اسرائیل درآستانه حملات نظامی روسیه
‌‌

روسیه، اسرائیل را بخاطر سقوط هواپیمای نظامی اش مقصر پنداشته وآنکشورا به انجام واکنش” عمل مناسب” تهدید نمود.
بر اساس گزارشات وبگاه معتبر (The New Arab )
مسکواظهار داشت” هواپیمای روسی در اثر آتش باری جت های اسرائیلی در هنگام حمله به اهداف یی در شمال غربی سوریه [Anadolu] سقوط نمود.
سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، با همتایی اسرائیلی خود آویگدور لیبرمن، صحبت کرد و گفت که مسکو اسرائیل را مسئول سقوط هواپیمای نظامی روسیه در نزدیکی سوریه میداند.
مسکو گفت حملات هوایی اسرائیل در روز دوشنبه به طور مستقیم منجر به سقوط یک هواپیمای شناسایی روسیه توسط دفاع هوایی سوریه در دریای مدیترانه گردید واسرائیل را به پاسخ این واقعه تهدید نمود ”
بر اساس گزارش رویترز، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، با همتای اسرائیلی خود، آویگدور لیبرمن، صحبت کرد و به او گفت که مسکو، اسرائیل را به طور کامل متهم به تیر اندازی هواپیمای نظامی روسیه در نزدیکی سوریه می داند.
براساس گزارش وزارت دفاع روسیه، شوییگو در تماس تیلفون به لیبرمن گفت: “مسئولیت سقوط هواپیما وکشته شدن پانزده خدمه آن بطور کامل به اسرائیل برمی‌گردد. وی افزود: “روسیه حق اقدامات واکنش را در آینده برای خود محفوظ میدارد”
گفته می شود که این هواپیما در میان آتشباری چهار جنگنده اسرائیلی که مناطقی را در استان لاذقیه سوریه در شمال غرب سوریه هدف قراردادند ،سقوط نمود و به تعداد ۱۵ خدمه آن ناپدید گردیدند.
ارتش روسیه گفت که سقوط این هواپیما به فاصله ۳۵ کیلومتر دوراز سواحل سوریه در جریان بازگشت به پایگاه اصلی اش در استان لاذقیه، به وقوع پیوست.
جنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: “خلبانان اسرائیلی از هواپیما روسی به عنوان یک سپر استفاده کرده و آن را به خط آتش دفاع سوریه تحمیل کردند.”
روسیه گفت که “پاسخ مناسب” به اسرائیل خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری اینترفاکس, سخنگوی وزارت دفاع روسیه ایگور کوناشنکوف اظهار نمود”در نتیجه اقدامات غیر مسئولانه ارتش اسرائیل، ۱۵ تن از پرسنل خدمات روسیه از بین رفتند. این کاملا با روح همکاری روسیه و اسرائیل ناسازگار است”
کوناشنکوف گفته است: “ما در واکنش به این عمل حق پاسخ واقدامات متناسب را به خود محفوظ میداریم”
سخنگوی وزارت دفاع روسیه اضافه نمود”اقدام نظامی ارتش اسرائیل ،رفتار خصمانه و تحریک آمیز محسوب میگردد”
بازتاب اقدام اسرائیل
……………………..
اسرائیل به مثابه ژاندارم منطقه کشوریست که خاور میانه را به انبار باروت در آورده است ولاجرم این کشور نگون‌بخت در اوج تکبر وگردن فرازی با سقوط دادن هواپیمای نظامی روسیه این جرقه را برافروخت وحال خود درین آتش شنا خواهد کرد.
اسرائیل در تحت سایه حمایت آمریکا، تاکنون باتمام مهارت دست تجاوز در تمام خاور میانه وکشور های همسایه از جمله سوریه وایران را برای خود باز گذاشته بود وبا سحر و جادو بویژه در زیر سایه امنیتی روسیه به تاسیسات نظامی سوریه وایران مقیم سوریه هرازگاهی حمله می‌نمود.
این کشور به دلایلی توانسته بود تا از انعقاد قرار داد سیستم دفاع هوایی S300 میان روسیه وشرکایی استراتیژیک آن ایران وسوریه جلو گیری نماید.
اما حال صفحه تغییر خواهد خورد،بلانسهای نظامی در منطقه تحول خواهد یافت و به امپراتوری اسرائیل در خاور میانه پایان بخشیده خواهد شد.
اقدامات نظامی روسیه علیه اسرائیل در اکثر کشور های جهان بویژه کشور های اسلامی مورد استقبال سراسری واقع شده وبا توجه به رخداد های اخیر وتبدیل بیت المقدس به پایتخت اسرائیل، مسلمانان جهان در کنار روسیه ومتحدین قرار خواهند گرفت.این در حقیقت یک کیک کریسمس است برای روسیه وهمای بختی است که برکاخ کرملین سایه انداخته است.
لحن مقامات نظامی روسیه بطرز بی‌سابقه در برابر اسرائیل بسیار جدیست.پوتین به مثابه سیاستگر تیز هوش این فرصت را برای مجازات اسرائیل وتحکیم پایگاه سیاسی واجتماعی خود در جهان وبویژه خاورمیانه از دست نخواهد داد.
سیر رخداد ها در خاور میانه به نفع روسیه ومتحدین در چرخش است.حرکت گستاخانه اسرائیل برای سقوط هواپیمای نظامی روسیه این چرخه را تسریع خواهد نمود.

با احترامات بی پایان
عارف عرفان
لندن
سپتامبر ۲۰۱۸
منابع:

The New Arab: Russia threatens ‘appropriate action’ against Israel over downed Syria plane,18 SEP 2018