سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

Uncategorized

خلیل‌زاد: به پاکستان روشن ساختم که دیگر به هراس‌افگنان پناه ندهد

در همین حال، دبیر کل ناتو هشدار می‌دهد که خروج نیروهای این پیمان از افغانستان زمینه‌ساز ایجاد خلافتی مانند خلافت گروه داعش در سوریه وعراق خواهد بود

زلمی خلیل زاد، نمایندۀ ویژۀ حکومت ایالات متحده در بارۀ صلح افغانستان در نخستین گفت‌وگویش پس از رسیدن به این سمت با روزنامۀ واشنکتن پُست، از ادامۀ فشارها بر پاکستان ازبهر پیکار صادقانه با هراس افگنی سخن می‌زند.

زلمی خلیل زاد، می‌گوید که او این نکته را به اسلام آباد روشن ساخته است که واشنگتن نمی‌خواهد پاکستان به کسانی‌که بر امریکاییان و افغان‌ها حمله می‌کنند، دیگر پناه بدهد.

آقای خلیل زاد می‌‍افزاید: «نمی‌خواهیم که پاکستان برای کسانی‌که بر امریکاییان، افغان‌ها، همکاران ما در ایتلاف و غیرنظامیان افغان حمله می‌کنند، پناه بدهد. مردم بسیاری می‌میرند.»

زلمی خلیلزاد، در این گفت‌وگو، شرکت ایالات متحده امریکا، ایران و طالبان را در نشست آیندۀ مسکو نیز رد نمی‌کند. او می‌افزاید که به نظرمی‌رسد طالبان در کل به دنبال آشتی و پایان یافتن جنگ در افغانستان از راه سیاسی استند.

درهمین حال، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو هشدار می‌دهد که خروج نیروهای این پیمان  از افغانستان، زمینه ساز ایجاد خلافتی مانند خلافت گروه داعش در سوریه و عراق خواهد بود: «اگر ما افغانستان را ترک نماییم، فکر می‌کنم که ما باید آمادۀ برگشت طالبان و داعش در افغانستان باشیم وآنان تلاش خواهند کرد تا خلافتی را که در سوریه و عراق از دست داده اند، دوباره این جا ایجاد کند؛ پس این ممکن ترین نتیجۀ خروج ما ازافغانستان است. در آن صورت افغانستان یک بار دیگر به پناه گاه امن هراس افگنان جهانی مبدل خواهد شد و این هراس افگنان از افغانستان بر ما حمله خواهند کرد.»

دبیرکل ناتو می‌گوید که برای جلوگیری از این کار نیاز است تا نیروهای محلی افغانستان بهتر آموزش داده شوند و بهتر تجهیز گردند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سفر رئیس جمهوری افغانستان به غزنی با شلیک دو موشک روبرو شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که امروز پنج شنبه 27 سپتامبر 2018 به شهر غزنی در جنوب این کشور سفر کرده است با شلیک دو موشک روبرو شد.

شماری از منابع خبری افغانستان گزارش داده اند، این دو موشک در نزدیکی دفتر والی غزنی برخورد کرده است.

در این گزارش آمده است که این دو موشک زمانی برخورد کرد که رئیس جمهوری افغانستان در ساختمان مقام ولایت غزنی نشست امنیتی برگزار کرده بود.

تا هنوز از تلفات این رویداد خبری نیست و هیچ گروهی تا کنون مسئولیت شلیک این دو موشک را به عهده نگرفته است.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سفرش به ولایت غزنی اعلام کرد،این ولایت از نظر امکانات به ولایت اول تبدیل خواهد شد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است، اشرف غنی به ارگان‌های محل و تمام وزارت خانه ها هدایت داده است تا برای ولایت غزنی تمام امکانات ولایت درجه اول در نظر گرفته شود و هم‌چنان کار ساخت و تجهیز شفاخانه ولایت غزنی نیز آغاز شود.

رییس جمهوری افغانستان گفته است، قرار است یک تالار بزرگ مردمی به هزینه بیش از 100 میلیون روپیه افغانی در این ولایت ساخته شود.

در جریان دو ماه این دومین سفر اشرف غنی به ولایت غزنی می باشد. دو ماه پیش بخش های از شهر غزنی به دست طالبان سقوط کرد و تلفات سنگین جانی و خسارت مالی به باشندگان این شهر وارد گردید.

.

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: