بود که اگر جنگ افغانستان به نیروهای بلک واتر واگذار شوند، آنان در شش ماه وضعیت را در این کشور تغییر خواهند داد

پس از اظهارات اریک پرنس، بنیان گذار شرکت بلک واتر در بارۀ احتمال خصوصی سازی جنگ افغانستان، اکنون رییس‌جمهور غنی می‌گوید که اجازه نمی‌دهد به گفتۀ او ملیشه‌های خارجی در افغانستان فعالیت داشته باشند.

اریک پرنس، چند روز پیش در گفت‌وگو با طلوع نیوز گفته بود که اگر جنگ افغانستان به نیروهای بلک واتر واگذار شوند، آنان در شش ماه وضعیت را در این کشور تغییر خواهند داد.

رییس‌جمهور غنی که پیش از چاشت امروز در سومین کنفرانس ملی شاروالان سخن می‎زد،

گفت: «شما این را بدانید که کاری را مردم این خاک کرده می‌تواند هیچ «مرسنری» خارجی در آن کار کرده نمی تواند و به مرسنرای خارجی هیچ وقت در این خاک اجازه داده نخواهد شد.»

بربنیاد طرح اریک پرنس، ۳۶۰۰ تن از نیروهای شرکت بلک واتر به افغانستان خواهند آمد و در هر کندک ارتش، ۳۶تن از این نیروها جابه‌جا خواهند شد.

با آن‌که ایریک پرنس گفته که نیروهای این شرکت خودسر نیستند و در برابر قوانین افغانستان، پاسخ‌گو خواهند بود، با آن هم ریاست اجراییه این طرح را عملی نمی‌داند.

امید میثم، معاون سخن‌گوی ریاست اجراییه می‌گوید: «طرح خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان به نظر ما یک طرح کارساز و عملی نیست.»

در این میان، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز عملی‌شدن این طرح را خطرناک می‌دانند.

عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان گفت: «سوال در این جاست که چگونه از یک شرکت خصوصی می‌تواند که امنیت افغانستان را به بار بیارد این قطعاً قابل نگرانی است.»

غلام فاروق مجروج، عضو مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «جنگ افغانستانی که امریکا با ناتو و کشورهای هم پیمان شان طی هفده سال نتوانستند این جنگ را برنده بشوند چگونه می‌تواند یک شرکت خصوصی بیاید و این جنگ را برنده شوند.»

این در حالی است که پیش از این، وزارت دفاع ایالات متحده نیز طرح خصوصی سازی جنگ در افغانستان را رد کرده است؛ اما بربنیاد گزارش‌ها به علت کم هزینه بودن این طرح در مقایسه با هزینه حضور نیروهای امریکایی در جنگ افغانستان، کسانی در شورای امنیت ملی امریکا از این طرح حمایت می‌کنند

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

بازیکن کریکت افغانستان بهترین بازیکن بازی‌های یک روزه جهان شد

شورای جهانی کرکت روز یکشنبه 30 سپتامبر 2018 اعلام کرد که راشد خان آرمان، بازیکن تیم ملی کرکت افغانستان بهترین بازیکن بازی‌های یک روزه جهان شد.

به گزارش منابع خبری افغانستان، راشد خان آرمان پس از بازی خوب اش در رقابت های جام آسیا در فهرست بهترین بازیکن کرکت قرار گرفت.

براساس فهرست جدید اعلام شده از سوی شورای جهانی کرکت، شکیب الحسن در جایگاه دوم و محمد نبی عیسی خیل در جایگاه سوم قرار دارند.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه شنبه با تیم ملی کرکت این کشور دیدار کرد و آنها را سفیران واقعی افغانستان خطاب کرد.

محمد اشرف غنی گفت: «تبصره عمومی این بود که ورزشکاران افغان، قلب‌های افغان‌ها تسخیر کردند. من و تمام افغان‌ها به شما افتخار می‌کنیم. تصویری را که با کودک هندی در حال گریستن گرفتید، نمایانگر اخلاق عالی شما بوده و مردم هند هم می‌گفتند که دوستی افغانستان و هند دایمی است».

او ادامه داد: «شما نظم و دسپلین واقعی دارید و اتفاق و کار تیمی‌تان بی‌سابقه است، زیرا به دقت بازی می‌کنید. به اخلاق شما افتخار می‌کنم».

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای نوشت، اشرف غنی در این دیدار به اعضای تیم ملی کرکت این کشور جایزه نقدی هم داده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

روز ملی چین در کابل؛ ‘رهبران جهادی از محتوای مراسم خبر نداشته‌اند

به دنبال واکنش‌ها در ارتباط به نشر عکس‌هایی از مراسم تجلیل از شصت‌ونه‌مین سال‌روز تاسیس جمهوری خلق چین در سفارت این کشور در کابل، این سفارت‌خانه می‌گوید که “نمایش هنری” این مراسم در راستای گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور” برگزار شده و شرکت‌کنندگان از محتوای آن خبر نداشته‌اند.

مهدی کاظمی، مسئول روابط عامه سفارت چین به بی‌بی‌سی گفت روسای جمهوری چین و افغانستان در دیدارهایشان خواهان گسترش ارتباط فرهنگی میان دو کشور شده بودند.

