به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوان بین المللی کیفری امروز سه شنبه در واکنش به تهدیدهای جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این دادگاه به رغم تهدیدهای واشنگتن مبنی بر تحریم قضات و بازرسان به تحقیقات خود در زمینهجنایات جنگی آمریکا در افغانستان ادامه خواهد داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «دیوان بین المللی کیفری بدون هیچ ترس و تردیدی و بر اساس اصول و تحت حاکمیت قوانین به کار خود ادامه می دهد.»

دیوان بین المللی کیفری در لاهه مستقر است و با حمایت 123 کشور به صورت مستقل و بی طرف فعالیت می کند.

جان بولتون روز گذشته در اظهاراتی قضات و بازرسان این دادگاه را به فساد، بدرفتاری و تبانی برای کمک به اشخاص خاص متهم کرد. او مدعی شد دستگاه قضایی آمریکا به مراتب کارآمدتر و حرفه ای تر از دیوان بین المللی کیفری است. وی همچنین گفت در صورتی که دادگاه بین‌المللی کیفری تحقیقات در مورد جنایات جنگی انجام شده از سوی نیروهای آمریکایی در طول جنگ افغانستان را ادامه دهد، دولت ترامپ پاسخ آن را با تحریم خواهد داد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان به حمایت از دیوان بین المللی کیفری و نقش آن در برقراری اصول اساسی ادامه خواهد داد.

آمریکا از تایید «قرارداد رم» که به موجب آن دیوان بین‌المللی کیفری در سال 2002 تاسیس شد، خودداری کرده است. جرج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا [در سال 2002] با آغاز به کار چنین دادگاهی مخالفت کرد. در حال حاضر، مقامات آمریکایی سعی دارند از تحقیقات این دادگاه در خصوص جنایات جنگی آمریکا در افغانستان و همچنین جنایات متحدانش از جمله رژیم صهیونیستی جلوگیری کنند. خبرگزاری ب.خ 

مطلب مرتبط:

ترامپ دادگاه لاهه راهشدار داد/ تحقیق درباره جنایت جنگی در افغانستان را متوقف کنید

کاخ سفید هشدار داد در صورتی که دیوان بین‌المللی کیفری تحقیقات درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان را آغاز کند، موضع سختگیرانه‌تری علیه این نهاد بین‌المللی گرفته و تحریم‌هایی را علیه قضات آن اعمال خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از نشریه Report ، دولت ایالات متحده امریکا، قضات دادگاه بین‌المللی کیفری را تهدید کرد در صورتی که روند جنایات جنگی این کشور در افغانستان را بررسی کنند، هدف تحریم‌های واشنگتن قرار می‌گیرند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ قرار است امروز دوشنبه ۱۹سنبله با سخنرانی در واشنگتن، این تهدید را رسما اعلام کند. این نخستین سخنرانی آقای بولتون از زمان آغاز کارش در کاخ سفید خواهد بود.
در بخشی از پیش‌نویس متن سخنرانی بولتون آمده است: «ایالات متحده از همه ابزارهای لازم برای دفاع و حفاظت از شهروندان خود و کشورهای هم‌پیمانش استفاده خواهد کرد تا مانع از پیگرد و محاکمه غیرقانونی آنها توسط این دادگاه نامشروع شود.»
امریکا در این متن پیش‌نویس تهدید کرده است که در صورت آغاز تحقیق در مورد جنایت جنگی کارکنان و مأموران امنیتی این کشور در افغانستان، متقابلا با دیوان بین‌المللی کیفری «مبارزه» خواهد کرد.
در گزارش آمده است اگر اقدامات متقابل امریکا عملی شود، دولت ترامپ مانع از ورود قضات دیوان کیفری بین‌المللی به خاک کشورش خواهد شد و اموال و دارایی‌های آنها در چرخه مالی آمریکا را تحریم و توقیف خواهد کرد.
دادگاه بین المللی کیفری در لاهه با هدف مجازات جنایتکاران جنگی که متهم به جنایات علیه بشریت و نسل کشی هستند، فعالیت می کند. امریکا از تصویب «قرارداد رم» که به موجب آن دادگاه بین المللی کیفری در سال 2002 تاسیس شد، خودداری کرده است. جرج دابلیو بوش، رئیس جمهور وقت امریکا [در سال 2002″ با آغاز به کار این دادگاه مخالفت کرد. باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین امریکا گام هایی برای همکاری با این سازمان برداشت ولی آن را تصویب نکرد.