تشکیلات اداری ولسوالی غورماچ از فاریاب به بادغیس انتقال یافت

کمپ نیروهای قول اردوی ۲۰۹ شاهین در غورماچ منحل شد

کمیسیون نظامی ولایت فاریاب و هیئت ارگان‌های امنیتی که به این ولایت آمده‌اند تحت رهبری مرکز، تصمیم گرفتند تا کمپ نظامی نیروهای ارتش ملی/اردوی ملی مستقر در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب را منحل و نیروها را به شهر میمنه منتقل کنند

کمیسیون نظامی ولایت فاریاب و هیئت ارگان‌های امنیتی که به این ولایت آمده‌اند تحت رهبری مرکز، تصمیم گرفتند تا کمپ نظامی نیروهای ارتش ملی/اردوی ملی مستقر در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب را منحل و نیروها را به شهر میمنه منتقل کنند.
به گزارش پیام آفتاب، دو روز قبل در یک جلسه ویژه امنیتی در قرارگاه نظامی لوای اول پیاده قول اردوی ۲۰۹ شاهین مستقر در ولایت فاریاب تصمیمی اعلام شد که براساس آن نیروهای امنیتی افغان به ویژه ارتش ملی مسنجم شوند تا زمینه انتقال این کمپ آغاز شود.

انتقال ولسوالی غورماچ از فاریاب به بادغیس
غورماچ از دورترین ولسوالی‌های ولایت فاریاب است. این ولسوالی مربوط به ولایت بادغیس بود که شش سال قبل بر اساس حکم ریاست جمهوری وقت (حامد کرزی) از بادغیس به فاریاب منتقل شد. از آن زمان تا هنوز مسئولیت این ولسوالی را فاریاب به عهده دارد.
تشکیلات اداری و نظامی این ولسوالی هنگامی از بادغیس به فاریاب انتقال یافت که بادغیس از ولایت‌های ناامن کشور بود اما فاریاب از ولایت‌های امن پنداشته می‌شد. اما حالا این قضیه برعکس شده و شعله‌های جنگ در ولایت فاریاب بلند است.
در طول سال‌هایی که این ولسوالی متعلق به فاریاب بود، هدف حملات گسترده طالبان و مخالفان مسلح دولت قرار داشت. جنگ و ناامنی در بخش‌هایی از این ولسوالی قربانی‌های زیادی گرفت و هزاران خانواده نیز آواره شداند.
قرارگاه نظامی ارتش ملی که در ولسوالی غورماچ مستقر شده بود مسئولیت عملیات‌های نظامی و مبارزه با هراس افگنان را در این ولسوالی و سایر ولسوالی‌های همجوار به عهده داشت. آمار تلفات نظامیان نیز در این ولسوالی بلند بوده‌است.
برخی از مقام‌های محلی که نمی‌خواهند از آنان نام گرفته شود به پیام آفتاب می‌گوید که تمامی امتیازات و حقوق – بخصوص مسائل مربوط به انتخابات و مالیات – این ولسوالی به بادغیس بر می‌گردد، اما مشکلات امنیتی و اداری آن به ولایت فاریاب داده شده‌است.
بالاخره کمیسیون نظامی، هیئت بلندپایه ارگان‌های امنیتی، فرماندهی عملیات حمایت قاطع نیروهای خارجی و مقام‌های محلی تصمیم گرفته‌اند که کمپ نیروهای اردوی ملی در ولسوالی غورماچ منحل شود و این نیروها با تمامی تجهیزات شان ولسوالی غورماچ را ترک کنند.
غورماچ از دور افتاده‌ترین ولسوالی‌های فاریاب است و نیروهای امنیتی در این مسیر با تهدیدات امنیتی بسیاری در ساحات مختلف آن مواجه هستند. این مسئله را نیز مقام‌های امنیتی در جلسهٔ ویژه امنیتی تأیید کرده و آمادگی‌شان را نیز برای انتقال پایگاه نیروهای امنیتی از این ولسوالی اعلام کردند.

