رحمت الله نبیل: طالبان را درهمه جا بکشید

برخی تحولات تاریخی، از یک شعار قاطع شروع می شود که به سیم آخر می زند. مانند شعار تاریخی مصطفی کمال که گفت: بکش وگرنه کشته خواهی شد!
 فراخوان رحمت الله نبیل درین مقطع حساس که مردم از همه جهت ها زده می شوند و به شمول حکومت و جامعه جهانی، هیچ کسی به نجات آنان نمی شتابد، فوق العاده پرجاذبه و انگیزه آفرین و به یک جرقه ای تاریخی می ماند که می تواند تمام افغانستان را به پیکره ای واحد و آتشین علیه تروریزم مبدل کند. این حرکت اگر درست مدیریت شود، یک مرکز فرماندهی مقاومت جدید را به وجود خواهد آورد.
با این حال، ظهور جبهه جدید  پیکار با تروریست ها، ممکن است یک جنگ داخلی جدید را نیز سبب شود. زیرا حزب اسلامی گلبدین، دولت کنونی کابل، نیروهای امریکا و ناتو و بخشی از مردم در کابل و ولایات که علنی در صف طالب ایستاده اند؛ و حتی مقاومتچی های دیروز که به ثروتمندان امروز مبدل شده اند؛ با مفکوره جنگ نابود کننده علیه طالبان مخالف اند. بنا برین، این رحمت الله نبیل می تواند برای نشان دادن جهت اصلی این مساله وضاحت بیشتر بدهد. اثبات کند که این تنها یک شعار کوتاه مدت نیست. اما قبل از توضیحات بیشتر از سوی نبیل، می تواند درک کرد که وی هرگاه استقامت هم نشان دهد، تنها خواهد ماند.
هنوز روشن نیست که آیا دستور یورش به طالبان در هر زمان و در هر مکان، برآیند نظرات همه رهبران ائتلاف نجات است یا آن که تنها انجنیر رحمت الله نبیل قرار است به ابتکار خود یک جبهه جنگی خارج از اردو و پلیس علیه دسته جات طالب را به وجود بیاورد. پیشینه دیگر رهبران ائتلاف نجات نشان می دهد که آن ها جرئت تشکیل گردان های ضربتی متشکل از جوانان در مبارزه قاطع و بی امان علیه دسته جات تروریستی را ندارند و در چهارچوب مشی صلح یک طرفه، خود شان را عیار می کنند. نبیل به یک موضوع بسیار اثر گذار و کلیدی تمرکز کرده است اما درین کار تنها خواهد ماند، حتی «روند سبز» در اجرای این اجندا با وی دست پایداری دراز نخواهد کرد.
اعلام دومین دور آتش بس یک جانبه با طالبان، پیشاپیش در ذهنیت عام ( طالبان وضد طالبان) باد هوا شده بود. تروریست ها بعد از حریق داروندار زنده گی مردم و قصابی نیروهای امنیتی در غزنی، نه تنها اسیر احساس معصیت شدند بلکه از عکس الحرکت مردم خشمگین بیمناک می باشند.
پیش پرداخت های مزخرف غنی و محاسبات هولناک مشاوران خارجی اش، نتیجه ای معکوس داد. هدف این بود که ائتلاف نجات که به تمرینات تازه برای مانور های امتیاز گیری شروع کرده است، از طریق یک بازی منفی تحت مدیریت در آید. به نظر می رسد در وهله اول دست کم دو تن از روسای سابق امنیت ملی، در صدور فراخوان مقابله مسلحانه با طالبان پیشقدم شده اند. گزازشنامه افغانستان
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

سلی محکم هیبت الله به روی اشرف غنی

رهبر طالبان پیشنهاد آتش بس را رد کرد

به گزارش ” رویترز” رهبر جنبش “طالبان” ، هبت الله آخوندزاده اعلام نمود که این گروه پيشنهاد دولت افغانستان را مبنی بر استقرار مجدد آتش بس سه ماهه را رد نموده است. 
به گفته منبع، آخوندزاده تصمیم گرفته است تا پیشنهاد دولت افغانستان برای آتش بس را رد کند، بدین معنا که جنگ این گروه با دولت افغانستان ادامه خواهد داشت. 
رییس جمهوری افغانستان یک آتش‌بس سه ماهه مشروط با گروه طالبان اعلام کرد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

گروه طالبان به دعوت روسیه لبیگ گفت

ضمیر کابلوف فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان در گفت و گو با خبرگزاری انترفاکس گفت که گروه طالبان به دعوت آن کشور برای شرکت در اجلاس بحث روی مسایل صلح افغانستان به تاریخ چهارم سپتامبر سال جاری لبیک گفته اند. این درحالی است که طالبان با مقامات امریکایی نیز سرگرم مذاکره اند. به نظر می رسد که این گروه از اتکای کامل تنها به یک قدرت بیرونی طفره می روند. قیوم کوچی سفیر افغانستان در ماسکو نیز در تماس با انترفاکس تایید کرده است که مقامات مسکو چندین بار با سران طالبان دیدار و مذاکراتی داشته اند. وی گفته است که تلاش روسیه برای صحبت با طالبان و تشویق آنان به مذاکره با کابل یک خبر خوش است. وزارت خارجه روسیه درین باره تا کنون توضیحی نداده اما به نظر می رسد که شیرمحمد ستانکزی در جلسه مسکو اشتراک ورزد.گزارشنامه افغا نستان