نیروی دریایی روسیه بزرگترین یگان ضربت خود را به سواحل سوریه در دریای مدیترانه اعزام کرد. مسکو قبلا درباره تقویت قوای نظامی آمریکا در این منطقه و احتمال حمله غرب به سوریه هشدار داده بود

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه حضور نظامی خود را در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل سوریه تقویت کرده است.

بنا بر گزارش روزنامه «ایزوستیا» روسیه، نیروی دریایی روسیه به تعداد ناوهای خود در سواحل سوریه در دریای مدیترانه افزوده است. به نوشته رسانه‌های غربی، این حجم از حضور نیروی دریایی روسیه در شرق مدیترانه، از زمان حضور نظامی این کشور در سوریه بی‌سابقه است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر یگان دریایی روسیه که در دریای مدیترانه مستقر هستند شامل دست‌کم 10 ناو رزمی مجهز به موشک‌های کروز «کالیبر» و 2 زیردریایی پیشرفته می‌شود.

وزارت دفاع روسیه به «ایزوستیا» گفته است که در حال حاضر بخش مهمی از یگان دریایی روسیه در دریای شمال، بالتیک و دریای سیاه و همچنین یگان دریای خزر به دریای مدیترانه منتقل شده‌اند.

بنا بر این گزارش، نیروی دریایی روسیه در عملیات نظامی در سوریه شرکت می‌کند و یکی از مهمترین وظایف نیروهای دریایی روسیه در این منطقه تضمین انتقال تسلیحات، مهمات، سوخت و دیگر محموله‌های ضروری برای عملیات نظامی از طریق دریاست.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته هشدار داد که آمریکا تجهیزات خود در نزدیکی سوریه را تقویت کرده و به دنبال آن است تا به بهانه حمله‌ شیمیایی ساختگی در سوریه به نیروهای دولت سوریه حمله کند.

روسیه با هشدار در این رابطه تأکید کرده که تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا از هر گونه اقدام تحریک‌آمیز بویژه با استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه و در نهایت هرگونه حمله احتمالی آمریکا و کشورهای غربی به این کشور غرب آسیا ممانعت به عمل آورد.

نیروهای هوایی روسیه در ماه سپتامبر سال 2015 میلادی به درخواست مستقیم «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه برای شرکت در مبارزات ضدتروریستی در این کشور غرب آسیا وارد سوریه شدند. در حال حاضر روسیه دو پایگاه هوایی و دریایی در «الحمیمیم» و «طرطوس» سوریه در اختیار دارد که نیروهای خود را در این دو پایگاه مستقر کرده است.

آمریکا با استفاده از ناوهای «یو‌ اس‌ اس راس» و «یو اس‌ اس پورتر» خود در دریای مدیترانه در ماه آوریل سال گذشته میلادی نیز حملاتی را علیه پایگاه «الشعیرات» سوریه با شلیک موشک‌های کروز «تاماهاک» به انجام رسانده بود.

فرماندهی ارتش سوریه با انتشار بیانیه‌ای در همان روز حمله ائتلاف آمریکا به این پایگاه نظامی نیروهای ارتش سوریه در استان حمص را «تجاوزی آشکار» توصیف کرد و تأکید کرده بود که آمریکا با این اقدام نشان داد که «شریک» داعش، جبهه‌النصره و دیگر سازمان‌های تروریستی فعال در این کشور است.

بنا به تأیید وزارت دفاع روسیه ناو «یو‌ اس اس راس» آمریکا که قبلا نیز در دریای مدیترانه بوده و مدتی به بندرگاه آشیانه خود منتقل شده بود، مجددا در تاریخ 25 آگوست (3 شهریور ماه) در شرایطی به سواحل سوریه در دریای مدیترانه بازگشته که به 28 موشک گروز تاماهاک مجهز است که قابلیت هدف‌گیری هر نقطه‌ای از سوریه را دارند.

این در شرایطی است که امروز رسانه‌های غربی در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی تقویت حضور نظامی نیروهای این کشور در دریای مدیترانه را تکذیب کرده‌اند اما اطلاعاتی که در اختیار وزارت دفاع روسیه قرار گرفته از اعزام ناوهای آمریکایی به این منطقه حکایت دارد.

https://iz.ru/782492/video/v-minoborony-soobshchili-o-podgotovke-ssha-udarov-po-sirii

.