هر تحرک نظامی با واکنش جدی قوای هوایی و زمینی مواجه می‌شود
قول اردوی ۲۰۹ شاهین در اعلامیه ای مطبوعاتی، از مردم محل که در مسیر راه کاروان نیروهای ارتش ملی قرار دارند خواسته بود که از گشت و گذار بیجا در هنگام عبور این کاروان خودداری کنند و نیز به مخالفان مسلح دولت در منطقه جای ندهند.
این اعلامیه تذکر داده بود هر تحرک نظامی که از سوی مخالفان مسلح دولت در بزرگراهی که این نیروها از آن می‌گذرند، صورت گیرد با واکنش جدی نظامی نیروهای امنیتی از طریق زمین و هوا مواجه می‌شود و آن‌ها سرکوب خواهند شد.

متن کامل اعلامیه قول اردوی ۲۰۹ شاهین
واحد اداری غورماچ از فاریاب جدا و دوباره به ولایت بادغیس ملحق می‌شود.
از این رو مسئولیت امنیتی آن نیز از عهده» قول اردوی ۲۰۹ شاهین: برداشته و به» قول اردوی ۲۰۷ ظفر: تعلق می‌گیرد.
«کندک ششم لواء اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین» قرار است با تمام امکانات از این ولسوالی خارج و به شهر میمنه انتقال یابد؛ لذا از تمام هموطنان ما که در مسیر غورماچ و میمنه سکونت دارد جداً تقاضا می‌گردد که در موقع عبور کاروان اردوی ملی، از گشت وگذار بی‌مورد خودداری کند، وسایط و موترهای شان را توقف داده جاده را برای عبور وسایط نظامی تخلیه کند تا مشکلی برای قطار اردوی ملی رونما نشود؛ و همچنان از ورود هراس افگنان و تحرکات دشمن در قراء و قصبات شان جلوگیری نمایند چون این کاروان نظامی با حمایت بسیار قوی هوایی نیروهای داخلی و همکاران بین‌المللی اسکورت/محافظت نظامی می‌شود و هنگام عبور این کاروان کوچکترین تحرک بیجا مورد آماج و حملات هوایی قرار خواهد گرفت.
هموطنان ما در مسیر غورماچ میمنه مطلع باشند که هنگام عبورِ وسایط نظامی ساحات قریبِ جاده را تخلیه کنند و اگر تخلیه نکند درصورت بروز کدام حوادث و رخ داد امنیتی مسئولیت عواقب آن بدوش کسانی خواهد بود که به هشدارها و اعلامیه‌های نظامیان توجه نکرده و آن را جدی نگرفته‌است

.

حمله طالبان به کاروان نظامی ارتش ملی

باوجودی که تهدیدات امنیتی در مسیر راه این کاروان در سطح بلندی قرار داشت و مخالفان مسلح دولت در بخش‌هایی از این مسیر حضور داشند؛ سرانجام در صبحگاه روز دوشنبه (۵ سنبله) پروسه انتقال کاروان نیروهای ارتش ملی از قرارگاه نظامی ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب آغاز شد.
نیروهای ارتش ملی که همراه با تمامی تجهیزات شان بشمول تانک‌ها، وسایط نقلیه، مهمات و جنگ‌افزارهای سبک و سنگین، ولسوالی غورماچ را ترک کرده و سفرشان به طرف ولسوالی قیصار ولایت فاریاب را آغاز کردند.
نیروهای کماندو از طریق زمین و شش بال هواپیمای نظامی از طریق هوا، کاروان نیروهای ارتش ملی را همراهی و حمایت می‌کردند تا اگر تحرکاتی نظامی دیده شود، این قوت‌ها آن را سرکوب کرده و مسیر راه را پاکسازی کنند.
گرچه گزارش‌های امنیتی ارائه شده به کمیسیون نظامی و امنیتی ولایت فاریاب، نشان می‌داد که در مسیر راه ضمن اینکه طالبان کمین کرده‌اند و در بخش‌هایی از راه نیز ماین گذاری کرده‌اند، اما مقام‌های امنیتی از استفاده از طیاره‌های کشفی برای شناسائی ساحات ماین گذاری شده سخن گفتند.
در حالیکه قول اردوی ۲۰۹ شاهین در اعلامیه خود نسبت به تحرک نظامی مخالفان مسلح هشدار داده بود، اما با آن هم طالبان در ساحات «چهارشنبه بازار» و «چهلگزی» کمین کرده بودند و با رسیدن کاروان نظامی به این نقاط، حملات تهاجمی خود را بالای کاروان ارتش ملی انجام دادند. این کمین‌ها با واکنش جدی قوای زمینی و هوایی مواجه شد.
«محمد حنیف رضایی» سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرگزاری پیام آفتاب گفت: «گرچه به طالبان از سوی نیروهای ارتش ملی هشدار داده شده بود اما با آن هم آنان حملات خود را بالای این کاروان در ساحهٔ چهارشنبه بازار و چهل گزی انجام دادند.»
وی با بیان اینکه این حمله حوالی ساعت ۹:۳۰ قبل از ظهر روز دوشنبه ۵ سنبله آغاز شد و حدود دو ساعت ادامه داشته‌است، افزود: «طالبان مسلح با واکنش جدی قوای زمینی و هوایی نیروهای ارتش ملی و [نیروهای عملیات] حمایت قاطع مواجه شده‌است

طالب مسلح بشمول هفت فرمانده آن‌ها کشته شدند
به گفتهٔ سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در نتیجهٔ این درگیر نظامی و حملات قوای هوایی ۷۳ نفر از طالبان مسلح کشته شده‌اند که در میان آنان شماری از فرماندهان طالبان نیز شامل می‌باشند

نام فرمانده هان کشته شده طالبان
* ملا شیرین گل ولسوالی نام نهاد طالبان برای ولسوالی قیصار
* ملا شاولی فرمانده طالبان
* ملا قیوم مشهور به صداقت فرمانده طالبان
* ملا ابراهیم فرمانده طالبان
* قاری سورگل فرمانده طالبان
* مولوی جان محمد فرمانده طالبان
* مولوی نور محمد فرمانده طالبان

آقای رضایی می‌افزاید که در نتیجهٔ این رویداد ۳۱ هراس افگن دیگر نیز زخمی شده و تعداد باقی مانده آنان از ساحات عقب‌نشینی کردند که جستجو نیروهای هوایی و زمینی ارتش و حمایت قاطع برای سرکوب آن‌ها ادامه دارد.
نامبرده تصریح کرد: «در این درگیر ۴ نفر از نیروهای ارتش ملی کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده‌اند و برخی از مهمات و وسایط نظامی این نیروها که شامل یک عراده هاموی، یک عراده رنجر و سه عراده واسطه انترنشنل تخریب شد.»
کاوران نظامی ارتش ملی که شامل ۳۸۰ نیروی نظامی و ۱۰۷ واسطه نظامی بود ساعت ۱۱:۴۰ دقیقه قبل از ظهر روز دوشنبه ۵ سنبله با عبور از موانع‌ها و کمین‌های مخالفان مسلح دولت از کمپ ولسوالی غورماچ به کمپ اردوی ملی در قیصار رسیدند.
گفتنی است که این نیروها قرار است در روزهای آینده از کمپ نیروهای ارتش ملی مستقر در ولسوالی قیصار به طرف شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب حرکت کنند، تا دوباره در رابطه با تشیکلات و نیز تجهیز مجدد آنان توجه شود و سپس به میدان‌های نبرد فرستاده شوند.
– سید حبیب‌الله نجفی زاده / خبرنگار خبرگزاری پیام آفتاب در شمال افغانستان (مزارشریف) .

++++++++++++++++++++++++

نیروهای ارتش در فاریاب پایگاه‌های شان را بدون مقاومت ترک کرده‌اند

در این میان، وزارت دفاع ملی می‌گوید که این کار نیروهای ارتش در فاریاب و دیگر بخش‌های کشور، بر بنیاد راهبرد چهارساله این وزارت انجام شده است

مقام‌ها در ولایت فاریاب می‌پذیرند که در روزهای اخیر، نیروهای ارتش، پایگاه‌های شان را در بخش‌هایی از این ولایت بدون جنگ ترک کرده‌اند.

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که دیروز یک کاروان بزرگ ارتش که ولسوالی غورماچ فاریاب را به مقصد ولسوالی قیصار این ولایت ترک کرده بود، در راه با کمین طالبان روبرو شد.

شمار نیروهای این کاروان بین سه صد و پنجاه تا چهارصد تن گفته شده است؛ اما درگیری میان آنان و طالبان در حدود سه ساعت به درازا کشید و وزارت دفاع ملی تأیید می‌کند که در این رویداد تا بیست نظامی ارتش کشته و زخمی شده‌اند.

در همین حال، مقام‌ها در ولایت فاریاب می‌گویند که در دو هفته اخیر و پس از سقوط اردوگاه چینایی‌ها در ولسوالی غورماچ این ولایت، نیروهای دولتی چندین پایگاه شان را در شاهراه‌های قیصار – المار و میمنه – جوزجان، ترک کرده اند و بیشتر در پایگاه‌های دیگری در مراکز ولسوالی‌ها جابجا شده‌اند.

نقیب الله فایق، والی فاریاب، گفت: «روحیه بسیار پایین آمد، طالبان از درزاب با روحیه بسیار بلند آمدند، تبلیغ کردند، بدون جنگ ما مناطقی را، طوری که شما اشاره کردید، از دست دادیم.»

جنرال امان الله مبین، فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین، گفت: «پوسته‌ها به حالت نامناسب قرار داشتند، این‌ها را هدایت بر همین بوده که پوسته‌ها دوباره جمع شود، تعلیمات و تجهیزات شان درست‌تر شود.»

در این میان، وزارت دفاع ملی می‌گوید که این کار نیروهای ارتش در فاریاب و دیگر بخش‌های کشور، بر بنیاد راهبرد چهارساله این وزارت انجام شده است.

غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع ملی، گفت: «نظر به همان پلان چارساله امنیتی که آن پلان به شش ساله تغییر می‌یابد، چون ما حمایت مالی‌یی که در بروکسل دریافت کردیم تا سال دوهزار و بیست و چار، یعنی ناامنی، تغییرات جاهای اردو و دیگر نیروهای امنیتی که است، نظر به همین پلان صورت می‌گیرد و دیگر کدام موضوع نیست.»

پیش از این، نیروهای دولت و به ویژه ارتش، در رویارویی با حمله‌های طالبان بر شهر غزنی نیز با انتقادهایی روبرو بوده اند.

حتا در برخی از گرازش‌ها گفته شده است که پس از یک حمله طالبان بر ولسوالی اجرستان غزنی، نیز از سرنوشت در حدود صد تن از نیروهای ارتش، به شمول پنجاه کوماندو، برای چندین شبانه روز خبری در دست نبود. هم زمان، ولایت‌های بغلان و کندز نیز در همین مدت، گواه حمله‌های طالبان بر پایگاه‌های ارتش بودند.

امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی کندز، گفت: «همین‌طور متواتر، در هرهفته، در هر بیست روز و یک ماه، پایگاه‌هایی از اردوی ملی ما را که در حدود چهل نفر، سی نفر و پنجاه نفر را ما شاهد بودیم که این‌ها را به شهادت رساندند.»

افزایش تلفات نیروهای دولتی در ماه‌های اخیر، یکی ازنگرانی‌های جدی برای حکومت گفته شده است؛ چنان که برخی از منابع حکومتی گفته‌اند که یکی ازعلت های ناگزیر شدن مسوولان نهادهای امنیتی به کنار رفتن از مقام‌های شان، نیز همین رویدادها بودند؛ اما سرانجام رییس جمهور استعفاهای این مقام‌ها را نپذیرفت.

.

Advertisements