اگرطالبان به شهرها داخل شوند، مورد حمله قرار می گیرند

ظاهراْ رهبران طالبان مستقر درپاکستان و قطر متوجه خشونت های واکنشی شده اند. این بار از طالبان با آیس کریم استقبال نخواهد شد.
برخی اطلاعات غیر رسمی به گزارشنامه افغانستان حاکی اند که برخی گروه های مسلح و اکنشی درکابل و ولایات آماده اند که در صورت داخل شدن نفرات طالبان در روز های آتش بس عیدی، تمام آنان را قتل عام کنند.
 گزارش مشعر است که گروه های شهرنشین و بسته گان نیروهای امنیتی که اخیراْ درغزنی و فاریاب قتل عام شده اند، ممکن است بر افراد طالبان حمله ور شوند. این درحالی است که یک دیپلمات خارجی به بی‌بی‌سی گفته که هم دفتر طالبان در قطر و هم شورای کویته با آتش‌بس موافق هستند، اما روی چگونگی مدیریت آن هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، این گروه نمی‌خواهد مثل بار قبل وارد شهرها شده و ملای عام ظاهر شود.
++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

انگلستان «بهترین مکان» برای میزبانی مذاکرات با طالبان است

کش وگیربرسر میزبانی مذاکره با طالبان بین سه تن از پدران سنتی طالبان

روزنامه اکونومیست خبرداده است که رقابت بین قطر و عربستان برسر بزنس مذاکرات صلح با طالبان رقابت ادامه دارد و دولت کابل طرفدار قیمومیت عربستان سعودی است. روز نامه می گوید که قطر قصد دارد عربستان را از صحنه خارج نگهدارد. یک مقام قطری گفته است که مذاکرات طالبان با امریکا هنوز در مرحله ابتدایی است. اما دولت کابل که از مذاکرات مستقل طالبان با وزارت خارجه امریکا ناراحت به نظر می رسد،‌ خواستار مشارکت عربستان در گفت و گو هاست.
اکونومیست می افزاید که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی ارگ در ماه مارچ سال جاری گفته بود که انگلستان «بهترین مکان» برای انجام گفت و گو های صلح با طالبان است. به نظر می رسد که درین رابطه بین غنی و اتمر نیز اختلاف وجود دارد.
یک دپلومات امریکایی نیز با اشاره به کشمکش میزبانی بین عربستان، قطر و امارات گفته است این کشور ها که هنوز از حل بحران ذات البینی خویش عاجز می باشند، چه گونه خواهند توانست که به جنگ ۱۷ ساله افغانستان نقطه پایان بگذارند؟
درآخرین اجلاس ناتو در بروکسل، شیخ نشین های قطر و امارات حاضر به گسیل نظامیان خود به افغانستان شدند تا به قول خود شان،‌ نیروهای امنیتی افغان را «آموزش!» دهند. نظامیان شکم سیر و چند زنه امارت و قطر درکدام آوردگاه های خون و مرگ تجربه گرفته اند که آموزه های خود را به نظامیان افغانستان منتقل کنند. اکنون نشریه اکونومیست خبر داده است که اشتیاق قطر و امارات برای ورود به جنگ افغانستان، به علاقه آن ها نسبت به افغانستان ربطی ندارد، بل، چالش های داخلی این شیخ نشین های کوچک، مسبب این کار شده است.
حضور تعداد اندک نظامیان این دو کشور درافغانستان «مشارکت نمادین» نام گرفته است و فایده اش برای افغانستان صفر است و حتی خطر ایجاد پل رابطه بین این نظامیان و تروریست های طالب و داعش قابل قیاس است.
یوسف القتیبه سفیر امارات در واشنگتن گفته بود که گشایش دفتر طالب در قطر به معنی آن است که آن کشور خشونت طلبان افراطی را کمک و تامین مالی می کند. حال آن که امارات خود رژیم بدوی طالبان را به رسمیت شناخته بود!گزارش نامه افغانستان
Advertisements