پس از ایجاد اختلاف میان انگلیس و آمریکا در رابطه با اتخاذ تصامیم سیاسی پیرامون افغانستان و ایران و جدا شدن مسیر سیاسی این دو کشور، رابطه اشرف غنی و حنیف اتمر، کدر شده است

حنیف اتمر از سمت مشاوریت امنیت ملی رییس‌جمهور استعفا داد.
یک منبع از ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که امروز حنیف اتمر مشاور عالی امنیت ملی رییس‌ جمهور استعفا داده و اشرف غنی رییس جمهور استعفای وی را قبول کرده است.
در بخشی از این استعفانامه آمده است: اختلاف‌های جدی‌ که با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصۀ حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تأمین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امور انتخابات، حکومتداری خوب و تحکیم روابط منطقه‌ای و بین‌المللی کشور در ماه‌های اخیر داشته‌ام و نتوانستم در حل آن به تفاهم برسم، لازم می‌دانم از این وظیفه استعفا کنم.

اما واقعیت قضیه چیز دیگری است

!
پس از ایجاد اختلاف میان انگلیس و آمریکا در رابطه با اتخاذ تصامیم سیاسی پیرامون افغانستان و ایران و جدا شدن مسیر سیاسی این دو کشور، رابطه اشرف غنی و حنیف اتمر که غنی دست نشانده آمریکا و اتمر دست نشانده انگلیس می باشند، کدر شده است.

انگلیسی ها تصمیم خود را به حنیف اتمر مبنی بر اعلام آمادگی وی برای نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری ابلاغ کرده بودند در حالیکه اشرف غنی و آمریکایی ها از این تصمیم ناراضی به نظر می رسیدند.
عکس العمل های اخیر اشرف غنی مقابل حنیف اتمر کاملا موید این موضوع بوده است.

از دفتر مشاوریت امنیت ملی خبر می رسد که انگلیسی ها رسما از حنیف اتمر خواستند تا هرچه زودتر استعفا داده و خود را برای نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری آماده کند. بر همین اساس حنیف اتمر استعفانامه خود را به اشرف غنی ارایه کرده و اشرف غنی که اخیرا دل خوشی از حنیف اتمر بخاطر جبهه گیری های وی نداشت، بلافاصله استعفای وی را پذیرفت.

با ورد مجدد خلیلزاد به صحنه سیاسی افغانستان، آمریکایی ها به ارگ ابلاغ کردند که مسوولان امنیتی که هرگدام از یک کشور نمایندگی می کنند را برکنار و بجای آنها افرادی که با خلیلزاد مشوره شده است جایگزین نماید.

برهمین اساس، اشرف غنی مسوولان امنیتی را فراخوانده و از آنان خواست تا مانند حنیف اتمر از سمت های شان استعفا دهند.
اشرف غنی از طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک وزیر امور داخله و محمد معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی خواست که از مقام‌های شان کنار بروند.

حملات راکتی (به اصطلاح مخالفان مسلح) در روز عید قربان بر نزدیکی های ارگ ریاست جمهوری، بهانه ای برای برکناری مسوولان امنیتی برای اشرف غنی شد تا بدینوسیله مسوولان امنیتی را از مقام های برکنار و افراد مشوره شده با خلیلزاد را جایگزین آنها نماید.

حنیف اتمر یکی از چهره‌های نزدیک و تأثیرگذار به رییس‌ جمهور غنی بود. او در سال ۲۰۱۴ پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، مشاور امنیت ملی افغانستان انتخاب شد. اتمر پیش از این، وزیر انکشاف دهات در دوره حکومت انتقالی، وزیر معارف در دوره اول ریاست‌جمهوری حامد کرزی و وزیر داخله در دور دوم ریاست‌جمهوری کرزی بود

افغان نیوز.