کریم خلیلی از شورای صلح عزل شد

بر اساس دستور سفارت آمریکا، محمد کریم خلیلی از ریاست شورای صلح افغانستان عزل می شود.

خبر محرمانه ای که از ارگ ریاست جمهوری به بیرون درز کرده است حکایت دارد که نامه محرمانه ای از سفارت آمریکا به رییس جمهور ارسال شده که در آن دلایل برکناری محمد کریم خلیلی از ریاست شورای صلح عنوان شده است و بر رییس جمهوری افغانستان لازم الاجرا است.

در همین حال، در این نامه ذکر گردیده که بلافاصله گلبدین حکمتیار به عنوان رییس شورای صلح معرفی شود تا زمینه گفتگو با مخالفان مسلح از طریق وی سرعت بگیرد و حکمتیار بتواند با حضور در جلسات نمایندگان آمریکا با نماینده های طالبان در قطر نیز شرکت کند.

در نامه اضافه شده است که محمد کریم خلیلی به عنوان یک شیعه مذهب و از قومیت هزاره برای طالبان و همچنین آمریکایی ها قابل اعتماد نمی باشد و به همین دلیل نباید از مذاکرات صلح آگاهی پیدا کند.

گلبدین حکمتیار که از زمان جهاد مورد تایید آمریکایی ها و عرب ها بوده است، اینک نیز می تواند در این راستا گام های موثری بردارد و طالبان را به بدنه حکومت متصل کند.

در این نامه به والیان ولایات مرزی افغانستان با ایران نیز اشاره شده آمده است: ولایات هم مرز افغانستان با ایران باید با تایید سفارت آمریکا تعیین شده و از جمله افرادی باشند که با ایرانی ها هیچ نسبتی نداشته باشند تا بدینوسیله از نفوذ ایران در ولایات همجوار با افغانستان جلوگیری شود.

والی ولایت نیمروز با تایید سفارت آمریکا و فرمان اشرف غنی معرفی شده و جمعه خان همدرد نیز به عنوان والی هرات تا چند روز دیگر معرفی خواهد شد.

 

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

عطا محمد نور: پس از آتش بس عید گذشته 7 هزار نظامی ما شهید شده است

والی پیشین بلخ می‌گوید، که پس از پایان آتش‌بس میان حکومت و طالبان که به مناسبت عید فطر اعلام شده بود، هفت هزار نظامی در نبردها در کشور جان‌های شان را از دست داده‌اند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، عطامحمد نور رییس اجراییه جمعیت اسلامی در مراسم نماز عید قربان در شهر مزار شریف به حکومت هشدار داد، که اگر برای شفافیت انتخابات مجلس نماینده‌گان تلاش نورزد، برگزاری انتخابات از سوی احزاب سیاسی تحریم خواهد شد.

عطامحمد نور گفت، حکومت باید درخواست‌های احزاب سیاسی را جدی بگیرید و برای برگزاری انتخابات به گونه شفاف تلاش کند.

عطامحمد نور رییس اجراییه جمعیت اسلامی، گفت:- “آخرین بار برای همه دوستان که سردمدار حکومت استند ابلاغ می‌کنم که حرف مرا به مسخره نگیرید، حرف مرا ساده نگیرید، همچنان که گفتیم و کردیم حالا هم می‌گوئیم که در سراسر افغانستان یا در اکثریت افغانستان شما اگر اصلاحات نیاورید و طرح احزاب سیاسی را مبنی بر تغییر نظام انتخابات یا حد اقل نحوه رای‌دهی که به شکل بایمتریک است اگر در این تغییر نیاورید و اصلاحات نیاورید انتخابات تان‌را ما تحریم می‌کنیم”.

آقای نور گفت، اگر حکومت وحدت ملی نتواند اصلاحات لازم را به میان آورد، آنان باید استعفا بدهند تا یک حکومت موقت شکل بگیرد و اصلاحات لازم را که مردم و احزاب می‌خواهند به وجود آورد.

او در ادامه افزود:- “ایجاد یک حکومت موقت و گذرا که بتواند یک وضعیت عادلانه، مصئوون و امن را به میان بیاورد، یک فضای اعتماد را به میان بیاورد، نظام انتخاباتی را اصلاح بکند، تذکره توزیع کند، لوی جرگه را دایر کند، و آن قانون را که قابل تعدیل است این زمینه را مساعد بسازد”.

رییس اجرائیه جمعیت اسلامی از تلاش‌ها برای تامین صلح و ثبات همیشگی در کشور استقبال می‌کند، اما بر این باور است که طالبان از اعلام آتش‌بس حکومت در دور نخست بیشتر بهره‌برداری کرده‌اند.

آقای نور افزود:- “از روز که آتش بس به پایان می رسد، یعنی چهارم عید فطر تا پانزده روز پیش که من رییس جمهور را دیدم هفت‌هزار نفر از قوای مسلح ما شهید شده، به چه دلیل؟ با تجربه از همان آتش‌بس، استفاده از همان آتش‌بس، بلدیت از همان راه‌ها و پوسته‌های که این‌ها راه پیدا کرده بودند و آمدند”.

آقای نور با اشاره به پیامدهای آتش‌بس میان حکومت و طالبان در ماه رمضان، چنین گفت:- “شماری از طالبان که وارد شهرها شدند همین‌جا ماندند و شماری دیگرشان برآمدند، سلاح را هر قسم که آوردند داخل شهر کردند، از داخل شهرها از اطراف پوسته‌ها عملیات برق‌آسا کردند، هفت‌هزار نفر به دهن جور می‌آید از عید فطر تا کنون، هفت‌هزار فرزند رشید و جوان شما در صفوف قوای مسلح افغانستان به شهادت رسیدند”.

یادآوری می کنیم، که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پیش از عید قربان آتش بس مشروط با طالبان را اعلام کرد.

.