روز گذشته عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن مقام‌های بلندپایه دولت افغانستان ازجمله محمدخان و محمد محقق معاونان ریاست اجرایی حکومت و صبغت‌الله مجددی از رهبران سابق جهادی دیده می‌شوند، در حالی‌که دختران چینی با “لباس‌های بدن‌نما” در برابر آن‌ها حرکات “آکروباتیک” را انجام می‌دهند

آقای کاظمی با بیان این که مهمانان افغان از قبل درباره محتوای این برنامه خبر نداشتند، افزود که این اولین‌بار بود که چنین نمایش هنری در سفارت چین برگزار می‌شد.

آقای کاظمی می‌گوید این نمایش در شبکه‌های اجتماعی انعکاس “منفی” یافته است، در حالی که فقط یک “نمایش هنری بوده است”.

واکنش‌ها در فیس‌بوک

انتشار این عکس‌ها واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران افغان در پی داشته است.

منتقدانی که به حضور شماری از رهبران جهادی خرده گرفته‌اند، به سابقه جهادی این افراد اشاره کرده و گفته‌اند که چطور آن‌ها به تماشای دخترانی نشسته بودند که لباس‌های “نامناسب” بر تن داشتند.

پیام یکی از منتقدان این بود که برای این رهبران “روزی جهاد و ارزش‌های جهادی تأمین منفعت می‌کرد، حالا ارزش‌های لیبرال‌دموکراسی

از طرف دیگر، شماری از کاربران فیس‌بوک از حضور رهبران جهادی در این نمایش استقبال کرده‌اند. یکی از کاربران در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که “اين تساهل و تسامح رهبران جهادى اميدواركننده است”.

از دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌توان به دیدگاه عطیه مهربان، یکی از فعالان مدنی می‌توان یاد کرد. او با اشاره به منتقدان نوشته است: “اگر تکفیر می‌کنند نقد می‌شوند، اگر نمی‌کنند نقد می‌شوند. تصور کنید اگر همین رهبران به روی چینی‌ها چشم می‌بستند و این جلسه را ترک می‌کردند، باز هم واکنش ما چگونه می‌بود؟”

++++++++++++++++++++++++++++++++++”.

ترامپ: به بزرگترین توافق تاریخ آمریکا رسیدیم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق تجاری جدید سه جانبه با کانادا و مکزیک به عنوان بزرگترین توافق تاریخ ایالات متحده یاد کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد که توافق جدید سه جانبه میان آمریکا، کانادا و مکزیک که جایگزین پیمان نفتا خواهد شد، باعث مدیریت تجارت به ارزش حدود 1200 میلیارد دلار شده که آن را به بزرگترین توافق تجاری در تاریخ آمریکا تبدیل خواهد کرد.

وی که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید سخن می گفت، ابراز امیدواری کرد که توافق مذکور تا آخر ماه نوامبر به امضای سران سه کشور برسد.

ترامپ همچنین با اشاره به پایان اختلافات خود با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا از وی به عنوان “آدم خوبی” یاد کرد که عاشق مردم کانادا است.

توافق جدید که جایگزین نفتا می شود باید به تصویب نهایی مجالس هر سه کشور برسد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش کرملین به حمله موشکی ایران به مواضع تروریست‌ها در سوریه

سخنگوی کاخ کرملین در تفسیر حمله موشکی ایران به مواضع تروریست‌ها در خاک سوریه، بر لزوم ادامه مبارزه با تروریسم در این کشور تاکید کرد

به گزارش  خبرگزاری «تاس»، “دمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور به مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه خواهد داد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره تفسیر حمله موشکی امروز ایران به مواضع تروریست‌ها در خاک سوریه با اشاره به اینکه روسیه به مبارزه با سازمان‌های تروریستی در سوریه ادامه خواهد داد، افزود: «در رابطه با نیروهای نظامی غیرقانونی مستقر در سوریه، مواضع مسکو در این رابطه به خوبی برای همه مشخص است.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران حملات موشکی دقیقی به مواضع سازمان دهندگان حمله تروریستی اخیر در شهر اهواز در مناطق شرقی رود فرات در خاک سوریه انجام داد. در نتیجه این حملات تعداد زیادی از تروریست‌ها به هلاکت رسیدند

++++++++++++++++++++++++

تهدید قوای بحری چین بر قوای بحری امریکا

کشتی قوای بحری چین کشتی طیاره بردار امریکا را در بحیره کوریا تهدید کرد.

به گزراش اسپوتنیک به نقل از g.ru، روز یکشنبه 30 سپتامبر کشتی قوای بحری چین و امریکا به فاصله 41 متر در آبهای آزاد بحر به هم نزدیک شدند. این حادثه در بحیره چین جنوبی رخ داده است

در حقیقت، کشتی قوای بحری چین کشتی راکت بردار امریکائی را مجبور ساخت تا عقب نشینی نماید و محل را ترک کند.
امریکائی ها میگویند که مانورچینائی ها بسیار پرخاشگرانه بود.
گفته میشود که کشتی امریکائی مانع تطبیقات نیروهای بحری چین شدند، در این صورت کشتی چینائی به کشتی امریکائی نزدیک شد و آنها را خشمانه مجبور نمودند که محل را ترک کنند.
این حادثه در محل صورت گرفته است که تحت بحث و مناقشه چین، ویتنام، برونی، ویتنام، مالازیا، و فلپین قرار دارد.
جاپان و امریکا چین را متهم به آن میکنند که جزیره غیر طبعی را در این محل میسازد تا نیروهای خود را در آنجا مستقر نماید..

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: