به گزارش سپوتنیک….

امتناع حکومت افغانستان از شرکت در نشست صلح مسکو

حکومت افغانستان مصمم است، در نشستی که در مورد مذاکرات صلح در چهارم سپتمبر در مسکو پایتخت روسیه برگزار می‌شود، اشتراک نکند.

به گزارش اسپوتنیک،. به نقل از رسانه های کابل، وزارت خارجه کشور می گوید که حکومت افغانستان در نشست صلح مسکو که قرار است به روز چهارم ماه سپتامبر امسال در پایتخت روسیه برگزار شود، اشتراک نخواهد کرد.
پیش از این سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه از اشتراک گروه طالبان برای گفتگو های صلح افغانستان در مسکو خبر داده بود.
وی روز شنبه به خبرنگار گفت که هدف گفتگو ها این خواهد بود که در روند صلح در افغانستان پیشرفت به میان آید و هر چه زودتر صلح در این کشور تامین شود.
آقای لاوروف گفت:”مسکو طالبان را در چهارم ماه سپتمبر دعوت کرده و امیدوار هستیم که مذاکرات مؤثری صورت گیرد. عکس‌العمل نخست طالبان مثبت بوده و آن‌ها در نظر دارند تا در این گفتگو های شرکت کنند.”
اما وزارت خارجه کشور تاکید می کند که حکومت افغانستان در این نشست شرکت نخواهد کرد.
صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه بیان داشت: “روند صلح باید به رهبری دولت افغانستان باشد هر چیزیکه در مورد افغانستان در منطقه و جهان بحث می شود باید در محور دولت جمهوری افغانستان باشد.”
پیش از این برخی مقامات افغان گفته اند که روسیه با برقراری ارتباط با طالبان می خواهد از این گروه بر ضد داعش استفاده کند. اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که تماس آنان با طالبان مخفی نیست و هدف آنان مصوونیت اتباع روسیه در افغانستان و تامین صلح در این کشور است.
وزارت خارجۀ روسیه گفته است که هدف از تماس‌های این کشور با گروه طالبان، مصونیت شهروندان روسی در افغانستان است و از سوی دیگر مسکو تلاش می کند تا این گروه را به ترک مخاصمه و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان ترغیب کند.
مسکو در اپریل 2017 کنفرانس بین المللی را در مورد افغانستان میزبانی کرد که در آن نمایندگان افغانستان، هند، ایران، چین، پاکستان و پنج کشور آسیای مرکزی به شمول اوزبیکستان که اخیراً سهم فعال در روند صلح افغانستان دارد، شرکت داشتند. نمایندۀ امریکا با آنکه در این کنفرانس دعوت شده بود، در آن شرکت نکرد.
از سویی هم مشاور امنیت ملی کشور در دیدار با سفیر روسیه در کابل از این کشور خواسته تا با وارد کردن فشار به طالبان آنان را به گفتگو های صلح حاضر بسازد.
پیشتر از این، روزنامۀ وال استریت ژورنال گزارش داده است که احتمالاً شیرمحمد عباس ستانکزی، نمایندۀ ارشد طالبان در دفتر قطر در این مذاکرات شرکت کند، اما دفتر طالبان در قطر تا حال در مورد تبصره‌ای نکرده است.

++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

حکومت افغانستان در نشست مسکو شرکت نمی‌کند/ روسیه: عدم شرکت امریکا نیت دروغین واشنگتن را ثابت می‌کند

وزارت خارجه کشور می‌گوید که حکومت افغانستان در نشست صلح افغانستان در مسکو شرکت نخواهد کرد. پیش از این نیز امریکا اعلام کرده بود در این نشست شرکت نمی‌کند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که از 12 کشور به شمول افغانستان، پاکستان، ایران، هند، چین و امریکا برای شرکت در نشست مسکو در مورد صلح افغانستان دعوت کرده و در عین حال، طالبان نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

اما پس از این‌که امریکا اعلام کرد در این نشست شرکت نمی‌کند، وزارت خارجه افغانستان نیز می‌گوید که در نشست مسکو شرکت نمی‌کند.

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه به آریانا نیوز گفته است: “روند صلح باید به رهبری دولت افغانستان باشد؛ هر چیزی که در مورد افغانستان در منطقه و جهان بحث می‌شود، باید در محور دولت جمهوری افغانستان باشد.”

این در حالی است که وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که نشست مسکو به صورت مشترک و به رهبری روسیه و افغانستان برگزار خواهد شد.

مشاور امنیت ملی کشور نیز در دیدار با سفیر روسیه در کابل، از این کشور خواسته تا با وارد کردن فشار به طالبان، آنان را به گفتگوهای صلح حاضر بسازد.

در حالی که پیش از این دولت افغانستان از تلاش‌های کشورهای مختلف برای ایجاد سهولت و زمینه‌سازی گفت‌وگوهای صلح با طالبان استقبال کرده و در این زمینه کشورهایی چون ازبکستان، اندونزی، عربستان و امریکا تلاش کرده‌اند، مخالفت با نقش روسیه در این زمینه، سوال‌برانگیز و تعجب‌آور است؛ به خصوص این‌که نشست مسکو، یک نشست منطقه‌ای با حضور 12 کشور و هم‌چنین گروه طالبان است تا یک نشست دوجانبه و مستقیم میان این کشور و طالبان. آیا حکومت افغانستان زیر فشار امریکا از شرکت در نشست مسکو انصراف داده است؟

وزارت امورخارجه روسیه معتقد است که عدم اشتراک واشنگتن در نشست صلح مسکو، نیت دروغین ایالات متحده در رابطه به افغانستان را نشان می دهد.

در یک بیانیه‌ای وزارت امور خارجه روسیه گفته شده: “امتناع امریکا از شرکت در کنفرانس صلح که قرار است در تاریخ 4 سپتامبر در مسکو برگزار گردد، منعکس کننده شعار های دروغین صلح آمیز واشنگتن در رابطه به افغانستان است.”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش تند وزارت خارجه روسیه به اظهارات سفیر افغانستان؛
سخنان عبدالقیوم کوچی تخیل و دروغ‌پردازی صریح است

وزارت امورخارجه روسیه به سخنان اخیر عبدالقیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه مبنی بر این‌که روسیه تصمیم دارد تا از طالبان علیه گروه تروریستی داعش استفاده کند، واکنش نشان داده و این گفته‌ها را رد نموده است.

به خبرگزاری  سایت همایون بنقل ازصدای افغان(آوا)، اخیر عبدالقیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه در گفت‌وگویی با خبرگزاری اسپوتنیک، گفته که روسیه تصمیم دارد از جنبش طالبان علیه داعش در افغانستان استفاده کند.

در واکنش به این اظهارات، وزارت امور خارجه روسیه با نشر یک خبرنامه، این گفته‌ها را رد نموده است.

در خبرنامه این وزارت آمده است: “به اعلامیۀ اخیر عبدالقیوم کوچی، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در مسکو در مورد این‌که گویا فدراسیون روسیه تصمیم دارد از جنبش طالبان علیه داعش در افغانستان استفاده کند، متوجه شدیم”.

در ادامه این خبرنامه تصریح شده: “با یقین کامل می‌خواهیم اعلام کنیم که اظهارات سفیر افغانستان در مسکو با واقعیت مطابقت ندارد و سیاست فدراسیون روسیه در راستای افغانستان را کاملاً تحریف می‌کنند. ما بارها به اظهارکنندگان تخیلات مشابه در این مورد اعلام نموده ایم”.

وزارت امورخارجه روسیه خاطرنشان ساخته که سفیر افغانستان قبل از این نیز چنین اظهاراتی “مبنی بر دروغ‌پردازی صریح” داشته است.

خبرنامه وزارت امورخارجه روسیه افزوده است: “ما اصرار داریم که فریب آن‌هایی را که تلاش‌های فدراسیون روسیه برای راه‌اندازی پروسه صلح در افغانستان و خنثی‌سازی تهدیدهای افراط گرایانه و تروریستی از این کشور را را نمی‌پسندند، نخورید”.

این در حالی است که پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در یک نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امورخارجه صربستان، گفت که نمی‌تواند تصور کند که روسیه چگونه می‌تواند از طالبان در مبارزه با داعش استفاده کند.

روسیه به تاریخ 4 سپتامبر، میزبان نشستی در مورد صلح افغانستان است که گروه طالبان نیز برای شرکت در این نشست، پاسخ مثبت نشان داده است. در این مورد، سفیر افغانستان در مسکو گفته که اگر روسیه به طور جدی خواهان اشتراک نمایندگان طالبان در نشست صلح مسکو بوده و آن‌ها نیز با اشتراک در این نشست موافقت کنند، حکومت افغانستان نیز مخالف نخواهد بود.